כשהמחיר לא משנה – עסקת מובילאיי

מבחינת אינטל, מובילאיי היא הפוגבה של השוק שלה

אני מתאר לעצמי שקראתם קצת על עסקת הרכישה האחרונה של אינטל. למי שריחף בחלל אתמול ונחת רק עכשיו, אינטל ענקית השבבים האמריקאית רכשה את מובילאיי ב15 מליארד דולר, סכום שיא לחברה ישראלית שנרכשת.

אנליסטים רבים כבר ישבו וחישבו האם המחיר הוא נכון, גבוה מדי, או שמא אינטל עשו את עסקת חייהם. נדמה לי שכאן כמו במקרה של רכישת פוגבה בידי מנצ'סטר יונייטד, הצלחת העסקה לא תבחן בכלים אקסליים של מדידת הכנסות מחברת מובילאיי בשנים הקרובות. עסקת פוגבה תבחן לאורך שנים בשאלה האם מנצ'סטר יונייטד אכן רכשה את השחקן שיצליח להוביל אותה חזרה לצמרת המועדונים בעולם, האם פוגבה יחשב לאחד מעשרת השחקנים הטובים בעולם ובכך יהפוך את מנצ'סטר יונייטד לחברה במועדון מצומצם מאוד. אם מנצ'סטר יונייטד תמכור את פוגבה בקרוב, הרי שברור שמדובר בעסקה גרועה, גם אם במקרה שוק השחקנים ימשיך להשתולל ובצורה מקרית היא תצליח למכור את פוגבה במחיר גבוה יותר מזה שבו רכשה את השחקן.

*

אינטל היא ענק בשוק ה PC שהולך ומת, שוק השבבים למחשבי שולחן ומחשבי ניידים. אני מומחה טכנולוגי קטן ביותר, אך אם קניתי לבני לפטופ לפני חמש שנים שהיה מצויד ברכיב I5 של אינטל, וכיום כשאני מחפש מחשב שולחני לבני ועדיין אני מקבל הצעות למחשב המצויד באותו רכיב, נדמה לי שדי בכך כדי לתאר את ההדרדרות בשוק הזה של אינטל. מספר המחשבים הניידים ומחשבי השולחן הנמכרים מדי שנה לא רק שאיננו עולה, הוא אף יורד.

אינטל ניסתה להכנס לתחום הלוהט הבא, תחום הטלפונים הסלולריים והטאבלטים (אני לא משוכנע ששוק הטאבלטים אכן התפתח במידה בה כולם חשבו, אני עדיין לא רואה כמויות אדירות של אנשים שמשתמשים בטאבלט במקום במחשב נייד, כנראה ששוק הטלפונים הסלולריים ישאר חשוב יותר בזמן הקרוב), אך לא זכתה בהצלחה גדולה. מיקרוסופט היא חברה שסובלת מאיום אסטרטגי דומה לזה שאינטל מאוימת ממנו, וגם היא נכשלה כשלון חרוץ בכניסה לעולם הסלולר.

*

התחום הבא בו אינטל החליטה להתרכז הוא תחום הראיה הממוחשבת. לפני כשנה היא רכשה חברה בתחום הראייה הממוחשבת בשם ריפליי טכנולוג'יס (חברה ששניים מכותבי הבלוגים כאן היו מעורבים בה, אחד מהם אני) וסביב רכישת החברה הזאת אינטל בונה כיום את תחום צילומי הספורט במחלקה שנקראת אינטל ספורט. ברכישת מובילאיי אפשר להבין שאינטל החליטה ששוק הראייה הממוחשבת הוא השוק הבא בו כוחות המחשוב החזקים ידרשו, ואינטל שמה לעצמה יעד לשלוט בשוק זה כפי ששלטה בשוק המחשבים.

לכן אין משמעות גדולה למחיר שבו אינטל הצליחה לקנות את מובילאיי, המשמעות העיקרית מבחינת אינטל היא לרכוש את החברה החזקה ביותר בתחום הרכב האוטומטי כיום, שכן הם רוצים לסמן עצמם כמובילים בתחום החשוב במיוחד של הראייה הממוחשבת בתוך העולם הזה. הכבוד הגדול של מובילאיי הוא לא המחיר בו נרכשה, אלא שמבחינות רבות מובילאיי נחשבת לפוגבה של תחומה על ידי אינטל. האם הרכישה הזאת בניגוד לרכישות רבות אחרות של אינטל תצדיק את עצמה? כנראה לא נדע לפני שנדע את התשובה על פוגבה.

שמעתם על זה שסגרו במכבי חיפה את מחלקת הנוער ?
חתול מפלצת או ילדה יפה

51 Comments

אריאל גרייזס 14 במרץ 2017

השוק של אינטל ממש לא הולך ומת. אתה מסתכל על PC אבל שישים אחוז בערך מההכנסות של אינטל מגיעות בכלל מתחום השרתים שזה תחום שרק הולך וגדל (ושם שולי הרווח גדולים הרבה יותר). אינטל חברה יציבה עם המון כסף בבנק.
מה שכן, זה נכון שאינטל מתקשה מאוד כשהיא יוצאת מהקומפורט זון שלה. כל פעם שהיא ניסתה לצאת לתחום אחר כמו המובייל או אבטחת מידע (רכישת מקאפי) זה נגמר בכשלון. מקווה בשביל מובילאיי שהפעם זה יהיה שונה. לאינטל יש תרבות אירגונית מאוד בעייתית לחדשנות. זאת חברה כבר ממש עתיקה במונחי הייטק (קיימת מסוף שנות השישים או תחילת השבעים, כמדומני) שמלאה בבירוקרטיה ומתקשה מאוד לזוז לכיוונים חדשים. נראה מה יהיה הפעם.

גיל שלי 14 במרץ 2017

ממה שאני מבין אינטל מודעת לבעיה הזאת שלה. לכן גם מובילאיי וגם ריפליי למעשה ממשיכות לעבוד כפי שעבדו קודם לכן, הן לא מוטמעות כחלק אינטגרלי של אינטל. לכל ארגון גדול יש בעיה עם חדשנות, זה לא מאפיין את אינטל לבדה, זה ניגוד מובנה. מי שהמציא את הצילום הדיגיטלי לדוגמה היה עובד קודאק, קודאק ידעה שזה איום אסטרטגי על קיומה, העריכה שההמצאה הזאת טובה, ועדיין לא מצאה דרך להשתלב בתחום שמאיים על עצם קיומה.
כמובן לא טענתי שאינטל נמצאת בסכנה קיומית, ברור שגם אם תשאר חברה של שרתים זה מצוין, אבל הם חייבים למצוא תחליף לשוק הPC כדי להכנס לצמיחה מחודשת, והם בחרו בחירה אסטרטגית מאוד מעניינת.

אריאל גרייזס 14 במרץ 2017

אמרת שאינטל היא ענק בשוק מת. זה רחוק עובדתית מהאמת. הרווניו השנתי של אינטל עומד על כמעט 60 מיליארד דולר והרווחים על יותר מ-10 מיליארד. כמובן, אינטל כבר מזמן לא חברה שצומחת ב-20% שנתי אבל היא עדיין צומחת בקצב יפה מאוד. אני מסכים שהם מנסים להכנס לתחומים חדשים כדי לייצר מנוע צמיחה חדש ואין שום ספק שתחום הרכב האוטונומי זה בהחלט תחום שאמור לצמוח בטירוף בזמן הקרוב.
מי שמכיר את אינטל מבפנים יודע שזה לא רק עניין של "ארגון גדול". אינטל ממש בנויה על מזעור סיכונים (שזה מצחיק כי אחד מערכי החברה שכל הזמן מדברים עליו הוא "לקיחת סיכונים"). סתם בתור דוגמא, כשמרימים מפעל ייצור בארץ, כמו שיש בקרית גת, מעתיקים את המפעל האמריקאי כמו שהוא עד לרמת המנורות בתקרה. הבירוקרטיה ממש מובנית בתוכו. ועם כל שנה שעוברת הם נהיים יותר ויותר בירוקרטים ושונאים חדשנות. אם הם יתנו למובילאיי להמשיך כמו שהם בלי לגעת בהם אז יש סיכוי שהם יצליחו. עדיין, יש פה חתיכת הימור.

גיל שלי 14 במרץ 2017

אתה צודק, התנסחתי לא מספיק מדויק. היא ענק גם בשוק מת של PC לא רק. בכל הפעילות שלהם בענף הראייה הממוחשבת הם לוקחים סיכונים מאוד גדולים, וזה באמת הימור מאוד גדול, אבל כזה שאני מבין את ההגיון הפנימי שלו

ר.בקצה 14 במרץ 2017

מי נכנס ברווח שבין דעיכת שוק המחשב השולחני/נייד, לבין הקיפאון בשוק הטאבלטים?

גיל שלי 14 במרץ 2017

אין לי מושג, אני רואה שלמשל הילדים שלי משתמשים רק בטלפון שלהם להכל

תומר הוותיק 14 במרץ 2017

גיל, זה נכון, כי לילדים אין צורך אחר.
אבל לעצב מוצר,לכתוב קוד, לנתח נתונים, ימשיך לקרות במסך גדול…
הייתי אומר כך, לשוק הפרטי, המובייל בא במקום המחשב השולחני, אך בשוק העבודה, לרוב זה היה תוספתי.

גיל שלי 14 במרץ 2017

דברתי על השוק הפרטי, שם הציפיות היו שהטאבלט יחליף את הנייד

אדם 14 במרץ 2017

הנייד רק מתחזק ברגע שהוא כבר מסוגל לספק גיימרים…

אלכס(אחר) 15 במרץ 2017

גיימרים דמיקולו אולי…התחליף היחידי שיש לדסקטופ\לאפטופ הם הקונסולות שהפכו לשוק הגיימרים העיקרי למרות היותם סטטיים מבחינת חומרה, ולפיכך ביצועים (אם כי יש לציין שהתוכנה והקושחה של סוני\מייקרוסופט מפיקה הרבה יותר מהפלטפורמה של פלייסטיישן 4/אקסבוקס וואן, שמבוססת על ארכיטקטורת שבבים מיושנת יחסית של איי.אם.די) ביחס לעילית של הדסקטופ (שבהתאמה, עולים הרבה יותר). ועדיין, יש שוק לא מבוטל לגיימרים של פי.סי ו\או פי.סי.אנת'וזיאסטס, כמו שקוראים להם כאן, בארה"ב…מציק הבאג עם האנגלית), שמוכנים להשקיע הרבה בחומרה איכותית של מיחשוב, שלא מסתפקת במיידיות\בינוניות של הטאבלט/סמארטפון, ולכן אינטל יוצאת שוב עם ליין מעבדים חדש (קייבי-לייק), זמן מועט אחרי שהוציאו את סקיי-לייק, שהיה הנדבך האחרון באסטרטגיית הטיק-טוק שלהם.
לכן גם איי.אם.די, אחרי שנים של קיפאון יחסי והפקרה של שוק הפי-סי לאינטל, הוציאו סוף סוף את קו השבבים החדש שלהם הנקרא "זן", והמעבדים המבוססים עליו שייקרו "ריזן", לא ממש תומך בדבריך על שוק מת!
* הכותב הוא דווקא כן 'מומחה' בטכנולוגייה (: , טוב נו, נסתפק במעורה בתחום.

שלומי 14 במרץ 2017

מעניין גיל.
יהיה מעניין לראות כמה חופש פעולה מובילאיי תקבל. היא תהפוך לחטיבת הרכב של אינטל, אבל האם היא תחוייב להטמיע את כל התרבות הארגונית של אינטל או שתמשיך בצורה דומה בה התנהלה עד היום. פה טמון המפתח, לדעתי. יהיה צריך למצוא איזון בין התרבות הביורוקרטית והאיטית של אינטל לבין זו הצעירה והזריזה (יחסית, אני מניח) של חברות כמו מובילאיי.
רק הערה: כמו שאריאל ציין, אינטל היא ממש לא ענק בתחום שהולך ומת. לא רק שהיא נמצאת בתחום השרתים כמו שנאמר, אלא שאותו המעבד שמציעים לך היום הוא לא אותו מעבד שהציעו לך לפני חמש שנים.
כן, זה אותו שם, אבל דור יותר מתקדם. לא אותו מוצר בדיוק.
חלק מהעניין הוא שהיא מונופול כמעט מוחלט בתחום בגלל שהמתחרה היחידה שלה קפאה במקום ממש עד לאחרונה. עכשיו היא התעוררה והוציאה מעבדים חדשים ומוצלחים שאמורים לתת פייט ראוי.
אציין בנוסף שמיקרוסופט כן מצליחה להתפשט לתחומים אחרים. יש לה דריסת רגל בתחום החומרה גם אם לא גדולה במיוחד (אקסבוקס, ציוד היקפי, מחשבי הסורפייס) וכן שליטה עצומה בתחום השרתים.

גיל שלי 14 במרץ 2017

ממה שראיתי בריפליי למשל, אין לאינטל כוונה להשליט את התרבות הארגונית שלה על החברות שהיא רוכשת, למשל לריפליי נתנו להשאר מחוץ לקמפוס של אינטל, נראה לי שתהיה אותה מדיניות גם עם מובילאיי

אריאל גרייזס 14 במרץ 2017

זה נכון, I5 של היום הוא מה שהיה ה-I7 של לפני שנה-שנתיים. מה שכן, בעולם של מחשוב ענן, לא בטוח בכלל שצריך יכולת מחשוב יותר גבוהה. אני חושב שאינטל מבינה את זה מזמן וכבר הרבה פחות מתעסקת במהירויות והרבה יותר בנושא צריכת חשמל, למשל. צריך גם לזכור שהתחזיות על זה שאנשים יעברו לעבוד על המובייל די הופרכו בשנים האחרונות.אנשים עדיין צריכים מחשבים, המובייל הוא פשוט שוק שנוסף, לא אחד שבא במקום. מה שכן, הצמיחה בשוק המחשוב הנייד, כמו שגיל אמר, היא מאוד קטנה ורחוקה ממה שהיתה פעם

אלי 14 במרץ 2017

זה לא נכון להגיד ש ה i5 של היום הוא מה שהיה ה i7 לפני שנה שנתיים, אלא זה מוצר אחר עם תכונות אחרות.
לכל מעבד של אינטל יש 4 ספרות והספרה הראשונה היא הדור של המעבד.
המעבדים עכשיו הם מדור 7 והם בעלי תכונות אחרות מאשר הדורות הקודמים בנוסף להיותם יותר יעילים.
לדוגמא, הדור הנוכחי שם דגש על וידאו 4K ולכן i5 של היום מריץ סרטים בלי בעייה, כאשר i7 של לפני שנתיים היה מתקשה.

אריאל גרייזס 14 במרץ 2017

לא הבנתי מה אמרת שונה ממה שאמרתי. ברור שדור המעבדים הנוכחי שונה מזה הקודם. אבל אינטל לא תייצר במיוחד מעבדים מהדור החדש עם תכונות פחות טובות. זה ממש לא משתלם לה. אין טעם לייצר מעבד מהטכנולוגיה הכי חדישה שיש ואז למכור אותו במחיר פחות טוב.
אז יש שני דברים שהיא עושה – הראשון, זה למכור דור ישן יותר בתור מעבד פחות טוב. I5 או I3. האופציה השניה זה לקחת מעבדים מהדור החדש שהיה פגם מסוים בייצור שלהם כזה שפוגע בתפקוד אבל לא יותר מדי, ולמכור בתור דור נחות יותר.

אלי 14 במרץ 2017

לא נראה לי שהאופציה השנייה אפשרית מבחינה טכנית.
כל דור מיוצר בטכנולוגיה שונה לגמרי ולרוב גם לא מתאים לתושבות של הדור הקודם.
אם יש פגם בייצור אז מורידים את מהירות השעון אבל זה עדיין נמכר כדור חדש. או לפחות זה מה שהיו עושים פעם.

אריאל גרייזס 14 במרץ 2017

אתה לא יכול למכור משהו פגום בתור I7, מן הסתם. בדרך כלל מה שנדפק בייצור זה המטמון זכרון ואז מורידים את האיזור הזה ומוכרים את הצ'יפ בתור I5.

אלי 14 במרץ 2017

לזה אני מסכים אבל אתה כתבת שמוכרים את זה בתור דור ישן ולא רק שמורידים מ 7 ל 5.

רומן 14 במרץ 2017

אחלה טור.
אם כי אני לא דואג לאינטל בלי קשר לאם יצליחו או לא יצליחו למצוא את התחום החם הבא.
כל מה שאנחנו המתכנתים עושים זה קשקושיאדה בלי החומרה מתחת, בתכום התכנה יכול לקום סטארטאפ כל יום, בתחום הזה של חומרה, זה משהו סופר סופר מסובך, העולם ימשיך לצרוך טכנולוגיה שתמשך להצטרך מעבדים, אני לא רואה מישהו יכול לתת תחרות לאינטל בזה.

אמיתי 14 במרץ 2017

אז אם הבנתי נכון, וההאנגאובר עבר, אתה אומר שפוגבה
צריך להתאמן בנפרד מהקבוצה?..

אמיתי 14 במרץ 2017

אוףף טופיקק
יש בעייה קשה במערכת התגובות. אין תגובות של
איציק כבר יותר מ72 שעות..חזר בתשובה? להתקשר
לחיליק מגנוס? כל היודע דבר..

בני תבורי 14 במרץ 2017

חברים,
יש לנו בעיה בתגובות ממכשירים ניידים, ממחשבים זה בסדר. בודקים.

רועי 14 במרץ 2017

הבעיה נפתרה

no propaganda 14 במרץ 2017

הסיכוי של פוגבה להפוך להיות אחד מ10 השחקנים הטובים בעולם הוא ממש נמוך.
זה נכון גם לפי שיטת ה"מי שכובש יותר טוב" יותר וגם לפי שיטת המי תורם יותר לקבוצה אולאראונד.

לעומת זאת מובילאי היא חברה עם פוטנציאל גבוהה מהמובילות בתחום שלה.

ירושלמי 14 במרץ 2017

אז גם לפוגבה סיכוי גבוה להיות אחד הטובים בתחומו, תחום הקשרים המרכזיים.
בעצם הוא כזה כבר עכשיו.

no propaganda 14 במרץ 2017

כאן נעוצה הטעות, הוא לא אחד מהטובים בתחום הזה

אמיתי 14 במרץ 2017

לגמרי לא. אבל איך קוראים לזה, פוטנציאל, יש לו. כרגע
הוא לא מממש אותו. בכלל. מוריניו לא מוצא את השיטה
או הדרך לממש אותו ולמרות שאני חושב שהוא כן מנסה
וכן משקיע (הבלונד..) הוא לא עוזר לעצמו גם כן. אני ממש
לא איבדתי תקווה שהוא כן יהיה פקטור משנה קבוצה

עומר 14 במרץ 2017

אינטל רכשה את החברה ב-15.3 מיליארד דולר.
מוביליי כבר נסחרת בבורסה, כלומר יש לה הרבה בעלי מניות.
כמה אחוז מהמניות אינטל רכשה? 100%? זה לא חייב להיות בהסכמה מלאה של כל מחזיקי המניות?
ייתכן והיא רכשה פחות מ-100% במחיר שמגלם שווי של 15.3 מיליארד לכל ה-100%?
לא ראיתי אזכור לזה בשום כתבה, לכן אני שואל…

שאלה נוספת – המס שהמדינה לוקחת זה 25% ממחיר הרכישה? איך זה עובד?
סליחה על השאלות החשבונאיות הטרחניות, אך בצהובונים כלכליסט/גלובס מסבירים יותר מי נהפך למיליארדר ופחות על התנאים המלאים של העסקה.

גיל שלי 14 במרץ 2017

זה לא עובד כך. אינטל הגיעה להסכם עם הנהלת מובילאיי לרכישת כל מניות החברה. ברגע שהעסקה תאושר באסיפת בעלי המניות, מניות מובילאיי ימחקו מהמסחר.
המדינה לוקחת 25% מהרווח במידה והמניות או האופציות הוענקו או נרכשו במסלול ההוני

no propaganda 14 במרץ 2017

החלק השני נכון גם אם חלק מבעלי המניות הם קרנות מחו"ל?

גיל שלי 14 במרץ 2017

לא, המדינה לוקחת מס רק מתושבי ישראל

תומר הוותיק 14 במרץ 2017

אנסה להשיב:
היא רוכשת 100% מהמניות, אכן זה מצריך אישור של רוב בעלי המניות… וזה יאושר אל דאגה :-)

המדינה לוקחת 25% מס מהאנשים הבאים:

ישראלים בעלי שליטה
ממשי אופציות

עומר 14 במרץ 2017

היא לוקחת 25% רק מהרווח נכון?
אם קניתי מוביליי ב-50 והעסקה נסגרה ב-64, אז המס יהיה:
(64-50)*0.25=3.5 ???

תומר הוותיק 14 במרץ 2017

אכן, אך כאשר המדינה מפרסמת עכשיו צפי הכנסות שלה, צריך לציין ממה בעיקר הוא צפוי לקרות.
בעלי השליטה העיקריים קיבלו את המניות שלהם במחיר אפס, אז המספר שם הוא מאוד גבוה…
כמו כן, לכל העובדים בעלי האופציות, גם שם הסכום הכולל יכול להיות גבוה למדינה.

S&M 14 במרץ 2017

ממי גוגל קונה את אמצעי הראייה של המכונית שלה?

גיל שלי 14 במרץ 2017

יש אין סוף חברות שפעילות בתחום, אין לי מושג לגבי גוגל

תומר הוותיק 14 במרץ 2017

נכון לעכשיו היא ייצרה זאת בעצמה (גם רכשה כל מיני חברות בתחום), בנוסף היא בתהליך הגשת תביעה נגד אובר וחברת ״אוטו״ שנרכשה ע״י אובר לפני חצי שנה (שהמנכל ואחד המקימים הוא ישראלי), על כך שהמייסד של ״אוטו״ היה עובד של חטיבת הרכב של גוגל והוא גנב את כל הטכנולוגיה שלהם (יש להם לטענתם הוכחות לכך שהוא הוריד את כל הקצבים של התכנונים ההנדסיים ,מדובר על ערימות של דאטה), וייצר בדיוק אותו דבר באוטו (שכאמור תוך חצי שנה נרכשה ע״י אובר).

Amir A 14 במרץ 2017

אתה רציני? ברמה כזו זה לא אמור להיות כבר הליך פלילי? אל מול הרשויות?

תומר הוותיק 14 במרץ 2017

לגבי הרצינות.כן, יש הרבה פירסומים על זה.
(כמובן שרק בית משפט יקבע אם זה אמת).
לגבי ההליך הפלילי, אני לא בקיא בתהליך בארהב אבל כנראה את גוגל (יותר נכון אלפאבית חברת האם), כנראה ההליך הפלילי לא מעניין, הם מבקשים מאובר להפסיק את השימוש בטכנולוגיה.

ניינר/ווריור 14 במרץ 2017

לי עסקת פוגבה מזכירה יותר את עסקת כרומטיקס. תשלום מופרך עבור בועה שהתפוצצה במהירות

פנדה 15 במרץ 2017

רק הערה:
I5 זה לא ממש "אותו המוצר". זה מותג. יש דורות למעבדים האלו. להגיד ש-I5 מלפני 5 שנים זה אותו המוצר כמו המעבד הנוכחי זה כמו להגיד שפורד פוקוס שנת 2000 זה אותו דבר כמו פורד פוקוס 2016.

גיל שלי 15 במרץ 2017

כן, הבנתי את זה כתוצאה מהפוסט הזה, אני יכול להגיד לך שכצרכן לא הרגשתי שום דחיפות לשדרג את המחשבים של בני בדיוק בגלל זה, אז לפעמים האמת לא ממש משנה אם היא לא מגיעה לצרכנים.

פנדה 15 במרץ 2017

אני אגיד לך דבר אחד מאד פשוט:
ל-90% מהמשתמתמשים הרגילים אין צורך ביכולות העיבוד של המעבדים החדשים, והם יכולים בשקט להסתפק במעבד מידריינג' של הדור השלישי (יש כבר דור 7 כיום), בעיקר אם הם לא משדרגים לווינדואוס 10.

משתמש טכני מנוסה יכול להוציא ממעבד דור 3 אפילו יותר מזה, ובוא נאמר ככה: מעבדי דור 7 עם כמויות הזכרון שמוכרים היום, זה יותר ממה שיש בשרתי תקשורת בינוניים ואפילו בינוניים פלוס, וכל היכולת הזו בכלל לא מנוצלת…

ניר 15 במרץ 2017

שתי נקודות:

1. לא בטוח בכלל שזו תהיה רכישה מוצלחת, ע"ע, סיפור אלווריון, שהיתה שותפה של אינטל בתחום רשתות הסלולר המתקדמות ושתיהן הפסידו יחד לרשת ה-LTE עם ה-WiMax שלהן. בהתחשב בתחרות הקשה מצד גוגל ואחרות, והשותפויות של מובילאיי עם יצרניות רכבים שהן לאו דווקא מהשורה הראשונה מבחינת מכירות, לא בטוח שהיא זו שתכבוש את השוק. מה שכן, העסקה עם אינטל בהחלט מקפיצה אותה מדרגה ביכולות כיבוש השוק.

2. אנחנו בישראל קצת עיוורים לשוק הטאבלט בגלל התחבורה הציבורית במדינה. זה נשמע מצחיק, אבל כל מי שמסתובב בניו יורק ונוסע ברכבת התחתית שם מבין את העוצמה של המכשיר וכמה הוא שינה את החיים. זה מכשיר שהערך היחידי שלו הוא במקומות שבהם יש תחבורה ציבורית יעילה, ויבשראל, מה לעשות, אנחנו עוד לא שם.

ניר אחר 16 במרץ 2017

שוק הטאבלט נחלש בכל העולם, המספרים חד משמעיים. חפש "שוק הטאבלט" בגוגל. במקומות עם רכבת תחתית אין בד"כ חיבור לרשת, ואז רוב השימוש הוא לקרוא ספרים ומשתלם לקנות קינדל, שנראה למבקר כמו טאבלט.

ניר 16 במרץ 2017

אולי הוא נחלש אבל ברור שבמקומות שבו לא נסמכים על תחבורה ציבורית אין לו מקום בכלל.

yaron 16 במרץ 2017

כתבה מעניינת על הרכישה שפורסמה היום בגלובס.

yaron 16 במרץ 2017

אינטל, מובילאיי וב.מ.וו כבר חתומות על הסכם לייצור מכוניות אוטנמיות בתוך 4 שנים.
לא אתפלא אם אינטל עשו עסקה מעולה שתתברר כציון דרך משמעותי בהתפתחות החברה.

איתן מסוארי 16 במרץ 2017

מה שגרייזס אמר.
היום פורסם שמה של מי שתנהל את המיזוג. שים לב – "מיזוג". ואני לא אתיחס לפרסונה…
זה לא כמו לקנות את פוגבה… פוגבה הוא שחקן כדורגל שנקנה על ידי קבוצת כדורגל.
מובילאיי היא חברה חדשנית, צעירה, תוססת, דינאמית וזריזה שמתחרה בשוק קשה מאוד מול ענקיות כמו גוגל, טסלה ועוד כמה.
לאינטל אין מושג ירוק איך להתחרות בשוק שהוא לא מונופול שלה ובטח לא בשוק שהוא לא סיליקון. אין ולו תחום אחד שהוא לא מעבד על, שבו הצליחה להתחרות.
כשאינטל ניסתה להכנס לשוק האינטרנט און דה גו עם הוויימקס היא נחלה כישלון חרוץ. לא בגלל שהמוצא לא היה טוב, אלא בגלל הכח שהיה לחברות הסלולר מולה. הם העדיפו לחכות לקואלקום עם ה – LTE.
כח ההשפעה שיש למובילאיי או לאינטל על יצרניות הרכב, הוא נמוך לאין שיעור מהכח שיש לגוגל.
*
בגוגל לא פראיירים. אם הם היו יודעים שמובילאיי מהווה איום, הם היו רוכשים אותם מזמן. הם כבר עשו את זה עם ווייז, כשהם הבינו את גודל האיום על הנוויגייטור שלהם. דרך אגב גם אינטל בזמנו רכשה את טלמאפ שנתנה מוצר פחות או יותר דומה לשל ווייז. ועכשיו נשאלת השאלה… איפה טלמאפ? … בדיוק!

Comments closed