אליפות העולם – שישי-שבת

סקירה לקראת מקצי הגמר של שישי-שבת. תהנו!

לקריאת הסקירה לקראת יום חמישי

לצערי, מעין שחף לא הצליחה לעלות לגמר.  היא עברה גובה של 1.88מ' ונפסלה בגובה של 1.92מ' – שיאה האישי.  כל 13 הקופצות שעברו גובה של 1.92מ' עלו לגמר.  חבל.  אבל מגיעות למעין ברכות על עונה מצוינת שבה הפגינה יציבות מרשימה, בנחישות ובמקצועיות.  מעין השוותה את שיאה האישי וההישג של הגעה לאליפות הוא הצלחה וגם פלטפורמה לשיפור בהמשך.  גם את זה אפשר ללמוד מהספורט האמריקאי.  לא דיכוטומיה בין סופרלטיבים מוגזמים לבין תיאורי "אכזבה".  אפשר גם לברך כך:  "Chin up.  Good season.  You'll get ’em next time".  וגם:  "תודה, היה לנו כיף גדול".  למעין מגיעה מנוחה/פגרה – שאחריה היא תחזור נחושה וחזקה מתמיד בשנה הבאה.  ופסגות עוד לפניה.

***

צפוי לנו סוף שבוע גדוש בתחרויות מעניינות.

בפוסט הזה סקירות מקדימות לשני מקצועות:  5,000מ' גברים (יום שישי) ומרתון גברים (שבת בצהריים), ו"קריאות כיוון" קצרות ביחס לחלק מהמקצים הנוספים.

ביום שישי ייערכו מקצי הגמר הבאים:  יידוי פטיש נשים, קפיצה לרוחק גברים, הדיפת כדור ברזל גברים (לחצו לקריאת הסקירה של אלוף ישראל בהדיפת כדור ברזל איתמר לוי), 5,000מ' גברים, 200 נשים, ו – 4* 400מ' גברים (שבאופן לא שגרתי הקדימו אותו – זהו באופן מסורתי המקצה הסוגר את האליפות – כיף של ריצה ואמור להיות קינוח יפה לאמריקאיים אחרי הזהב והכסף ב -400מ' האישי וכושר השיא של מריט).

בשבת ייערכו מקצי הגמר הבאים:  מרתון גברים, קפיצה לגובה נשים, כידון גברים, 5,000מ' נשים, 4*400 נשים, 100משוכות נשים, 200 גברים.

תזכורת לגבי מקצים הנכללים במשחק הניחושים:  5,000מ' גברים, מרתון גברים (ניקוד כפול!), הדיפת כדור ברזל גברים;  200 נשים, 5,000מ' נשים, קפיצה לגובה נשים.  מוזמנים להוסיף את הניחושים שלכם.

5,000 מ' גברים:

מו פארה חוזר במטרה לקחת שוב את הדאבל.  הוא אלוף העולם והאלוף האולימפי במקצוע הזה.  יש להניח שהוא מאושש היטב מגמר ה – 10,000מ' (גם לאחר שעבר סיבוב מוקדמות ב – 5,000).  אי אפשר להתעלם מן הדומיננטיות שהפגין לאורך כל העונה ובאופן ברור בגמר ה – 10,000מ'.  וגם כאן הוא בבירור המועמד המוביל.  ובכל זאת, אני חושב שב – 5,000מ' הוא פגיע יותר.  הוא הפייבוריט הברור אבל זהו לא נצחון מובטח ויש אפשרות לעקוץ אותו.

בסקירה לקראת ה – 10,000מ' הנחנו שכדי לאיים על פארה יהיה צריך לנקוט בטקטיקה נועזת, להוציא אותו מאיזור הנוחות שלו.  אני לא יודע אם הרצים האתיופים והקנייתים ניסו ולא הצליחו (כפי שפארה הסביר ששמע מהם) או שויתרו מראש.  בשורה התחתונה, האיום היחידי על פארה היה מצידו של אברהים ג'יילאן, שהוא פשוט הקיקר החזק ביותר.

אני חושב שב – 5,000מ' ישנם כמה "ג'יילאנים".  כלומר, יש כאן כמה רצים שמראש חושבים שהסיכוי הטוב ביותר שלהם הוא בפיניש, וגם הראו קבלות.  במלים אחרות, יש בריצה הזו כמה רצים מאד חזקים.  על פניו הפיניש של פארה עדיף עליהם, אבל הפער כאן הוא לא משמעותי.  אם הסיום של פארה יהיה טיפה off, אז עשויה להתממש הפתעה.

מיהם המתחרים?

ינאוו אלמירו (אתיופיה)  – רץ של 12:48 (שנה שעברה, 12.54.95 בנצחון על שלושת הקנייתים שיתחרו בריצה הזו השנה) ובעיקר – מי שהיה הקרוב ביותר לנצח את פארה בשיאו, השנה (בבירמינגהאם).  אלמירו היה שם ממש עד הסוף.  המחשבה שעוברת לו בראש היא "רק תנו לי את ההזדמנות הזו עוד פעם אחת".  החסרון:  לאלמירו אין עד היו הצלחות באליפויות גדולות.  בגמר האולימפי סיים במקום ה – 12 באכזבה גדולה.

אדווין סוי (קניה) – אדווין סוי ניצח השנה את פארה ביוג'ין (צריך לשים כוכבים, כי שם פארה לא היה במיטבו, אלא התאושש ממחלה.  אגב, זהו הפסדו היחידי של פארה במרחק 5,000מ' ב – 13 ריצות מאז 2010 כשעבר להתאמן אצל סלאזאר).  סוי הוא גם בעל תוצאת השנה בעולם 12:51.34.  הוא גם מדליסט הארד מבייג'ין 2008.  בעיקר, גם לו יש יכולת סיום מהירה.

האגוס גבריווט (אתיופיה) – בתחילת העונה כבר שאלתי אם גבריווט הוא הרץ הגדול הבא בשושלת האתיופית.  בגיל 18 כבר רץ 12:47.53.  את השנה הנוכחית הוא פתח בסערה.  אבל ההמשך היה הרבה פחות מרשים, כולל שלושה הפסדים לאלמירו (באחד מהם גם לפארה).  יתכן שגבריווט לא תזמן נכון את שיא הכושר, או שסבל מבעיות באימונים שאנחנו לא מכירים.  לא הייתי מבטל את האפשרות שהוא יהיה world beater בעתיד, אבל אני לא חושב שהרכבת שלו הגיעה.  לא הפעם.

אייזיאה קואץ' (קניה) –  בן 19 בלבד.  הפגין דומיננטיות מרשימה באליפות קניה (בתנאי גובה).  עוד כשרון קנייתי מופלא שבכל רגע יכול להדהים, או לא להגיע בכלל.

תומאס לונגוסיווה (קניה) – מדליסט הארד האולימפי.  כמו לפני לונדון, התוצאות שלו בסבב לא מאד מרשימות (12:59 בלבד השנה, ולא ניצח במירוצים הגדולים).  אבל כמה בטחון עצמי תתן לו המדליה מלונדון?  לטסראן כתבו לגביו who knows? – וזה בדיוק כך.  הוא כבר הראה שהכל יכול להיות.

ברנארד לגאט (ארה"ב, יליד קניה) – לגאט כבר בן 38 ועדיין לא מתנהג כסוס זקן, מסרב לדעוך.  בעבר אלוף עולם כפול בעצמו (1,500, 5,000), עם רשימת הישגים מפוארת, בעלת התוצאה השניה בכל הזמנים ב – 1,500מ'.  בגמר האולימפי של השנה שעברה פספס ממש במעט את המדליה וסיים רביעי.  הגיל מכרסם לאט לאט במהירות.  השאלה במקרה של לגאט היא עד כמה.  אני לא מבטל את הסיכוי שלו למדליה.

אלברט רופ (בחריין, יליד קניה) – עוד צעיר בן 18 שעשה קפיצה ל – 12:51 השנה.

גיילן ראפ  (ארה"ב) – לא, ב – 10,000מ' ראינו שהפיניש של ראפ השנה פשוט לא מספיק.  אין סיבה שזה ישתנה ב – 5,000מ', המקצוע הפחות חזק שלו.  ראפ ייתן פייט אבל לא יסיים בחמישיה הראשונה בחבורה הזו לדעתי.

מוכתאר אדריס (אתיופיה) – 13:03 בלבד לאדריס הצעיר.  אבל היות שלא צפוי קצב מאד מהיר, לילד הזה יש מהירות!

הניחוש שלי:  1.  פארה  2.  אלמירו  3.  אדריס

200 מטר נשים:

אליסון פליקס.  אליסון פליקס.  אליסון פליקס.

הגיע זמן המלכה.

שימו לב למשתתפות ה – 100מ' האלופה שלי אן פרייזר פרייס (בעלת תוצאת השנה בעולם ל – 200), מוריאל אהורה (שזכתה בארד ב – 100מ'), אוקגברה הניגרית, וגם לקי מברלין דאנקן הצעירה שהדהימה את פליקס עם נצחון במבחנים האמריקאיים.

את רשימת המשתתפות בגמר תוכלו לראות כאן (בלחיצה על startlist) –שתתעדכן לאחר מקצי חצי הגמר.

הניחוש שלי:  1.  פליקס  2.  פרייזר-פרייס.  3.  דאנקן

מרתון גברים:

המרתון קשה מאד לחיזוי.  עוד יותר באליפויות הגדולות.  עוד יותר בתנאי החום.  כמעט מובטח שתהיינה הפתעות.  הסקירה המקדימה היא לכן מוגבלת, כי היא נוטה לטובת השמות הגדולים.

מכל השמות הגדולים עם התוצאות המרשימות ליד שמם, בולט מעל כולם רץ אחד, קטן ונפלא, והוא צגאיי קבדה האתיופי.  ב – 12 מרתונים גדולים בהם התחרה מאז 2008, תמיד סיים בשלישיה הראשונה, כולל מדליות ארד במרתון האולימפי בבייג'ין 2008 ובאליפות העולם באוסאקה 2009.  הוא יכל גם לתנאי מירוץ קשים.  מדובר ברץ המרתון העקבי ביותר שאפשר לחשוב עליו.  שני המרתונים האחרונים שלו היו נצחון במרתון שיקגו 2012 בשיא מסלול ושיא אישי של 2:04:38, ונצחון באפריל האחרון במרתון לונדון על שדה המרתוני סטים האיכותי בכל הזמנים.  כאשר רוב השמות הגדולים הקנייתים לא נמצאים – ההימור שלי על הזהב, וגם התקווה, הולכים עם קבדה.

kebede1

(photo by:  Philip)

הנבחרת הקנייתית – השמות הגדולים והמוכרים לא יתחרו בשם קניה:  לא אבל קירוי אלוף העולם הכפול ובעל הכסף מהמרתון האולימפי בלונדון, לא מקאו, לא קיפסאנג (שכבר סגר חוזה לתקוף את שיא העולם בברלין), לא ג'פרי מוטאי..  השמות הקנייתים פחות מוכרים, פחות מוכחים.  אבל לגבי הכשרון אין ספק.  קנייתי ניצח במרתון בשלוש האליפויות האחרונות (פעמיים זה היה קירוי) והקנייתים ירצו להוסיף את תואר הגברים לתואר הנשים של עדנה קיפלגאט.

ברנארד קואץ' קבע שיאי אישי של 2:04:53 בדובאי השנה.  הבעיה עם תוצאות מדובאי הן שהרבה רצים לא נוטים לשחזר אותן ואני מתקשה להסתמך עליהן.  קואץ' רץ מאז 59:54 בחצי מרתון.  פיטר סום ניצח השנה במרתון פריס עם שיא מסלול ב- 2:05:38.  מיכאל קיפייגו, ברנארד קיפייגו וניקולאס קיפקמבוי משלימים את הרשימה.  אף אחד מחמשת הרצים האלה אינו משתייך לליגת העל של רצי המרתון הקנייתים, וחבל.  אבל ביום נתון, כל אחד מהחמישה יכול להיות מועמד למדליה, כמעט בהגדרה.  באופן אישי, אני לא מאד אופטימי לגבי הסיכויים של קניה כאן.

הנבחרת האתיופית, על הנייר, חזקה ומוכחת הרבה יותר.  יחד עם קבדה, האתיופים שולחים את הרצים הטובים ביותר שלהם.  לליסה דסיסה ניצח בינואר בדובאי בתוצאת השנה 2:04:45 (קואץ' סיים חמישי באותה ריצה).  שלושה חודשים לאחר מכן הוא ניצח במרתון בוסטון, בתנאים לא קלים.  טילהון רגאסה ניצח באפריל ברוטרדם עם 2:05:39, טדסה טולה סיים שלישי בדובאי עם 2:04:49.  ופייסה לילסה (שם דומה, לא אותו רץ), מדליסט הארד מאליפות העולם הקודמת.

סימן השאלה לגבי האתיופים היא העמידות בתנאי החום, בנוסף להופעה המאד לא מרשימה בלונדון, וגם במרתון הנשים בשבוע שעבר.

רצים בולטים נוספים:  האלוף האולימפי סטפן קיפרוטיץ' האוגנדי, שעשה בית ספר לשניים מגדולי הרצים הקנייתים בלונדון שנה שעברה.  השאלה אם זו היתה התעלות חד-פעמית או שקיפרוטיץ' הוא הדבר האמיתי?  אני לא רואה את זה קורה שוב…  יארד אסמרון מאריתריאה, ג'ואהד גאריב (אלוף העולם מ – 2003 ו – 2005, ממרוקו) המפגין רמה מדהימה מעל גיל 40(!) אבל כבר איננו בשיאו.  והיפנים קנאטרו נקמוטו, הירויקי הוריבטה.

ההפתעות עליכם.

הניחוש שלי:  1.  קבדה  2.  דסיסה  3.  סום

קפיצה לגובה נשים:

רשימת העולות לגמר כאן  (כבר מעודכן)

 5,000מ' נשים:

כמו שטירונש דיבבה ניצחה את ה – 10,000מ', כך צפויה מסרט דפאר להשתעשע עם המתחרות שלה, ולפתוח מבערים בסיום.  לא כוחות.  וחבל שלא נזכה לראות את שתי הרצות האלה מתחרות אחת נגד השניה.

רשימת העולות לגמר (כבר מעודכן)

 

  1.  דפאר  2.  מרסי צ'רונו  3.  אלמז איינה

200מ' גברים:

מישהו אמר בולט?  המתחרה העיקרי (היחיד?) שלו יהיה בן ארצו וורן וויר (19.79 שניות השנה).

עם נבחרת אמריקאית חלשה יחסית, פודיום שכולו ג'מייקני לא יפתיע.

תהנו.

  1.  בולט  2.  וויר  3. אשמיד

100 משוכות נשים:

זו תהיה ריצה פנטסטית, שלא תרצו להפסיד.

האלופה האולימפית הנפלאה סאלי פירסון האוסטרלית נראתה עד השנה בליגה משל עצמה, כמעט בלתי-מנוצחת.  השנה לא היתה עד עתה כה מוצלחת עבורה.  תוצאתה המהירה ביותר 12.65 שנ' בלבד (שיאה האישי הוא 12.28).

לעומת זאת, שלוש אמריקאיות רצו מהר מאד במבחנים האמריקאיים, קווין האריסון (12.43), ניה אליה (12.48) – שתי הרצות שהשאירו את לולו ג'ונס בחוץ – ומעל כולן בריאנה רולינס, אלופת המכללות הצעירה שהדהימה עם 12.26 שנ'.

היכולת של פירסון משנה שעברה (ולפני כן) והתקווה שתחזור להפגין יכולת זו, והריצה הנהדרת של רולינס, הן היוצרות את ההייפ סביב הריצה הזו.  נקווה לזיקוקים.

הניחוש שלי:  1.  רולינס  2.  פירסון  3.  האריסון

pearson

 (photo by:  Jeroen Bosman)

צריך פיס בחיים
עוד יומיים. סיכום עונת הרכש

40 Comments

דותן 15 באוגוסט 2013

בהצלחה לזוהר זמירו בריצת המרתון. המטרה: שבירת שיא ישראל של סטאיין 2:14:21 …

נחשון שוחט 15 באוגוסט 2013

וואי. איך לא הזכרתי את זוהר בפוסט הזה? פאשלה רצינית שלי, הפוסט נכתב בלחץ זמן. מצפה להופעה חזקה של זוהר. המון בהצלחה!

איציק 15 באוגוסט 2013

כמה רצים משתתפים במרתון?
מה יחשב להצלחה של זוהר (למשל השתלבות בשליש העליון)?

חיים 15 באוגוסט 2013

מתי גמר ה-200 מטר גברים?

Aliti 16 באוגוסט 2013

מוצ"ש בשעה 19:10 שעון ישראל

רומן 15 באוגוסט 2013

שאלה:
אני זוכר שהישאם אל גארוז לקח את ה5000 וה1500 באולימפיאדה.
האם זה דאבל נפוץ כמו 100 ו200, או שזה באמת הישג חסר תקדים?
האם 5000, 10000 זה דאבל נפוץ?
ואם כבר 10000 אז מה כבר חסר עד לזכיה במרתון?

ועוד שאלה:
בכמה זמן רץ 1500 מעולה (דוגמת מחלופי או אל גארוז בזמנו) רץ 100 מטר?
תודה מראש,

יורם אהרוני 15 באוגוסט 2013

כל הכפלת מקצועות דורשת התחשבות מלוח הזמנים. אלה הקובעים את לוח הזמנים מאפשרים תמיד דאבל של 100 ו-200 וגם 5000 ו-10,000. כל השאר, משתנה. בתקופה של מייקל ג'ונסון, בעקבות בקשה שלו, אפשרו דאבל של 200 ו-400. אני מניח שאם היה כיום איזה אלברטו חואנטורנה, היו מאפשרים דאבל של 400 ו-800 מ'. קיפ קיינו רצה לרוץ במינכן 1500 ו-5000 מ', אך מכיוון שזה לא הסתדר עם לוח הזמנים הוא בחר דאבל אחר: 3000 מכשולים (זכה בזהב) ו-1500 (זכה בכסף). במקסיקו 1968 הוא הלך על טריפל: 10,000 מ'(פרש אחרי 8900 מ'), 5000 מ' (כסף) ו-1500 מ' (זהב). דאבל מפורסם הוא של פאבו נורמי ב-1924. הוא זכה במשחקי 1924 גם במירוץ שדה והיה שותף לניצחון במירוץ הקבוצתי ל-3000 מ'. הוא רצה גם להשתתף בריצת 10,000 מ', אך מרכיבי הנבחרת הפינית החליטו לא לשבצו למקצוע זה, כנראה מאחר שרצו לאפשר לויוי ריטולה לנצח (הובא במיוחד מארה"ב, שם התגורר). לוח הזמנים של נורמי בפאריס 1924: 8 ביולי – מוקדמות 5000, 9 ביולי – מוקדמות 1500 מ', 10.7 – גמא 1500 מ' ופחות משעה אחר כך גמר 5000 מ'. 11 ביולי – מוקדמות 3000 קבוצתי, 12 ביולי – מרוץ שדה של כ-10 ק"מ בטמפרטורה של יותר מ-40 מעלות צלסיוס. 23 ביולי – גמר 3000 מ' קבוצתי. ריצת 10,00 מ' נערכה 6 ביולי כך שנורמי בהחלט היה יכול לנצח גם שם. לפי הסיפורים הוא רץ בשעת המירוץ 10000 מ' במגרש האימונים. בכל המקצועות בהם התחרה במשחקי פאריס 1924 הוא זכה בזהב

איציק 15 באוגוסט 2013

ישנם גם כאלו כמו סבסטיאן קו וסטיב אובט שרצו את ה-800 וה-1500. זוג זה נראה לי טבעי יותר מזה של חואנטורנה וקרטוכוילובה 400 ו-800, מיקל ג'ונסון 200 ו-400 או אל גארוג' 1500 ו-5000. 5000 ו-10000 נראה לי גם זוג הגיוני, וכמובן 100 עם 200.
עד כמה שזכור לי, פלורנס גריפיט ג'וינר רצה 10, 200 ו-400 בקבוצת השליחים. זו שלישיה מאוד קשה וג'וינר רצה את ה-400 טוב מאוד. נראה לי שזה לא בגלל היכולות העל טבעיות שלה כי אם בגלל תוספים מעולים.

גיא זהר 16 באוגוסט 2013

גם פליקס למיטב זכרוני רצה את המאה מאתיים וארבע מאות בלונדון, הארבע מאות בשליחות.

איתי קלופשטוק 15 באוגוסט 2013

לפי אותם סיפורים, באותה ריצת סולו באצטדיון האימונים קבע נורמי זמן טוב משיא העולם של אותה תקופה..

נחשון שוחט 18 באוגוסט 2013

ה – 5,000מ' – 10,000מ' הוא דאבל נפוץ יותר בגלל רמת הקירבה הגבוהה יחסית בדרישות הפיסיולוגיות. דאבל כזה (אוליפמי) רצו האנס קולמיינן (פינלנד), ולדימיר קוטס (ברה"מ), אמיל זאטופק (צ'כיה, שהוסיך גם את המרתון – היחיד אי פעם שעשה זאת), לאסה וירן (פעמיים, 72, 76, ב – 76 סיים גם חמישי במרתון), מירוטס ייפטר (אתיופיה), קנניסה בקלה (אתיופיה), מו פארה. בקלה ופארה הם היחידים שעשו זאת באליפות העולם.
דאבל 1,500 – 5,000 הוא יותר נדיר. חוץ מאל גארוז' באתונה, גם ברנרד לגאט עשה זאת באליפות העולם ב – 2007, ופבאו נורמי באלימפיאדה של 1924. זה פחות נפוץ גם משום שהאימונים ל – 1,500 מחייבים דגש אנאירובי הרבה יותר חזק (לרץ 5,000 טבעי קשה מאד "לרדת" ל – 1,500מ' – למרות שלפארה היה סיכוי גבוה למדליה בכושרו הנוכחי) וגם משום שלו"ז המירוצים הרבה יותר צפוף – 3 ריצות של 1,500 ושתי ריצות של 5,000מ' תוך שבוע. יותר קל להתאושש מריצת 10,000מ' יחידה, במיוחד כשהיא טקטית.

המרתון הוא כבר סיפור אחר. בימי זאטופק העדיפות שלו על שאר הרצים (ויום חלש מאד /טעויות של המרתוניסטים החזקים של זמנו, כמו ג'ים פיטרס) אפשרה טריפל כזה – וזה הישג מיוחד במינו. בימינו העומק התחרותי במרתון הוא אחר לגמרי. גם לא מעשי לבצע אימונים שמאפשרים הקפה אחרונה של 51-52 שניות ב – 5,000- 10,000 ובמקביל אימונים למרתון ברמה הגבוהה ביותר. יתכן שלפארה יכולת תיאורטית להתחרות ברמה עולמית גבוהה במרתון, אך לשם כך תדרש תקופה של חודשים (לפחות) של התמקדות באימונים למרחק, כולל ביצוע ריצות ארוכות מאד, ואת המרתון הוא יצטרך לרוץ רענן ולא עם מירוצים קודמים ברגליים. מומלץ לעקוב אחרי המעבר של טירונש דיבבה למרתון ב -2014. רץ בולט נוסף שעשה את המעבר בצורה מוצלחת בשנה האחרונה הוא אליהוד קיפצ'וגה הקנייתי, רץ מסלול בולט משך שנים ואלוף עולם ב – 5,000מ' (ניצח את אל גארוז' ובקלה). קפיצ'וגה רץ 2:05:30 בהמבורג. זה מלמד על יכולת להתחרות בדבוקה, ועדיין יש לו שם הרבה יותר מתחרים איכותיים משהיו לו על המסלול. העומק התחרותי במרתון בימינו הרבה יותר מרשים מזה הקיים ב – 5,000מ' וה – 10,000מ', וגם בגלל אופי הריצה – התוצאות במירוצים הגדולים הרבה פחות צפויות.

אריאל רוזנפלד 15 באוגוסט 2013

הי.

ברכות למעיין.

בהצלחה לאנה ולזוהר.

תודה על הסקירה.

להלן הניחוש שלי:

5000מ גברים: 1 – פארה, 2 – אלמירו, 3 – גבריווט
200מ נשים: 1 – פרייזר-פרייס, 2 – פליקס, 3 – אהורה.
מרתון גברים: 1 – לליסה דסיסה, 2 – קיפרוטיץ', 3 – קבדה.
5000מ נשים: 1 – דפאר, 2 – איאנה, 3 – צ'רונו.
200מ גברים: 1 – בולט, 2 – וויר, 3 – ספירמון.
100מ משוכות נשים: 1 – רולינס, 2 – הארפר, 3 – פירסון

אריאל רוזנפלד

הולך בקושי 15 באוגוסט 2013

שוב, סקירה מצויינת.

אריאל רוזנפלד 15 באוגוסט 2013

הי.

בנוסף הניחושים שלי ל:

כדור ברזל גברים: 1 – וויטינג, 2 – סטורל, 3 – מז'בסקי
קפיצה לגובה נשים: 1 – צ'יצ'רובה, 2 – ברט, 3 – שקולינה

אריאל רוזנפלד

Yavor 15 באוגוסט 2013

Thanks Nachshon (is that how you write it in English? tough name). This championship reminded the great Eretz Nehederet clip. enjoy

http://www.youtube.com/watch?v=9iEfUUBKWwo

יעקב 15 באוגוסט 2013

הניחוש שלי:

5000 גברים: 1:גברוויט, 2: פארה, 3: אלמירו
200 נשים: 1: פליקב 2:פרייזר-פרייס, 3: אוקגברה
מרתון גברים: 1: קבדה, 2: דסיסה, 3: רגאסה
5000 נשים: 1: דפאר, 2: קיבווט, 3: איינה
200 גברים: 1 – בולט, 2: וויר 3: מיטשל
100 משוכות נשים: 1: רולינס, 2: פירסון, 3: אליה
כדור ברזל גברים: 1: וויטינג , 2: פרז'יל, 3" מאייבסקי
גובה נשים: 1: צ'יצ'רובה, 2: שקולינה, 3: ברט

ותודה נחשון על כל הסקירות.

עופרה שין 15 באוגוסט 2013

הצלחה לזוהר זימרו היקר,אנחנו פה מחזיקים לך אצבעות חזק!!!

shohat 15 באוגוסט 2013

לא מתעלם מהתגובות והשאלות. אני בקמפינג עם הילדים בצפון. לא שומר האזנה. שיהיה סוף שבוע נהדר!

יוני (המקורי, מפעם) 15 באוגוסט 2013

בכי כיף קמפינג עם הילדים. ואחלה סקירות. בני בן ה-3 ראה איתי חלק מהמירוצים, שבוע אחרי האליפות בשחייה. זה חינוך לספורט. הילד מבדיל בין 4 סגנונות.

אלכס 15 באוגוסט 2013

יפה כתבת, נחשון. אילו מצב רוחם של האתלטים הללו, וכלל הספורטאים, היה נע בין קטבים (רכבת הרים רגשית), ספק גדול אילו יכולים היו להגיע להישגיהם. וזאת בניגוד לחלק מהעיתונאים, שנוהגים להלל בעת תוצאות טובות ולהשוות לקרקע ביום פחות טוב. אסטה לרגע, ברשותך, מן האתלטיקה, ואתייחס לרוג'ר פדרר, שבעת הצלחתו כונה "הפנומן", "הקרחון" ובשלל תיאורים מהללים, ואילו בתקופות פחות טובות, שהופעתן הן חלק מ"מחזור החיים" בספורט, מכונה "שחקן גמור" וכו'. חבל…
שבת שלום ותבלו יפה בצפון!

אלכס 16 באוגוסט 2013

ועוד שלוש הערות ליום התחרויות של אתמול:

1. הרכבה המשפחתי של רביעיית השליחים הבלגית, שעלתה הערב לגמר, היה יוצא דופן למדי, אם לא חסרת תקדים. נמנו עליה שלושה אחים לבית בורלה.
2. באותו המקצוע, הנבחרת האוסטרלית (בעלת מסורת ארוכת שנים במקצוע השליחים הארוך), שעל הרכבה נמנה גם סטיבן סולומון, הינה היחידה מבין 8 העולות לגמר, שאף לא אחד מבין אצניה נטל חלק במיאוצי היחידים ל-400 מטר. נבחרות חזקות ובעלות מסורת כמו איי הבהאמס (האלופים האולימפיים), פולין, דרום-אפריקה (היו שותפים למאבק מרתק לפני שנתיים, בדאגו) וגרמניה, לא הצליחו לעלות.
3. כבר ראיתי זאת (בטלוויזיה) בתחרות שנערכה ברבאט (ועמית נאמן הסביר כי הדבר קיים), אך עדיין מעניין ונדיר למדי לראות זאת. מכשול המים (בריצת 3000 מכשולים, כמובן) ממוקם בצידו החיצוני של המסלול, סמוך ליציע. מלבד זאת, בעוד שבריצת המכשולים "הרגילה", כאשר מכשול המים נמצא בצידו הפנימי של המסלול, הרצים פוגשים את המכשול הראשון לאחר כ-300 מטר (ואת מכשול המים הראשון, רק בהקפה השניה), במוסקווה הרצים עברו ארבעה מכשולים (כולל את המים) בתוך פחות מדקה. מכל מקום, הדבר לא השפיע כהוא זה על התוצאות, שהיו מהירות מאוד.
אשמח להתייחסותכם…

יורם אהרוני 18 באוגוסט 2013

אלכס, תחפש ביוטיוב ותראה שבור מים חיצוני זה לא כל כך נדיר. לא רק במוסקבה 1980 אלא גם במונטריאול 1976 רצו עם בור חיצוני בריצה הבלתי נשכחת עם מלינובסקי ובאומגרטל מנוחתם עדן ואנדרס ירדרוד יבדל"א…

איתי קלופשטוק 16 באוגוסט 2013

5000מ׳ גברים: 1. מו 2. אלמירו 3. סוי
מרתון גברים: 1. קבדה 2. לילסה 3. נקמוטו
כדור ברזל גברים: 1. וויטינג 2. מייאבסקי 3. הופה
200מ׳ נשים: 1. פליקס 2. פרייסר-פרייס 3. אהורה
5000מ׳ נשים: 1. דפאר 2. איאנה 3. קיביווט
גובה נשים: 1. צ׳יצ׳רובה 2. בארט 3. ביטייה

חובב אתלטיקה 16 באוגוסט 2013

תודה על הסקירות.

5000 גברים: 1. פארה.2 אלמירו.3. סוי
5000 נשים: 1. דפאר.2. צ'רונו. 3. איינה
200 נשים: 1. פרייזר-פרייס. 2. פלקיס.3. אהורה
200 גברים: 1. בולט. 2. וויר. 3. אשמיד.
מרתון: 1. סום.2.קבדה. 3. רגסה
גובה נשים: 1. צ'יצ'רובה.2. בארט.3. שקולינה.
כדור ברזל: 1. וויטינג.2. מייבסקי. 3. פרשיל
100 משוכות. 1. פירסון.2. רולינס.3. הרפר

אלוף הריצות 16 באוגוסט 2013

מתי יש גמר ריצת 200 מטר?

קו 16 באוגוסט 2013

מתי ואיפה משדרים את הגמר 5000 ?

פראליה 16 באוגוסט 2013

5000 – פארה, לגאט, גבריווט.

יותם ורון 16 באוגוסט 2013

יותם:
5000 גברים: 1. אלמירו 2 פארח 3. ראפ
כדור ברזל: 1. סטורל 2. ארמסטרונג 3. מייבסקי
מרתון: 1. קבדה 2. קיפרוטיץ' 3. קואץ'
200: 1. פליקס 2. פרייזר 3. אוקגברה
5000 נשים: 1. דפאר 2. צ'רונו 3. דיבבה
גובה נשים: 1. צ'יצ'רובה 2. בארט. 3. טרוסט
רון:
5000 גברים: 1. פארח 2. סוי 3. אלמירו
כדור ברזל: 1. וויטינג 2. הופה 3. איבנוב
מרתון: 1. סום 2. קבדה 3. דסיסה
200: 1. פליקס 2. פרייס 3. אהורה
5000 נשים: 1. דפאר 2. צ'רונו 3. איינה
גובה נשים: 1. בארט 2. צ'יצ'רובה 3. בייתיה

עמי 16 באוגוסט 2013

הימורי יום שישי

רוחק גברים
1. ריברה 2. רייף 3. טסטומאס

200 נשים
1. פליקס 2. פרייז'ר פרייס 3. שרונדה ויליאמס
(ואם היה אפשר אז: 1. אליסון פליקס 2. אליסון 3. פליקס)

כדור ברזל גברים
1. ווייטינג 2. הופה 3. מאייבסקי

5000 גברים
1. פארה 2. קואץ' 3. אדריס

עמי 17 באוגוסט 2013

הימורי שבת

מרתון גברים
1. צגאיי כבדה 2. קאוואוצ'י 3. טדסה טולה

100 משוכות נשים
1. הארפר 2. רולינס 3. פירסון (אם לא נפצעת בדרך)

5000 נשים
1. דפאר 2. צ'רונו 3. קיביווט

200 גברים
1. בולט 2. אשמדה 3. מרטינה

גובה נשים
1. צ'יצ'רובה 2. בארט 3. טרוסט

כידון גברים
1. פיטקאמאקי 2. טאראבין 3. ת'ורקילדסן

רומן 17 באוגוסט 2013

איפה תאופיק אל מחלופי האלוף האולימפי האדיר ב1500?

יורם אהרוני 18 באוגוסט 2013

מח'לופי לא התאושש ממחלה ויראלית בה לקה באתיופיה בחודש ינואר. כך לפחות מוסר אתר אל ג'זירה.
http://www.aljazeera.com/sport/athletics/2013/07/201371913261643422.html

איתי קלופשטוק 18 באוגוסט 2013

הימורים להיום:
1500 גברים:
1. קיפרופ
2. קיפלגט
3. סנטרוביץ׳

800 נשים:
1. מונטנו
2. סאבינובה
3. מרטינז

ושיא עולם לג׳מייקה ב4×100 גברים.

נחשון שוחט 18 באוגוסט 2013

נדמה לי שכתבתי כאן למעלה לגבי קיפרוטיץ' – "אני לא רואה את זה קורה שוב" אז אני מוריד לעצמי 4 נקודות בתחרות הניחושים על הפאשלה. בחיי שהוא נראה טוב, ומסתמן כרץ נוסף שידע להתעלות דווקא במשחקים אולימפיים/אליפויות עולם, שם ניצח רצים עדיפים עליו מבחינת הזמנים שקבעו. רצים נוספים המקטגוריה הזו: גזגנה אברה האתיופי – שניצח את המרתון האולימפי ב – 2000 ובאליפות העולם 2001, ג'ואהד גאריב (אלוף עולם 2003, 2005, כסף אולימפי 2008), אבל קירוי (אלוף עולם 2009, 2011, כסף אולימפי 2012). יום חזק לאתיופים (למרות הפסד הזהב) והקנייתים עם הנבחרת המוזרה ששלחו היו no show. המדינה ששולטת כמעט ללא עוררין במרתון לא הצליחה להעמיד רץ אחד ראוי ומוכן הפעם. חבל.

לגבי הריצה של זוהר – הוא רצה יותר מדי, ובמרתון לרצות יותר מדי/אופטימיות-יתר היא בעיה משמעותית. אי אפשר לנצח את הפיסיולוגיה של המרתון. זה לא עניין של אופי או של כח רצון, פתיחה מהירה מדי ביחס לתנאים/היכולת העכשווית שלך מובילה לדילדול מאגרי הסוכרים והקריסה ב -12 הק"מ האחרונים בלתי-נמנעת. מצער שזה קורה. אני מעריך את זוהר על ההתעקשות להמשיך לרוץ גם כשברור היה שהחלום כבר לא יתגשם ובמצב הפיסי הקשה שהיה בו. אבל לקח התכנון הנכון של הריצה הוא לקח שהרצים שלנו חייבים להפנים אותו. הוא אוניברסלי. שימו לב שלא היה אתמול אף רץ בדבוקה המובילה שהתקרב לשיא האישי שלו (הרוב היו רחוקים מאד).

יורם אהרוני 18 באוגוסט 2013

נחשון, האם יתכן שיש שני סוגי רצי מרתון? סוג אחד אולי מתאים לריצות מוכתבות קצב הנערכות בסתיו או באביב, פולה רדקליף למשל, וסוג אחר המתאים לריצות אליפות בתנאי חום כמו קיפרוטיץ'. הייתי שמח לראות את ראשי ה-IAAF עושים שנויים מפליגים בתוכנית אליפות העולם, שלדעתי מתחילה להיות לא מעניינת מספיק. את המרתון הייתי מוציא מן האליפות ומקיים באירוע נפרד באביב או בסתיו, כל שנה באחד ממירוצי המייג'ור. זה אולי לא מציאותי כרגע, אבל נכון ספורטיבית. כמובן שבתחרות כזו צריך יהיה לאסור הכתבת קצב, שלדעתי בלי שום קשר, צריכה להאסר באופן מידי בחוקה. לא צפיתי במרתון הנשים. מה בדיוק קרה שם עם האתיופיות? אני מבין שהפדרציה שלהם חוקרת את הפרישות של הרצות. כפי שכתבת, בכירי הגברים של קניה העדיפו פשוט לפסוח על האליפות. כבר כמה שנים טובות ניתן לטעון שבמרתון לא משתתפים בכירי האתלטים במקצוע, לפחות לא כל מי שיכול להשתתף. היו בעבר אתלטים במקצועות אחרים שניסו להתחמק אבל הדבר הוסדר אחרי שהובטח להם תשלום מתאים. זה מה שקורה עם ארגון שפעם המילה "חובב" הייתה חלק משמו ולא הפך ממש מקצועני…למי שלא בקי בפרטים: הגוף הנמהל את האתלטיקה בעולם נקרא IAAF. בעבר, משמעות השם הייתה: International Amateur Athletic Federation וכיום המשמעות היא: International Association of Athletics Federations

נחשון שוחט 18 באוגוסט 2013

היי יורם, ההצעה שלך מעניינת. מבחינה עובדתית, אין ספק שמרתון לונדון (כדוגמה המובהקת) הוא פשוט הרבה יותר מעניין ממרתון אליפות העולם, מכל בחינה (יוקרה, היקף פרסים, איכות ועומק המשתתפים, תנאים לריצה מהירה וכו'). המרתון של אתמול פשוט מחוויר מול שדה הרצים שנתאסף בלונדון באפריל.

השאלה היא אם קריטי לשנות את זה. יכול להיות שלנוכח סדרת המייג'ורס והעניין העצום במרתונים הגדולים, אין הצדקה מספקת לקיום מרתון כחלק מאליפות העולם, כמירוץ סוג ב'. "להתלבש" על אחד המרתונים הקיימים זה רעיון מעניין. השאלה איך זה מסתדר עם תשלומי appearance fees, עם הצפיות לזמנים מהירים, בונוסים לשיאים, עם אי-הגבלת מספר משתתפים מכל מדינה וכו'. בכלל, למה ההגדרה של "אליפות עולם במרתון" כל כך חשובה?
למרתון אולימפי, נדמה לי, עדיין שמור מקום מיוחד של כבוד, גם בקרב הרצים הטובים ביותר.

לגבי הגדרת סוגי רצים, לא חושב שישנה דיכוטומיה ברורה אבל בוודאי אפשר להצביע על רצים הנוטים להצטיין דווקא באליפויות הגדולות ובתנאים לא אופטימליים, ולהיפך – לרצים מהירים במיוחד שכושלים בתנאים הללו (לעתים הם גם פשוט לא מחויבים מספיק לאירוע, כי חושבים במקביל על אפשרות לקפוץ למרתון סתיו מהיר חודש לאחר מכן).

ואם כבר חושבים על ביטול מקצועות, הייתי מוציא את ריצת ה – 5,000מ' לגברים ל – 4 שנות השעיה. מה שאנחנו מקבלים, פעם אחר פעם, זה לא ריצת 5,000 אלא 1,500מ' לעניים, עם חימום ארוך. (אני מקווה שבריצת ה – 1,500 נקבל יותר מריצת 700). בלי קשר למו פארה, כי זה היה גם לפניו, סוג הריצה הזה מתחיל להימאס.

פעם היו גם שיטות אחרות (תראו איך נגוג'י פרק את התחרות אם סיבוב שלישי של 58 שניות מבלי להסתכל אחורה משם) –
http://www.youtube.com/watch?v=ca9N-iqzXzA

גיא זהר 18 באוגוסט 2013

ומה שהיה היום ב1500 היה ממש בזיון. ספרינו ל200 מ,

נחשון שוחט 18 באוגוסט 2013

יום אחרון לאליפות, ולג אחרון למשחק הניחושים.
שני המקצועות שנשארו במשחק שלנו – 800מ' נשים ו – 1,500מ' גברים.
ניתן לרשום את הניחושים שלכם כאן.
לו"ז ורשימות משתתפים + שיאים אישיים/עונתיים:
http://www.iaaf.org/competitions/iaaf-world-championships/14th-iaaf-world-championships-4873/timetable/byday

מקצי גמר נוספים היום: כידון נשים, משולשת גברים, ולקינוח שתי ריצות השליחים הקצרות – 4*100 (אחרי הדרמה היפה של ה – 4* 400 נשים אתמול).

לצערי לא הספקתי לכתוב סקירות ליום האחרון של התחרות.
תוצאות משחק הניחושים יועלו בהמשך השבוע.
תודה לכל מי שליוו את האליפות כאן בתגובות, הערות מאירות עיניים, התייחסויות לסקירות, ניחושים, וגם בקריאה.

איתי קלופשטוק 18 באוגוסט 2013

שוב תודה על כל הסקירות. ההימורים להיום:
1500 גברים:
1. קיפרופ
2. קיפלגט
3. סנטרוביץ׳

800 נשים:
1. מונטנו
2. סאבינובה
3. מרטינז

ושיא עולם לג׳מייקה ב4×100 גברים.

אריאל רוזנפלד 18 באוגוסט 2013

אהלן.

הניחושים שלי להיום:

800מ נשים : 1 – סאבינובה, 2 – מרטינז, 3 – מונטנו

1500מ גברים: 1 – קיפרופ , 2 – קיפלגט, 3 – צ'פסבה

אריאל רוזנפלד

Comments closed