ליגת שוקי ההון – האם טראמפ יכול לעצור את תנועת המטוטלת?

מה חשוב יותר התהליך או האדם? האם טראמפ יכול לעצור את התהליך? האם אנשי ההון יצרו אותו?

בסוף השבוע פורסם בכלכליסט ראיון עם פרופסור מארק בליית', ראיון שלעניות דעתי לא יחדש לכם הרבה במידה ואתם נמנים עם הקוראים הקבועים של הפוסטים שלי, אך כמובן מדובר בראיון מרתק. הטענה המרכזית של פרופסור בליית' היא שהברקזיט ועליית טראמפ לשלטון נובעים מתנועת המטוטלת שנשחקה עד דק אצלי בפוסטים (אני משוכנע שחלקכם מקבלים בחילה רק מקריאת המושג מטוטלת שוב).

הטענה שלו היא שבעוד שמסוף מלחמת העולם השניה ועד האינפלציה של סוף שנות השבעים, העולם התרכז ביצירת תעסוקה כדי למנוע אבטלה שמובילה לפאשיזם (ובפרק זמן זה אי השוויון בעולם הצטמצם, לצד קפיצה ענקית בתל"ג של מדינות כמו צרפת ואיטליה למשל), הרי שהאינפלציה היתה גן עדן ללווים, מה שגרם להון להעלות לשלטון את תאצ'ר ורייגן, שיצרו גן עדן למלווים, ואיתו בסוף התהליך הגיעה הדפלציה.

זו בדיוק תנועת המטוטלת שאני מזיין לכם את המח עליה, אך הטענה שלי היא שתנועה זו אינה פרי כפם של אנשי ההון המצליחים לנווט את הספינה כרצונם (זו בעצם הטענה של פרופסור בליית'), אל תוצר של כוחות שוק רנדומליים המנווטים את הסירה. הטענה שלי היא שבעצם ב2008 המטוטלת הגיעה לסוף התנועה לכיוון ההון, ומאז היא כבר נעה לכיוון העבודה (השנה העדויות לכך חזקות מתמיד בארצות הברית, במערב אירופה ובישראל), כלומר אחוזי אבטלה נמוכים, ועליות שכר ריאליות בשיעורים של שניים עד שלושה אחוז, כאשר ההון אינו זוכה לעליות דומות.

לעומתי פרופסור בליית' טוען שבעצם הברקזיט ועליית טראמפ לשלטון הם המעצורים על תנועת המטוטלת לכיוון ההון. הטענה שלו היא שההמון העובד רוצה את סוף הגלובליזציה, לכן בחר באפשרויות שישאירו את העבודה במדינה, וכך תגיע העלייה בכוחם של העובדים.

*

אני טוען הפוך, למעשה דונאלד טראמפ הוא וירוס במערכת שנשתל על ידי ההון (גם אם לא בדעת מכוון, הוא נשתל בידי עצמו כמובן), ומטרתו האמיתית היא עצירת תנועת המטוטלת הנעה לכיוון הכח של העובדים. פרופסור בליית' התעלם מכך שבעוד שאי השווין התרחב בתוך מדינות מערב אירופה, אי השווין בין אזרחי העולם הצטמצם כתוצאה מהקפיצות הנחשוניות בסין ובהודו ובשאר המדינות המתפתחות. בעצם, התנועה הוכתבה כתוצאה מכך שגם במדינות המתפתחות תנועת המטוטלת הגיעה לקיצה, הסינים כדי להמשיך להתפתח לא יכולים להמשיך לסמוך על סחר בינלאומי בלבד, וצריכים לפתח צריכה פנימית.

כך למעשה משנת 2011 אנחנו רואים קפאון יחסי בסחר העולמי, קפאון העוזר ליצירת מקומות עבודה בתוך המדינות המפותחות, והכל כתוצאה מכוחות השוק.

דונאלד טראמפ בוחר עכשיו לממשלתו חבורה של מליארדרים. בחושיו החדים הוא מבין שהדרך לפופולריות היא הקמה מחדש של המחסומים על הסחר העולמי. הוא מנסה להשתמש ביצרנית המזגנים קרייר כדוגמה להצלחה שלו לאיים על מקומות עבודה לבל ייצאו את עבודות הייצור אל מקסיקו לדוגמה.

העניין הוא שדונאלד טראמפ שיחד את בעלי המפעל שישאירו 700 מקומות עבודה בתוך ארצות הברית, תמורת הטבות אדירות וכסף ציבורי לבעלי המפעל, כלומר, במקום לדאוג באמת לעובדים בארצות הברית, טראמפ דואג ל"עסקים" או נכון יותר, לבעלי העסקים.

*

כלומר, מה שטראמפ עושה הוא לייצר תמריץ לבעלי עסקים לאיים בייצוא עבודות לחו"ל (אגב התהליך הזה נעצר מעצמו כבר ב2009 בערך, רק שהציבור עוד לא ער לכך, העובדה היא שאחוזי האבטלה בארצות הברית הם בשפל, וגם ייצור מקומות העבודה החדשים בקצב יציב וטוב). ברגע שבעלי העסקים יאיימו, טראמפ יציע להם כסף, וכך מי שבאמת יהנה ממדיניותו הם לא העובדים הנדפקים שבחרו בו, אלא בעלי מקומות העבודה.

עכשיו נשאר לנו לראות האם באמת טראמפ יצליח לגבש מדיניות כללית שתעצור את תנועת המטוטלת. האם הוא יצליח לאיים במכסים, בלי למשל לגרום לדולר האמריקאי להתחזק, ליצוא האמריקאי להפגע, וכך למעשה העובדים האמריקאים יפגעו יותר מקצב עצירת הוצאת העבודות החוצה.

*

אני אישית מאמין גדול בתהליכים. כל מה שטראמפ ישיג הוא הפוך ממה שיכוון. עד עכשיו התושבים שהכי נהנו מהתהליך מאז שנת 2008 היו תושבי ארצות הברית. טראמפ בא בטענות לצמיחה, אך על פני חמש השנים האחרונות, השכר החציוני עלה בצורה ריאלית יותר מאשר במדינות המפותחות האחרות, ושיעור האבטלה בארצות הברית צנח נמוך יותר מאשר במדינות האחרות.

המדיניות של טראמפ כבר מביאה להתחזקות אדירה של הדולר האמריקאי מול היורו והין. כלומר, המפעלים האירופיים, והמפעלים הגרמניים בפרט, מאוד מרוצים מהאיומים של טראמפ. יהיה להם קל הרבה יותר למכור לסינים, בעוד שהשכר במדינות אלה ימשיך לעלות, ורמת האבטלה שם תמשיך ותרד.

טראמפ ישיג לאמריקאים אולי אינפלציה גבוהה יותר, אך גם אבטלה גבוהה יותר, זה הניחוש שלי כמובן, מה שיגרום לשינוי המדיניות, ולהמשך תנועת המטוטלת לכיוון העובדים בעולם.

מסקנות מהליכה בנמל צ'רלסטון
כרמל-טרייל או איך רצים מירוץ שטח של 3 ימים..?!

84 Comments

עשר 11 בדצמבר 2016

אם הוא יצליח להשאיר את המפעלים בתוך המדינה למה שהאבטלה תעלה? בגלל היחלשות היצוא?

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

כי אתה סותם חור אחד, ונפערים שלושה אחרים, הוא השאיר 700 מקומות עבודה, ויצר בעיה לאלפים אחרים למשל

Amir A 11 בדצמבר 2016

הראיון עם בליית' היה מעניין. טראמפ ניצח כי באמת המצביעים הדפוקים שונאים את האליטה אבל הבעיה היא שהמצביעים הדפוקים לא מבינים כלום מהחיים שלהם. הם לא מבינים בתהליכים גלובליים, הם לא מבינים בכלכלה, הם לא מבינים בפוליטיקה. אין להם את היכולת להבין את ההשלכות של הצעדים שטראמפ יעשה והדבר היחידי שיש להם את היכולת להבין זה האם תהיה להם עבודה מחר בבוקר. כל השאר זה בולשיט, כולל (ותסלח לי על זה) דיונים על מטוטלת, שכר חציוני, אחוזי אבטלה, איפלציה ושאר מרעין ובישין.
לאחרונה טראמפ נשאל על העובדה שגם אם מפעלים ישארו בארה"ב עדיין רובוטים יחליפו את העובדים המסורתיים והתשובה שלו היתה "אנחנו נהייה אלו שיבנו את הרובוטים". והמצביע הדפוק שומע את זה וחושב, "אה, אז תהיה לי עבודה בטוח" בלי להבין את הטמטום שיש בתשובה הזו של טראמפ.
היה לי על זה כבר ויכוח איתך – האם המצביע הדפוק יעדיף עליה בשכר של 10% בלי ביטחון תעסוקתי או הקפאה של השכר הנוכחי עם בטחון תעסוקתי. אני מקווה שברור לך שהתשובה היא ב' ובגלל זה טראמפ ניצח. הוא הצליח ליצור תחושה שהוא ילחם בשביל הביטחון התעסוקתי (אתנחתא קלה לגיחוך) ואילו הילרי מנותקת מהמצביע הדפוק ולא איכפת לה מהביטחון התעסוקתי שלו (מה שאני לא אפול מהכסא אם יתברר כנכון).
הדבר הנכון לעשות זה להגיד לדור הנוכחי של המצביעים הדפוקים שאין מה לעשות, הם כבר אכלו אותה. ועכשיו כדאי שידאגו שהילדים שלהם יבחרו במקצועות שברור כי יהיה להם ביקוש בעתיד (מתן שירות לאוכלוסיה המבוגרת לאור העליה בתוחלת החיים, מקצועות שדורשים יצירתיות, הוראה ולא יודע מה). אמה-מה, המצביע הדפוק ישמע את זה ויגיד לי ללכת לחפש את עצמי. ואז ירוץ ויצביע למועמד מיליארדר עם שירותי זהב במטוס הפרטי וימליך אותו כנציג אותנטי של מעמד הפועלים.

Lord Anthony 11 בדצמבר 2016

אתה מניח שמי הצביע לטראמפ בכלל יודע מה הוא מבטיח.
אם טראמפ הביא פחות או יותר אותם מספרים שרומני הביא סימן שלמצע ולהצהרות של טראמפ היתה השפעה שולית על הבחירה בו.
גם בארה"ב ההצבעה היא שבטית ולא רציונאלית.

Amir A 11 בדצמבר 2016

שלא ישמע כאילו אני מנגח רק את מצביעי טראמפ. גם למרבית מצביעי הילארי אין מושג מהחיים שלהם והם מצביעים כמו שבט דולפינים שעולים על החוף. הניצחון של טראמפ היה, כפי הנראה, הרבה בזכות ההצלחה שלו לשמור את מצביעי הילרי בבית.

yaron 11 בדצמבר 2016

לא יפה לגנוב קרדיטים, זאת היתה הצלחה כבירה שלה :-)

Amir A 11 בדצמבר 2016

אתה יודע מתי היא יצרה אצלי תחושת גועל? כשבאסיפה עם תורמים אחרי הבחירות היא האשימה את ראש ה-FBI בהפסד בבחירות. שום ביקורת עצמית, כלום. תעמדי ותגידי "כנראה עשיתי משהו לא נכון. אני פספסתי." לא אוהב אנשים שלא מסוגלים להודות שיש בהם פגמים.

קירקגור 12 בדצמבר 2016

כנראה שלעולם לא נדע מה טראמפ היה אומר במידה והיה מפסיד…

yaron 12 בדצמבר 2016

למה לא? הוא היה אומר שהבחירות היו מושחתות.

אביאל 11 בדצמבר 2016

לורד – בקשר למשפט האחרון שלך, מה זה הגם, הכוונה בישראל ?

Lord Anthony 11 בדצמבר 2016

הכוונה בכל העולם, ארה"ב היא לא שונה שרק בה מצביעים רציונאלית כשבכל העולם לא.

אביאל 11 בדצמבר 2016

לורד – אני אשמח להסבר של מהי הצבעה רציונאלית ואיך אתה מצפה מבני אדם להיות רציונאליים לגבי ההחלטות שלהם שכבר הוכיחו יותר מדי פעמים שאי אפשר להתנהג ברציונאליות, ככה שלא ברורה לי התלונה כאן.

יריב 11 בדצמבר 2016

בשם עצמי בלבד – החלטה רציונלית לגבי הצבעה בבחירות היא החלטה שמתבססת על ההנחה שהשפעתו של הנבחר על המדיניות הציבורית תועיל למצביע. החלטה לא רציונלית עשויה ללבוש כמה צורות שונות, כמובן. דרך אחת היא שהעדיפות של המועמד אינה קשורה למדיניות שונה שהוא צפוי להביא (כלומר לא לעבודתו כנבחר), ודרך אחרת היא שהמדיניות הרצויה לא צפויה להועיל למצביע (כמובן, מכיוון שיש לי מוסר אני חושב שיש מקרים בהם ההתנהגות הלא רציונלית הזו היא רצויה). דבר נוסף שמקובל להתייחס אליו, והוא כשל רציונליות במקום אחר בעצם, הוא שההנחה הזו צריכה להיות סבירה. רוצה לומר, האמירה "הצבעתי לX כי הוא צפוי לנקוט במדיניות Y וזו תועיל לי" מעידה על רציונליות רק אם שני החלקים שלה סבירים (לא בהכרח ודאיים).

Lord Anthony 11 בדצמבר 2016

אין פה תלונה, יש פה מציאות. הרוב המכריע של האנשים לא בוחרים מועמד כי הם חושבים שהבחירה שלו תועיל להם אלא כי ככה הם תמיד בחרו וההורים שלהם, וכל הסביבה שלהם – זה נקרא הצבעה שבטית.
בגלל זה יש מדינות שהן מסורתית כחולות וכאלו שהן מסורתית אדומות וגם במתנדנדות ההכרעה היא צמודה, מכיוון שרוב האנשים לא משנה מה הדעות של המועמד יצביעו למועמד של המחנה שלהם.

יריב 12 בדצמבר 2016

אני לא חושב שנכון לזהות את תופעת המדינות הכחולות/אדומות עם הצבעה שנלמדת מההורים. הזיהוי של מדינות משתנה הרבה יותר מדי מהר בשביל זה. המעבר של הדרום מדמוקרטי לרפובליקני בשנות ה60, לדעתי, מראה שההצבעה אולי אינה רציונלית וקשורה להזדהות אבל מושא ההזדהות דינמי.

yaron 11 בדצמבר 2016

לגבי תנועת המטוטלת –
יש לנו היום דור שלם (הבייבי בומרס) באירופה, בארץ ובמידה פחותה גם בארה"ב שהרוויח יותר מהוריו ומרוויח יותר מילדיו.
אם נבדוק בארץ נראה קבוצה גדולה מאוד של פנסיונרים ואנשים לקראת פנסיה שמרוויחים יותר ומממנים את ילדיהם.
"תנועת המטוטלת" גזלה מהדור ה-X ואליך שני נדבכים סופר חשובים – בטחון תעסוקתי ופנסיה מובטחת.
להגיד שהאבטלה ירדה זה להסתכל על צד אחד של המטבע בלבד. אם פוטרת ממפעל לייצור רכב ועכשיו אתה עובד בוולמארט זה אולי אומר שאתה לא מובטל, אבל אתה גם לא גומר את החודש. אם התייאשת מלחפש עבודה והחלטת להסתפק בקצבאות ותלושי מזון (עלייה מטורפת בארה"ב) אתה יוצא ממעגל מחפשי עבודה ומפסיק להיספר כמובטל.
אם שכר המינימום לעובדי שירותים בארה"ב עלה זה לא רלוונטי לחלקים אדירים באוכלוסיה שאיבדו מקור פרנסה איכותי ויציב.
אני לא טוען שטראמפ יצליח לשנות את המצב בצורה משמעותית אבל הוא לפחות זיה את הבעיות האמיתיות שמעיקות על ציבור ענק בארה"ב.
הדמוקרטים פשוט מתעלמים מהציבורים האלה. אם הכל היה טוב (או אפילו שואף לטוב) אין סיכוי שטראמפ היה נבחר!

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

איפה קראת שהכל היה טוב? מ1980 ועד 2008 דפקו את העובדים, זה בדיוק מה שכתבתי

yaron 11 בדצמבר 2016

הכוונה היתה 2008-2016 – אם הציבור היה מרגיש שיש שינוי רציני לטובה טראמפ לא היה נבחר. בשורה התחתונה הוזרמו מיליארדים לבנקים במקום לתשתיות ויצירת מקומות עבודה.
הנקודה השניה בתגובתי היתה שגם אם האבטלה (האמיתית) תקטן ואפילו עם השכר עולה, תנועת המטוטטלת לא תחזיר לעולם את הבטחון תעסוקתי והפנסיוני.

Amir A 11 בדצמבר 2016

+1 למשפט האחרון. ובני האדם לא בנויים לאי הוודאות הזו וינסו להתלות בכל שביב של תקווה שיחזיר להם את הבטחון הזה. אפילו אם מדובר במישהו כמו טראמפ.

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

שום דבר לא יכול להחזיר את הבטחון התעסוקתי, אני חושש שייתכן ותהיה מלחמה גדולה שתעזור לאנשים להבין שהיינו בדרך למקום טוב יותר

yaron 11 בדצמבר 2016

יש מדינות שמנסות להתמודד עם זה בדרכים יצירתיות אבל ארה"ב ממש לא אחת מהן. מצד אחד ייצאו את העבודות היצרניות ומצד פתחו את השערים למהגרים שלוקחים את עבודות השירותים.
נשארת עם צעירים משכילים שהצליחו להשתלב בהייטק אבל זה ממש ממש לא מספיק.
לא יודע למה אתה חושב שהיינו בדרך למקום טוב יותר. לדעתי היינו במדרון חלקלק.

יריב 11 בדצמבר 2016

טוב יותר ממלחמה גדולה, אולי?

yaron 11 בדצמבר 2016

אנחנו כבר בתחילתה של מלחמה גדולה… היא אולי בחלק שפחות מעניין אותנו (ארה"ב , אירופה, לא ישראל) אבל היא מאוד רצינית ואת ההשלכות שלה כבר חווים כיום באירופה (מיליוני מהגרים).
אני גם לא רואה שבתקופת אובמה קטנה המתיחות מול רוסיה, להיפך הסכנות רק גדלו.

יריב 11 בדצמבר 2016

זו לא מלחמה גדולה, זו מלחמה קטנה. מלחמה גדולה זה משהו בהיקף של מלחמות העולם, ואני מקווה שלא נגיע למשהו כזה. מהגרים היו באירופה כל הזמן, ובעוד שאנחנו רואים שיעור גבוה יחסית של פליטים בימים אלו, עדיין זרים תרבותית (בעיקר מוסלמים) באירופה שייכים בעיקר לדורות מהגרים קודמים (טורקים בגרמניה, צפון אפריקאים בצרפת, הודים באנגליה וכן הלאה).

מתיחות עם רוסיה לא מטרידה אותי, מלחמה ישירה בין רוסיה לארה"ב (או למדינות האיחוד) לא תהיה בכל מקרה. גם לרוסים ברור שמלחמה כזו יכולה להסתיים רק בחורבן (של רוסיה, אם כי גם של מדינות אחרות).

Lord Anthony 11 בדצמבר 2016

מה שאנחנו רואים כרגע באירופה זה רואים כבר כמעט 30 שנים רק בעצימות קצת יותר גבוהה. בני אדם נודדים ממדינות עניות למדינות עשירות כבר הרבה זמן. אם כבר זה מההשלכות של הגלובליזציה לא של מלחמה כזאת או אחרת.
לארה"ב מגיעים מליונים ממקסיקו ולאירופה מאפריקה והמזה"ת. בשנתיים שלוש האחרונות התופעה מופיעה בעצימות גבוהה יותר אבל לאורך זמן אין שינוי בכיוון תנועת האוכלוסין.

yaron 12 בדצמבר 2016

יריב, Lord,
ההגירה לאירופה וארה"ב זה תהליך שנמשך יותר מ-30 שנה אבל תהליך שהלך והתגבר בשמונה השנים האחרונות. נחצה כאן רף מבחינת כמות המגרים שהאזרחים מסרבים לקבל ובטח שמתנגדים לכך שיימשך. בנוסף צריך לקחת בחשבון שכל זה קורה בעיצומו של תהליך גלובליזציה שלוקח עבודות יצרנייות ממדינות המערב ובמקביל פותח את הגבולות.
לגבי מלחמה – נכון, זאת לא מלחמת עולם ואפילו רחוק מזה אבל מלחמת שיעים/סונים במזרח התיכון עם איראן כמדינת סף גרעינית זה לא משחק ילדים ועלול להדרדר למלחמה גדולה.
גם המתיחות עם רוסיה זה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו וגם עם צפון קוריאה.
השורה התחתונה היא שאובמה לא הפך את העולם לבטוח יותר בשמונה שנים האחרונות, להיפך.

Lord Anthony 12 בדצמבר 2016

אל תיסחף.
נתחיל עם זה שבגרמניה כבר לא שורפים בתים של טורקים, אז אני לא בטוח שההתנגדות של האזרחים להגירה גדלה, פשוט הנושא קצת עלה לכותרות עקב הקפיצה הזמנית במספר הפליטים בשנה החולפת. תהליכי הנגד למדיניות ההגירה האירופית החלו כמעט לפני עשור ( אם לא יותר מכך) עם עליית מפלגות הימין הקיצוניות (באוסטריה ובהולנד לדוגמא) והחמרת חוקי ההגירה והאיזרוח במדינות האיחוד.
לגבי מלחמה, הסיכוי לקיומה הוא אפסי, מאזן הכוחות העולמי הוא כזה שיש בו צד אחד דומיננטי באופן מובהק הן מבחינה כלכלית והן מבחינה צבאית, אף אחת מאותן מדינות לא מסוגלת לעמוד במלחמה אל מול המערב, אז אולי יימשכו עימותים מקומיים ואנרכיה במזרח התיכון וצפון אפריקה, אבל הסבירות שהם יגלשו למשהו שמעבר לכך הוא אפסי. גם רוסיה וגם אירן, ובטח צפון לא צפון קוראה יסתכנו בהעמדת הצבא (הלא מתוחזק והלא כשיר) שלהן או המשק שתומך בו (שגם הוא לא ממש נמצא במצב מזהיר) למבחן שנקרא מלחמה גדולה.
לעשות קצת רעש ועימותים מקומיים זה לא בעייה, אבל מלחמה גדולה זה מהלך שרק מדינות המערב יכולות לעמוד בו, ולכן הסבירות שהוא יקרה נמוכה מאוד.
ואם כבר הזכרת את אובמה, אז אובמה הפך את העולם למקום הרבה יותר בטוח, בטח בהשוואה לקודמו, כאשר הסנקציות הכלכליות שהוביל, גם על איראן וגם על סריה הובילו לפגיעה משמעותית בכלכלות של המדינות ובהתאם בכשירות הצבא שלהן וביכולת שלהן לייצר מהומות בעולם.

יריב 12 בדצמבר 2016

ההגירה לאירופה זה תהליך ארוך בהרבה מ30 שנה, נסה 60, או הרבה יותר. אין ספק שרואים יותר תגובות שליליות מצד אוכלוסיה ותיקה לאחרונה, אבל אני לא יודע אם זה יחזיק ומה ההשלכות ארוכות הטווח. יש גם היטמעות, ויש כל מיני תגובות מצד כל מיני צדדים, נחכה ונראה מה התוצאות.
לגבי המלחמה, עשוי להדרדר זה תיאור נכון, אבל בינתיים זה לא מדרדר. זה החשש – שידרדר.
לגבי אובמה, אני לא חושב שזו הנקודה, אבל אני לא חושב שהוא עשה את העולם לפחות בטוח, בטח לא לארה"ב. מלחמות סונים-שיעים היו לפניו, מה שקרה איתו בהקשר זה התמוטטות סוריה ותימן ושיפור מתון במצב עיראק – לא שינוי דרמטי. צפון קוריאה – אני לא יודע איך הבעיה הזו תיפטר, לא בטוח שהיה לנשיא כלשהו מה לעשות בנידון מאז טרומן, שבלם את מקארתור.

Lord Anthony 12 בדצמבר 2016

ואם כבר מדברים על אובמה, בתקופתו הוקמו מערכות ההגנה נגד טילים של נאט"ו ברומניה ובפולין, צעד חסר תקדים מבחינת מאזן הכוחות בעולם.

יריב 12 בדצמבר 2016

סין כנראה יכולה לעמוד במלחמה גדולה, אבל לא נראה שהיא מעוניינת בעימות ישיר בשלב זה.

גיל שלי 12 בדצמבר 2016

אתם שוכחים שלפעמים מלחמות קורות כתוצאה מחישובים שגויים כמו אלו של נסראללה בלבנון. הפוטנציאל לטעויות הגדול ביותר נמצא במערכת היחסים פוטין טראמפ היום.

יריב 12 בדצמבר 2016

הסיבה למלחמה במקרה נסראללה היתה הנכונות הישראלית לצאת למלחמה מיד, זה לא רלוונטי למלחמה גדולה. נסראללה לא החליט על מלחמה, אבל ישראל כן, בין רוסיה לארה"ב אף צד לא יחליט על מלחמה – וכל התנגשות תיגמר במשהו פחות ממלחמה, כמו שקרה שוב ושוב במלחמה הקרה.

גיל שלי 12 בדצמבר 2016

אני כנראה סומך על טראמפ הרבה פחות ממך, אגב, גם על פוטין אני לא סומך

יריב 12 בדצמבר 2016

אני סומך על טראמפ ועל פוטין (ועל אנשים בדרגי הביניים) בדיוק במידה מספקת כדי להאמין שאף אחד מהם לא יהיה מוכן לפתוח במלחמה – כי הם יודעים שזו תחסל גם אותם (לא פוליטית, באמת). אני לא חושב שיש מישהו בארה"ב או רוסיה של היום שחושב שהמדינה שלו תשרוד מלחמה כזו, אז אני לא ממש מודאג. קצת כמו 1962, התמריץ למציאת פתרון הוא חזק מספיק כדי להכריח מציאה של אחד.

קשקשן בקומקום 11 בדצמבר 2016

ואולי תנועת המטוטלת היא אחרת, והרבה יותר פשוטה?
המטוטלת נעה ב 70 שנה האחרונות לכיוון של סובלנות, שיתוף ובעיקר פחד מכל מה שמריח מלאומנות ומלחמה, כל זה שולב עם ערכים של שוויון וזכויות אדם. בשנים האחרונות היא הגיעה אל מחוזות האבסורד של הרב תרבותיות שבאה בגלל הפוליטיקלי קורקט המוגזם.
ועכשיו – כשמתים בשיבה טובה אחרוני האנשים שחוו על בשרם מה קורה כשיותר מדי מדינות בעולם הולכות אחרי פופליסטים לאומנים שמבטיחים להחזיר את הכבוד והגאווה (רמז – 70 מיליון הרוגים), חוזרים חזרה ללאומנות והבדלנות.

Ollie Williams 11 בדצמבר 2016

+100

ר.בקצה 11 בדצמבר 2016

הקומוניזם היה תנועה אנטי לאומית מובהקת, ובכל זאת גרם לשיטפון דמים ממש כמו התנועות הלאומניות. זאת ועוד, חלק מתנועת המטוטלת עליה אתה מדבר כרוך במסרים קומוניסטיים לעילא ולעילא- אנטי אימפריאליזם, אחוות כל בני האדם וכו', שלא לדבר על כך שבתוך טווח הזמן שבו נעה אותה מטוטלת, הקומוניזם הגיע לשיאו.

איך כל זה מסתדר עם התאוריה שלך?

no propaganda 11 בדצמבר 2016

מה שמעניין הוא שברוסיה קורה עכשיו אותו הדבר בהקשר של סטאלין.
אנשים שחוו את זה על בשרם כבר לא בנמצא ואנשים חוזרים לאותם רעיונות בעייתיים.

"פופוליסטם לאומנים" זה כנראה לא ביטוי מדויק אבל הנקודה נכונה בהחלט

איציק 11 בדצמבר 2016

ממש לא מדויק, יש אנשים רבים שזוכרים את סטאלין ולטובה ומשפיעים חזק כדי לנוע חזרה לשם. לא משפיעים פיזית, אך בקוליוזים מספרים שסטאלין היה מביא אנשים לעזור בלחרוש שדות ובקטיף, שסטאליו היה דואג שכל הסחורה תימכר ולכן היה טוב. אנשים קונים את הזבל הזה ועכשיו גם הצעירים רוצים בזה. כוחו של פוטין הוא לא במוסבה או סנט. פטרסבורג, כי אם בכול המקומות המוזנחים שחים שם מיליונים רבים שרוצים שהמהנדסים והסטודנטים ממוסקבה שוב יבואו לחלוב להם את הפרות.

no propaganda 11 בדצמבר 2016

סטאלין מת ב1953 כלומר לפני 64 שנים. תוכלת החיים ברוסיה היא 70 שנה ובפריפריה אפילו יותר נמוכה. זה לא מדוייק אבל ניתן לאמר בביטחון מסוים שלא נשארו הרבה אנשים מהתקופה של סטאלין. העניין עם הקולחוזים יותר נכון לחרושוב וברז'נב, בתקופה של סטאלין היו רעב מלחמה והוצאות המוניות להורג, לא משהו שאנשים מתלהבים ממנו(חוץ מהעניין של לפתור הכל בכח שזה מה שמפמפמים להם עכשיו).

איציק 11 בדצמבר 2016

אתה צודק לגבי חרושוב וברז'נייב. לגבי סטאלין אתה טועה, כיוון שהדיבור עבור פוטין בגלל סטאלין הוא בן לפחות 10 שנים ואז חיו מספיק זוכרי סטאלין, כולל גל מכחישי הוצאות להורג וגל מצדיקי הוצאות להורג המוניות. מעניין שסתירה זו לא הפריעה לאף אחד. העיקר שסטאלין שמש העמים.

no propaganda 11 בדצמבר 2016

הדיבור על סטאלין אולי התחיל בקטנה לפני 10 שנים אבל נהיה חזר רק בשנתיים שלוש האחרונות, לפני זה, זה היה יחסית בשוליים. בנוסף צריך לשים לב שילדים מתחילים להבין למה סטאלין זה רע ויכולים להזכר בזה, בערך מגיל 10 אז גם לפני עשור לא היו כל כך הרבה אנשים שראו מה הוא עשה.

איציק 11 בדצמבר 2016

אני לא יודע למה אתה קורא בקטנה. גם היום בחוצות לא יוצאים עם פלקטים יוחזר סטאלין. הדיבורים על סטאלין התחילו בסוף תקופתו של ילצין שנתפש כמנהיג חלש. הגעגועים לסטאלין (ולא ללנין) התחילו משתי סיבות. הראשונה כלפי חוץ, סטאלין הרי ניצח את מילחמת העולם השנייה ובלעדיו אירופה עדיין היתה כבושה, והם החלשלושים מזלזלים בנו. היכן סטאלין אשר יחזיר את הכבוד האבוד. השנייה מסיבות פנים שאותן כבר פרטתי. כל זה הולך ומתחזק והתנהגותו של פוטין מזכירה להם יותר ויותר את סטאלין, והם רוצים פוטין עוד יותר חזק ותקיף, יש כאלו שרוצים שיכבוש חזרה את כל הרפובליקות. אתה יכול לטעון שאין הרבה שזוכרים את סטאלין, אבל הם בהחלט יצרו זיכרון קולקטיבי מעוות שמאד קשה לקעקע אותו. את ברז'ניב הבובה או את חרושוב אף אחד לא מזכיר בכלל.

no propaganda 11 בדצמבר 2016

הזכרון המעוות של סטאלין שאתה מדבר עליו קשור לקשיחות ולא לקולחוזים.
עכשיו ועוד איך יוצאים עם פלקטים על סטאלין וזה מפומפם גם בטלויזיה.

איציק 11 בדצמבר 2016

זה בהחלט בקטנה אם כבר. יש גם מקום שבו החזירו פסל של סטאלין אבל גם על זה לא ניתן להשליך כנורמה. אבל הרצון למנהיג חזק כמו סטאלין ופוטין כבעבועה שלו בקטנה זה כן נמצא חזק מאד בציבור, בטח בפריפרייה.

no propaganda 11 בדצמבר 2016

לא יודע מה להגיד לך.
הייתי במוסקווה לפני שנה וחצי ומורים שם חולצות של סטאלים בקיוסקים. לא בכמויות של חולצות של פוטין אבל עדיין.

איציק 11 בדצמבר 2016

גם בברלין יש חולצות של הוניקר (אם אני לא טועה) בתמונה המפורסמת של הנשיקה הצרפתית עם ברז'ניב. אני לא חושב שזה אינדיקטור. הפלקטים של סטאלין, והפסל שלו, הגם שזה בשולי השולים חייב להיות מופסק, כיוון שכבר ראינו מה קורה כשמזלזלים בזה. ברוסיה זה לא יקרה, לא בגלל הזילזול, אלה כי פוטין שמח מזה לדעתי.

no propaganda 11 בדצמבר 2016

יש הבדל בין תמונה מצחיקה לבין זה:
http://delokrat.org/product/futbolka-za-stalina-krasnyj-rukav-i-vorot/

איציק 11 בדצמבר 2016

אכן מסכים.

אביאל 11 בדצמבר 2016

בקשר לנארטיב על סטלין כיום, יתכבדו הרוסים ויחזרו לימי סטלין העליזים, ההפסד יהיה בעיקר שלהם. בדיוק כמו שהם מוכנים להוריד את רמת החיים שלהם כדי שיהיה להם מנהיג חזק, כנראה עניין תרבותי שאין למערב מה לעשות (ולדעתי גם שום צורך להתערב), יהנה פוטין מנצחונות במזרח התיכון, יבזבז את חייליו וכספו על הסורים, לא מבין למה זה צריך לעניין מישהו מחוץ לרוסיה.

no propaganda 11 בדצמבר 2016

כי אם המצב יהיה רע זה יכול להסתיים במלחמת עולם

איציק 11 בדצמבר 2016

מאד מסכים עם הטענה האחרונה. אתה רואה היכן זה מתחיל ואין לך שום מושג היכן יסתיים.

יריב 11 בדצמבר 2016

למיטב ידיעתי, המהפכות הקומוניסטיות כללו כולן מרכיב חזק של לאומיות, אולי עם חריג בראשיתה של המהפכה ברוסיה (אבל גם זה תוקן במהרה). זה בוודאי נכון במקומות שבהם הקומוניזם היה אנטי-אימפריליסטי (כמו קוריאה, אולי גם קובה), אבל זה נכון גם לסין. אני חושב שהסיבה היא שמהפכות קומוניסטיות שלא מתבססות על לאומיות לא מצליחות לגייס את ההמונים.

קשקשן בקומקום 11 בדצמבר 2016

אני לא טענתי שזה הדבר היחידי שקרה, אני גם לא טוען שזה שייך אקסקלוסיבית לימין, ובכלל המסר היותר חזק הפופוליזם לא הלאומנות. כיום בתחושה שלי הוא רוכב בעיקר על לאומנות ועל אנטי ממסדיות.

רוסיה בכלל תמיד היתה חיה קצת שונה, מעולם לא היתה שם באמת דמוקרטיה, אני מתייחס יותר למה שקורה בעולם המערבי.
איכשהו נראה לי שאתה מנסה לגרור אותי לוויכוח של שמאל וימין ואני ממש לא שם. מסוכנים יש בשני הצדדים.

רק משהו קטן 11 בדצמבר 2016

אני חושב שנתוני האבטלה בארצות הברית בשנים האחרונות מעוותות לרעה/טובה תלוי מאיזה צד. הכוונה היא שאומנם אחוזי האבטלה ירדו אך הרבה מזה זה משרות לא מלאות שלא מצליחות לספק מענה כלכלי חזק מספיק , בנוסף הרבה אנשים בארהב ״השתנמכו״ במעמדם ושכרם אך הם עדיין עובדים . בעיקר הרבה אנשים בארהב ( במיוחד באזור החקלאיים) שהם מעבדים את הטרייד שהיה להם עד עכשיו ותגבה את זה בתחושה כללית שההבדלים בין עשירים לעניים רק גדלים , הביאו את הבוחר האמריקאי לבחור בטראמפ. כל זה בלי להתייחס לעובדה שהילארי היא אישה ובארהב זה יותר גרוע מנשיא שחור , הצבעה שבטית , וכו וכו וכו .

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

לא היו שינויים משמעותיים בדרך בה מודדים את שיעור האבטלה בשנים האחרונות, לכן הטענה הזאת לא חזקה

Lord Anthony 11 בדצמבר 2016

אבל שיטת המדידה של האבטלה מוטה לכיוון משרות חלקיות, וזאת בעצם הטענה.
למרות שכביכול אחוז האבטלה ירד חלקן של המשרות החלקיות והמשרות בשכר נמוך עלה.

אמיתי 11 בדצמבר 2016

יש טבלאות שמראות בדיוק את מה שמשהו קטן תיאר.
המשרות שהתווספו בארבע שנים האחרונות הן ברובן
בשכר נמוך. אנסה להביא

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

זה היה נכון בתחילת השינוי, כלומר ב2009-2011, עכשיו כבר לא, לכן השכר החציוני השעתי עולה בהתמדה בערך בקצב של שלושה אחוז בשנה, כלומר המשרות החדשות שנוצרות כבר אינן כאלה שמשלמות פחות, וגם מספר השעות שעובדים בממוצע עולה בהתמדה בשנים האחרונות.

אמיתי 11 בדצמבר 2016

http://www.themarker.com/blogs/trader-k/1.3057514
פוסט מעניין בלי קשר אבל הגרף המדובר נימצא באמצע.
מראה במפורש שמ 2016 המשרות עם ההכנסה הגבוהה יורדות
והנמוכה והבינונית עולות

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

הגרף הזה לא תומך בתזה

אמיתי 11 בדצמבר 2016

איך לא?.. שואל בשיא התמימות

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

זה שנוצרים יותר משרות בינוניות, לא אומר שהמשרות הנוצרות הן באיכות נמוכה מהממוצע הקודם

אמיתי 11 בדצמבר 2016

החץ מראה בבירור ירידה במספר המשרות עם השכר הגבוהה לטובת
אלה עם השכר הנמוך. ירידה גם יחסית מסך המשרות וגם מוחלטת.
נראה כמו שינוי מגמה

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

שוב, מה שמשנה זה האם נוצרות בממוצע משרות טובות יותר מהממוצע הנוכחי, לאור זאת שהשכר החציוני לשעה עולה, מספר שעות עולה, התשובה היא כנראה כן. דווקא זה שלמרות שמדובר בפחות משרות גבוהות והממוצע עדיין גבוה יותר צריך לעודד

יריב 12 בדצמבר 2016

אני אוסיף שלא רצוי לבנות מגדלים על נתוני מגמה של חצי שנה.

אביאל 11 בדצמבר 2016

יש עוד נקודה והיא עליית השכר במדינות המייצרות, מה שכבר החזיר משרות לארה״ב אבל בעיקר למקסיקו, ראיתי כבר מחקר שהראה שלמרות שהמשרות חוזרות יותר למקסיקו ופחות לארה״ב זה עדיין טוב לאמריקאי הממוצע משום שפחות מקסיקנים מגיעים לעבוד בתוך ארה״ב (שכן יש יותר משרות טובות במקסיקו) וכך הפועל הממוצע האמריקאי מרוויח, בכלל הדגש של אובמה על החזרת התעשייה לארה״ב הוכיחה את עצמה מבחינת אבטלה, זה גם חלק מהמטוטלת שגיל מדבר עליה, נראה שאם התעשייה תחזור לארה״ב זה יעשה לה טוב, מספיק היה לשמוע את הדיבורים סביב אפל על רצון לייצר בארצות הברית.

איציק 11 בדצמבר 2016

אולי אתה צודק שתנועת המטומטמת נגרמת על-ידי תהליכים, אך תהליכים אלו מעלים אנשים שיכול להיות שיש להם מסה קריטית כזו שהם יוכלו לשנות תהליכים. יתכן והשינוי הזה גם יפיל את האנשים הללו וטראמפ יפול בדיוק כמו שהוא עלה, אבל האנשים האלו הם חלק מהתהליכים עם איזון חוזר, שלפי מה שהבנתי מבחינתך הוא זניח לעומת כוחו של התהליך.

מוריניו גוניור 11 בדצמבר 2016

אני חייב להסכים עם התזה הקודרת נראה לי שהעולם הגדול , במודע ושלא במודע, הבשיל לכדי השלמה או נוכחות עם מלחמה גדולה (חמה או קרה זה מן הסתם הנקודה החשובה ביותר). לפעמים המנהיג מושך את העם ולפעמים הפוך. דווקא אנחנו (לתקוותי וכמובן לשמחתי) נהיה פיונים קטנים במשחק הזה.

דאג קולינס 11 בדצמבר 2016

אחוז אבטלה נמוך. מספר המועסקים נמוך מאוד, כ 61 אחוז. מעל 40 מיליון אמריקאים עם תלושי מזון. כמות גדולה לא עוברים את מבחן 400$. גידול במדד ג׳יני.

yaron 12 בדצמבר 2016

מסכים, אלה המספרים החשובים.

דאג קולינס 11 בדצמבר 2016

טכנולוגיות למידה עמוקה, רובוטיקה יחסלו המון משרות. מטוטלת לכיוון אחוז מועסקים נמוך מאוד, גידול הנתמכים, גידול בעוני והרחבת הפערים. אפשר לפגוע בגלובליזציה בבחירות (אולי) לתקופת קצרה אך שוק העבודה יעבור צמצום גדול.

ווילי בימן 11 בדצמבר 2016

מה שדאג אמר. זה שנוי עצום שעומד מעבר לפינה ובמובן הזה טראמפ, אפילו אם יצליח, מדבר על הבעיות של אתמול.

מספיק לראות את הוידאו של חנות הקונספט שאמזון הוציאו השבוע ולחשוב מה יקרה לאותם עובדים שאחרי שפוטרו מהמפעל איכשהו מצאו עבודה (חלקית, בשכר נמוך יותר) בוול מארט. אפל באמת יחזירו את הייצור שלהם לארה"ב, אבל יעבדו שם מעט מאד בני אדם. והטכנולוגיות הנ"ל מבטיחות שהמגמה הזו תגיע גם לעבודות שאנחנו תופסים היום כצווארון לבן, וחלקם משתלמות מאד.

גיל שלי 11 בדצמבר 2016

מפחידים אותנו שנים מכך שרובוטים יחליפו בני אדם,זה לא עובד ככה בכלכלה. יהיו משרות שירותים שלא היו קיימות בעבר, מורי יוגה זו דוגמה, ספורטאים מקצוענים ועוד

דאג קולינס 11 בדצמבר 2016

מורי יוגה? ספורטאים? מזכיר דיבורים על הרבה מהפיכות שהתרחשו. התקדמות טכנולוגית אינה בהכרח לינארית. בשנים האחרונות ישנה קפיצה בתחום הלמידה העמוקה, בלוק צ׳יין ועוד. אל תפחד. המהפכה בתחום תגיע והיא תהיה מנוע צמיחה לחברות מסוימות ( כך בכלכלה) ועצובה להמון אנשים.

איציק 12 בדצמבר 2016

אני עכשיו בכנס שבו מדברים עד כמה הלמידה כושלת על חלק מהבעיות האמיתיות כשחשבו שתביא לפריצה, וזה נראה ככה בכל המחנים. למידה עמוקה זה עוד עבודת אלילים כמו לוגיקה עמומה בעבר ועוד. יש ללמידה עמוקה הרבה מאד יתרונות אך גם הרבה בעיות. צריך ללמוד עדיין איך ומתי להשתמש בה. עוד לא היתי שולח את הקופאיות ללמד יוגה. זה יגיע אבל יש עוד כמה שנים.

yaron 12 בדצמבר 2016

גיל, זה קצת נאיבי, קופאים וקופאיות שיוחלפו ע"י מכונות יהפכו למורי יוגה?
אלה תהליכים ארוכים וברגע שאתה עובר מאסה קריטית של אנשים שנזרקים ממעגל העבודה (ומפסיקים להיספר כמובטלים) אתה מסתכן בתסיסה חברתית רצינית במקרה הטוב.

יריב 12 בדצמבר 2016

גיל, כל הדברים האלו דורשים שכבה רחבה של משתכרים מהייצור עצמו. אולי יהיו כאלו, אבל אם לא מדינות יאלצו לבנות תכניות של "הכנסה מובטחת".

ווילי בימן 12 בדצמבר 2016

היו פעם משרות של מרכיבי מכוניות ועובדי מתכת, הן הלכו לסין או לרובוטים ובמקום זה יש משרות חדשות כמו Greeter בוול מארט או באריסטה בסטארבק'ס.

Lord Anthony 12 בדצמבר 2016

זה החדשות של אתמול.
כיום ישנן שתי אפשרויות בתעשייה: או ייצור עתיר טכנולוגיה ודל בכוח אדם במדינות המפותחות או ייצור שמתבסס על כוח אדם זול במדינות העולם השלישי, וכל עוד יהיה כוח עבודה זול בעולם השלישי המצב הזה צפוי להימשך. עובדים לא מקצועיים זה סחורה שהביקוש אליה מצטמצם בהתמדה כבר כמה עשורים.
כל אדם שהעבודה שלו היא טכנית ולא דורשת מיומנות מיוחדת נמצא בסכנה שאו שהיא תעלם או שהיא תעבור לעולם השלישי.

קירקגור 12 בדצמבר 2016

אין ספק שהבחירות של טראמפ לקבינט מעידות על הליכה לכיוון הנסיון לעצירת המטוטלת. מסכים שקשה לדעת אם גם אם זה מכוון הוא לא עלול להשיג את ההפך. אבל מפחיד מעט לאן שזה עלול להתדרדר מכאן…

Eyal 12 בדצמבר 2016

אני חושב שהטעות היחידה שלך בנושא היא שאתה מתייחס למספרים וגרפים שזה אף פעם לא משנה כלום כי בסופו של יום מתמטיקה לא מעניינת אף אחד. מה שנאמר גם במאמר זה שלאנשים נמאס שאין להם תקווה ושהם מרגישים באופן בולט שגונבים מהם כסף. פשוט צריך להיכנס ולראות מה הדפים הכי נצפים באינסטגרם לדוגמא (מתעסק בשיווק באינטרנט אז יוצא לי לעבור על חומרים כאלה לא מעט) המון ילדים עשירים מבזבזים כסף בצורה מזלזלת או להסתכל על הקולנוע האמריקאי בעשר השנים האחרונות ואיך הוא מצייר את אמריקה. אנשים רוצים חלום ועל זה הם הצביעו לטראמפ (כמו הברקזיט ואירופה בכללי) – הם מרגישים שנכון להיום המשחק מכור ומעדיפים את האולי בורות (אבל לפחות עם אפשרות לחלום)

רק משהו קטן 12 בדצמבר 2016

תודה על ההבהרה. אני מניח שגם אם לאו דווקא מגובה בעובדות סטטיסטיות מדובר על התחושה הכללית בקרב הציבור שאני בא איתו במגע בארהב . ומצטרף לאמירות פה על רדיפת החלום והרצון ליותר במיוחד באמריקה . מסכים איתך לגמרי לגבי הרובוטים שזהו מעין הפחדה שלאו דווקא מבוססת על טרנד אמיתי כי עם כל מהפכה של מיכון בענפי יצור נוצרו משרות על חשבון אלו ש״אבדו״ ובטח שמתגלגל יותר כסף.

אלעד כץ 12 בדצמבר 2016

פוסט מצויין ומעורר מחשבה, כרגיל יש לומר.
לגבי בטחון תעסוקתי. אין באמת חיה כזאת. היתה אשליה למשך כמה עשורים שיש, אבל הדינמיות של העולם והצורך למצוא פתרונות חדשים כל הזמן, במיוחד בקצב השינויים המתרחש כיום, מכריחים את שוק העבודה להיות גמיש ואת העובדים להיות מסוגלים לעמוד בשינויים הנדרשים. ראינו מה קורה במקומות שנותנים בטחון תעסוקתי, רשות השידור לדוגמא – נשארים הרחק מאחור.
מה שהממשלות צריכות לדאוג לו הוא לא הבטחת מקום העבודה, אלא עזרה בנחיתה רכה למי שאיבד עבודתו, והבטחת היכולת ללמוד תפקידים חדשים ועבודות חדשות על פי הצורך.

Comments closed