הצעה לארגון הכדורגל הישראלי מחדש

הכדורגל הישראלי קורא לרענון רציני, הנה הצעתי

אני לא טורח לצפות במשחקים מהליגה הלאומית בכדורגל, אך בטוויטר עולים מדי יום שישי, קטעי וידאו של שערים הזויים. נכון, יטענו רבים שאילו כל כך הרבה שחקנים היו מוכרים משחקים, הם היו טורחים להסוות את מחדליהם בצורה טובה יותר, אך עדיין אפשר לטעון שיש שם הרבה מאוד מקרים חשודים לכל הפחות. גם התוצאות האסטרונומיות לא מרגיעות את חשדות אלה.

*

גם בליגת העל לא קבלנו פלייאוף שנזכור לאורך שנים כדוגמה ומופת לתחרותיות מהנה. הפועל באר שבע איבדה לראשונה נקודות בפלייאוף רק לאחר שהבטיחה את האליפות. מכבי תל אביב ניצחה בכל מפגשי הפלייאוף פרט למפגשים מול באר שבע, והתקלה בטדי. המשחקים לא היו צמודים.

בפלייאוף התחתון הפועל קריית שמונה הפגינה חוסר עניין בוטה, הפועל חיפה הפגינה חוסר עניין מעודן, הפועל רעננה איבדו עניין מרגע שהבטיחו את ההשארות, וכך הלאה.

בקיצור, אולי כדאי לחשוב על כל העניין מחדש.

*

רבים לא מסוגלים לדמיין ליגות ללא ירידות. אך נדמה לי שדווקא לאור ההתעוררות בעניין בכדורגל הישראלי, כדאי לחשוב מחדש על הקונספט של הליגות. ראינו שאצטדיון חדש בחיפה הביא למכירת יותר מחמישה עשר אלף מנויים, גם כאשר הקבוצה חלשה. אצטדיון טרנר בבאר שבע נמכר כמעט במלואו למנויים. אפילו בנתניה מכבי תל אביב מצליחה למכור כעשרת אלפים מנויים.

אולי הגיע הזמן לעבור לשיטה האמריקאית. אולי עדיף למכור זכיונות לעשר קבוצות אשר ישתתפו בליגה הישראלית לכדורגל. כדי לקבל זכיון להשתתפות בליגה, קבוצה תצטרך למכור לפחות 6,000 מנויים. זה יהיה התנאי המקדמי, ללא הוכחת יכולת למכור 6,000 מנויים, קבוצה לא תוכל להשתתף בליגה. ברור שבליגת העל כיום אין עשר קבוצות שמסוגלות למכור 6,000 מנויים. אך אם נחשוב על כך, אני חושב שלא מדובר בתנאי מקדמי אשר מנותק מהמציאות.

פרט למכבי חיפה, מכבי תל אביב, הפועל באר שבע, ביתר ירושלים והפועל תל אביב, אני מאמין שאפשר למצוא עוד חמש קבוצות שיכולות למכור 6,000 מנויים בעונה. קבוצה בפתח תקווה לדוגמה, מכבי נתניה, איחוד של נורדיה עם קטמון, קבוצה אזורית בצפון הארץ, וקבוצה באשדוד למשל.

הליגה תפתח בעשר קבוצות, אך כאשר יוכיחו שתי קבוצות נוספות יכולת למכור את כמות המנויים המינימלית, הליגה תורחב. אם קבוצות ירצו להצטרף לליגה, ויוכיחו יכולת למשוך אוהדים, הן יכולות גם לבוא במקום קבוצות שלא מצליחות לעמוד בדרישות הסף, אם מבחינת מנויים, ואם מבחינת העמדת תקציב מינימלי.

*

בנוסף הייתי חושב על מבנה פלייאוף חדשני. אילו אני הייתי עובד במנהלת הליגה הישראלית, הייתי פונה לדוגמה לליגה בטורקיה ולליגה היוונית, ומציע פלייאוף משותף של שתי קבוצות מכל מדינה. כלומר, שתי הקבוצות הראשונות מכל ליגה ישתתפו בפלייאוף משותף, כל ליגה תכתיר את האלופה שלה לפי הקבוצה המקומית שתצבור הכי הרבה נקודות בתום הפלייאוף המשותף, ותהיה אלופה אזורית. שאר הקבוצות בליגה הישראלית יתמודדו על שני המקומות הנותרים באירופה לדוגמה.

*

במתכונת המוצעת אנחנו נפטר מקבוצות אשר אין להן עניין בעונה בשלב מוקדם מאוד. קבוצות המצוידות בקהל רחב לא מרשות לעצמן למכור משחקים, או סתם לאבד עניין בליגה.

מה דעתכם?

"לך בכוחך זה" (tema finale)
עלו לגמר! (התיקו-ניצחון על ויגו)

46 Comments

אוריה 11 במאי 2017

ממש מעניין!
לצערנו גם כאן הפוליטיקה לא תיתן לזה להתקדם. אתה רואה את לוזון, חלובה, עייני, אזגי ושאר החבר'ה נותנים לזה לקרות?
צריך שילוב ידיים של כל המועדונים הגדולים, גם כאן- אם מכבי ירצו אז חוכמולוגים מהפועל יהיו נגד (ולהיפך). אגב, הזכרת "קבוצה בפ"ת"- תשאל את בני תבורי אם הוא הולך לעודד קבוצה עירונית עם הלוזונים…

גיל שלי 11 במאי 2017

כמובן שהתכוונתי לקבוצה שלא שייכת ללוזון

קוקובונגו 11 במאי 2017

בית"ר מעולם לא מכרה 6000 מנויים, אם אני לא טועה השיא שלהם הוא סביב 5000.
מכבי פתח תקווה בטח לא מסוגלים, הפועל פתח תקווה בספק גדול מאוד כיום, וכך גם מכבי נתניה (למרות שיותר הגיוני).
את נורדיה (בית"ר) ופייסבוקטמון (הפועל) זה מגוחך לאחד וגם לא יקרה בחיים, אם כבר אז איחוד מתבקש בין הפועל ירושלים וקטמון, וגם זה לא סביר שיהיה 6000 מנויים.
קבוצה אזורית בצפון? ראינו מה עשה באשדוד. קבוצה באשדוד? בחיים לא יכולה להגיע ל-6000 מנויים.
בקיצור, רעיון שלא ממש מחובר למציאות.

ובנוסף לזה וחשוב מכך – מהלך של ליגה סגורה עם זיכיונות לא חוקית למיטב ידיעתי לפי חוקי אופ"א, וכך גם רעיון הפלייאוף האיזורי (שאין לי מושג איך אצלך לחבר בו בין הליגה הטורקית, אחת מ-8 הטובות באירופה שבה משחקות אימפריות שהן קבוצות ברמת טופ ליגה אירופית, לבין הישראלית).

מה כן צריך ומאוד מתבקש – 10 קבוצות, ארבעה סיבובים, בשתי הליגות הראשונות. אולי עוד ליגה ארצית של 10, אולי פשוט שינוי מבני של הליגות הלא מקצועניות, אולי ליגה ד'. וזהו, בלי להתחכם יותר מידי.

גיל שלי 11 במאי 2017

טורקיה הובאה כדוגמה. אגב, חוקי אופ"א לא אוסרים על קיום משחקי ידידות בין המדינות, אתה לא מקים ליגה חדשה, אתה מקים מסגרת בה הקבוצות מתמודדות בינן לבין עצמן, והאלופה היא אלופה מקומית עדיין. אם לא קבוצות מטורקיה אז מקפריסין לדוגמה. זו מסגרת שתביא הרבה רייטינג, ואפשר לייצר ממנה עוד כסף.

יוני (המקורי, מפעם) 11 במאי 2017

גיל, בעיניי השאלה היא אחרת. שאלה של תחרות. בשביל מה אשדוד קיימת? למה לקבוצה כזו להתחייב ל-X מנויים כל שנה? בשביל להימנע מהסיוט של ירידת ליגה? הרי אין לה באמת על מה להילחם. פערי התקציב כל כך גדולים שאין מה לחלום על אירופה. אין דראפט. כל קבוצה שאינה מכבי ת"א, מכבי חיפה וב"ש מעבירה את הזמן בסבבה והשחקנים חולמים על הצלחה במקום אחר, לא הצלחה בקבוצה שמפרנסת אותם. בארה"ב יש דראפט, תקרת שכר ומנגנונים שמעודדים תחרות (כמעט כתבתי מבטיחים ונזכרתי בסיקסרז). מה אמור להיות הפתרון פה? מבחינתי חוסר תחרות = חוסר עניין. ותחרות בין ריאל-בארסה, קליבלנד-גולדן סטייט או ב"ש-מכבי משעממת אחרי שנתיים אם אתה לא אוהד אחת הקבוצות.

גיל שלי 11 במאי 2017

מה ההבדל בין המצב שאתה מתאר והמצב הנוכחי? עדיין קבוצות כמו מכבי פתח תקווה והפועל רעננה מתמודדות, למרות שהן לא חולמות לקחת אליפות.

יוני (המקורי, מפעם) 11 במאי 2017

המצב הנוכחי גרוע. אני חושב שהרעיון שלך לא ישפר את זה משמעותית.

Dr.van nordstrand 11 במאי 2017

בכל הליגות משתמשים באותה אמתלה מצועצעת…שזו מסגרת הבאה לתגמל הצלחה והשקעה לאורך זמן. בלה, בלה, בלה.

אך ברור כי הסיבה היחידה שממשיכים היא להבטיח שקבוצות בעלות ההון ימשיכו להבטיח לעצמם את השלטון וללא שום תחרות הנראית לעין.
היופי הוא שזה עובד כי בני אדם מתנהגים כמו בעדר וכתות.
כסף מדבר, הציבור מוזמן להמשיך להשתחוות.

שי אורן 11 במאי 2017

טורניר אזורי עם טורקיה, יוון, קפריסין ומצרים למשל זה רעיון ענק
הלוואי ואפשר יהיה לממשו.

שי אורן 11 במאי 2017

וברור לי שמבין ה5 אלופת ישראל ואלופת קפריסין מתמודדות על המקום ה5 המכובד

בלייק 11 במאי 2017

אלופת ישראל עברה את אלופת יוון במוקדמות הצ'מפיונס העונה.
בכלל, נראה לי שתופתע מהמאזן של קבוצות ישראליות נגד יווניות בגביעי/ליגות אירופה השונות.

קוקובונגו 11 במאי 2017

העניין הוא שזה לא באמת טורניר איזורי חוץ ממצרים (שבחיים לא תסכים).
על קפריסין עוד אפשר להתווכח, אבל טורקיה יוון זה כבר בלקן. יותר הגיוני שיקיימו טורניר איזורי עם מקדוניה, בולגריה, סרביה וקרואטיה.

Amir A 11 במאי 2017

אם להתלות באילנות גבוהים (ריצ'רד פיינמן במקרה הזה): “innovation is a very difficult thing in the real world”. הרעיונות שלך מעניינים ובעלי פוטנציאל, מה שמבטיח שאין סיכוי שמישהו יקבל אותם.

אריאל 11 במאי 2017

נגיד עברו שני סיבובים. מה המוטיבציה של המדורגות למטה ? מבחינתם שיעירו אותם בשנה הבאה.

גיל שלי 11 במאי 2017

יש להן אוהדים, לא רואה בעיה במוטיבציה בקבוצות הבייסבול בארצות הברית למשל, למרות שחלק גדול מהן חסרות סיכוי לפלייאוף כבר מחודש יולי

אורן29 11 במאי 2017

הרעיון יפה ומעניין, אבל יש בו מגרעת עיקרית אחת: הניתוק המוחלט, הפרמננטי, של ליגת העל משאר הכדורגל הישראלי הוא בעייתי בעיני. אני חושב שליגת העל צריכה לשמש סוג של קטר שימשוך למעלה את שאר הכדורגל הישראלי (וזאת משום שהחלופה- להצמיח את הכדורגל "מלמטה" דרך שיפור רוחבי ומקיף,מקצועי ומנהלתי, בגילאי הנערים והנוער הוא בלתי ישים). דוגמה לקטר כזה היא מכבי תל אביב כדורסל בשנות השבעים-שמונים, שההישגים וההישגיות שלה משכו את יריבותיה למעלה (הישגים בזירה האירופאית של הפועל ר"ג והפועל ת"א), הצמיחו שורה של שחקנים מקומיים מצויינים, והפכו את הכדורסל הישראלי לפופולרי בארץ.
אני אייבא בקצרה את ההצעה שלי מתגובה לטור אחר: ליגה של 10 קבוצות, עם הגדלה של מספר הזרים המותרים ל 7 או 8, ועם "רשת בטחון" של ביטול הירידות האוטומטיות וקיום פלייאוף כלשהו בין שתי האחרונות בליגת העל לשתי הראשונות בליגת המשנה (שתכלול 16 קבוצות ו 5-6 זרים). כפיצוי על הניתוק המסויים של ליגת העל מליגת המשנה- גביע המדינה לא יכלול את קבוצות ליגת העל, שמצידן ישתתפו ב"גביע ליגת העל" שיערך במחצית העונה, בין 8 הראשונות, בטורניר אינטנסיבי של שבוע ימים.

על מנת לא להגיע למצב שבו הקטר הופך לסוג של לווין טפילי ששואב אנרגיה מכוכב האם ומרוקן אותו, צריך לשמור על זיקה בין ליגת העל לליגה שמתחתיה, ולבחון כל שנה אם העליה המצופה ברמה ובעניין מאפשרת את הגדלת ליגת העל וגם את ביטול "רשת הבטחון" של הירידה. לדעתי, ההבנה שמהלך של צמצום וניתוק חלקי נחוץ בטווח הבינוני-ארוך לטובתו של הכדורגל הישראלי תוכל לגייס תמיכה למהלך שכזה.

ומילה לגבי הרעיון של טורניר אזורי- הוא פחות מתאים לכדורגל ויותר לכדורסל האירופאי המתמוטט. ליגות איזוריות שבסופן יערך פלייאוף כל שהוא של 1-2 הראשונות מכל איזור יהיה הרבה יותר מוצלח מכל היורוליג המיותר הזה.

צור שפי 11 במאי 2017

בפוסט של תומר על הפועל עכו התייחסתי לנושא ואחזור כאן:
1. אני לא אוהב את הרעיון של בלי ירידות. ירידות הן חלק מהדרמה שבעסק, לא פחות מאליפות. אני גם לא מכיר ליגת כדורגל משמעותית שאין בה ירידות. מה שקורה בארה"ב שייך לתרבות ספורט אחרת.
2. הפתרון שלי הוא ליגה של עשר קבוצות, בלי פלייאוף ועם ארבעה סיבובים (36 מחזורים). נניח ששתי קבוצות נאבקות על האליפות ועוד 3-4 על המקומות לאירופה. שתי האחרונות יורדות אוטומטית כמו היום ונוסיף מבחנים בין מקום 8 למקום 3 בליגה השניה כדי להגיע בסבירות גבוהה למצב שבו לכולן יהיה על מה לשחק עד למחזורים האחרונים ועד בכלל. לדעתי התמדה במבנה כזה גם יפתור את בעיית הקבוצות מעוטות הקהל. יהיו בליגה הזו קבוצה או שתיים כאלה אבל בדרך כלל לא יותר, שונה מאוד מהמצב כיום שבו כמעט חצי ליגה מורכבת ממה שכיניתי אצל תומר "קבוצות עם יותר שחקנים מאוהדים".

צור שפי 11 במאי 2017

נ.ב. מזל שאף אחד עוד לא האשים אותך שאתה מעלה את הרעיון רק כדי להציל את הפועל מירידה….

D! פה ועכשיו 11 במאי 2017

אם הייתי צריך לבחור על משהו אז משהו בסגנון מה שצור אומר + מענקי מיקום משמעותיים שיחייבו קבוצות לשחק ממש

אמיתי 11 במאי 2017

כמו שהעירו לפני פה ליגה סגורה ללא דראפט היא מאד בעייתית. אבל העניין הוא אחר. תחרותיות וספורטיויות הן פועל יוצא של מבנה ליגה אבל יותר מזה של תרבות ספורט. צריך לחנך ולעודד תחרותיות מגיל צעיר כדי לפתור את הבעיה. מבנה הליגות זו בעיה בעיה משנית

אמיתי 11 במאי 2017

או במילים אחרות צריך מודל או תהליך. סתם. זה אסור

אדם 11 במאי 2017

אני קצת מופתע לקרוא משהו כזה ממך בתור מי שלא מאמין בקיצורי דרך (והדוגמה של איחוד של נורדיה עם קטמון זה קיצור דרך משוגע). קהל בונים בהדרגתיות עם שיפור תשתיות, מעורבות בקהילה ויכולת לגרום לאנשים להאמין לך.
מעבר לכך, כמה מנויים היו למכבי לפני תקופת גולדהאר? כמה מנויים יש היום להפועל? בית"ר לא מצליחה למכור מנויים לא משנה מה ועוד ועוד.

מעבר לכך, בוא נסתכל על מועדונים שהתפרקו מנכסיהם עקב כל מיני סיבות וחולמים לחזור לליגת העל. העובדה שהיום אין להם 6000 מנויים לא אומרת שבעוד חמש או עשר שנים הם לא יצליחו לבנות חזרה קהל מאמין (נניח קבוצה מאוחדת של הפועל חיפה).

ממה שאני מבין הבעיה שאתה מנסה לפתור היא הגיחוך שקיים בליגה הלאומית אבל זה בכלל צריך להיות עבודה של המשטרה.

ZORK 11 במאי 2017

"איחוד של נורדיה עם קטמון" חחחחחחחחח

תקנה ליגפאס ותעזוב אותנו בשקט

גיל שלי 11 במאי 2017

סוף סוף מישהו עלה על הקאץ'

מעיין אוהד מכבי 11 במאי 2017

כדי לשפר את הכדורגל צריך שינוי מבני, ולא במובן של שינוי מבנה הליגות.
כל זמן שהכדורגל ינוהל על ידי עסקנים המשתייכים למרכזים, לעולם האינטרס הפרטי יגבור על האינטרס על הכללי.

כדי לשפר את הכדורגל צריך להשקיע בתשתיות (ברמה הלאומית, בדומה למה שעשו בגרמניה, בספרד וגם במדינות קטנות יותר כמו איסלנד), להרחיב את הבסיס בגילאים הנמוכים ולעבוד לפי תכנית סדורה שעיקרה קידום ופיתוח הגורמים המקצועיים.
אם תלך לצפות באימונים של קבוצות (מגילאי טרום נערים ג' ועד בוגרים) אתה תידהם מהרמה הנמוכה של האימון ושל המתקנים. במעט מאוד מחלקות נוער מסבירים לילדים על פיזיולוגיה, על החשיבות של תזונה נכונה, על פעילויות משלימות לכדורגל (יוגה, פילאטיס, קואורדינציה ועוד).

נכון להיום, מקבלי ההחלטות נהנים מהמצב בו יש להם צעצוע לשחק בו ולגזור ממנו קופונים על חשבון כספי ציבור. האינטרס שלהם הוא להחליש את הליגה כדי למזער את ההשקעה שלהם. כמובן שהם גם שולטים בגוף המחוקק והמבצע (ההתאחדות והמנהלת), ולכן יש סיכוי אפסי שהם יעגנו בתקנות דרישות לגבי סטנדרטים מקצועיים ותכנית ארוכת טווח שתיקח בחשבון את טובת הכדורגל הישראלי (כמכלול).

כל זמן שקבוצות קטנות וקבוצות גדולות יקבלו משקל אחיד בשולחן ההתאחדות, ויידרשו להצביע לפי אינטרסים של מרכזים, לא נתקדם.
כל זמן שעבריינים ימשיכו לנהל קבוצות כדורגל, לא נתקדם.

לעניין הליגות עצמן, אני תומך בליגה עם "בטן". אנחנו צריכים בליגה כמה שיותר קבוצות שמסוגלות למשוך קהל וכמה שיותר משחקים שלא גורמים לך לרצות לעקור את העיניים מהמקום. ככל שהליגה קטנה יותר, מאמנים חוששים יותר לשחק פתוח ולשלב צעירים. מבחינתי, ליגה של 16 קבוצות, עם שני סיבובים, זה די והותר. כן, גם במחיר של משחקים סופר חד צדדיים, כן, גם במחיר של קבוצה שתהייה יורדת בטוחה (מה שאמור להקל על קבוצות לשחק פתוח). במקביל, הייתי נותן תמריצים על שילוב צעירים, ומשקלל בקריטריונים לחלוקת הכנסות גם את כמות הקהל ומספר השערים הממוצע במשחקים (כיבושים פלוס ספיגות, ביחס כלשהו שמתגמל על כיבושים אבל לא מעניש יותר מדי על ספיגות).

צור שפי 11 במאי 2017

מעיין, אני מסכים אתך שהניהול בכדורגל בארץ רחוק ממה שמתבקש. מכאן אנחנו חלוקים:
1. איסלנד זו דוגמה טובה לפרוייקט שהצליח ברמה הלאומית, עדיין ברמת המועדונים במרבית המפגשים קבוצה ישראלית תנצח קבוצה איסלנדית כי כמעט אין שם זרים והמקומיים הטובים יוצאים החוצה. גם הליגה שם לא מעניינת במיוחד. הדבר היחיד שאנחנו יכולים ללמוד מהם זו רצינות ושיטתיות וזו למעשה חזרה לנקודת ההסכמה בינינו.
2. אני עוד הרבה פחות מבין אותך בקטע שמצד אחד אתה כותב שאנחנו צריכים ליגה עם בטן ובאותה נשימה שאנחנו צריכים כמה שיותר קבוצות שמושכות קהל וכמה שיותר משחקים שלא גורמים לך לרצות לעקור את העיניים מהמקום (משעמום אני מניח). החצי השני של המשפט סותר את החצי הראשון: אתה רוצה ליגה עם בטן? ברוך הבא לעכו-רעננה, כפר סבא-רמת השרון ושאר עונשים. הרי אפילו אם אלו יהיו קרבות מכריעים נגד הירידה הם לא יביאו יותר מחמש מאות עד אלף אוהדים. תסתכל על המודל שאני מציע ותראה איך אתה נפטר מזה וגם ממשחקים שאתה מכנה "סופר חד צדדיים".

מעיין אוהד מכבי 11 במאי 2017

1. לאיסלנד קל יותר לייצא כי אין מספיק כסף ועניין ברמה המקומית (מדינה). בישראל, רוב הכשרונות יישארו בליגה, ובאופן כללי, אין לי בעיה וזה אפילו יהיה טוב לליגה שנהפוך ליצואנית סדרתית.
מעבר לזה, בישראל יש זרים.

2. לגבי ליגה עם בטן. ברור שיהיו גם עכו-רעננה (אגב, לעכו היה בעבר בסיס אוהדים רציני וגדול), אבל יהיו גם משחקים שיהיה כיף לצפות בהם. אגב, לכפר-סבא יש בסיס קהל נהדר, ואני מכוון בטווח הארוך לקבוצות כמו קטמון, הפועל פתח-תקווה, אשדוד (קבוצת האוהדים, לא זאת של ג'קי) ואפילו שעריים/מרמורק, חדרה ודומותיהן.
זה בלתי נתפס בעיניי שיש קבוצות בליגות נמוכות עם ממוצע קהל הרבה יותר גבוה מאשר רוב הקבוצות בליגת העל. זה קורה בגלל חיבור של הקבוצה לקהילה. אנחנו צריכים כמה שיותר קבוצות עם קהל (מסכים עם גיל בנקודה הזאת), אבל צריכים לאפשר לקבוצות האלה יציבות ואת היכולת להמשיך ולקדם קהל.

אגב, יכול להיות שגם לקיים משחקים בשישי בצהריים יעזור. בטח ובטח שצריך לצמצם ככל האפשר את כמות המשחקים באמצע שבוע.
ברגע שהכדורגל יהפוך אטרקטיבי יותר, ויהיה יותר שילוב של צעירים, גם החיבור לקהילה המקומית יקרה.

בגדול – כדורגל אטרקטיבי + חיבור לקהילה + שעות נוחות = יותר קהל ויותר עניין ויותר הכנסות.

לגבי לעקור את העיניים מהמקום, הפתרון שלך רק יחריף את המצב ויקבור את הכדורגל (לטעמי). ליגה של עשר קבוצות פירושה כמות אינסופית של בונקרים ומשחקים שיסתיימו בתיקו נטול שערים (או עם מעט שערים), ובטח ובטח שלא יסייע לשילוב צעירים.
הליגה הזאת היא בעיקר לטובת קבוצות הפלייאוף העליון וממש לא לטובת הכדורגל הישראלי.
מודה שמשחקים שבעבר ריגשו אותי היום מרגשים הרבה פחות כשיש דרבי קבוע בגביע הטוטו (שם כיסוי ל"בואו נעזור לצמצם את הגירעון של הפועל" שתמיד מארחת את הדרבי הזה, במקרה ככה נקבע ב"הגרלה"), שניים בעונה הסדירה ולפעמים שניים נוספים בפלייאוף העליון.

הליגה מאבדת מהיוקרה שלה ונהפוך במהרה לליגה הסקוטית, כשבדרך נאבד קבוצות חשובות בדיוק כפי ששם איבדו את ריינג'רס (מסיבות כלכליות אבל בכל זאת איבדו), היברניאן ועוד. זה אמנם יהיה מעולה למכבי שלי, אבל רע מאוד לכדורגל.

3. שוב, אני חוזר ומדגיש, אתה מתעסק בפלסטרים. הכל מתחיל ונגמר בניהול. זה אותו הניהול שמאפשר לטוטו להכתיב את מבנה הליגות (כדי לעמוד ב"כמות משחקים") ולטרטר אוהדים של קבוצות בלאומית עשרות רבות של קילומטרים למשחק ביום שני בשעה שמונה וחצי.
ניהול חזק ונטול אינטרסים יתמוך בהגדלת העניין. הכדורגל הישראלי היום לא מלהיב, לא מקצועית, לא מבחינת הנגישות (מחירים פלוס שעות), לא מבחינת החיבור לקהילה ולא מבחינת כמות ואיכות השידורים.
אני אולי Old school אבל אני רואה ברוב הליגות בעולם יש מחזור מרכזי, בו מרבית המשחקים משוחקים במקביל, בשעה נוחה (שבת בחמש או בשבע בערב), לצד שניים-שלושה משחקים "מרכזיים" שמשוחקים בשעות שונות. הכדורגל הישראלי לא יכול להתחרות היום בברצלונה, בליגה האנגלית, בבונדסליגה או בכל ליגה אחרת. ברגע שיהיה חיבור לקהילה, שעות נוחות וקבועות, ו"שירים ושערים" (אגב, אפילו בפרמירליג ובכלל באנגליה, יש פורמט טלוויזיוני של זה וזה נפלא ומאוד מתאים לדור הצעיר) עם המון שערים, הכדורגל שלנו יהפוך למלהיב יותר.
כדי שיקרה שינוי כלשהו, הצעד הראשון הוא ניהול.

או בקיצור – הטור הזה, וכל השינויים הבלתי פוסקים במבנה הליגות, מייאשים את הצרכן, והם בחזקת פלסטר. הכדורגל הישראלי הוא רצפת פל קל שמחכה לקרוס. במקום לחזק את הפל-קל, בואו נבנה מחדש את הרצפה.

yaron 11 במאי 2017

איך ליגה בלי עולות ויורדות תקטין את הסיכויים למכירת משחקים?
ברןר לך שרוב המכירות כיום הם בשל הימורים כן?

ניינר / ווריור 11 במאי 2017

אתה רוצה לקחת לנו את השמחה המתלווה לירידת ליגה של הפועל?

yaron 11 במאי 2017

אם קבוצות לא מבינות או שמבינות ולא מעוניינות בהעפלה לאירופה אז שום דבר לא יעזור לכדורגל הישראלי.
בפלייאוף העליון היתה רק קבוצה אחת שגם הבינה וגם עשתה הכל כדי להגיע וזאת בית"ר שכנראה תסיים שלישית.
מכבי פ"ת או שלא מעוניינת או שנכנסה לשאננות.
מכבי חיפה מעוניינת אבל לא יכולה.
סכנין לא מעוניינת ולא יכולה.
תקפיא את הליגה, תעשה 10 קבוצות בארבעה סיבובים, כלום לא יעזור עד שקבוצות יבינו את הדבר הפשוט הזה.
לגבי פלייאוף תחתון – יש עניין השנה אבל אין יכולת. דווקא זה מצדיק צמצום הליגה ל-12.

דור ברנשטיין 11 במאי 2017

הרעיון עצמו יפה אבל הוא טוב רק לקבוצות הגדולות. בתור אוהד הפועל חיפה אתה מוחק לי את הקבוצה. אני מאמין שהפועל חיפה יכולה לגייס 6000 מנויים כמו בימי האליפות. אבל, היום במצבה של הקבוצה אתה מונע מכמות אוהדים שקטנה מ6000 אך עדיין מכובדת את הזכות וההנאה שלשחק בליגת העל ולתת שלוש בראש של הקופים הירוקים.

שחר 11 במאי 2017

אני חושב שהרוב הגדול של האוהדים (כולל אותי) לא מעוניין בליגה ללא ירידות שמוחקת את התקווה של כל מי שאוהד קבוצה קטנה, או במחיקה של הזהות וההיסטוריה של הקבוצות כדי להעלות את כמות הצופים (ואני גם לא חושב שמין איחודים כאלה יעבדו- ע"ע אשדוד). בקיצור, בעיני רוב האוהדים הכדורגל זה לא רק בידור וטוב שכך

אסף the kop 11 במאי 2017

דעתי הפוכה
במקום ליגה מקצוענית, לבפוך אותה לליגה של חובבים.
זהו, אין משכורות מנופחות. מי שטוב ישחק בחו"ל איפשהו. מי שלא, ישחק בליגת בחובבים ובמקביל יעבוד איפשהו.
אפשר לחשוב מה נפסיד מזה…

איציק 11 במאי 2017

אז מה הלוזונים, טביבי, איזגים יעשו?
הצעה לא טובה.

אסף the kop 11 במאי 2017

טורניר שש בש
למי אכפת.

כאילו יש הבדל בין הקבוצות קקמייקה שלנו לאלו המשחקות בליגה האסטונית.

מעיין אוהד מכבי 11 במאי 2017

מסכים חלקית. מי שרוצה להיות מקצוען שיהיה. גם ככה הליגה מתנהלת בחובבנות. אני בעד להוריד את תקציב המינימום לתקציב שמשקף את פוטנציאל ההכנסות, כולל דרישת מינימום להשקעה במחלקות הנוער.

תקציב של 5 מיליון ש"ח יכריח הרבה שחקנים לצאת לחו"ל או לעבוד קשה כדי להתקדם לקבוצות החזקות באמת בליגה ויימנע חוזים מנופחים (בתיאוריה).

איציק 11 במאי 2017

אני נגד שריון מקום, ובסוף עוד תציע שהאלופה תקבע בפינל פור. פה זה לא יורוליג.

ברלה 11 במאי 2017

לא בהכרח מסכים עם השיטה, בעיקר כי לא נראה ראלי, אבל מסכים מאוד עם העקרון שבשביל שיפור צריך תחרות ובשביל תחרות אמיתית צריך שיהיה אינטרס כספי (זכיון…). מזכיר לי משהו ששמענו פה פעם מפרנקו.

Dr.van nordstrand 11 במאי 2017

הנקודה העיקרית היא שחייבים כבר שינוי כלשהו שיגביר תחרותיות, יעלה את הרמה וישפר את כל הקבוצות בליגה ועל הדרך כמובן את העניין בליגה וערך המותג.
אישית, אני כן מתחבר לעניין המועדונים והיורדות/עולות כפי שהוא היום, אך כאמור מתנגד לחלוטין לליגה שאין בה הכרעה ישירה בסיום.
את זה הייתי משנה…בלי לערב את יוון וטורקיה. עם כל הכבוד לאהבה בין כולם באזור.

אורן השני 12 במאי 2017

אם אתה רוצה עניין תתחיל את הפלייאוף עם נניח הפרש שתי נקודות בין כל קבוצות עוקבות (לפי הדירוג של הסיבובים הקודמים). זה לא הכי ספורטיבי (מזכיר את הקיזוז) אבל זה מעניין.

Dr. van nordstrand 12 במאי 2017

בקונסטלציות מסוימות זה יכול להיחשב כספורטיבי לעילא.
למשל בפורמט הבלגי בסיבוב השלישי שמחלקים את הליגה לכמה בתים, היה כדאי להם לבחור באופציה כזו
דווקא על מנת להוסיף סוג של צדק ( ולא להיפך ) והגיון ספורטיבי ל 30 המחזורים הראשונים.
כרגע קורה מצב שהנקודות מתאפסות למדורגות 7-15 ועושים טורניר פנימי על זכות אפשרית לכרטיס אירופה ליג ( מוק' סיבוב שלישי ).
אם נניח היו בוחרים לעשות את ההצעה שלך, זה היה נותן סוג של תמריץ נוסף לקבוצות לסיים בדירוגים גבוהים יותר וכך גם מראית עין
שהם כבר לא בחופשה ( גם אם בפועל הם משחקים כי מקצוענים וכו', ההרגשה שמתקבלת היא שאין כבר על מה לשחק ).

רודג'רס אהרון 12 במאי 2017

דראפט. ואיסור על מכירת שחקנים, רק טריידים.
בגיל 18 כרטיס השחקן מתבטל והעולה החדשה בוחרת ראשונה מכל שחקני השנתון הנוכחי.
חוזי מינימום לשחקנים עד גיל 21.של השכר הממוצע במשק נניח 7500 שח.
שיהיה להם תמריץ להשתפר ולהימכר לחול.
תוצאת תיקו תביא 0 נקודות.

ולהיות המדינה הראשונה בעולם שמכניסה שיפוט ממוחשב ומצולם.

אדם 12 במאי 2017

העיקרון של דראפט לא יכול לעבוד כל עוד שחקני הנוער גדלים במחלקות נוער של מועדונים ולא בתצורה אחרת. וזה לא יכול לקרות כי אין מספיק כישרון בשביל להפוך את בתי הספר לתשתית כזו (סתם דוגמה).
אני גם לא חושב שחוזה מינימום ישנה משהו בתמריץ שיש לשחקנים.

Ollie Williams 12 במאי 2017

עד גיל 21 רובם המכריע של השחקנים בחוזי חייל של כ 4500 ש"ח לחודש אם אני לא טועה.

Ollie Williams 12 במאי 2017

עם כמה שקבוצות נטולות קהל מבאסות, אני לא מבין את הצורך להמציא את הגלגל או לאמץ מודל אמריקאי כשברור לחלוטין שתרבות הצריכה המקומית בכלל ואהדת הספורט בפרט לא יאפשרו לזה להצליח. בטח ובטח שאנחנו לא מתחרים בבועה כמו הליגות האמריקאיות, אלא צריכים לנסות להשוות תנאים לשאר אירופה.
כל עוד הכדורגל העולמי והאירופי מתנהלים כמו שהם מתנהלים כל שינוי שיטה מסיבי שכזה כנראה רק יזרוק אותנו אחורה.הקהל הישראלי לא יקנה את זה ולא יתרגל לשום דבר.
כל עוד קבוצה מעיר מרוחקת בואקום איזורי, שרצה בצמרת וזוכה באליפות נגד הסכויים, לא מצליחה ליצור בסיס קהל גם אחרי שנים של מנויים זולים וכניסה חינם – מה חנו כי נלין על קבוצות מערים ש 10 דק נסיעה מהן יש קבוצות פאר מקומיות (עע עכו ורעננה למשל).
והכי גרוע – כל עוד בונים אצטדיונים בלי יציעים מאחורי השערים ימשיכו לשדר לקהל שההנאה שלו בעדיפות אחרונה

red sox 12 במאי 2017

רק לוודא שהבנתי – כדי למנוע חוסר ספורטיביות ומכירת משחקים ע"י קבוצות שאיבדו עניין, אתה מציע לכונן ליגה ללא ירידות?
זה משול למלחמה במאחזים הלא חוקיים באמצעות הכשרתם בדיעבד. אה, רגע.

Comments closed