ניחושים ל2019 בבורסות

דיפנס, דיפנס

2018, נכון יותר דצמבר 2018, סיפק לנו את ההתפרקות בבורסות העולם שכולם חיכו לו הרבה זמן. כולם חיכו, אך כמעט איש לא חשב שתגיע, וכולם גם הסבירו שהירידות בבורסות הן אך תיקון לא משמעותי ומהוות הזדמנות קניה אדירה להמשך.

*

בחודש אוגוסט 2018 כתבתי פוסט על העניין הזה של זה רק תיקון, תקציר האירועים בפרקים הקודמים, אני לא חושב שזה רק תיקון, אני חושב שמה שהתחיל בחצי השני של 2018 זה שינוי בבורסות בעולם, ואולי אם יהיה לנו מזל, תהיה מכה מספיק חזקה כדי להוציא את העולם מהמסלול ההרסני של מלחמות הסחר של דונאלד טראמפ והברקזיט הלונדוני. במקרה כזה ההגיון אומר שהכלכלה אמורה לחזור למסלול הקודם שלה, זה שעלינו עליו מ2011, אינפלציה נמוכה, צמיחה לא מרשימה אך עקבית, עליה בשכר הריאלי במדינות המפותחות, כלומר עליה בשכר על רקע אינפלציה הנושקת לאפס, וריביות נמוכות.

אם צריך לנחש, אמנם הכלכלה תחזור לדעתי למסלול הזה, אך המניות שיככבו בסבב העליות החדש, ויש לקחת בחשבון שלמשל בשנת 2000 לא היה משבר כלכלי משמעותי, אך היו ירידות משמעותיות מאוד בבבורסות העולם ולקח פחות או יותר שלוש שנים כדי לחזור לעליות נורמליות בבורסות העולם, כנראה שהמניות הכוכבות החדשות יהיו שונות מאלה שכיכבו מ2009 ועד 2018.

*

סתם לדוגמה, מי שבשנת 2003 התחיל לאסוף הזדמנויות בהייטק האמריקאי, מאחר וזה היה הכוכב הבלתי מעורער של הבורסות עד לשנת 2000, פספס את תקופת הזהב של הבנקים באמריקה, ויותר חשוב מכך, את התנופה האדירה במדינות המתפתחות דוגמת הודו, ברזיל וסין. מדינות אלה בכלל לא היו תחת הפנס לפני שנת 2000, והן נהיו הכוכבות החדשות של תור הזהב הקצר אמנם, שנערך בין השנים 2003 ל2008. חשבו על זה קצת כמו על האליפות הראשונה של גולדן סטייט, המדינות המתפתחות תמיד נחשבו לכאלה שאי אפשר לקחת אליפות איתן, בדיוק כמו שאי אפשר היה לקחת אליפות בלי משחק פנים משמעותי ובהתבססות על שלשות, והמשפט הזה נאמר על גולדן סטייט תוך כדי עונת האליפות הראשונה שלה.

*

לצערי אין לי מושג מי תהיינה הכוכבות החדשות של הסבב החדש, וכאמור ממש אין לי מושג מתי הוא יתחיל, אם אני צריך לנחש, הוא לא יתחיל ב2019. מה שכן, גולדן סטייט ההיא לקחה אליפות לא רק בהתבסס על שלשות, אלא באמצעות משחק הגנה קבוצתי מהטובים בליגה, אם לא הטוב שבליגה. משחק ההגנה שמוכר לי לשנים הקרובות הוא דווקא ריבית בעולם בו קשה מאוד יהיה למצוא ריבית בטוחה וטובה. יותר מדי חברות בינוניות וחלשות גייסו חוב ברמות ריבית מצחיקות עד לשנת 2018. למרות שבסביבה של צמיחה יורדת עד מיתון ואינפלציה אפסית, אנחנו אמורים לחזור לריביות הנמוכות, תהיינה חברות רבות שלא תצלחנה להחזיר את החוב, או נכון יותר לגלגל אותו, בגלל הסיכון שהן מגלמות. מי שיצליח בתקופה הקרובה למצוא השקעות עם תשואה בטוחה באופן יחסי, לא יצטער על כך.

אזור הדמדומים
נובחים בירוק פרק 105 -אחרי הניצחון הגדול על הפועל באר שבע

18 Comments

עשר 1 בינואר 2019

המשבר הגדול הבא יגיע לדעתי מבועה של אשראי אצל משקי בית פרטיים, שמתודלקת מסביבת הריבית והאינפלציה הנמוכות.

עומרי 1 בינואר 2019

מצד אחד הצרכן האמריקאי, שהקלישאה קוראת לו המנוע של הכלכלה העולמית, נמצא במצב יוצא מן הכלל טוב. שוק העבודה במצב מעולה, וצריכה שוטפת וגם של מוצרים ברי-קיימא מתפקדת מצוין. כל זה עם אינפלציה שמתעקשת להישאר נמוכה.
לא שנגיד הפד לא יכול לטעות ובגדול, אבל בכל זאת, כשהוא מודע להשלכות המהלך על השווקים בטווח הקצר הוא העלה ריבית עוד רמה אל עבר "ניטרליות" (מונח בו השתמש בנאום לפני כחודשיים).

כל זה בזמן שבניגוד לתפישה הרווחת – שיעור חוב משקי הבית ביחס לתמ"ג בארה"ב נמצא במגמת ירידה ברורה.

מול כל זה יש נשיא חולה גירויים מיידיים (בכל המובנים כך אומרים) שהפך את הגישה של חברות וכלכלות זרות לכוח הצרכני הזה למותנית וללא מובנת מאליו. טראמפ צודק בחלק מהטענות שלו ובכך שהמצב מול סין מאז 2001 אינו בר-קיימא. הוא בטוח לא האיש להוביל מהלכי חשיבה עמוקים בנושא.

מה ההשפעה של המהלכים על כוח הרווח של רוב החברות האמריקאיות המובילות (וגם סיניות שמתמקדות בסין)? לדעתי מאוד מוגבלת.

בנוסף, אם אתה משווה לשנת 2000 צריך לזכור חברות כמו מיקרוסופט וסיסקו נסחרו אז במכפילים של 70-100. בניכוי FAANG המדד נסחר במכפיל 13 אחרי הירידות האחרונות. וגם בתוך הטכנולוגיות: פייסבוק נסחרת במכפיל של פחות מ-15 על הרווח ב-2019. נטפליקס במכפיל נמוך מ-20 בהתאמות הגיוניות. אלו חברות שצריך לקרות הרבה כדי שלא יכפילו הכנסות תוך ה-3 שנים הבאות.

שלי 1 בינואר 2019

ההשפעה היא בחוסר הוודאות שטראמפ הכניס למערכת, ובחוסר וודאות חברות מדינות ואנשים לוקחים פחות סיכונים, ולפעמים עושים טעויות שלא היו עושים במצב אחר. אני חושב שהמצב היום דומה יותר לשנת 2000 בה הבורסות סבלו והכלכלה פחות, מאשר לשנת 2008

עומרי 1 בינואר 2019

השאלה אם אי פעם הייתה או תהיה ודאות בכלכלה?

מעולמי הצר אני יכול לומר לך שהטראמפיזם דווקא מעניק ודאות במקומות מסוימים. למשל הדה-רגולציה שהוא כופה על שוק התקשורת בארה"ב שעודדה מאוד השקעות בשנתיים האחרונות. שלא לדבר על הבנקים והסקייל-בק שהוא דוחף אליו ברגולציה (וברור שעוד עשור מישהו עלול לשלם עליו).

עומרי 1 בינואר 2019

בוא נגיד שאני אוהב את הפרסונה של אליזבת וורן, מתחבר לחלק מתפישת עולמה, ובטח לסגנון, לשקדנות, לרהיטות.

אבל מי יותר מסוכן לכלכלה, טראמפ או היא?

שלי 1 בינואר 2019

טראמפ, כי היא במילא לא תוכל לעשות את מה שהיא רוצה לעשות, בדיוק כמו אובמה לפניה. ברור שאין וודאות אף פעם, אבל אצל טראמפ יכול לקרות הכל, ולזה אף אחד לא ערוך

אוהד 2 בינואר 2019

ודאות לא נמדדת ב יש או אין.
לפעמים יש יותר ודאות ולפעמים יש פחות.
כיום נראה שיש פחות ודאות לעומת השנים הקודמות, וגם אם זה לא ממש נכון אז מספיק שהציבור חושב ככה ומתנהג בהתאם.

ששון 1 בינואר 2019

יש מצב ללינק לפוסט של הניחושים לגבי 2018?
לא מצליח למצוא אותו.

גיל שלי 1 בינואר 2019

לא היה כזה, לפוסט של אוגוסט יש

ניר 2 בינואר 2019

אני קורא ונדהם, למה לעזאזל שנחזור לריביות הנמוכות? העולם התמכר לריביות הנמוכות כאילו זה מתאדון. ריביות נמוכות הן תרופה גרועה מאוד לכלכלה העולמית ואנחנו למעשה חיים היום על חשבון הילדים שלנו. מאחר ויש פחות ופחות ילודה בעולם המפותח זו פירמידה שתתפרק בפרצוף שלהם. האם זה באמת מה שאנחנו מאחלים לילדי העולם המערבי?

אמיתי 2 בינואר 2019

תראה. זה כמו להגיד שאנטיביוטיקה היא תרופה רעה..בתנאים מסויימים זה מציל חיים. כשמגזימים זה רק מגביר את הכוח של המחלה

ניר 2 בינואר 2019

אמיתי, אני מסכים איתך במאה אחוז. היתה לזה הצדקה במשבר הכלכלי העולמי אבל כרגע אני ממש לא מצליח להבין מה ההצדקה של זה. תמיד אפשר למצוא סיבה ללמה צריך ריבית נמוכה ברמה 0, פעם זה סין ופעם זה הנפט ופעם זה רוסיה ופעם השד יודע מה. הכלכלה האמריקאית נמצאת כעת במצב שהיא יכולה וצריכה להעלות ריבית, ואני מקווה שכך יהיה, גם אם זה אומר התמוטטות של שוק הנדלן הישראלי כתופעת לוואי של האירוע הזה.

אמיתי 2 בינואר 2019

אה. לא לגמרי הבנתי אותך- גם אני וגם הפד בעד העלאת ריבית. זה מה שקורה וכנראה יקרה- אף אחד שם לא התרגש מהירידות- בשונה ממקרים קודמים

אמיתי 2 בינואר 2019

אכן העניינים השתנו וזה היה צפוי עם עליות הריבית והפסקת ההרחבות.
אני לא ככ בטוח ששערי הגיהנום נפתחו ויש משבר- עשר שנים של עליות וכמה חודשים של דישדוש וירידות. הגיוני וטבעי.
לא רואה אלטרנטיבות מדהימות למניות ובטח לחברות הטכנולוגיות. הן עדיין מפלצתיות

יניר 2 בינואר 2019

קחו את פוטנציאל הנזק של טראמפ שעדיין לא הגיע למימוש מלא ויכול לכלול סכסוך עמוק עם סין ועם אירופה כולל הגבלות סחר פלוס ברקזיט פלוס עליית ריבית צפוה פלוס מניות מנופחות פלוס חובות של משקי בית והנה הגענו להמשך הירידה בשוק המניות ומעבר לאג"חים ממשלתים

no propaganda 2 בינואר 2019

בטווח הבינוני אין שום פוטנציאל נזק של טראמפ וגם זה של הברקזיט הוא גבולי מאוד. לא יהיה שום סכסוך עם סין ואירופה, אל תקנה את הלוקשים שמנסים למכור לך. גם טראמפ והמקורבים שלו מושקעים במניות. המניות לא מאוד מנופחות, ודאי לא דומה למה שגיל הזכיר שהיה בשנת 2000.
הכלכלה במצב טוב ולכן גם אם תהיה נפילה בבורסה, זו תהיה רק הזדמנות קצרה יחסית לקנות עוד.

יניר 2 בינואר 2019

בוא וניפגש עוד 12 חודש. אשמח להתבדות כמובן

yaron 3 בינואר 2019

יורידו ריביות או יפסיקו להעלות (צפויות עוד שתיים ב-2019) ויחזרו לתוכנית ההרחבה / ניפוח (או לפחות יפסיקו לצמצם), והירידות ייבלמו ותתחיל "צמיחה".
יעלו את הריבית למצב "נייטרלי" (3%) וימשיכו בתוכנית הצמצום והירידות ימשיכו.
להערכתי, לפחות 30% אבל כפי שכבר כתבתי בעבר, גם 50% לא יפילו אותי מהכסא.

Comments closed