תיקו בירבאן

משחק לא טוב של מכבי, אבל אין סיבה ליאוש

התמונה באדיבות האתר הרשמי של מועדון הכדורגל מכבי תל אביב.

אין הרבה דברים טובים לקחת מהמשחק אתמול, אז אתחיל דווקא בזה. אהבתי שאחרי התיקו בסרביה, איביץ' אמר את האמת, מדובר בקבוצה פחות טובה מאתנו, אני מאוכזב שאבדנו את הריכוז, לא היינו צריכים להסתבך במשחק מול קבוצה חלשה מאתנו. אין אצלו בולשיט בדיבורים אחרי משחקים, ואין אצלו בולשיט בבחירת השחקנים. אתמול דור פרץ היה פצוע, אז דן גלזר עלה במקומו, כי דן גלזר מיועד להיות המחליף של דור פרץ, נקודה. וידאר כנראה הפגין חוסר חשק בולט מדי בסרביה, אז וידאר עולה מהספסל. וידאר על הספסל, אם נכניס חלוץ זה יהיה וידאר, אז עדיף שעל הספסל יהיה מתן חוזז שחקן כנף, ושכטר יתכבד ביציע. אין בולשיט רק שיקולים מקצועיים נטו. אין איזו אמונה עיוורת כמו למשל ברק יצחקי כקשר קדמי משנה משחק מהספסל.

*

שחקנו רע מאוד. ההגנה היתה רכה, בהתחלת המשחק סבוריט התחזה לקונוס, לאחר מכן נתן המון מרחק עד כדי כך שאפילו השחקנים המוגבלים טכנית של פיוניק הגביהו כדורים מדויקים לרחבה, וכך נולדו להן שתי התקפות מסוכנות של פיוניק. גם בהמשך למרות משחק זהיר בו אלי דסה כמעט ולא מגיע לקו הרוחב של הקבוצה היריבה, ההגנה שלנו לא היתה סגורה הרמטית, שתי טעויות מסוכנות של ז'איר גרמו לדפיקות לב מואצות, וטיבי נכשל בתיקול בחלק המגרש של פיוניק, אבל ז'איר היה שם כדי לכסות עליו.

ראיקו לא עמד במבחנים גדולים אבל עושה רושם שהוא הרבה יותר שקט השנה לעומת שנה שעברה.

דסה תרם התקפית פחות מסבוריט, וסבוריט לא ממש תרם התקפית, אלא הגיע למצבי מסירה טובים שלא נולדו מהם מצבים מסוכנים לשער. לא ראינו את השילוב שאני מחכה לו כבר הרבה זמן, משולש של דסה, אצילי ומיכה באגף ימין, אני מנחש שזה נובע יותר מההוראות הטקטיות של איביץ' ופחות מהיכולת של דסה.

גלזר במקום פרץ היה חילוף נכון ובמקום. לגלזר יש נוכחות הגנתית פחות בולטת משל דור פרץ כיום, אבל הוא כן היה שקט בהנעת הכדור, הוא גם עזר בחיסול כמה התקפות, עזר בלחץ, בקיצור בעמדה של דור אנחנו סגורים גם עם המחליף. באותו שלב בעונה שעברה עדיין היינו עמוק בתוך הניסוי שלא צלח בסוף של שני קשרים אחוריים, וההבדל ניכר בעיקר בכך שבניגוד לעונה שעברה, גם במשחק חלש שלנו ראינו כמה התקפות שבהן היו שילובים טקטיים ברורים, ולא מקריות לשמה.

ההתקפה המתפרצת בחצי השני שבה אצילי עצר כדור ארוך באמצע המגרש, נתן כדור נהדר לצ'יקו באגף ימין, צ'יקו עצר נהדר את הכדור והשאיר את ברסקי (ברסקי בהתקפה מתפרצת מגיע ראשון לחמש של היריבה, עם גולסה דברים כאלה לא קורים) במצב מצוין שהוחמץ, התקפה זו מראה שיש תבניות התקפה בסיסיות שמתאמנים עליהן במכבי. אפרופו צ'יקו, נראה שכאשר יכנס לכושר, הוא יתרום לנו לא רק מהירות בכנף שמאל, אלא גם משחק קבוצתי משופר בהרבה לעומת החלופה של אלירן באגף שמאל.

אצילי היה נהדר בחצי הראשון, קריאטיבי, ההגבהה הנהדרת שלו יצרה את המשקוף של שוינפלד (הוא תרם הרבה יותר מוידאר בעצירת הכדורים עם הגב לשער באזור אמצע המגרש, אבל לא הצליח להגיע למצבים מסוכנים פרט לנגיחה הנפלאה כשלעצמה לשער), וכן תרם שתי בעיטות מסוכנות לשער. אני מקווה שהשנה אצילי יגיע למעמד הטבעי שלו כטוב בשחקני מכבי.

מיכה התאמץ מאוד, נע הרבה מאוד על המגרש, אך עדיין לא מצליח לייצר התקפות בקצב קבוע, וגם לא הצליח לייצר מצבים בהכנסות עומק שלו, יש מצב שגם בגלל שלא היתה הרבה תנועה לעומק, לא של אלירן ולא של שוינפלד. אצילי שיחק פחות או יותר בקו מקביל למיכה באזור ה16 של היריבה, ונתן לו שסתום לשחרור, אבל לא היתה התנועה לעומק. אפרופו תנועה לעומק, בחצי השני אצילי ניסה להכניס את צ'יקו, אך רואים שזה עדיין לא מכיר את אצילי, מסירה דומה של אצילי לוידאר בנתניה הולידה את הגול הראשון מול רדניציקי.

החילוף שהעיר את המשחק היה ברסקי במקום גולסה. ברסקי משחק הרבה יותר מהר מגולסה שנראה היום כבד מאוד, תרם הרבה מסירות עומק, הגיע לשני מצבי בעיטה טובים, בקיצור נראה הרבה יותר טוב מגולסה באותו תפקיד.

*

אנחנו לא נראים מספיק טוב, גם בסיבובים הקודמים יצאנו תיקו בחוץ, וכך גם הפעם. אבל עדיין אין סיבה אמיתית לפאניקה. אנחנו מכבי לא ברצלונה, תמיד יהיו לנו חוסרים של שחקנים בעמדות מפתח. נראה שאיביץ' כמאמן יכול לתרום רבות ביצירת מערך שידגיש את נקודות החזקה שלנו, ויסתיר במעט את הנקודות החלשות. גם במשחק חלש שלנו נראינו כמו קבוצה מובנית, זה שמיים וארץ לעומת המצב בתקופה המקבילה אשתקד. הדבר הכי מעודד הוא שלקראת סוף המשחק, כמו גם בעשרים הדקות האחרונות של המחצית, מכבי יודעת להעביר הילוך ולשחק טוב יותר, ולא נכנסת למוד של שמירה על תוצאה וחלילה שלא נספוג. אלה דברים שמראים אימון ואמון, וזאת הסיבה הטובה ביותר להיות מעט יותר אופטימיים לקראת ההמשך.

מסקנות מנסיעה מערבה (חלק א')
תיאום ציפיות

23 Comments

funfun 8 באוגוסט 2018

גם אני מצטרף לתחושה שזה היה לא טוב אבל לא נורא
מחצית ראשונה סבירה, שניה פחות טובה
בעיות צפויות של התמודדות עם כדורים ארוכים בהגנה – מתכון למציאת חורים אצלנוץ טיבי ואמדור עשו לנו התקפי לב..
דסה היה חלש גם הגנתית, סבוריט נראה טוב יותר ממשחקים קודמים אבל גם לו היו חורים הגנתיים
שוינפלד זה שחקן שבשכונה הייתי לוקח לקבוצה שלי אבל הבנאדם לא נותן מספרים – עד מתי יקבל קרדיט?
שילוב מאוחר של וידאר – אולי בדרך למכירה?
גלזר היה בסדר , גם רוסלאן וגם ראייקו
בארץ יהיה פשוט יותר :-)

עוז 8 באוגוסט 2018

גסה נראה חלש מאד ביחס לעונה שעברה או שמא התלות בדסה פחתה?

Ollie Williams 8 באוגוסט 2018

כמו שאמרתי בסוף העונה שעברה – רואים שלראשונה מאז שזהבי עזב מכבי בונים קבוצה ולא רק מנסים למלא את החלל שנפער.
יש מקום לשיפור ואף לעוד קצת רכש אבל כמו שאמרת רואים שיש יד מכוונת ויש מאמן ש(לרוב) מגיב בזמן, וזה כבר לא מעט.

משחק חלש, קורה, התוצאה סבירה וזה מה שחשוב במוקדמות האלה

עידו 8 באוגוסט 2018

משחק חלש של כולם, יש מעט תירוצים (נסיעות, עייפות) אבל אפשר וצריך היה לנצח.
הביקורת בתקשורת כמובן מוגזמת עד כדי מכעיסה. כולם שוחטים את סאבוריט ש"לא קיים התקפית". אז נכון שהוא חלש בהתקפה ונכשל במסירה האחרונה, אבל הוא גם פורץ לפחות פעם במשחק עם דריבל נחמד וכן נוכח ותומך. לא חושב שהוא פחות טוב מדוידזאדה (שהיה בסדר גמור בממוצע עונתי).
לא אוהב את המשחק של שוינפלד שמתפזר על כל המגרש. שיהיה חלוץ, לא ירוץ אחרי מגנים.
כשגולסה טוב הוא מצליח להשתחרר מלחץ עם דריבל. ברסקי לעומת זאת, מוסר מהר וטוב יותר. הגנתית גולסה עדיף, לכן הוא כנראה פותח.
דסה ומיכה היו שילוב התקפי מצוין במשך שנים, שניהם פתחו את העונה חלש. מיכה צריך לקבל הוראה לבעוט 5-6 פעמים לשער במשחק, לא משנה מה. רק ככה הוא יצא מהקטע המעיק הזה.

שלי 8 באוגוסט 2018

בערך ההוראה שבוס נתן לו, אצל בוס הוא בעט בממוצע 2.4 פעמים למשחק לשער, זה בדיוק מה שצריך לקרות אצל איביץ'

D! פה ועכשיו 8 באוגוסט 2018

הוא צריך לבעוט 80-100 פעם ביום במגרש האימונים קודם.

רועי 8 באוגוסט 2018

לפתוח עם שוינפלד כחלוץ זו פריבלגיה שאין לקבוצה נטולת סקוררים כמו מכבי.
אישית, אני לא אוהב את שליחת הכדורים אליו, הוא בורח יותר מדי לכיוון מרכז המגרש ולצדדים, בהנחה שהוא משתלט על הכדור, אין לו שום יכולת מסירה, מה גם שאלירן ואצילי לא מהירים מספיק כדי להכנס לרחבה במקומו במקרים האלה. בנוסף, אין לו בעיטה טובה.
משחק ההגנה שלנו נרפה מאוד, ולא בפעם הראשונה, שחקני היריבה מקבלים יותר מדי שטחים לעשות ככל העולה על רוחם.

ניב 8 באוגוסט 2018

עושה רושם שגם השנה יש לנו בעיית כיבוש.
יכול להיות שזאת סתם תחושה מוטה של אוהד ששופט לאחר מעשה אבל לתחושתי יש את השחקנים שיבעטו גם אם יש שחקנים במצב טוב יותר (עטר וריקן נניח) ויש את אלו שיעדיפו למסור בכוח גם על חשבון מצבים מצטיינים (מיכה, מיכה, מיכה סאמק מיכה)

רועי 8 באוגוסט 2018

במקרה של מיכה אין כזה דבר מצב מצטיין,
גם אם לא ימסור אף כדור ויבעוט את כולם הוא לא יבקיע.

ניב 8 באוגוסט 2018

התכוונתי מצוין כמובן. אולי אבל אם הוא יבעט מידי פעם יהיה יותר קשה להתגונן נגדו.
מעניין אם במכבי כועסים מכל הדיווחים על תחושותיו של שכטר בתקשורת, מעניין אם זה קשור לאי שיתופו.

גד 8 באוגוסט 2018

ההרגשה שלי, שהקישור לא תפקד בחלקים גדולים של המשחק (עד שנכנס ברסקי), וכדי לקבל כדורים עטר ואצילי עלו לכיוון המרכז, כך שכדי לקבל כדורים שוינפלד נאלץ לברוח לצדדים, כך שהוא לא היה במיקומים שהיית מצפה מהם מחלוץ. הבעיה היא שקיארטנסון, שלא מקבל כדורים, לא עושה את זה בכלל, בעוד שוינפלד עולה מנסה לקבל כדורים עם הגב לשער ולייצב מצבי מסירה, הוא נלחם מתקל ונאבק ועושה את המקסימום שיש כשהקישור לא מתפקד.

בנצי גורן 8 באוגוסט 2018

תודה גיל.

גד 8 באוגוסט 2018

ברסקי הוא רוח מרעננת בקישור, ועובדה לאחר כמה דקות כשנכנס יכל לכבוש ולהכריע את המשחק. אני חושב שהוא היה בהלם שהוא הגיע למצב הזה, ועם הזמן הוא יתרגל ודברים כאלה יסתיימו ברשת.

דסה מרגיש לי יותר ויותר כמחליף לבן הרוש ביצירת חורים ומיקומים גרועים בהגבהות ומסירות ארוכות. ברסקי צריך לפתוח ולקבל את הקרדיט. מה שגורם לי לחשוב כמה עוד "יהלומים" כאלה קיימים על הספסל, ויכולים לעשות עבודה הרבה יותר טובה משחקנים בעלי שם נוצץ.

בכל מקרה, הרגשתי שקצת יותר חדות מול השער המשחק היה נגמר 2-0 ואז היינו מדברים עליו אחרת. בכל מקרה, הכרעה בעוד 10 ימים, עד אז איביץ' כבר יעשה משהו, כי המצב הזה לא ישאר כך. אני מרגיש שיש מצב שאיביץ' המאמן הזר השני הכי טוב אחרי סוזה שנחת פה, מאז שמאמנים זרים קיבלו את המושכות.

בלייק 8 באוגוסט 2018

מסכים מאוד עם כל החלק הראשון שכתבת והניתוח מאקרו.
במיקרו, גם במכבי של 3 האליפויות, ובגדול זאת בעיה של כל הכדורגל הישראלי (או הכדורגלן הישראלי), בשלבים האלה באירופה: מתאימים את היכולת ליריבה. כשהיריבה חלשה, הקבוצות שלנו לרוב לא מביסות, אלא משחקות כאילו זה משחק אימון ראשון בשיא הצהריים של אוגוסט. לאט ועייף. כשהיריבה חזקה זה נגמר לרוב בהדחה, למעט ניסים פה ושם (מכבי בצ'כיה לקראת המפגש עם באזל בעונת יוקאנוביץ' למשל).
בסך הכל, הסימנים טובים לכך שנבנית קבוצה בריאה וטובה יותר מזאת של העונות האחרונות. לא יודע אם יספיק לאליפות.
אם נסתכל קדימה, אין ספק שלמכבי יהיה שוער זר בעונה הבאה עם שוער מחליף במעמד נמוך משמעותית מזה של השוער (אוחיון כזה, אבל גם אם זה יהיה לויטה או אפילו ג'רפי), לא נשארו יותר שוערים ישראלים "בכירים" בחינם.
לא יודע למה מתעכבים עם ההקפאה או השחרור של באטוקיו. שחקן שתרם למועדון לא פחות בתקופת הפציעה מאשר לפניה. אם את מיגל ויטור אפשר להקפיא אז בטח את באטוקיו.
אני מאוד שמח לראות את ז'איר בקבוצה. אין בלם שלא עושה טעויות, אבל הוא משחק בביטחון ומכסה לא מעט חורים, ובמעט ההזדמנויות שהיו לראות אותו הוא גם לא פריך מנטאלית. מה שמעביר אותי לעמדת הבלם השני. אני מעדיף את ההגנה של מכבי עם לויטה בשער ושני בלמים זרים, מאשר עם ראיקוביץ' וטיבי כאחד הבלמים. טיבי כבר מזמן התנגש בתקרת הזכוכית שלו, ומאז הוא בנפילה חדה לעבר רצפת הבטון שלו.
מיכה הוא שחקן כנף. זאת לא פעם ראשונה שמנסים אותו באמצע מתחת לחלוץ, אבל נראה שאיביץ' באמת מנסה לגרום לו להרגיש שם בנוח. מיכה, לצערי, הוא לא שחקן שאפשר לתת לו את המפתחות לתפקיד כזה. אבל, אם מיכה ישחק בכנף, אז איפה ישחק אצילי? או עטר/צ'יקו? זה כנראה יכול להתאים נגד נמושות הליגה אבל לא באירופה או במשחקי צמרת מקומיים. אז או שיביאו לשם זר, או שישנו שיטה, או שישחק שם שחקן אחר. כנראה שלא גולסה (שבעברו שיחק גם בתפקיד הזה), כי זה תפקיד שחייבים בו מספרים (עוד סיבה שזה לא יהיה מיכה), אולי שכטר?
עמדת החלוץ לא תורמת למכבי מספיק. לא בלחץ, לא בגולים, לא בבישולים, לא בפתיחת שטח לשחקנים שבאים מאחור.
יכול להיות שקיארטנסון גמר את הסוס במכבי. שוינפלד מתאים למשחקים מסוימים, אבל אם הוא החלוץ הפותח של מכבי, אז צריך גולים מהקו השני. כרגע זה מגיע מהברקות של עטר או אצילי פה ושם. זה לא מספיק. גם כאן יכול להיות ששכטר הוא הפיתרון, אם איביץ' יצליח להפחית משמעותית את מספר הכדורים שעפים למעלה לכיוון החלוץ (הי, הוא גבוה, שיעשה עם זה משהו). שכטר הרבה יותר מתאים לשמחק מהיר שבנוי על מסירות קצרות ותנועה. חילופי המקום שלו עם עטר/אצילי/מיכה יהיו הרבה יותר מעניינים. עכשיו כשקיארטנסון/שוינפלד מחליפים מקום ההגנה מאפשרת להם לקבל את הכדור באגף וקדימה להתקפה הבאה. שכטר מתוחכם וטכני משניהם.
סבוריט עדין לא מבריק, אבל אני נותן לזה עוד זמן. זר חדש שפתאום צריך לטוס לכל מיני חורים למשחקים סמי מקצועיים. הוא עוד צריך להתאושש.
בקיצור, לדעתי מכבי חייבת לנצל את כל מכסת הזרים ולהביא בלם זר לצד ז'איר וקשר קדמי או חלוץ (כששכטר יקבל את העמדה השניה). שוער, כאמור, יישאר זר – ראיקוביץ' או שוער חדש.
מעבר לזה, האמצע של מכבי עם פרץ, גלזר, ברסקי וגולסה מפתיע בקשיחותו ובאיכותו. ו- 3 מהם שחקני בית. תענוג. לצערי, לא רואה את חוזז או יונתן כהן מקבלים רבע מהדקות של פרץ/גלזר וברסקי. על העמדה שלהם יש את אצילי, עטר, מיכה וצ'יקו…. לא חומר בריא לספסל שלך.

אלכס דוקורסקי 8 באוגוסט 2018

תודה, גיל.
הכושר הגופני של ברסקי בא לידי ביטוי עוד בגיל הנוער. רץ 1,500 במסגרת אחת מתחרויות איגוד האתלטיקה בתוצאה של 4:39, שמעידה על סבולת טובה.
אגב, עוד כדורגלן שהשתתף בתחרויות אתלטיקה לנוער בזמנו הוא אלמוג בוזגלו שרץ 11 נמוך ל-100 מטר.

באופן כללי, כושר גופני טוב לא הזיק לאיש, ככל שהדברים ידועים לפחות, והשגתו ותחזוקתו דורשים אמנם שמירה על אורח חיים מסוים, לרבות אימונים, תזונה ושינה אבל התועלת שהכדורגל הישראלי עשוי להפיק משיפורו תהיה משמעותית מאוד.

אין בכך כדי להמליץ לכדורגלנים הישראלים להשתתף בתחרויות אתלטיקה אבל לא יזיק מדי פעם לצאת לריצה או שתיים…

ניר 8 באוגוסט 2018

לתחושתי מכבי תל אביב קבוצה חזקה השנה, ובמצב יותר טוב מבאר שבע בגרף השובע. מה שכן, אצילי לא יהיה שחקן מוביל גם השנה, לתחושתי הוא שחקן מאוד פציע וגם השנה זה לא יפסח עליו.

אוהד כ. 8 באוגוסט 2018

היה אפשר לחכות עם החילוף של וידאר עוד שלוש-ארבע דקות…
לא?

שלו 8 באוגוסט 2018

לדעתי איביץ' רץ עכשיו פחות או יותר עם הסגל של העונה שעברה.
ובודק כל הזמן את השחקנים החדשים "בקטנה", בלי לשנות את ההרכב במכה.
אחרי שירגיש את הקבוצה הוא יתחיל עם הרכב הרבה יותר שלו. לכן ברסקי וגלזר מופיעים פה ושם.
צריך גם לזכור שחלק גדול מהסגל התחיל אחרי מחנה האימון את העונה ואין סיבה לשרוף אותם על כושר לא מספיק טוב.
בדקות המעטות ששיחק צ'יקו נראה סביר לחלוטין לליגה שלנו.
איביץ' ימצא דרך לתקוף משני האגפים, אולי אפילו בהחלפות בין עטר לאצילי תוך כדי משחק.
אני ראיתי התקפות מאוד מאומנות במשחק, לא מספיק אבל יש בסיס.
בסוף גולסה יצטרך להרים את הרמה שלו או שיהיה המחליף של ברסקי.
מיכה יצטרך להשתפר כי צ'יקו בכושר משחק יוריד אותו לספסל.
מתן חוזז מאיים על עטר וישמור אותו חד.
אשרי הקבוצה שזה הסגל שלה.

Gil - Zimbabwe 8 באוגוסט 2018

ושכטר ממתין גם להזדמנות.

אורי 8 באוגוסט 2018

לא בא לי לחפש אבל למחטב זכרוני גם בשנה שעברה בשלב הזה זה היה "לא נראים טוב אבל משיגים את התוצאות"
אז איך בדיוק השנה זה "הרבה יותר טוב"?

שלי 8 באוגוסט 2018

התוצאות פחות טובות, יש דקות של כדורגל יותר טוב

Gil - Zimbabwe 8 באוגוסט 2018

גיל, למה אתה כותב אין סיבה לייאוש? מי מיואש? אני בטוח שלא אתה…
כרגע צריך להשיג תוצאות, אבל מצד שני צריך להיזהר האפס אפס זו תוצאה מרמה.

אחד העם 8 באוגוסט 2018

המשחק של מכבי איטי ותקוע. חסרים שחקנים מהירים, חסר קשר מספר 10. מיכה קיבל הזדמנות פז להשתבץ בתפקיד הזה ולא מנצל אותה. עושה "סביבוני אלברמן ומאיט את המשחק. הייתי שמח לראות את אצילי בתפקיד הזה, לפחות לניסיון, עד להגעת קשר זר. בשלישיה הקדמית צריכים לשחק גולרים. הווה אומר לא שוינפלד (אוליביה ז'ירו בלי זקן) ולא מיכה (אינייסטה בלי המאג'יק טאצ').
גדולתו של איביץ' בציוות/אי ציוות ענייני תקפה גם במקרה של ייני? או שמא טחו עיניו מראות את יכולותיו הטמירות, הנסתרות מעין הדיוט?

Comments closed