פוסט אורח: איתמר לוי, אלוף ישראל בהדיפת כדור ברזל

אלוף ישראל בהדיפת כדור ברזל איתמר לוי משתף בתובנות שלו לגבי מפתחות ההצלחה, ומתייחס לצפוי בתחרויות הדיסקוס והדיפת כדור הברזל.

[במקביל לפוסט מיוחד זה, הועלתה גם סקירה לקראת מקצי הגמר ב – 800מ' וב – 400מ' (יום שלישי) – לקריאה לחץ כאן]

itamar

(הצילום באדיבות:  איתמר בסטקר)

לקראת הגמרים של מקצועות הזריקה – הדיסקוס (יום שלישי) והדיפת כדור ברזל (הגמר יהיה ביום שישי) – החלטתי שמתבקש לגייס שחקן חיזוק.  ואם כבר שחקן חיזוק, אז עד הסוף!

קבלו את איתמר לוי, אלוף ישראל (3 פעמים) בהדיפת כדור ברזל, ובעבר פעמיים אלוף ישראל בזריקת דיסקוס.  מחזיק בשיאי ישראל בגילאי הנוער בדיסקוס (כל הקטגוריות עד גיל 22) ובשיא עד גילאי 23 בהדיפת כדור ברזל – 18.66מ'.  שיאו האישי בזריקת דיסקוס:  54.96מ'.

איתמר, בן 21 בלבד, הוא ללא ספק אחת התקוות הגדולות של האתלטיקה הישראלית, במקצוע שבו בדרך כלל הישגי השיא מגיעים בגילאים מבוגרים יותר.

איתמר הוא "תלמיד אמיתי של הספורט" – חוקר ולומד את הדרכים להשתפר גם פיסית וגם טכנית.  הוא המתאים ביותר להסביר לנו על שני המקצועות האלו ועל המורכבות שלהם.

ביקשתי מאיתמר לשתף קודם כל בכמה פרטים לגביו, לגבי האימונים שלו ולגבי הדגשים להצלחה במקצועות הזריקה.

הוא התחיל להתאמן בגיל 13 בקבוצת האתלטיקה של הגליל העליון תחת הדרכתו של המאמן הותיק מיכאל לובן.  בגיל 16 עבר לפנימיית הדסה נעורים ומאז הוא מתאמן אצל המאמן רומן כץ.  איתמר אתלט באגודת בני הנגב.

בתחילת דרכו ניסה את רוב מקצועות האתלטיקה.  בגלל חוסנו הגופני נמשך למקצועות הזריקה, הפגין כשרון מן ההתחלה ולדבריו "התאהבתי".

איתמר מספר ששגרת האימונים שלו כוללת שני אימונים ליום.  הראשון הוא בדרך כלל אימון הדיפות/זריקות והאימון השני הוא אימון כח בחדר כושר.

מקצועות הזריקה מחייבים שילוב בין רכיבי הכושר הפיסי לבין הטכניקה, שהיא המאפשרת את הניצול המירבי של הכח.  מבין הזורקים, ישנם כאלה שהיתרון היחסי שלהם הוא הכח, ולהיפך – ישנם מי שמצטיינים בזכות היישום היעיל של הטכניקה.  לגבי עצמו איתמר מעיד "במקרה שלי הטכניקה באה יותר בקלות מאשר הכוח, וזה המפתח להמשך השיפור.  אני חלש וקטן יחסית לשאר ההודפים בעולם וזה החסרון הכי גדול שלי היום, אבל אלו דברים שאפשר לשפר בקלות יחסית לאורך השנים. לכן זה נותן הרבה מקום לאופטימיות, ובעיקר מוטיבציה להמשיך כדי להגשים את החלום".

גם אם ישנם הודפים שהם יותר "טכניים" ונראים חלשים יותר, איתמר מסביר שאסור להתבלבל.  בכל מקרה נדרשת רמה מסוימת של כח שבלעדיה חבל על הזמן.  חייבים להגיע לרמה הזו.

בקשתי מאיתמר שיסביר מעט על חוויית התחרות.  מהם הגורמים המשפיעים על היכולת להפיק זריקה מקסימלית?

"בזמן התחרות הטכניקה וה'קצב' של ההדיפה הם אלה שקובעים את התוצאה.  ברגע שיש טעות קטנה בקצב ההדיפה זה משפיע ישירות על הטכניקה שמשפיעה על התוצאה.  לכן, בשבילי הדרך הטובה ביותר לייצר הדיפה טובה בתחרות היא לחשוב על הקצב".

ומיהם ההודפים ברמה העולמית שמהווים עבורך מודל?

"ישנם אתלטים רבים שאני לוקח בתור דוגמא, כמו ריס הופה האמריקאי, ריאן וויטינג ועוד רבים. אני בעיקר מעריץ אותם כי הם הצליחו להגיע לרמה טכניקה גבוהה תוך כדי שילוב של כוח ומהירות מה שמאפשר להם להדוף כמו שהם הודפים".

ומה לגביך איתמר, למה לצפות?

"בנוגע אליי, יש לי עוד המון זמן ידוע שבמקצועות הזריקה מגיעים לשיא בגיל מאוחר (27-34) ואני רק בן 21 ואני בטוח שאם הכל ימשיך קשורה הזמן יעשה את שלו.  צעד אחרי צעד קילו ועוד קילו ס"מ ועוד ס"מ ואני בטוח שהגיע לרמה הגבוהה. צריך לתת לזמן לעשות את שלו."

reese hoffa

(Reese Hoffa.  Photo by:  Saima Say)

הסקירה של איתמר לקראת תחרויות הדיסקוס והדיפת כדור ברזל באליפות העולם:

דיסקוס גברים :

בתחרות זריקת הדיסקוס צפוי קרב צמוד בין רוברט הרטינג הגרמני (פעמיים אלוף העולם-ברלין(2009) ודאגו(2011) לבין פיוטר מולוחובסקי הפולני מדליסט כסף מברלין(2009) ואלוף אירופה מברצלונה (2010).  מולוחובסקי גם מחזיק בתוצאת השנה בעולם 71.84מ'.

הרטינג, שהרחיק את הדיסקוס השנה "רק" למרחק 69.91מ' ינסה להגן על התואר שלו ולנסות לזכות באליפות עולם שלישית ברציפות. כידוע הגרמנים במקצועות הזריקה תמיד מתעלים על עצמם באליפויות גדולות מה שנותן להרטינג סיכוי די טוב להמשיך ברצף הזכיות שלו.

כמו כן, ישנם עוד זורקים שיכולים להפתיע כמו האלוף האולימפי מביג'יינג גארד קנטר או הזורקים האוסטרלים בן הארדינג וג'וליאן וורק ששיפרו את שיאם האישי השנה וחצו את גבול 68 המטרים .

רשימת המשתתפים בגמר

הדיפת כדור ברזל גברים :  (תזכורת:  נכלל במשחק הניחושים)

השנה בברזל גברים ריאן וויטינג (ארה"ב) שולט ללא עוררין במקצוע לאחר שקבע שיא אישי מצויין של 22.28מ' וניצח בכל תחרויות הדיימונד ליג. דיויד סטרול, הגרמני הצעיר שהיה הראשון בהיסטוריה שלקח את אליפות העולם בגיל כל כך צעיר בעודו רק בן 21 ינסה לשחזר את ההישג מדאגו(2011) ולקחת תואר שני ברציפות. .סטורל ידוע ביכולת המדהימה שלו להתעלות על עצמו באליפויות גדולות ולשבור שיאים אישיים ולכן הוא מועמד רציני למדליה. מועמדים בולטים נוספים הם תומאס מייאבסקי, פעמיים אלוף אולימפי, שנוטה גם הוא להצטיין באליפויות חשובות, אך עדיין שואף לזכות באליפות העולם לראשונה.. שימו לב לריס הופה האמריקאי בן ה36(!) שהדף השנה מעל 21.60, לדילן ארמסטרונג הקנדי ולג'רמן לאורו הארגנטיני.

תודה רבה לאיתמר על הנכונות להסביר ולשתף, עבורי זה היה מרתק.  תודה ליוסי וסרמן שסייע לקשר בינינו.  והכי חשוב – המון הצלחה והישגים בהמשך!

מלחמת העסקנים
מתקרב: הליגה הגרמנית (דור בלוך)

13 Comments

ברוכי 13 באוגוסט 2013

תענוג לקרוא ובהצלחה

איציק 13 באוגוסט 2013

עד כמה שאני יודע בברזל ובכידון חשובה הוצאה מהירה של הכדור/כידון, כלומר עבודה מהירה מאוד של הכתף. איך עובדים על מהירות עבודת הכתף?

red sox 13 באוגוסט 2013

אתה מתכוון בעצם למושג "כח מתפרץ" שהוא היכולת להפיק מקסימום כוח במינימום זמן ולמעשה משמעותו כוח/זמן = הספק.
אני לא מתמחה בתורת האימון אבל למיטב הבנתי זה אחד האלמנטים שקשה במיוחד לשפר בעבודת האתלט, מה גם שעבודה אינטנסיבית מדי עלולה לייצר אפקט שלילי על ביצועי הגוף.
אני מניח שיורם ואחרים יוכלו לתת הסבר מלומד על העניין.

איציק 13 באוגוסט 2013

אכן אתה צודק שהשאלה קשורה לכח מתפרץ. אבל אם למקד, נראה לי שלפתח כח מתפרץ של הכתף מסובך מזה הדרוש לזינוק בספרינט או בהרמת משקולות, שם זה נראה לי יותר מובן.

פולדש 13 באוגוסט 2013

פוסט מעולה. מעניין לקרוא על ספורטאי שמודע לכך שיגיע לשיא במקצוע שלו בתוך עשור בערך, ולא באמת יזכה לראות פירות מיידיים.

red sox 13 באוגוסט 2013

תודה, מעניין.

בעבר זכורים לי ספורטאים ברמות הגבוהות (ג'ון גודינה למשל), שכמו איתמר התחרו בשני המקצועות. שתי שאלות בקשר לזה:
1. למה כיום זה נפוץ פחות?
2. על פניו נראה כאילו דווקא מקצועות הדיסקוס והפטיש דומים יותר מבחינת הטכניקה, הביצוע והדרישות הפיזיות (מוטת ידיים, מהירות…). למה איתמר משלב את הדיסקוס דווקא עם מקצוע הכדור ברזל שמורכב לפני הכל מכח מתפרץ ונראה שונה מאוד?

red sox 13 באוגוסט 2013

אני לא מאלה שבד"כ יורדים על כשלונות של ספורטאים ישראלים, אבל בהתחשב בנסיבות המיוחדות: וואו, זה היה קרוב לביזיון של קנייזבה. יצאה מזה יפה ועלתה לגמר. כל העסקנים יכולים לנפח חזה ולהכריז בגאווה שיש אתלטיקה בישראל והייתה אליפות מאוד מוצלחת של המשלחת.

יוסי 13 באוגוסט 2013

אחלה פוסט!
המון בהצלחה.

אלכס 13 באוגוסט 2013

מעניין ביותר לקרוא. בהצלחה לאיתמר בהמשך הדרך הארוכה.

יוני (המקורי, מפעם) 13 באוגוסט 2013

בהצלחה לאיתמר. שיהיה חזק.

הולך בקושי 13 באוגוסט 2013

שוחט, אתה כותב בזכות . בתור אוהב ספורט מהלב- כיף לקרוא את דבריך.
תודה

נחשון שוחט 13 באוגוסט 2013

תודה רבה!

נגה 13 באוגוסט 2013

תוכל להרחיב קצת על העוצמות הנדרשות? כמה אתלט ברמה עולמית במקצועות הכח מצליח לדחוק, סקוואט וכדומה

תודה

Comments closed