ליגת שוקי ההון – everything turns

שאני איצר חמרה, מה פתאום, אני חברת תכנה, אה בעצם אולי כדאי.

בכדורסל ובפוטבול האמריקאי אנחנו עדים לשינוי מגמה חריף מאז שנות השבעים והשמונים במאה הקודמת. בפוטבול בעידן הקודם, קבוצות עם משחק ריצה חזק והגנה חזקה, לקחו סופרבולים. הג'איינטס לקחו סופרבול ב1991 כאשר פיל סימס שגם הוא לא היה מגדולי הקוורטרבקים, היה פצוע, והמחליף שלו היה הוסטטלר שלא ממש הצליח להגיע לנצחונות בקריירה פרט לריצה במשחקים האחרונים של העונה, ושני הנצחונות בפלייאוף, אחד מהם על קוורטרבק לא רע בשם ג'ו מונטנה. הג'איינטס עשו את זה עם הגנת ברזל ורודני המפטון כרץ. הרדסקינס לקחו אליפויות עם קוורטרבקים שונים, הגנת ברזל, קו התקפה אדיר, וריגינס. שיקאגו ברס עם סוויטנס, הגנת ברזל ועל אף מקמהון בעמדת הקוורטרבק. מרקוס אלן לקח את הריידרס כמעט בכוחות עצמו לנצחון בסופרבול בתחילת שנות השמונים, כרץ.

בכדורסל היו אלה השחקנים הגבוהים, הסלטיקס עם בירד מקהייל ופאריש, בלייקרס אמנם היה מג'יק אבל גם אחד קארים, צמד המגדלים ביוסטון אולי לא לקח אליפות, אבל הם אלה שהקשו על הלייקרס והגיעו לגמר מערב. מוזס מאלון לקח את הדוקטור לאליפות בסיקסרס. ביל וולטון, הוושינגטון בולטס, זה היה העידן של שחקן הציר, השחקנים הגבוהים והחזקים.

כיום בפוטבול רץ הוא קומודיטי שניתן להחלפה, ישנם ארבעים שחקני קו התקפה שמרוויחים יותר מהרץ עם השכר הגבוה בליגה. בכדורסל עברנו לעידן של השחקן בקו האחורי, או לשחקן הגבוה עם היכולות של שחקני הקו האחורי, לשחקני הקו הקדמי ושחקני הציר כמעט לא משנים.

אנשים אולי חושבים שזה יהיה נכון לנצח, אבל גם הגלגל הזה יסתובב. כשהקווטרבק הוא הכי חשוב, פתאום ההבדלים בין הקוורטרבקים הטובים יצטמצמו, ואת היתרון הקבוצות יצטרכו למצוא בעמדות אחרות. בכדורסל מרוב ריווח, הצבע ישאר בלי איש, ואז שאקיל אוניל כזה יגיע וישלוט בליגה. הגלגל מסתובב.

*

בחברות הסטארט אפ חמרה היתה מילה גסה. מי רוצה לייצר חמרה? הכי קל להתמקד בתכנה, אפליקציה, אין עלויות משלוח, אין צורך כמעט במיתוג, לא צריך להאבק מול חברות ענק כמו סוני למשל, סמסונג ואחרות. שתי חברות סטארטאפ שהשקעתי בהן חשבו בדיוק כך. האחת רצתה לייצר אפליקציה שתאפשר התאמה אישית של כל אוזניות שיש לכם בבית, לשמיעה הספציפית שלכם. מסתבר שהשמיעה שלנו היא כמו הראיה שלנו, כלומר כמו שכל אחד מאיתנו צריך משקפיים בהתאמה אישית, לכל אחד מאיתנו יש שמיעה (טביעת אוזן) שמאפיינת אותו באופן אישי. אם נייצר אפליקציה שתאפשר לכם מבחן שמיעה קצר, ונזרים לכם את המוסיקה בהתאם לשמיעה האישית שלכם, תקבלו חווית האזנה טובה בהרבה מהאוזניות הסטנדרטיות שלכם.

חברה אחרת שהשקעתי בה יצרה תכנה שיודעת לזהות כל אדם לפי הדרך הספציפית בה הוא הולך, אם נצמיד את התכנה לכל מצלמת אבטחה ביתית, נקבל אפשרויות לביטול התראות השווא, ועוד.

*

שתי החברות האלה נאלצו ללמוד שמדובר בעולם חדש. כיום יש מליוני אפליקציות בחנויות האפליקציות של אפל ואנדרויד. היכולת למכור אפליקציה חדשה כמעט ולא קיימת. התחרות על תשומת הלב גדולה מדי. מצד שני, בזכות האינטרנט, בזכות העובדה שכולם התרחקו מלייצר את החמרה בעצמם, מסתבר שמאוד קל לייצר מצלמות רשת, אזניות אלחוטיות, במחירים אפסיים, ודווקא למכור חמרה הרבה יותר קל בזכות ההתפתחות של האינטרנט. אם בעבר אנשים היו קונים רק מחברות מוכרות בתחום, נניח Bose בתחום השמע, כיום הדרך למשוך את תשומת הלב של לקוחות הקצה לאזניות עם ייחוד גדול, הרבה יותר קלה מלמשוך את תשומת לבם של הנכנסים לחנויות האפליקציות השונות.

הנה, חברת Even headphones, הגיעה להסכם הפצה עם בסט ביי בארצות הברית, ועם שארפר אימג'. בעבר התחרות על מקום מדף ברשתות ענק היתה בלתי אפשרית, היום התחרות על תשומת הלב בחנות האפליקציות בלתי אפשרית. העולם משתנה.

אותו דבר עם מצלמות האבטחה, פתאום מסתבר שהרבה יותר קל למכור מצלמה עם יכולות מיוחדות, מאשר למכור אפליקציה שתתחבר לכל מצלמה.

*

העולם משתנה כל הזמן, מי ששורד הוא מי שמכין את עצמו לשינויים. כמובן מי שמבין את זה שנים לפני כולם זוכה ליתרון גדול, ראו את האדם הכי טוב בתחום, בזוס בראיון לפורבס. ב2007 הוא התעקש לייצר את קורא הספרים בעצמו. המנהלים שלו אמרו לו, אנחנו חברת תכנה, מה אנחנו מבינים בחמרה. בזוס הבין שבעולם שבו האינטרנט נמצא בכל מקום, גם חברות גדולות כבר לא יכולות להיות חברת תכנה בלבד. כיום אמזון מחזיקה חנויות ספרים בעולם האמיתי, את הול פוד מרקט, חנויות אמזון גו, החברה שניצחה את ברנס אנד נובל בזכות החסכון במכירת ספרים ברשת, פותחת חנויות בעצמה. למה? because everything turns turns

הניצחון בברן
ברצלונה 2018/19

22 Comments

אורן השני 20 בספטמבר 2018

כל זה בשביל להצדיק את הבחירה בבארקלי? :)

שלי 20 בספטמבר 2018

אין ספק שאתה צדיק, שכן יודע צדיק נפש …

ניינר / ווריור 20 בספטמבר 2018

אמנם אני קצת משוחד אבל האוזניות של even זה הדבר הכי טוב שקרה בתחום האודיו מזה זמן רב

XRP 21 בספטמבר 2018

מוכרים אותם בארץ או שצריך מהאינטרנט?

ניינר / ווריור 22 בספטמבר 2018

טרם הגיעו לארץ אבל אין בעייה להזמין ברשת

Amir A 20 בספטמבר 2018

FENNEX?

יואב 20 בספטמבר 2018

Bose qc 35. הומלצו לאחותי שסובלת מטינטון קשה על ידי הרופא שלה וליטרלי הצילו את שפיותה. לי הם העצימו לגמרי את חווית השמיעה. אגב, הם עולים יותר מכפול.

גור אילני 20 בספטמבר 2018

מרתק, תודה.

7even 20 בספטמבר 2018

אחלה פוסט.
אני בעצמי עובד בחברה חומרה ענקית, שהשקיעה המון בתוכנה, קנתה לא מעט חברות (גם בישראל), וכולן היו בינגו.
כיום היא קצת ירדה מהשיגעון וחזרה להשקיע שוב בחומרה וגם שם הולך לה בול תודה לאל.

אבל הצלחת להעביר פוסט טכנולוגיה בלי המילה – ענן. שאפו.

ב NBA המגמה הפכה למפחידה – סטף קרי אחד בודד פתאום הפך שחקנים כמו רוי היברט, דווייט הווארד, חסן וויטסייד ואחרים…ללא רלוונטים.
עד לפני 4-5 שנים אמרו לנו ש – 4 שהוא לא סטרץ' 4 ייכחד מהליגה. היום אפילו 5 שהוא לא סטרץ' 5 מרגיש כמו דינוזאור שלא מבין איפה הוא צריך להיות על המגרש.
דווייט הווארד החליף איזה 20 קבוצות ב-3 שנים שבטוחות שאצלן הוא יחזור לעצמו. הן לא מבינות שזה כבר אבוד. עד שהגלגל יתהפך הווארד יחזור להיות רלוונטי הוא כבר יהיה בן 45 כנראה.

נ.ב – הויתור על סאמי בוי היה כמובן טעות אבל יש מצב שבארקלי הוא מה שקבוצות רבות חולמות עליו.
אןםיישאר בג'איינטס עד שהגלגל המדובר זה באמת יהיה בתקופה שכבר כמעט לא משקיעים ממש ברצים ואז הוא ייבחן.
בינתיים הוא מראה ניצוצות מבטיחות.

איציק 20 בספטמבר 2018

הינה, גם עליבבא הודיע לכניסה לשוק השבבים ופיתוח שבב בינה מלאכותית. הם בכלל רחוקים מזה כשמים מארץ. לאמזון היה את קינדל, את אלכסה. עליבבא באה משום מקום עם היציאה הזו. לא מבין מספיק, אך עד כמה יש סיכוי לחברה בלי ניסיון לפלוש לתחום חדש לגמרי, אלה עם היא רוכשת חברות שמתמחות בתחומים אלו?

אסף the kop 20 בספטמבר 2018

בשלוש השנים האחרונות מדי שלושה ארבעה חודשים אני קונה מניה-שתיים של אמזון.

לקח לי זמן להבין כמה בזוס גאון.

נ.ב
אין לראות באמור לעיל לקנות מניה של אמזון… ☺

ניינר / ווריור 21 בספטמבר 2018

אני האמנתי בהם עוד בתקופה שהמנייה היתה 400 דולר. וגם היום אני ממשיך לקנות מדי פעם כשיש לי כסף פנוי. מאמין שבזוס יסדר לי אחלה פנסיה

דאג קולינס 20 בספטמבר 2018

חברות הענק עוברות שינוי כתוצאה מכמות הכסף שיש ברשותן. מטרתם להגדיל את כמות הכסף. מה שגוגל/אמזון ואחרות יכולים לעשות בשנים האחרונות לא יכלו בתחילת הדרך. חנויות אמזון עם רווח שולי נמוך ביותר. מנוע הצמיחה ענן (מילה גסה) ותוכנות המותקנות על רכיב כמו אכסלה שהיא מייצרת. כך משיגים שליטה מלאה במילים אחרות אינטגרציה אנכית, שיצאה מהאופנה וחוזרת בשנים האחרונות. דוגמא הפוכה וולמרט נכנסת לתחום התוכנה ואולי בעתיד לחומרה. מבחינה זו ג׳ובס ראה את הנולד. מערכת סגורה הנותנת ללקוח את כול הנדרש, לכן התפוח הנגוס מוכר המון ומרוויח המון.

יואב 21 בספטמבר 2018

האם התפוח הנגוס מרוויח כמו האנדרואיד?

shohat 20 בספטמבר 2018

אחלה אחלה פוסט. מעורר מחשבה.
ההסבר לגבי חשיבות הראנינג בקס בעבר הוא כמובן נכון (לפני שנות השמונים עוד יותר) = three yards and a cloud of dust.
בשנות השמונים הווסט קוסט אופנס של מוטנה ווולש, והכישרונות של דן מרינו, ג'ון אלוויי וג'ים קלי ייצרו סוג של איזון.
לגבי הרדסקינס, ריגינס חתום על העונה הגדולה של 1982. ב1987 הוא כבר לא היה שם. לוושינגטון היתה הגנה חזקה והתקפה/קבוצה די בינונית, ללא ראנינג בק ראוי לציון (אף רץ לא צבר מעל 650 יארדס) ופלייאוף מטורף של דאג וויליאמס, ששיטו הרבע השני בסופרבול (גם ניצחון סנסציוני של הויקינגס על הניינרס, בוויילד קארד, בעיקר מהאוויר, עזר להם – איזו אכזבה זו היתה). ב1991 הראנינג בק היה ארנסט באיירס, ולמרק רייפיין הקוורטרבק היתה עונת שיא.

אני תמיד אהבתי את השחקנים/קבוצות שיכלו לשלב, גם וגם. רוג'ר קרייג, מרשל פאלק. ביססו משחק מסירות (קצרות בעיקר) ואז נוצרו פתאום שטחים פתוחים לריצה, שלא היו שם קודם. נדמה לי שזה מחזק את האנלוגיה שלך.

עידו 20 בספטמבר 2018

אןף טופיק… מה עם איזה מילה או שתיים על קיפצ'וגה?

איציק 21 בספטמבר 2018

כמה אתה צודק… זה הדבר הראשון שעלה לי לראש כשראיתי את התגובה של נחשון.

פרלה 21 בספטמבר 2018

היכולת שלך לפשט ענינים מורכבים ולנתח תהליכים מרשימה בכל פוסט מחדש.
אני מבין שחלק מהענין של פעם למטה ופעם למטה מיושם גם על התחזית החיובית שלך לגבי מכבי חיפה של העונה.

no propaganda 21 בספטמבר 2018

1+

רוני 21 בספטמבר 2018

ממטוטלת עברת לגלגל.. אחלה פוסט.

הראנינג בק כבר חוזר בפוטבול, הוא פשוט השתנה. אחרי כמה שנים שלא נבחרו גבוה בדראפט עכשיו יש כבר כמה שחקנים שנבחרו ומספקים את הסחורה כמו אליוט, פורנט, גרלי, מקקפרי, בארקלי וגם דיוויד ג׳ונסון ובל הם אדירים ומראים את הערך של הראנינג בק היום. הם פשוט הוסיפו עוד יכולות של תפיסה ומשחקים גם בתור תופסים. הם מאוד שונים מאדריאן פיטרסון למשל, הגלגל כבר הסתובב במובן הזה.
בכדורסל סטף קארי הוא שחקן דיי יחודי וכך גם שאקיל, אז בטח ייקח זמן עד שימצאו מישהו כזה ששובר את החוקים.

no propaganda 21 בספטמבר 2018

טין ספק שבסוס הוט גאון אבל במקרה של חומרה תוכנה, האבחנה הזאת ממש לט מיוחדת לבזוס. אקס בוקס איתנו כבר שנים וגוגל מפתחת מכוניות אוטונומיות. אמזון נכנסת לשוק מענין ולטעמי עם יותר סיכוי להצלחה משוק הרכב.

בהקשר של הסנטרים בנבא, אני תוהה מה יקרה אם יבטלו את חוק שאקיל. אני חושב שמה שקורה זה שהליגה סוף סוף התאימה את עצמה לחוק החדש.

Blue Devil 21 בספטמבר 2018

אין בכלל ספק שהגלגל מסתובב, איזה תזמון של פוסט – הבראונס ניצחו!!!
בשלושה משחקים עם נצחון ותיקו זה יותר מכל השנתיים האחרונות ביחד :-)

Comments closed