היילייטס נוספים מה – Prefontaine Classic

סיכום תחרות ליגת היהלום מיוג'ין, אורגון - לא רק בקלה...

 

יומיים דחוסים של תחרות הסתיימו.  עד כה התמקדתי בריצה המעניינת מכל – חזרתו לתחרות של קנניסה בקלה.

בואו נראה מה עוד היה לנו.

אם לפני שבוע וחצי רשמתי כאן על חמש שאלות לקראת המשך העונה, אז אולי נתחיל מהן:

pre2

1.  800מ' גברים – שאלנו אם ריצת ה – 800 בפתח של עידן חדש.  מה שקרה ביוג'ין הוא שהוצאנו מהעסק את דיוויד רודישה (רודישה החליט ברגע האחרון לא להשתתף בריצה עקב כאבים שחש ברגלו ורצון להיזהר מפציעה), חזרנו לרמה פושרת לגמרי.  נצחון נוח למוחמד אמאן האתיופי – 1:44.42 לפני טימוטי קיפטום הקנייתי צעיר, מדליסט הארד מלונדון.  אמאן היה היחיד שירד מ – 1:45 בריצה הזו.  ניק סימונדס ודווין סולומון מארה"ב ואוסאגי הבריטי גם הם לא הבריקו.  מסקנה:  הנוכחות של רודישה והאופן שבו הוא מושך את הרצים הנוספים אחריו, כשהוא מכתיב קצב מהיר מלפנים, תמשיך להיות המפתח של הריצה הזו.  בלעדיו זה פשוט לא אותו הדבר.

2.  400מ' גברים – שאלנו אם לה-שון מריט יאיים על האלוף האולימפי מגרנדה קיראני ג'יימס.  שאלנו אם הדומיננטיות האמריקאית תחזור.  תופים בבקשה…. לה-שון מריט חזר לנצח את ג'יימס – 44.32 לעומת 44.39.  כן, זה קרה מהר מהצפוי, למרות שג'יימס לא היה במיטבו.  מקוויי האמריקאי הקדים את סנטוס הדומיניקני (בעל מדליית הכסף מלונדון) למקום השלישי.  הוסיפו את ברישון נלום שרץ לפני כמה ימים 44.76 באליפות ה – Pac 10 והאמריקאים מאותתים שהמפלה המוחלטת שלהם במקצוע הזה במשחקים האולימפיים היתה זמנית בלבד.  במוסקווה הם יהיו שם כדי להילחם על המדליות.

3.  5,000מ'  גברים – הצגנו את האגוס גבריווט כנצר החדש לשושלת האתיופית, ושאלנו מה קורה אצל קנניסה בקלה.  אז על בקלה, שמבחינתי עמד במוקד התחרות קראתם כבר כאן.  גבריווט בעצמו לא התחרה ביוג'ין.  אבל אם הוא צפה בריצת ה – 5,000מ' (אין ספק שהוא התעדכן), הוא בטח מרגיש שהסיכויים שלו די טובים.  התנאים לא היו אידיאליים – 25 מעלות צלסיוס.  הקצב לא היה מהיר.  ובעיקר – מו פארח הפסיד (מאמנו אלברסטו סלאזאר המליץ לו שלא לרוץ, בגלל וירוס).  פארח אכן נראה בסיום מותש ויתכן שבאמת לא היה בריא לגמרי.  הוא הפסיד לאדווין סוי הקנייתי – 13:04 לעומת 13:05, 53.88 שנ' להקפה האחרונה של המנצח.  ברנארד לגאט וגיילן ראפ סיימו במקומות 5-6, ובראה"ב התלהבו מהחזרה של דייתן ריצנהיין (שכבר עבר למרתונים) עם 13:09 ומשיא אישי של רץ כשרוני נוסף – כריס דריק (13:09 ומוקם שביעי, צמוד לגיילן ראפ).  לא ראינו בריצה הזו משהו יוצא דופן בשלב המוקדם הזה לעונה.  כמובן שמוקדם מדי להסיק מסקנות.

4.  3,000 מכשולים – הצענו לזכור את השם החדש קונססלוס קיפרוטו.  והנה הגיע המאצ'-אפ בינו לבין האלוף הגדול אזקייל קמבוי, בעל הפיניש המדהים (וגם פול קיפסיילה קואץ' שבדרך כל מצטיין בריצות ליגת היהלום, ופחות באליפויות הגדולות, כשהוא נסמך על קצב מהיר).  הריצה הזו הסתיימה באופן מאד מוזר.  אחרי מכשול המים קמבוי פתח מבערים ופער על קיפרוטו אבל איבד מומנטום לקראת המשוכה האחרונה, כשהוא במסלול השני קיפרוטו לחץ חזק וניסה לנצל את המסלול הפנימי הפתוח (מה שלגיטימי לחלוטין).  קמבוי פתאום נלחץ וניסה לסגור את המסלול הפנימי, גם עם הגוף וגם עם היד, וקיפרוטו נאלץ לדרוך בחלק הפנימי (לכוון הדשא).  נוצר בלבול וקיפרוטו בכל זאת חזר למסלול וסיים ראשון.  המארגנים החליטו לא לפסול את שניהם, והתוצאה – 1.  קיפרוטו 2.  קמבוי  3.  קואץ'.  קיפרוטו לקח את הקרקפת הגדולה מכל.  מה בעצם קרה שם?  לקמבוי – רץ ארוכות עם attitude של ספינטר – יש הרגל שהפך לסוג של כרטיס ביקור:  את הפיניש שלו (שרוב הזמן משאיר את כולם מאחור, כשהוא מראה להם a clean pair of heels) הוא מבצע תוך כדי סטייה מהמסלול הראשון (הפנימי) עד למסלול השמיני (החיצוני).  למה?  סתם דאווין.  נראה שגם כאן התחיל את החגיגות מוקדם במקום לשמור פשוט על הסלול הפנימי, הוא הסתבך עם המשוכה האחרונה ופשוט נלחץ.  לדעתי חד-משמעית היה מקום לפסול אותו.  אם לא היה מסתבך עם המשוכה האחרונה – נראה שהיכולת שלו לפתוח פער בכמה צעדים היה גדול מדי גם על קיפרוטו.

ניתן לצפות בריצה המוזרה הזו כאן:  http://preclassic.runnerspace.com/eprofile.php?event_id=120&do=videos&video_id=90598

התוצאות אגב, 8:03 – 8:04 – לא בקצה היכולת של הרצים האלה, אבל בהחלט מהירות.

[תיקון:  תודה לעמית נאמן שמתקן אותי – אזקייל קמבוי אכן נפסל בסוף. רישום התוצאות בלטסראן הטעה אותי, למרות שגם הם ציינו את העדכון המאוחר יותר, בהערה. אני מתנצל על הטעות. הפסילה בהחלט מוצדקת!]

 

5.  ריצת המייל לגברים (ה – Bowerman Mile הוא גולת הכותרת של התחרות הזו, מסורתית) – הראינו לכם את מפגן הפיניש המרהיב של אסבל קיפרופ, ללא ספק הרץ המוכשר ביותר היום במקצוע הזה.  אבל קיפרופ הוא אקסנטרי ומאד לא עקבי, והפעם הפסיד לסילאס קיפלגאט בפיניש (קיפרופ סיים שני) בריצה שבה 10 רצים רצו מהר מ – 3:52 .  האלוף האולימפי טאריק מכלופי סיים במקום ה – 11 בלבד.

היילייטס נוספים:

6.  800מ' נשים – ריצה מאד איכותית, 1:56.87 לפלורנס ניונסבה הקנייתית המנצחת.  אבל עשבו את המנצחות, מארי קיין האמריקאית, בת 16 בלבד, רצה 1:59.51 (סיימה חמישית) ומסתמנת כהבטחה גדולה.  ההתלהבות מקיין כמעט השכיחה את ההישג של אמריקאית נוספת, ברנדה מרטינז, שסיימה שניה עם 1:58.18.

7.  5,000מ' נשים –  נצחון יפה נוסף לטירונש דיבבה בפיניש מול פלורנס צ'רונו מקניה.  14:42.01 פושר עבורה, עם סיום מרשים (הקפה אחרונה מהירה מ – 60 שניות).

8.  100מ' גברים – בהיעדר הג'מייקנים החזקים וטייסון גיי, נצחון נוח לג'סטין גאטלין ב – 9.88 עם רוח גב של 2.6 מ'/ש' (מעל למותר לצרכי שיא).

9.  קפיצה לגובה גברים – מוטאז בארשים הקטארי קפץ לגובה של 2:40מ'.  ועל זה אומרים פשוט:  וואו!

10.  100מ' נשים – בריצה מאד מרשימה (אמנם עם רוח גב של 2.2 מ'/ש' שלוש נשים ירדו מ – 10.8, כשהנצחון הלך לשלי אן פרייזר מג'מייקה עם 10.71.

11.  קפיצה במוט גברים – גם כאן תחרות מאד איכותית.  ניצח רנו לה-וילאני הצרפתי – 5.95מ' לפני ביורן אוטו הגרמני – 5.90מ'.

תוצאות מלאות של התחרות:

שישי

שבת

קטעי וידיאו

 

 

 

 

ליגת שוקי ההון - בטר פלייס וחוק השלוש שניות
מחיר הגדולה של להברון

9 Comments

מתי 2 ביוני 2013

נחשון, יש מצב שלווילני יתקרב לבובקה? הוא עושה דברים מדהימים בשנתיים האחרונות

נחשון שוחט 2 ביוני 2013

היי מתי. קלעת נכון ששאלת לגבי סעיף 11 בסקירה שלי. וצריך להגיד שהסדר, לפחות מבחינת האיכות, צריך היה להיות הפוך – הרמה של הקפיצה לגובה (באמת וואו!) ושל הקפיצה במוט מצדיקות הרבה יותר hype ממה שעשיתי להן בסקירה הזו.

לווילני כבר קפץ ל – 6.07מ'. השיא של בובקה הוא 6.14מ' (בובקה נהג לשפר כל פעם בס"מ בודד, כך שהגיוני שהיה מסוגל לקפוץ גבוה יותר). יבוא יום שגם השיא הזה יישבר, שפער הדור שלם (לפחות) שיצר בובקה ייסגר. מבחינת לווילני, כמה שזה קרוב – זה גם רחוק. האפשרות שיעשה את הקפיצה הנוספת היא לא בלתי-אפשרית, אבל הפער הוא בכל זאת פער. אין ספק שיהיה מעניין לעקוב אחריו.

תודה על השאלה. ואני מקווה שגיבו כאן בנושא הזה מומחים אמיתיים למקצועות הקפיצה (אני בפירוש לא כזה).

חלושעס 2 ביוני 2013

ה-2:40 נשמע כמו ההיי-לייט של התחרות הזו.
כמעט עשרים שנים עברו מאז שראינו תוצאות כאלו.

נחשון שוחט 2 ביוני 2013

1+. סדר הכתיבה בהחלט לא משקף את סדר החשיבות או האיכות. שמח שאתה משתתף כאן!

איציק 2 ביוני 2013

בפעם האחרונה שעברו גובה זה היה ב-2000.
האם הבחור הזה קטארי במקור או הגר כמו כמה אתלטים בגלל הכסף. אם כן, מאיפה היגר? היכן הוא מתאמן? לא נראה לי שבקטאר יש מסורת אימן של קופצים לגובה.
אכן הסיכום שלך של הקפיצה היה ממצה ומדויק, ואוו…

נחשון שוחט 2 ביוני 2013

נולד, גדל והתחנך בקטאר. עד גיל 18 במסגרת פרוייקט Aspire שפועל שם לקידום ספורטאים. מאז מאמן אותו מאמן פולני/שוודי שעבר להתגורר בקטאר. במקרה הזה לא מדובר בספורטאי "מיובא".

נחשון שוחט 2 ביוני 2013

תודה לעמית נאמן שמתקן אותי – אזקייל קמבוי אכן נפסל. רישום התוצאות בלטסראן הטעה אותי, למרות שגם הם ציינו את העדכון המאוחר. מתנצל על הטעות. בפסילה בהחלט מוצדקת!

חלושעס 2 ביוני 2013

אין ספק שהחיתוך שלו למסלול שמונה הוא אחד הדברים המגניבים.
פעם עמיחי עשה לי את זה בסוף איזה אינטרוול כשאמרתי לו "בוא תחרות עד הסוף" – כולל התנועות של יחזקאל על הקו. איזו השפלה…

נחשון שוחט 2 ביוני 2013

ולצופים בבית –

http://www.youtube.com/watch?v=tKXM7ekzpe8

רץ ארוכות עם מנטליות של מוריס גרין.

Comments closed