לקט חדשות אתלטיקה (2)

והפעם נתרכז בשאלות: האם ריצת ה - 800 בפתח של עידן חדש? האם תימשך השליטה של המלך ג'יימס? האם קם יורש חדש להיילה וקנניסה? מיהו השם החדש בריצת ה - 3,000 מכשולים? ואסבל קיפרופ בתצוגת תכלית.

סבב ליגת היהלום יצא לדרך, ושתי התחרויות הראשונות – בדוחא ובשנגחאי – כבר מאחורינו.

בין לבין ראינו גם פתיחה צולעת ולא משכנעת לעונה – 10.09 שנ' וכמעט הפסד – לאוסיאן בולט (לא שאני ממליץ להסיק מזה יותר מדי, גם לבולט מותר לאבד פוקוס בתחרות שולית ואין טעם להכנס לניתוחים של ריצה יחידה).

מה שכן אפשר לעשות הוא לסמן כמה שאלות מסקרנות לקראת המשך העונה וכמה מקצועות שיהיה מעניין במיוחד לעקוב אחריהם:

 1.       ריצת ה – 800 מ'  בפתח של עידן חדש?

מאז תור הזהב של סבסטיאן קו וג'ואכים קרוז בתחילת שנות השמונים שקעה ריצת ה – 800מ' לאפרוריות יחסית.  ווילסון קיפקיטר אמנם זרח  לקראת סוף שנות ה – 90, וגם שיפר את שיא העולם של קו, אבל לאורך שלושה עשורים לא ראינו קפיצת מדרגה של ממש במקצוע.

כל זה השתנה בשנה שעברה, בריצת הגמר הבלתי-נשכחת באולימפיאדת לונדון.  דייויד רודישה פרץ קדימה ובריצת סולו הוריד את השיא אל מתחת לגבול ה – 1:41 דק'. אף אחד לא איים על הנצחון שלו אבל רצף התוצאות של הרצים מאחוריו – שיאים לאומיים ושיאים אישיים –  היה מרשים לא פחות:  נייג'ל אמוס מבוטסאוונה, בן 18 בלבד,קבע שיא עולם לנוער של 1:41.73 (תוצאה הזהה לשיאו המיתי של קו), טימותי קיטום הקנייתי עם 1:42.53, שני רצים אמריקאיים (סולומון וסימונדס) שירדו מ – 1:43, במקום השישי בלבד מוחמד אמאן מאתיופיה – גם הוא בן 19 בלבד והאדם היחיד שניצח את רודישה בשנתיים האחרונות.  ואחריהם אבובאקר קאקי מסודאן ששלט במקצוע לפני הנסיקה של רודישה.

800

(הצילום האדיבות:  Daniel Coomber)

יכול להיות שזו היתה ריצה היסטורית וחד-פעמית.  פשוט יום שבו התנאים הסתדרו נכון ומספר רצים ייצרו מפגן שיא.  דברים כאלה קורים לפעמים.  אבל התחושה שלי היא שיש כאן משהו מעבר למפגן חד-פעמי.  ישנו כאן שילוב בין אלוף גדול שפורץ קדימה, מקבץ של רצים מאד מוכשרים ומאד צעירים המתחרים זה בזה, זריקה של השראה ואמונה. לכן יש גם תחושה באוויר שהמקצוע הזה  – היפה כל כך – עומד בפני פריחה מחודשת.

את דרכי כאתלט, בתיכון, התחלתי עם ריצת ה – 800.  רק מי שהתחרה בריצה הזו יכול להבין מדוע היא נחשבת לאחת הקשות (אם לא הקשה ביותר).  רצי מרתון יודעים לספר על ה"קיר" (שכבודו במקומו מונח, אבל עיקר ההתמודדות איתו היא באמצעות הכנה אימונית ואסטרטגיית ריצה נכונה).  לרצי ה – 800 יש את ה"דב" (the bear).  הם רצים הקפה ראשונה בקצב מהיר מאד, עמוק בתוך הטווח האנאירובי, ו"חומצת החלב" (במינוח העממי) נצברת.  הם שומעים את הצלצול של ההקפה האחרונה, מרגישים איזה JOLT בגב העליון ומגבירים באינסטינקט את קצב הצעדים, ואז, אחרי חצי הקפה נוספת מתחילה בעצם התחרות.  בדיוק באותו הרגע קופץ עליהם ה"דב", כובד המעמסה.  הרגליים הופכות לגומי.  אין מספיק אוויר והדופק בשמיים.  הם מרגישים כאילו משקל של בניין שלם נחת להם על הגב, הם שומעים פעמונים מבלי להבין מאיפה הם מגיעים, לפעמים גם האזניים נסתמות והם כמעט מתנתקים ממה שסביבם.  במצב הזה של חוב חמצן וסגנון שמתפרק עם כל צעד נוסף הם מתרכזים בתנועת הידיים ודוחפים בשארית הכח קדימה, עם כל מה שיש.

ריצת ה – 800 היא לא תמיד הריצה המעניינת ביותר לצפייה, עד שמבינים את הקונספט של "הדב", מצפים לו, מחפשים אותו – וקולטים את המאבק שמתרחש שם ב – 200 מטרים האחרונים.

הגיע הזמן שריצת ה – 800 תחזור למקומה הטבעי במרכז תשומת הלב.  ורודישה הוא הכוכב שהמקצוע הזה חסר כל כך.  המילה האחרונה, לדעתי, עוד לא נאמרה.

בינתיים רודישה פתח את העונה עם שיא אישי ל – 400מ' – 45.15 שנ' בתחרות בניירובי (שיפור של 0.35 שנ' לשיאו הקודם).  זו בהחלט הצהרת כוונות.  תחרות ה – 800מ' הראשונה היתה בדוחא, ב- 10 למאי.  רודישה הוביל את הריצה באופן לא ספקטקולארי כשמוחמד אמאן נצמד אליו עד לכניסה לישורת האחרונה, ומשם רודישה ברח לו עם סיום חזק וניצח ב – 1:43.87 לעומת 1:44.21.

 2.       400מ' – האם תימשך השליטה של קינג ג'יימס?

בשנתיים האחרונות השליטה בריצת ה – 400מ' עברה מידיים אמריקאיות אל ג'יימס קיראני מגרנדה.  ג'יימס, בן ה – 20 בלבד, הוא האלוף האולימפי ואלוף העולם. לה-שון מריט, האלוף האולימפי מ – 2008, שחזר בשנה שעברה מהשעיית סמים (שקוצרה ל – 21 חודשים), נפצע בריצת המוקדמות במשחקים האולימפיים וחזר להתחרות שוב רק לאחרונה.  את כשלונו בבדיקות הסמים מריט תירץ, כזכור, בלי להסס, בכך שהחומרים נמצאו בדמו בגלל שנטל Male enhancement product (והמבין יבין).

המפגש הראשון  לעונה בין מריט (שיא אישי 43.75) לג'יימס (שיא אישי 43.93( התקיים בשבת האחרונה ולא הותיר ספק מי יושב בכסא הנהג.  ג'יימס ברח למריט ב – 100מ' האחרונים וסיים בתוצאה בהחלט מרשימה של 44.06שנ', מריט סיים ב – 44.60 והקדים ביותר מחצי שניה את מדליסט הכסף מלונדון, לגוולין סנטוס.  בשלב הזה נראה שיש למריט עוד הרבה עבודה, והשאלה נשאלת משני הכיוונים:  האם ההתקדמות של קיראני ג'יימס תמשך, והאם מריט יצליח לחזור לרמתו הקודמת.

3.      האגוס גבריווט – הנצר החדש לשושלת האתיופית?  ומה קורה עם קנניסה בקלה?

בשנות ה – 60 היה אבבה ביקילה האלוף האתיופי הגדול הראשון ומי שבישר את מהפכת הריצה המזרח אפריקאית.  בשנות ה – 80 הגיח מירטוס ייפטר (Yifter the shifter).  בשנות ה – 90 הגיע האלוף הגדול מכולם – היילה גברסלאסי, וב – 2003, במקביל למעבר ההדרגתי של גברסלאסי לקריירה חלומית שנייה, במירוצי הכביש, הועבר הלפיד לאלוף הגדול הבא – קנניסה בקלה.

השנתיים האחרונות לא היו טובות עבור בקלה.  הוא סבל מפציעות, נראה פגיע במיוחד, והפסיד את תאריו לאחר כמעט עשור של דומיננטיות.  הכשרון של בקלה לא נעלם.  גם עם הפציעות ולאחר תקופת הכנה קצרה, הוא הגיע לרמה תחרותית של ממש, רק שאיבד את האדג' הנוסף שהיה לו ביחס לרצים האחרים, ואת יכולת הסיום המופלאה שאפיינה אותו (בגמר ה – 10,000מ' האולימפי הוא סיים רביעי, נכנע להקפה האחרונה החזקה של פארח וראפ, ואחיו הצעיר טריקו הקדים אותו לארד.  בשיאו זה הוא שהיה משאיר את כולם מאחור באותו מצב).  מוקדם עדיין להספיד את בקלה.  ב – 2013 הוא הספיק לנצח במירוץ כביש, ה- Great Ireland Run ועדיין לא התחרה על המסלול.  התוצאה, בתנאי מזג אוויר קשים, לא היתה מרשימה אבל התגובה של בקלה היתה מאושרת ואופטימית.

העניין הוא – ומדהים להגיד את זה – שקנניסה בקלה הוא כבר לא הרץ האתיופי הראשון שמדברים עליו. הבאזז החזק ביותר בימים האלה הוא על היורש המסתמן, הנצר החדש של שושלת האלופים האתיופיים – בחור בן 19 בשם האגוס גבריווט  (Hagos Gebrhiwet).  גבריווט היה שם בשנה שעברה, מעט מתחת לרדאר אבל ללא ספק מרשים.  הוא קבע שיא עולם לנוער בריצת 5,00מ' – 12:47.53 דק', אבל לא היה פקטור בריצת הגמר האולימפית.  את 2013 הוא פתח בסערה:  גברוויט ניצח את מקצה הנוער (עד גיל 20) באליפות העולם במירוצי שדה, כשרבים משוכנעים שהיה מנצח גם במקצה הבוגרים (אגב, המנצח הקנייתי, ג'אפת קוריר, גם הוא בן 19 בלבד).  בתחרות ליגת היהלום הראשונה, בדוחא, ניצח גבריווט את ריצת ה – 3,000מ' בתוצאה של 7:30.36 דק' ובריחה משדה מתחרים חזק מאד בסיבוב האחרון.  הצהרת כוונות.  לשם השוואה, גם בקלה בגילו רץ תוצאה דומה – .7:30.67, כשיא העולם לנוער שייך לאוגוסטין צ'וגה (שהפסיד לגבריווט בדוחא) – 7:28.78.  גבריווט גם רשם כבר השנה נצחון על גיילן ראפ.

אז האם מדובר באלוף חדש?  התשובה היא שמוקדם עדיין לומר.  הזמנים שקבע מרשימים, אבל לא כל הרצים הצעירים שקבעו תוצאות הפכו לאלופים גדולים (אוגוסטין צ'וגה כדוגמא),  ישנם מתחרים רבים ברמה דומה, וגבריווט עדיין לא הראה את האלמנט הנוסף שיידרש  באליפות גדולה:  יכולת לסגור הקפה אחרונה מהירה מ – 53 שניות.  ללא היכולת הזו, הוא יצטרך לדאוג לכך שהקצב יהיה מהיר משלב מוקדם – בדיוק מה שהאתיופים לא עשו בגמר האולימפי האחרון, באופן ששיחק לרגליו של מו פארח.

בסוף השבוע הקרוב בתחרות הגראנד פרי של אדידס בניו יורק, יתחרה גבריווט בין השאר נגד דג'ן גברמסקל, מדליטסט הכסף מלונדון ובעל תוצאת השנה ל – 2012.  זה יהיה מבחן ראשון ל- hype שנוצר סביבו.

ריצת ה – 5,000מ' עמוסה בכשרונות.  גבריווט הוא אחד השמות שנעקוב אחריהם.  אבל עם כל ההתלהבות מהכשרון הצעיר, הבלוג עדיי לא מוכן לחילופי שלטון.

עוד לא הגיע הזמן להוריד את המסך על קנניסה בקלה.

 4.      קונססלוס קיפרוטו – זכרו את השם –

כבר כמה שנים טובות שהשלל בריצת ה – 3,000מ' מכשולים – מבצרם של הקנייתים – מתחלק בין שלושה:  אלוף העולם והאלוף האולימפי אזקייל ("חזי") קמבוי (הרקדן), האלוף האולימפי שלפניו ברימין קיפרוטו, ופול קיפסיילה קואץ' (המצטיין בתחרויות הסבב הרבה יותר מאשר באליפויות הגדולות).  מספר קנייתים נוספים התקרבו לקבוצת האיכות הזו, ביניהם Abel Mutai, שזכה במדליית הארד בלונדון.

ה"וואו" הגדול מהתחרות בשנגחאי הגיע ממנצח ה – 3,000 מכשולים קונססלוס קיפרוטו.  שוב נער בן 18 הדהים את כולם (היו שם כולם חוץ מקמבוי) וניצח בתוצאה פשוט מעולה של 8:01.16.

 5.  לקינוח  – אסבל קיפרופ

תעשו את התרגיל הבא:  צפו בוידיאו לפחות מתחילת הסיבוב האחרון (2:30 לתוך הוידיאו), כשהרצים מקיפים את הקשת ועד לנקודת ה – 300מ' לסיום (תחילת הישורת) – בחרו את המנצח שלכם.  ומשם צפו עד לסיום.

אסבל קיפרופ גבירותיי ורבותיי.  מי ניחש נכון?

 

טים דנקן - הגדולה השקטה
ואולי אינדיאנה בכל זאת?

24 Comments

YG 22 במאי 2013

אני! ואולי רק בגלל שראיתי את זה לייב :-)

שים לב בתמונה של רודישה על הסגנון שלו. כמו שכתוב בספר

אריאל גרייזס 22 במאי 2013

הקיפרופ הזה נראה גבוה כמו בולט, או שזה כל השאר גמדים? איזה חתיכת סיומת.
אחלה סקירה.

עמיח77 22 במאי 2013

נחשון, התחרות הבאה בנויורק.

נחשון שוחט 22 במאי 2013

תודה עמיחי. תוקן.

עמיח77 22 במאי 2013

למה היה נדמה לי שכתבת בוסטון??? לעזאזל, יצאתי זקן טרחן. סליחה ידידי.

נחשון שוחט 22 במאי 2013

ממש לא. כתבתי בוסטון ותיקנתי בעקבות ההערה שלך. זאת היתה הפאדיחה הקטנה. הגדולה היתה שכתבתי " 3000 משוכות" ואלוף ישראל ב – 3000 מכשולים (נעם נאמן) צריך היה להעיר לי על זה.

עמיח77 22 במאי 2013

"אצן מרתון"

עמיח77 22 במאי 2013

או! ועדיין יצאתי זקן טרחן כי למי זה בכלל אכפת…

פיני רוה 22 במאי 2013

אין ספק שזה מעניין…..

יוני (המקורי, מפעם) 22 במאי 2013

אז מה השיא האישי שלך ב-800?

נחשון שוחט 22 במאי 2013

2:00.42 (גיל 17, 1991).

יוני (המקורי, מפעם) 22 במאי 2013

סחתין. סתם רכילות זולה :)

פיני 22 במאי 2013

וואוו !! על התוצאה ועל הטקסט

דורפן 22 במאי 2013

1:41.73 לבן 18. זה הדבר הכי מסעיר ששמעתי השבוע.

Erica Hartman 22 במאי 2013

ריצת 800 מטר היא תחרות ריצה ב אתלטיקה . בתחרות זאת מתחרים ביניהם המשתתפים, מי ייחצה הראשון את קו הסיום של מסלול באורך 800 מטר .

עמית 22 במאי 2013

תודה נחשון , נעים ומהנה לקרוא!

איציק 23 במאי 2013

מעניין מאוד.
מה סיכויי השיאי המסלול במגזר הנשי. ב-100 מטר הסיכוי לא בימינו, אך האם השיאים של קרוטוכבילובה בסכנה?

נחשון שוחט 23 במאי 2013

היי.
שיאי המסלול של הנשים הם Off the charts. הם ברובם לא רלוונטיים ומאד חשודים (כבר לא חשודים, אלא כמעט מוסכם שהם לא נקבעו באופן לגיטימי), וכל זמן שימשיכו להכיר בהם קשה מאד יהיה להתקרב.
ב – 100-200 פלוגו'.
ב – 400-800 המזרח גרמניות (קוך וקרטוכבילובה) – למרות שאולי אולי סמאניה פעם תתקרב לזה (ואז תהיה מחלוקת חדשה), בינתיים היא עוד רחוקה.
ב – 1,500, 3,000 ו – 10,000 הסיניות (8 ימים דימיוניים ב – 1993 ותוצאות הזכויות לגמרי).
השיא הרלוונטי היחיד הוא ב – 5,000מ', של טירונש דיבבה, שיש כמה רצות שיכולות לחלום עליו (דיבבה, עכשיו גם אחותה הקטנה גנזבה, מסרט דפאר, וויואין צ'ריוט – שאגב, בהריון ולא תתחרה השנה).
כל שיא אחר יהיה מאד מפתיע.
קפיצה לגובה, קפיצה לרוחק – שיא עולם בזמן הקרוב הוא אפשרי ולא יפתיע.

נחשון שוחט 23 במאי 2013

אולי גם 400 משוכות ו – 3,000מ' מכשולים – שהוא מקצוע חדש יחסית, שעוד לא הושלם המעבר של רצות מזרח אפריקאיות אליו.

איציק 23 במאי 2013

רק הערה קטנה, קרטוכווילובה צ'כית, או צ'כוסלובקית.

נחשון שוחט 23 במאי 2013

ברור. הגוש המזרחי. כתיבה נמהרת.

matipool 23 במאי 2013

נחשון – טוב שאתה כאן .
כיף לקרוא .

botanical slimming soft gel tablets 9 ביוני 2013

Experience is the best teacher botanical slimming soft gel tablets http://zdorovyeikrasota.ru/shop/slimming/

Comments closed