ליגת שוקי ההון – אין סיבה למפולת

אתם יודעים למי נתנה הנבואה מאז חורבן בית שני, ליומני האליפות כמובן

מי שקורא את הפוסטים שלי מכיר את הסיפור, אבל שווה להזכיר אותו. בימים אלה אנחנו קוראים הרבה מאוד אנליסטים מסוגים שונים שטוענים בנחרצות שאולי יהיה תיקון בשוק המניות האמריקאי (ירידה של עד עשרה אחוז מהשיא) אבל אין שום סיבה למשהו מעבר לזה. יתכן והם צודקים, אבל חשוב לזכור שסיבות זה לא משהו שבאמת קשור לשוק. בחודש מרץ 2008 חודש בלבד אחרי הזכיה האגדית של הג'איינטס מול הפאטס המושלמים, הופיע לויד בלנקפליין, אז מנכ"ל גולדמן זאקס בפני כנס בעלי הקבוצות בNFL. אחד מבעלי הקבוצות היה מוטרד מעט מכל סיפורי הסאב פריים, לכן הוא שאל את חברנו לויד, האם הוא חושב שיהיה מיתון השנה. לויד ענה לו תשובה מוכרת, אני לא רואה שום סיבה למיתון השנה. טוב, אתם מכירים כבר את מה שקרה בספטמבר באותה שנה.

*

האם אותם אנליסטים חביבים יכולים לנמק בדיוק את העליה הרצופה בשוק המניות מאז שנת 2009 ועד היום. אשמח לקבל את הנימוקים המדויקים, ולדעת בדיוק איפה השוק צריך להיות היום ולמה, ואיפה יהיה בדיוק בעוד חודש, ואז בעוד שנה, הרי רק סיבות הגיוניות עומדות מאחורי השוק, נכון? אה, אם אנחנו בענייני הגיון, אשמח לקרוא את האנליסט שנתן את הסיבות לכך שהג'איינטס ינצחו את הפטריוטס בסופרבול באותה שנה, כלומר עוד מישהו חוץ ממני, והסיבות שלי הן אף פעם לא הגיוניות.

אפרופו העניין הזה של הגיון, תמיד מוצאים את הסיבות לירידות בדיעבד, כך היה בבלאק מונדיי בשנת תרפפ"ו עת הבורסה ירדה ב25% ביום מסחר אחד. אף אחד לא מצא סיבה לירידה מהסוג הזה מראש, אבל בדיעבד כולם ידעו לנמק מדוע השוק התרסק ביום אחד.

*

אתן לכם עוד כמה דברים לא סיבתיים. כשדונאלד טראמפ נכנס למלחמות הסחר שלו, וגם בקיצוצי המיסים שלו, הוא משנה את התזמון בשוק. למשל, סינים שרצו לקנות סויה מארצות הברית, ידעו שממשלת סין הולכת להגיב על הצעדים של טראמפ באמצעות הטלת מכסים על יבוא סויה מארצות הברית, נחשו מה אותם סינים עשו? התשובה היא שהם קנו את הסויה מוקדם יותר מכפי שנהגו, כך בעצם כל ההכנסות של יצואני הסויה האמריקאיים הוקדמו למעשה בשני רבעונים. זה כמובן תרם לצמיחה ברבעון השני השנה, אבל נחשו על חשבון מה זה הגיע?

עוד דוגמה קטנה להשפעה של טראמפ. כאשר טראמפ הכריז מלחמה על יצרני המתכות בעולם כדי להגביר את הסיכוייים של יצרני המתכות האמריקאיים לשרוד, הוא עשה זאת בטענה שהוא דואג למקומות עבודה יצרניים ואיכותיים בארצות הברית. נחשו בבקשה בכמה עלה שכרם של עובדי ייצור המתכות בארצות הברית מאז הצעדים של טראמפ שמאוד הועילו לבעלי יצרניות המתכת והגדילו את רווחיהם? אה, התשובה הנכונה היא אפס, האיגוד של עובדי ייצור המתכת עומד להכריז שביתה.

אבל, בעלי המפעלים של ייצור המתכות צודקים. הם לא יכולים לבסס עליות שכר קבועות ומקיפות לעובדיהם על בסיס הכנסות חד פעמיות, הרי לא ניתן לסמוך על כך שהמכסים האלה ישארו במקומם למשך כל הדורות מעכשיו ועד עולם. לעומת זאת, העלאת השכר של העובדים היא קבועה, ותשאר שם גם אחרי שהביקוש למתכות שמיוצרות באמריקה ירגע. אז כן, אין סיבה לירידות, אבל משום מה אף אחד לא חיפש סיבות לעליות השערים שליוו את הקפיצות החד פעמיות ברווחי החברות כתוצאה מהצעדים המתוארים לעיל.

אה, עוד הכנסה חד פעמית שקרתה לחברות בבורסה האמריקאית השנה, נובעת מהורדת המיסים על רווחי החברות. גם הורדה זו מובילה לעליה חד פעמית ברווח ביחס לשנה הקודמת, אך בשנה הבאה שיעור המס יוותר בעינו, נו שויין, אין סיבה.

*

בקיצור, ישנם גאונים רבים שיודעים בדיוק מה אמור לקרות בבורסה, הנבואות שלהם טובות בדיוק כמו יומני האליפות שלי.

כסף כבר לא מספיק להם
נתניה אוּנד נוֹך פוּנפצֶן

72 Comments

אמיתי 16 באוקטובר 2018

גיל. היומנים שלך אגדיים!
מצד אחד אתה מנתח (בהגיון) הרבה דברים ומצד שני אתה טוען שאין לזה טעם..
אנליסטים רציניים פועלים בהסתברות. אין 100%. יש הגיון רב בניסיון לחזות את העתיד גם אם הסיכוי לפגוע (ב100%) הוא קטן.
ההסתברות לתיקון משמעותי של יותר מ10% עלה ולו רק מהסיבה שכבר נעשה תיקון של 10%.. ועליית הריביות. מלחמת הסחר. ואירועים פוליטיים. לקנות מניות (כהשקעה לטווח בינוני-ארוך) בשנה שנתיים האחרונות שקול לקניית דירה בישראל (היום). לא נקודת הכניסה האידיאלית. ועדיין. מי יודע- אולי השוק ימשיך לזחול למעלה

yaron 16 באוקטובר 2018

"תמיד מוצאים את הסיבות לירידות בדיעבד"
לא מדויק גיל,
יש לא מעט משקיעים ואנליסטים (ואנוכי ביניהם) שחושבים שהשוק הולך להרבה יותר מתיקון – ירידות של 33%-60% וחזרה למיתון. הם נותנים לכך סיבות בזמן אמת.
תחזית בבורסה שאינה מגובה בהשקעה באמת זהה ליומן אליפות, אבל מי שלוקח פוזיציה בסופו של דבר יפסיד או ירוויח.

Fluttershy 16 באוקטובר 2018

במקרה נתקלתי ביוטוב בהרצאה של יאניס ורופקיס, איזה תותח הבן-אדם, וואו! הופך את הכלכלה למשהו מעניין.
במקרה דיברתי עם מישהי בעבודה על זה שכשלוקחים הלוואה מהבנק, הכסף נוצר יש מאין. אבל היא אמרה לי שאיך זה יכול להיות, הרי אם נניח אני לוקח הלוואה אני יכול לקבל אותה אפילו במזומן במקרים מסוימים (נראה לי, אף פעם לא לקחתי הלוואה ואני לא מבין כלום בנושא), או אם נניח לקחתי הלוואה לקנות רכב, אז לי יש את הרכב עכשיו ולסוכנות רכב יש את הכסף עכשיו אם לא קניתי בתשלומים, אז הכסף באמת קיים עכשיו ולא משהו שאמור להיווצר בעתיד, לא? לא ידעתי מה לענות, איך זה עובד באמת?

רן מפעם 16 באוקטובר 2018

לקחת הלוואה קנית מה שקנית המוכר הפקיד הכסף בבנק.
להוציא יחס הרזרווה של הבנק הכסף חזר למערכת.

מתן גילור 17 באוקטובר 2018

המערכת הבנקאית מסתמכת על זה שלא כולם ייקחו את הכסף במזומן וישמרו מתחת לבלטות, כלומר שרוב רובו של הכסף יהיה שורה במחשב הבנק.
על כל שקל שמופקד בפיקדון לבנק מותר לתת X שקלים בהלוואות (זה תלוי בין היתר בסוג ההלוואה).

yaron 17 באוקטובר 2018

מאז 1971 כסף נוצר מאוויר ע"י לחיצת כפתור של הבנק המרכזי. הבנק כותב צ'ק וקונה אג"חים ממשלתיים וכך נוסף כסף למערכת.

אריאל 17 באוקטובר 2018

תיקון קטן הבנק המרכזי כותב צ'ק אבל לא קונה אג"ח ממשלתי אלא מלווה לבנקים המסחריים

yaron 17 באוקטובר 2018

הבנק המרכזי לגמרי קונה אג"חים. מה שקורה בשוק האג"חים היום זה שהפד התחיל QT Quantitative Tightening – כלומר לא ממחזר אג"חים שפקעו אלא מוציא את הכסף מהשוק.
כמובן שהפד גם מלווה לבנקים.
בכל מקרה – הפד מייצר כסף מאוויר.

אריאל 17 באוקטובר 2018

לא אומר שזה לא קורה רק שבהקשר של הזרמת נזילות ושמירת הרזברות הכלי העיקרי הוא ההלוואות המוניטריות שדרכן מוזרם כסף לשוק. השורה התחתונה כסף מאוויר נכונה כמובן.

yaron 17 באוקטובר 2018

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-09/after-years-of-easing-meet-quantitative-tightening-quicktake

"The U.S. Federal Reserve applied QE in force starting in 2008, buying up bonds to revive the flow of credit to a shrinking economy. It stopped increasing its stockpile of bonds in 2014, and now is shrinking its balance sheet."

אשר 16 באוקטובר 2018

כמה שאני מתעניין יותר ואני מאוד מתעניין (שוק ההון מתגלה כסיפור הכי טוב שקראתי בחיים וגם די מכניס), אני פחות מבין מה אנשים שלא מתעניינים אמורים לעשות.
שום תכנית אוטומטית לא נראית בטוחה והכי חשוב שאף אחד שלא חווה ירידה, לא יודע איך יגיב. מה אנשים עם אופק בינוני- ארוך אמורים לעשות? אמיתי – אני לא מרגיש טוב להמליץ למשפחה שלי לקנות מניות במצב השוק היום (שוק הפר הארוך)

אמיתי 16 באוקטובר 2018

נראה לי שדווקא תכניות אוטומטיות עובדות הכי טוב לטווח הארוך- קניית מדדים ולא מניות ספציפיות ועבודה לפי תכנית מסודרת מראש. בהנחה שאנחנו סולידיים..

אשר 16 באוקטובר 2018

אתה כנראה צודק אבל זה נראה שהסביבה השתנתה מאוד. לדוגמא: זהב כנראה שלא יהיה משמר הערך שתמיד היה בעבר ונראה לי שהיום הייתי ממליץ לא להכניס אותו בכלל (או אחוזון קטנטן) לתיק סולידי. ואז מדדים, איזה מדדים? ואג"חים, לך תהמר. אבל כן, כנראה שפשוט להשקיע בשוק הרחב.

yaron 17 באוקטובר 2018

הבנקים המרכזיים בעולם רק קונים וקונים וקונים זהב. לציבור מספרים שזה ברברי…
https://www.google.co.il/amp/s/www.forbes.com/sites/simonconstable/2018/09/11/central-banks-on-gold-buying-spree-over-dollar-worries/amp/
The world’s central banks are on a gold buying spree that has lasted more than a decade. That’s the longest period of consistent gold acquisition by the so-called official sector in more than half a century.

NoOne 16 באוקטובר 2018

הג'יאנטס 4-19 ב 23 המשחקים האחרונים
האם יש מצב שמקאדו צדק כשסיפסל את מאנינג שנה שעברה והם היו צריכים להביא ק"ב בקיץ? היו הרבה אופציות בשוק , בדראפט ובפרי אייג'נסי

קורא 17 באוקטובר 2018

היו כמה שחזו את המפולת אז, מרדית וויטני למשל, שבנתה על זה קריירה.

אית מהסיבות לראלי המטורף היא כמובן הריבית האפסית, משהו שכנראה ישתנה בקרוב ואז נראה איך השווקים יגיבו.

מע שיקלל אותנו זה הילדים שלנו שיבינו שמישכנו את העתיד שלהם על חשבון ההווה שלנו.

yaron 17 באוקטובר 2018

היו הרבה יותר מכמה וגם היום יש הרבה יותר. המיינסטרים מדיה בקושי מתייחס אליהם.
העולם בבועת קרדיט והשאלה היחידה היא אם היא תתפוצץ לנו בפרצוף או שישחררו את האוויר מהבלון לאט (קשה מאוד).
מי שעוקב אחרי האג"חים ראה כבר ב-2017 שהמסיבה בשלבי סיום ובחודש האחרון כבר התחילו לבקש מהחוגגים ללכת הביתה…
כל עוד הפד ימשיך בהעלאת הריבית ובצמצום הכמותי הסיכוי למפולת – 30%-60% ממשי.
אם הוא יפסיק ברוכים הבאים להיפר אינפלציה.
תחליטו לבד מה יותר גרוע.

Lord Anthony 17 באוקטובר 2018

הרוב של אותם אנשים חזה את המפולת כל שנה לפני המשבר וחוזה את המפולת הבאה כל שנה מאז.
כולם מוצאים לעצמם כל מיני סימנים למה המפולת מגיעה מחר, יכול להיות שחלקם גם יתגלו בדיעבד כנכונים, אבל מעטים מאוד אם בכלל מסוגלים להסביר את המצב, אלא רק, במקרה הטוב, להראות מתאם לתרחישים היסטוריים.
כל עוד אף אחד לא מסוגל להוכיח שזרימת הכסף לשווקים מתרחשת במודל שהוא לא בר קיימא לדעתי קשה לקחת את התחזיות שלהם ברצינות.

yaron 17 באוקטובר 2018

Lord Anthony,
אתה צודק, הרוב צועקים מפולת הרבה לפני שהיא מגיעה. זה לא אומר שהם טועים, רק שהם ממש גרועים בתזמון…
המודל הוא לא בר קיימא משתי סיבות:
1.החובות (של הבנקים המרכזיים, של הממשלות ושל האזרחים) רק תופחים.
2. מרגע שהפד מתחיל לנתק את החולה מהמכשירים הוא מתחיל לפרפר…

שני שיעורים שלמדתי במהלך השנים:
1. אני גרוע בתזמון.
2. לא לעשות שורט על השווקים.
אני מעדיף לשבת עם הכסף על זהב גם אם הוא לא זז (בעולם ההשקעות גם זה סוג של הפסד) מאשר לסכן אותו בשורטים.

אמיתי 17 באוקטובר 2018

לתת תחזיות ללא תזמון (או תזמון לא נכון) זהה ללכתוב יומני אליפות סטייל גיל

Lord Anthony 17 באוקטובר 2018

תחזית בלי תזמון היא לא תחזית, היא תרחיש אפשרי.
מעבר לכך אם אתה לא מסוגל לתת מסגרת זמן לתחזית שלך, או לכל הפחות לתת תנאים מתלים להתרחשות, אז כנראה אתה לא באמת מבין למה אתה אומר את מה שאתה אומר.
מה שקורה מאז 2008 זה שהרבה כסף (אמיתי, לא פיקטיבי כמו במשבר האחרון) זורם לשווקים, כל עוד אף אחד לא מסוגל להסביר למה הכסף יפסיק לזרום אז הוא לא באמת יכול להתחיל לבנות תחזית.
להגיד שמתישהו הכסף יפסיק לזרום זאת חכמה קטנה מאוד.

yaron 17 באוקטובר 2018

הם נותנים תזמון, פשוט טועים.
כתבתי כבר למעלה שאפילו תחזית עם תזמון שלא מגובה בהשקעה שקולה בעיני ליומן אליפות.
לגבי החלק השני – הכסף כבר מפסיק לזרום.
הסיבה – הפד הפסיק להזרים ועכשיו גם גורע כסף מהשווקים.

Lord Anthony 17 באוקטובר 2018

אבל הפד הוא לא הגורם היחיד בשוק, הבנק האירופי עדיין מזרים כספים ולך תדע מה הסינים או הרוסים עושים, אם בכלל.
ויש גם כספים שחוזרים מכל מני שווקים מתעוררים, או כאלו שזורמים מהמפרשים הפרסי.
כדי שתתרחש מפולת צריך או שהכסף יפסיק לזרום לשוק באופן פתאומי, או שכמות גדולה של כסף תיגרע מהשוק באופן פתאומי, עוד לא ראיתי אף אחת שמסוגל להסביר איך זה קורה.
עם תהליך הדרגתי השוק ידע להתמודד, פשוט הכספים יוסטו מאפיקים יותר ספקולטיביים לאפיקים יותר סולידיים.
אז אולי לטורקיה ולברזילאים יהיה יותר קשה לגייס כסף, אבל השווקים המרכזיים לא יחוו טראומה, מקסימום התשואות קצת ירדו.

Lord Anthony 17 באוקטובר 2018

מפרשים =מפרץ

yaron 17 באוקטובר 2018

תוכנית ה-QE של הבנק האירופאי מסתיימת בסוף השנה והחל מהחודש צומצמה בחמישים אחוז.

בכל מקרה, סיימתי את טיעוני.
רק אל תגידו "אף אחד לא אמר".

למי שמושקע בבורסה ויותר מסתם נהנה מהוויכוח התיאורטי והמאוד מעניין כשלעצמו הייתי אומר דבר אחד:
Bulls Make Money, Bears Make Money, Pigs Get Slaughtered

אמיתי 17 באוקטובר 2018

ירון. אני לא חושב שאתה טועה מהותית אבל
לפני שנה (בערך) כתבת (והתדיינו) אותו הדבר.
אישית הפעם אני חושב שאתה יותר צודק – אימוגי קורץ-

yaron 17 באוקטובר 2018

אמיתי, אתה לגמרי צודק!
את משבר 2008 צפיתי החל מ-2004 ומ-2006 חשבתי שאנחנו במצב של clear and present danger.
למזלי הרב החלטתי לעשות long על הזהב ולא short על הבורסה. אם הייתי מחליט הפוך סביר להניח שב-2008 כשההתרסקות שצפיתי הגיעה הייתי מרושש ומדוכא.
את המשבר הבא עלינו לרעה אני צופה מ-2010-2011 ומתחילת 2017 חושב שאנחנו במצב של clear and present danger.
מאותו רגע המוטו שלי הוא:
Bulls Make Money, Bears Make Money, Pigs Get Slaughtered
אני לא מנסה לתזמן את השוק ובטח שלא להיכנס לשורט.
אני מושקע בזהב במעט מדי כסף אבל באחד הכלים הכי ספקולטיבים שאני מכיר – 3X Gold ETF.
גם אם אני צודק וזהב יגיע ל-3,000 אני לא אתעשר מהטרייד הזה…
שלושה דברים למדתי בשנים האלה:
1. הבסטרדס יכולים להמשיך במדינויות חסרת האחריות והעדר יכול להמשיך להאמין להם הרבה יותר זמן ממה שההגיון הבריא שלי מסוגל לתפוס.
2. אף פעם לא לעשות שורט על הבורסות. הכוונה בהשקעות, במסחר יומי אפשר.
3. In Gold We Trust :-)

תתכוננו, Winter is coming, אבל את תשכחו שגם במשחקי הכס זה לקח לו 7 עונות.

אריאל 17 באוקטובר 2018

גם אני לוקח בעירבון מוגבל תחזיות אבל להגיד שאין סיבות לירידות/ עליות זה קצת מוכלל.
ב 2008 היו סיבות אמיתיות לירידות הרבה ערך אמיתי נמחק מהשוק שלא לדבר על היציבות הפיננסית שקרסה. זה שהרוב לא חזו את זה אני מסכים וגם מי שחזה אני לוקח בעירבון, יש כאלה שצועקים שורט 30 שנה ופתאום יצא שורט. תרנגול עיוור.
עוד משהו שצריך לזכור שברירת המחדל של השוק היא עלייה טבעית (צמיחה טבעית) כך שזה מספק חלק מההסבר לפחות.

ran 17 באוקטובר 2018

זה רק תיקון, בהנחה שאנו מדברים על השוק בארה"ב, הכיוון לכל הנראה בשוק הוא למעלה.
להבנתי המקור לתיקון הן בחירות האמצע – הפסד לרפובליקאים והתיקון ימשיך, ניצחון והחגיגה תמשך.

דוד 17 באוקטובר 2018

כל הכלכלה האמריקאית היא בלוף.
אני כאזרח לא יכול להתקיים לאורך זמן כשההוצאות שלי גדולות מההכנסות והחוב רק הולך ותופח.
אם יש לי "דירוג אשראי טוב" אני רק יכול למתוח את זה קצת יותר זמן. כגודל המתיחה והבזבוז, גודל ההתרסקות.
על קבוצות אנשים, ועל מדינות, חלים אותם חוקי טבע, למרבה הפלא. אז אם קוראים להם יוון יש להם את הגרמניה שלהם. אם קוראים להם ארה"ב, אין להם אף אחד.
כשהדולר יתרסק אני מצפה לפוסט של "לא היה סיכוי לראות את זה מגיע".

yaron 17 באוקטובר 2018

האמת המצערת היא שעל מדינות מאוד מסויימות לא חלים אותם חוקים…
באופן עקרוני הפד יכול להמשיך ולהדפיס לעוד תקופה ארוכה.
כרגע הפד מצהיר שימשיך להעלות את הריבית וימשיך ב- QT. כל עוד זה בתוקף הנפילה אכן תגיע (יותר מוקדם ממאוחר) ותכאב הרבה יותר מ-2008.
האמת היותר מצערת היא שכזה יתפוצץ החשבון יוגש (כרגיל) לאזרחים.

דוד 17 באוקטובר 2018

הסיבה שהפד יכול להרשות לעצמו לעשות זאת, היא בגלל שהכסף המודפס לא נבלע כולו בשוק האמריקאי, והציבור לא מרגיש זאת באופן מיידי. מה שאומר שההתרסקות הבלתי נמנעת תהיה כמעט כלל עולמית. יום הדין בתפארתו.
אין כמעט מדינה שכלכלתה לא תלויה באופן כזה או אחר בכלכלה של ארה"ב, אם זה מדינות שקונות דולרים (כמונו), אג"חים וכד', או משקיעות בשוק המניות שם, כדי לממן את מדיניות החוב אצלן בבית.
למרבה האירוניה, כדי לא לראות את זה קורה צריך להיות עיוור, או "כלכלן" (שזה אומר קיינסיאני). כל מי שיש לו קצת common sense לא יכול לפספס את זה.

אמיתי 17 באוקטובר 2018

אין אינפלציה. זו הסיבה.
תרחישי יום הדין האלו אין להם על מה להתבסס

דוד 17 באוקטובר 2018

אז שאני אבין.. אפשר להדפיס כסף, כי אין אינפלציה (עובדה!). וממילא תרחישי יום הדין אין להם על מה להתבסס.
זה סוג של הומור פנימי בין החבר'ה כאן? אני בטוח מפספס משהו.

אמיתי 18 באוקטובר 2018

הציבור לא מרגיש כי אין אנפלציה.
וכן. אין ביכוי ממשי למפולת כמו 1929.
להגיד הדפיסו כסף לכן יהיה יום הדין בלי להסביר למה ואיך זה לא רציני

דוד 18 באוקטובר 2018

הדפסת כסף היא אינפלציה. מעצם ההגדרה- ירידה בערך הכסף.
הדרך היחידה בה אפשר להדפיס כסף בלי שתורגש אינפלציה, היא אם שיעור הגידול בהדפסה קטן או שווה לגידול בתוצר (GDP). (ואז יש מצב בו אנשים מייצרים יותר אבל המחירים לא יורדים כפי שאפשר לצפות)
החוב של ארה"ב עומד על 106% מהתוצר ו21 טריליון סה"כ. זה סכום שאין דרך לדמיין אפילו. הוא גדול מהתקציב של כל המדינות המובילות במערב ביחד, והוא ממשיך לתפוח. אי אפשר "להדפיס" חוב כזה. זה יתפוצץ לכולם בפנים מתישהו.
כרגע הפד יכול להרשות לעצמו להדפיס בגלל שהכסף לא נבלע מיידית בשוק האמריקאי (אלא כנראה רק בחלקו). בשילוב עם העלאת הריבית אפשר להמשיך ליצור את מצג השווא הזה לעוד כמה שנים.
מה שאומר ש*ברגע זה* השוק לא מוצף בכסף זול ולכן המחירים לא יורדים.
אבל מטבע מקומי תמיד חוזר למדינה בה הוא הודפס. ככל שעובר הזמן וממשיכים להדפיס ואין עדיין אינפלציה, המפולת הבלתי נמנעת רק תהיה גדולה יותר.

אמיתי 18 באוקטובר 2018

דוד. במקום אנפלציה נקרא לזה עליית מחירים.
לא הבנתי איך ולמה זה יתפוצץ. מתי. וגם את העניין של מטבע הוא כמו סלמון (חוזר למדינה בה הודפס). יש מעט מאד ברבורים שחורים והם לא באים בלהקות.
הטכניקה הזאת של לצעוק יום הדין כי המציאות לא מוצאת בעינייך היא מוזרה בעיני. רוב הזמן ורוב ההיסטוריה הימים הם ימי חול. משבר כמו 2008 קורה פעם בחצי מאה

דוד 18 באוקטובר 2018

אמיתי
הדולר כמו כל מטבע, בגדול, הוא בעצם שטר חוב, כאשר מי שאמור לפרוע לך אותו הוא זה שמדפיס אותו.
המציאות בהחלט לא מוצאת חן בעיניי, אבל אני לא חושב שזה עניין של תחושת בטן.
מה שקורה עכשיו, שמסתובב מישהו בשוק ("ממשלת ארה"ב") ולווה בלי הבחנה סכומים של עשרות טריליוני דולרים, שהוא לא יכול בשום אופן להחזיר, זה לא עוד יום חול בהיסטוריה.

אשר 18 באוקטובר 2018

היי ירון ודוד ואחרים עם תשובות,
אני מבין מה יקרה אם הפד ימשיך עם קו ה- QT שלו. אבל מה קורה אם הוא עושה פניית פרסה ומתחיל שוב QE? האם הבועה לא תהיה רק גדולה יותר? פוטנציאל האינפלציה תהיה יותר חריפה (יותר הדפסת כסף) מעכשיו?
אם מנסים להגיע לאיזשהו איזון נראה שה- QT, גם אם יביא לנפילה, זאת הדרך היחידה לצאת מהבור הזה. אשמח לדעתכם.
ירון – לגבי זהב, אני יכול להבין את זה כטרייד אבל כמה שאני חושב על זה אני לא יכול להביא את עצמי להאמין במתכת רק בגלל שזה היה התיפקוד ההיסטורי שלה (למרות שאתה כנראה צודק והיא תעלה כשהבועה תתפוצץ). אם אני הולך להחזיק משהו לעשרים שנה כדי לשמר ערך אז הביטקווין, לדוגמא, הרבה יותר הגיוני בעיני (כמות סופית, טכנולוגיה וכל זה)(אין לי, לא ביטקווין ולא זהב).

yaron 18 באוקטובר 2018

אשר, אתה לגמרי צודק, הפד יכול להמשיך ולנפח לעוד תקופה ואז כשהבלון יתפוצץ זה יהיה הוריקן בדרגה 5.
אני מנחש שיש נסיון לשחרר את האוויר בהדרגתיות ולנסות לקבל דרגה 4.
עדיין, רבים חושבים שעברנו את הקו האדום ושאם הפד ימשיך בהעלאת הריבית וב-qt אין דרך להימנע ממשבר בסדר גודל של 2008 (ואולי חמור יותר).

yaron 18 באוקטובר 2018

דוד, לא מדוייק מה שאתה אומר.

מה שיפוצץ את הבועה הוא דווקא הפסקת הדפסת הכסף / qt ועליית הריבית שזה בדיוק מה שהפד כבר עושה ומצהיר שימשיך לעשות לפחות בעתיד הקרוב – המשך איזון הספרים (qt) ולפחות עוד שלוש העלאות ריבית עד סוף 2019.
מה זה אומר? הפד מפחית את כמות הכסף והופך אותו ליקר.
או במילים אחרות מייבש את העולם.

אמיתי 18 באוקטובר 2018

ירון. הוא לא ממש מייבש. הריביות נמוכות היסטורית גם אחרי העליות הצפויות.
חייב להבין- מה זה מבחינתך פיצוץ הבועה? תיקון בשווקים? מיתון?

yaron 18 באוקטובר 2018

לא תיקון, איזור ה- 50%-60%.
אבל זה החלק הקל :-)
מיתון בטוח, יכול להיות גם depression.
המשבר הבא לא יהיה משבר (רק) של בנקים, הוא יהיה משבר של מדינות. מדינות ייפשטו רגל ובמקום לנסות להציל בנקים כמו ב-2008 ייצטרכו לנסות להציל מדינות.

אמיתי 18 באוקטובר 2018

מוכן להתערב (;
לא יהיה דיפרישן. לא יהיו פשיטות רגל שלמדינות מפותחות. לא יהיה תיקון של 50%(??). בטח לא בחמש השנים הקרובות. אין סרט כזה

yaron 18 באוקטובר 2018

אמיתי, אין צורך, אם אתה צודק אני לגמרי אדע ולגמרי ארגיש ש"ירון טעה"
ובגדול… :-)

yaron 18 באוקטובר 2018

אמיתי,
בלי קשר, אשמח מאוד אם מה שאני חושש ממנו לא יקרה בשנה שנתיים הקרובות.

אשר 18 באוקטובר 2018

לאמיתי (משום מה, לא יכול להגיב לך) –
אם אתה יורד ל-35% אני מוכן להתערב :) ואיטליה היא מדינה מפותחת? אני מוכן להכניס אותה להימור. אולי לא פשיטת רגל אבל הכי קרוב ליוון שיכול להיות וכנראה שמחוץ לגוש היורו.
https://seekingalpha.com/article/4210753-mamma-mia-che-macello-goodness-mess

אמיתי 18 באוקטובר 2018

אשר. קודם כל צחקתי עם ירון. יש היסטוריה של התערבויות..
תיקון חזק של 35% בשוק נראה לי סביר. אם יוון לא פשטה רגל אז איטליה?
בואו נזכור מה *כן* קורה- שוק שורי הכי ארוך כמעט בהיסטוריה. אבטלה בשפל היסטורי. צמיחה דיי טובה. שכר ריאלי עולה. מחירים לא עולים.
ירון (וגם דוד) מדברים מפוזיציה. פעמיים. אידאולוגית וגם לפחות ירון מילולית. זה ווישפול ת׳ינקינג קלאסי

yaron 18 באוקטובר 2018

אמיתי,
לצערי הרב אני לא מדבר מפוזיציה… לגמרי אידיאולוגי.
כמו שכתבתי, גם אם זהב יעלה ל-3000 אני לא אתעשר מזה.
אמרתי לך, אשמח מאוד אם לא תהיה מפולת בשנה שנתיים הקרובות.
יוון לא נפלה כי הזרימו לה כמה מיליארדים לוריד… אתה יכול להיות עם יוון, ספרד, איטליה, פורטוגל, ארגנטינה (גם לה כבר הזרימו), טורקיה ועוד.
נסה לבדוק מה קורה לשווקים שוריים ארוכים, מה קורה כשהריביות עולות, מה קורה שה-valuations ברמות שיא, כשהחובות בשיא.
35% זה לא תיקון, זה שוק דובי, הלוואי ויסתיים רק (שים לב, בלי מרכאות) ב-35% אבל אני בספק.

אמיתי 18 באוקטובר 2018

ירון. פוזיציה קטנה אם ככה..
שוק דובי. עלכייפק. לא דיפרשן. ברור שהזרימו להם כסף. זה לא דבר חדש. לא בכלל ובטח לא בארגנטינה. זה קורה כבר עשרות שנים והעולם ממשיך להסתובב.
השאלה היא הכלכלה הריאלית. הסיכון הגבוהה ביותר לטעמי שם הוא פוליטי במהותו. לא חושב שגם אם גוש היורו יתפרק זה יקרה ככ מהר. ימים יגידו

yaron 18 באוקטובר 2018

פוזיציה קטנה, במקרה הטוב אקבל מתנה יפה מאלת הזהב. חשוב לי להיות במשחק וגם לא לעשות מעצמי צחוק…
אמרתי: "מיתון בטוח, יכול להיות גם depression"
בנוסף, בין אם זה נחשב בעיניך או לא, לא התחייבתי שזה יקרה עכשיו/בשנה הקרובה.
אני מעריך שזה יקרה מתי שהוא בשנתיים הקרובות, יכול להיות בשבוע הבא ויכול להיות באוקטובר 2020, אין לי מושג.

מציע לך להדפיס את התגובה הזאת שלך, להוסיף תאריך ולשמור במגירה ;-)
"לא יהיה דיפרישן. לא יהיו פשיטות רגל שלמדינות מפותחות. לא יהיה תיקון של 50%(??). בטח לא בחמש השנים הקרובות. אין סרט כזה"

אמיתי 18 באוקטובר 2018

ירון. לי אין אינטרס להדפיס את התגובה. תמיד סומך על הזיכרון הסלקטיבי שלי (;

yaron 18 באוקטובר 2018

הגיוני :-)
ברור לי גם שאם זה כן יקרה יסבירו לך שזה לא הפד אלא טראמפ/פוטין/איראן/צפון קוריאה/ההתחממות הגלובאלית/ברקזיט/וואטאבר…

אמיתי 18 באוקטובר 2018

צמע. אתה לא עד כדי כך חתרן. הרבה טוענים פחות או יותר מה שאתה טוען. ואגב הרבה מאשימים את הפד גם במשבר 2008.
ובדרך אגב- השוק עולה עשר שנים רצוף (!!) מ67(?) נקודות לכמעט 300. תיקון של 10% זה בקושי סריטה

yaron 18 באוקטובר 2018

גם אני מאשים את הפד ב-2008 אבל לא בגלל זה אני חתרן, אני חתרן כי אני חושב שזה מכוון :-)
תיקון של 10% זה לגמרי מכה קטנה בכנף. גם 20% לא ירגש יותר מדי.
יתחיל להיות מעניין רק ב-30% שלשם אני דיי משוכנע שנגיע אבל אני לא יכול להוציא מכלל אפשרות ששם הפד יחליט שוב להזריק כסף לחולה.

דוד 18 באוקטובר 2018

אין באמת שום דבר שיכול "לתקן" את הבעיה (שזה החוב העצום). לא הדפסה ולא העלאת הריבית.
בכלל, העלאת הריבית היא צעד מתבקש כשאתה מציף את השוק בכסף. היא אולי תפוצץ את הבועה אבל היא לא הגורם של הבעיה.
להעלות ריבית זה בעצם להגיד לאנשים את האמת, שהעתיד ממש לא מבטיח וכדאי להפסיק ללוות על חשבונו כי אין לו שום אפשרות להחזיר.
להדפיס כסף זה להמשיך לעבוד על הציבור שהכל בסדר.

איציק 17 באוקטובר 2018

קראתי את הפוסט, כמעט ולא הבנתי כלום.
קראתי את התגובות אז גם המעט שחשבתי שהבנתי, להבנתי, הסתבכתי לגמרי.
כמה תארים ובאילו דיסציפלינות צריך לסיים בהצטיינות יתרה כדי רק להתחיל להבין על מה שאתם מדברים?

דיזידין 18 באוקטובר 2018

יש לי תואר ראשון בסטנגה ממכללה בגיברלטר, אבל הבנתי שאני צריך למכור
את כל מניות אפל שיש לי ולקנות זהב

yaron 18 באוקטובר 2018

הבנת את זה מהפוסט או מהתגובות?

דיזידין 18 באוקטובר 2018

הבנתי ממך ידידי

yaron 18 באוקטובר 2018

מקווה שהבנת שאני קצת "דתי" בקטע של הזהב.
כמו שאמר JP Morgan:
"Gold Is Money, Everything Else Is Credit"
לגבי תזמונים אל תבנה עלי…

איציק 18 באוקטובר 2018

החלטתם לשגע אותי?

דוד 18 באוקטובר 2018

אמיתי
ראיתי שהגבת למעלה על התחזיות לנפילה של ירון ושלי שמדובר ב"ווישפול ת׳ינקינג קלאסי". קצת נמוך, אבל נחליק.
אם ניחנת ביושר אינטלקטואלי הייתי מבקש שתקרא את הכתבה המצויינת הבאהhttp://kav.org.il/%D7%94%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%92-%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96%D7%99/item/2468-%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%96%D7%9B%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%A7%D7%A6%D7%91%D7%90%D7%95%D7%AA-%E2%80%93-%D7%94%D7%91%D7%98%D7%97%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%9C%D7%90-%D7%9B%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%99
מתוך האתר (הליברלי) "קו ישר". יש שם גם דיון מעניין מאוד בתגובות שהייתי שותף אליו, על קיינסיאניזם ועל ליברטריאניות. מה שלא תהיה דעתך האישית אתה תיהנה.

yaron 18 באוקטובר 2018

נעלבתי ;-)

אשר 18 באוקטובר 2018

פשוט מעולה. מקווה שהחכמתי.
יש לך עוד מקורות ישראליים לביקורת\תיאור אובייקטיבי של מצב הכלכלה העולמי?

דוד 18 באוקטובר 2018

אשר
בגדול הייתי ממליץ על האתר עצמו "קו ישר". נחשפתי אליו רק לאחרונה. הוא פשוט נהדר, עם מאות כתבות בתחום הזה.
בתחום הספרות, הספר הכי מבריק ועשיר בדוגמאות הוא "המדריך הלא פוליטיקלי-קורקט לקפיטליזם" שיצא לאור לפני שנה במהדורה העברית.

דוד 18 באוקטובר 2018

בנוסף הייתי ממליץ גם על ספר פחות מוכר אבל כתוב בצורה גאונית "התמוטטות- על קריסת המערב ומות מדינת הרוווחה" מאת הסופר המבריק אורי רדלר.

אמיתי 18 באוקטובר 2018

דוד. לא ניסיתי להעליב. שוב. מצטער. זה היה יותר פיגר אוף ספיץ.
קראתי (למען האמת לא בעיון אבל בעניין) את הקישור. כמה דברים
-זה לא בדיוק נושא הדיון. זה משהו יותר רחב.
-בעיית החוב והפנסיות היא בעיה כלל עולמית. לא ככ קשור לריביות ובנקים פדרלים כמו לפוליטיקה והתקציב.
-אני אישית לא מאמין בחיסכון ממשלתי לפנסיה. (כתבתי לך בדיון קודם שאני קיצוני ממך במובנים מסוימים) מהסיבה הפשוטה שאינני "מאמין" בעתיד הזה. ברור לי שבמציאות הדברים יהיו שונים מאד ולכן אין טעם בהפרשה לקרנות שמי יודע מה יהיה בגורלן עוד 50 שנים. זהו גם אינסטינקט שלי- משהו לא בהכרח רציונלי.
-המסקנות שכותב המאמר מסיק מהנתונים הן מרחיקות לכת בעיני. קשה לצפות מה יקרה. בכל התחומים- שוק עבודה, מסים, פוליטיקה וכו. אני יותר נוטה לחשוב שיעשו כל מיני עסקאות ופשרות בנוגע לפנסיות אבל באמת שאני לא מבין ויודע מספיק. המשתנים כאן הם כה רבים שקשה לי (וגם קשה לי להאמין שלמישהו קל) להעריך בצורה טובה איך יראה שוק העבודה עוד 20 שנה. או מה תהיה עלות השתלת לב.
לסיכום. דוד. אני אינני כלכלן. הרבה מהנושאים הללו קרובים אליי ואני מתעניין בהם. עם זאת מה שלמדתי הוא שלרוב הדברים הולכים בצורה הרבה יותר בנלית ממה שהיינו חושבים שהם ילכו. לטובה ולרעה. לכן אני סולד מקביעות נחרצות ומרחיקות לכת.
ובכל מקרה תודה על הקישור ובכלל על הדיון. לי הוא מאד מועיל

yaron 18 באוקטובר 2018

אפשר גם לבדוק את זה – Global Debt – $247 Trillion
Debt-to-GDP ratio rose to 318%
ולכן, כמו שכתבתי, המשבר הבא לא יהיה משבר של בנקים (הוא כמובן יהיה גם של בנקים) אלא משבר של מדינות שייפשטו את הרגל.
https://www.google.co.il/amp/s/www.bloomberg.com/amp/news/articles/2018-07-10/global-debt-topped-247-trillion-in-the-first-quarter-iif-says

דוד 18 באוקטובר 2018

שמא, זה מספרים דמיוניים ומפחידים שאין שום דרך להעריך אותם. רק לחשוב שזה גודל התקציב האמריקאי, במאתיים השנים הקרובות, וזה אם הוא ייקפא על מקומו הנוכחי!

yaron 18 באוקטובר 2018

איך אמרת,
"למרבה האירוניה, כדי לא לראות את זה קורה צריך להיות עיוור, או "כלכלן" (שזה אומר קיינסיאני). כל מי שיש לו קצת common sense לא יכול לפספס את זה."

Lord Anthony 18 באוקטובר 2018

אלו מספרים חסרי משמעות.
כל השווקים המתעוררים נעים ממשבר חוב אחד למשנהו, לחבר אותם יחד עם מדינות מסודרות זה על גבול הרמאות.
לטעון שהחוב של מדינות אפריקה או של ארגנטינה, שהמחזור הכלכלי שלהן נע ממחיקת חובות אחת לשנייה, שקול לחוב של מדינות מסודרות זה לא רציני במקרה הטוב. אם יש משהו שאנחנו כן יכולים ללמוד מההיסטוריה שפשיטת רגל של מדינות מהסוג הזה לא באמת משפיעה על השווקים.
די בטוח שלהם לא הולך להיות כיף בשנים הקרובות, אבל גם ככה המצב שם לא מזהיר.
החוב היחיד שאיכשהו רלוונטי הוא זה של איטליה (ושל סין, אבל שם אי אפשר באמת לדעת מה קורה), ואם במקרה הלא סביר שאיטליה תפשוט רגל, אז באמת הולך להיות מעניין.

Comments closed