לקראת מרתון שיקגו

מרתון שיקגו צפוי להיות מהיר ודרמטי. סקירה מקדימה.

 

chicagorubi

(צילום:  רובי המר)

או קיי, בואו נדבר על מרתון שיקגו.  המרתון יוזנק ביום ראשון הקרוב (7:30 שעון מקומי, 15:30 שעון ישראל) מפארק גרנט שבמרכז העיר.

המסלול:

נתחיל אולי עם תיאור במונחים המוכרים בדה באזר (כאילו שהמסלול תוכנן ממש כך, בהזמנה לחידון של דורפן):  הרצים יזנקו מגרנט פארק צפונה וירוצו עד רחוב אדיסון, מרחק נגיעה מ – Wrigley Field של ה – Cubsבקצהו המערבי  (לאחר שיחזרו דרומה) הם ירוצו לאורך רחוב אדאמס ממש עד ל – United Center של ה – Bullsבדרום הם יסתובב ברחוב 35 מרחק נגיעה מה – US Cellular Field (בעבר Comiskey Park) של ה – White Sox, ובקילומטר האחרון, חזרה צפונה על העיר, הם יראו מימינם את Soldier Field  של ה –Bears.  (רגע.  צודקים, זה באמת קל מדי לחידון של דורפן).

ועכשיו לתיאור המסלול במונחים שמעניינים את הרצים:  רחב, שטוח ומהיר, עם מאות אלפי מעודדים לאורך רוב הדרך.   כתבתי כבר שטוח ומהיר?

שיתוף הפעולה הנוסף הנדרש הוא מצד מזג האוויר.

המסלול

chicagostart

(photo courtesy of:  Steven Vance)

שיאים, או כמה מהיר?

ארבע פעמים נקבע שיא העולם במרתון שיקגו – פעמיים אצל הגברים (סטיב גו'נס ב – 1984 וחאלד חאנוצ'י ב – 1999, שהיה בכך הרץ הראשון שירד מ – 2:06) ופעמיים, בשנים עוקבות, אצל הנשים  (קתרין נדרבה 2:18:47 ב – 2001, ופולה ראדקליף 2:17:18 ב – 2002,עד היום התוצאה המהירה בכל הזמנים במירוץ ל"נשים בלבד", כלומר ללא שימוש ברצים גברים כמכתיבי קצב).  עד תחילתה של סדרת השיאים של מרתון ברלין משנת 2003, נחשב מרתון שיקגו כמסלול אידיאלי לשבירת השיא.  הנתונים הבסיסיים שהופכים את המסלול למהיר במיוחד לא השתנו מאז.

שיא המסלול של מרתון שיקגו (לגברים) שופר בשני המירוצים האחרונים.  ב – 2011 היה זה מוזס מוסופ שקבע 2:05:37 ושיפר את שיאו של חאנוצ'י.  בשנה שעברה 4 רצים ירדו מ – 2:06 וצגיי קבדה האתיופי קבע שיא חדש של 2:04:38.  ווילסון קיפסאנג ומרתון ברלין העלו שוב את הסטנדרט לפני שבועיים.  פרס בונוס של 75,000 דולר מובטח למי שישפר את שיא המסלול.  מארגני שיקגו ריכזו  הפעם דבוקה מרשימה מאד של רצים מצטיינים למרחק המרתון ומעניין לא פחות – של רצי חצי מרתון אדירים, בעלי פוטנציאל שטרם מוצה במרחק הארוך.

מה זאת אומרת?  שיהיה מהיר, יהיה דיסקו.

המתחרים הבולטים:

קשה, קשה מאד לחזות את הריצה הזו או לסמן פייבוריט ברור.  שדה המתחרים כולל הפעם שילוב מעניין מאד בין רצי מרתון מוכחים, שכבר רצו מהר מאד וזכו בנצחונות גדולים – אולם יכולתם לשחזר את יכולת השיא אינה מובנת מאליה – לבין רצים צעירים ורעבים יחסית, שיכולים בקלות לטרוף את הקלפים.

אגיד זאת כך:  ישנם לא פחות משמונה רצים שנצחון שלהם ביום ראשון לא יפתיע אותי.  לכן המרתון הזה יהיה לא רק מהיר (בצפייה לשבירה אפשרית נוספת של שיא המסלול) אלא גם מאד מעניין.

בואו נעבור על הרשימה:

מוזס מוסופ (קניה)- מוזס מוסופ היה רץ מצטיין על המסלול (12:54.46 ל 5,000מ', 26:49.55 ל – 10,000מ') שחסרה לו רק יכולת הפיניש כדי להתמודד מול בקלה וסיהין.  ב – 2011 הוא עבר למרתון וכבר בניסיון הראשון היה שותף לריצה היסטורית, כשסיים מעט אחרי ג'פרי מוטאי במרתון בוסטון, בשתי התוצאות המהירות בכל הזמנים שאינן מוכרות לצרכי שיא.  מוסופ רץ 2:03:06 ואחרי כל ההסתייגויות המתחייבות, מדובר באחת הריצות המרשימות בכל הזמנים.  בהמשך אותה השנה ניצח מוסופ במרתון שיקגו בשיא מסלול דאז, כאמור.  גם מוסופ וגם המאמן האיטלקי רנאטו קאנובה דיברו מספר פעמים על תוצאה של 2:02 כאפשרות ממשית.  מוסופ הוא גם שיאן העולם בריצת 30,000מ' על המסלול.

ב- 2012 מוסופ רץ "רק" 2:05:03 במרתון רוטרדם.  תוצאה מרשימה בכל קנה מידה, אלא שהיא הספיקה באותו יום למקום השלישי בלבד, אחרי שני רצים אתיופים.  מוסופ נבחר בכל זאת לנבחרת הקנייתית היוקרתית למרתון האולימפי – צעד מובהק של אמון בו, זכרו שהוא הועדף על שיאן העולם דאז פטריק מקאו ועל ג'פרי מוטאי.  מוסופ לא השתתף בסוף במרתון האולימפי עקב פציעה והוחלף על-ידי עמנואל מוטאי.

מאז לא ממש ראינו את מוסופ מתחרה ולכן קשה להעריך את יכולתו העכשווית.  בכושר שיא או קרוב לכך, הוא חייב להילקח בחשבון כפייבוריט העיקרי.  אך זו בעצם השאלה.

mosop

(מוזס מוסופ מול ג'פרי מוטאי בריצה ההיסטורית בבוסטון 2011, photo courtesy of:  Adam Solomon)

עמנואל מוטאי (קניה) – ה – bragging rights של עמנואל מוטאי נובעים מכך ששנת 2011 היתה אולי השנה החזקה ביותר של המרתון, ובאותה שנה הוא ניצח את שדה המתחרים החזק מכל במרתון לונדון, כשקבע את שיא המסלול (עד היום) של 2:04:40.

כאן צריך לבוא סימן קריאה.

עמנואל מוטאי הוא רץ חכם.  הוא לא תמיד מספק ריצות מזהירות אבל ביום נתון הוא מסוגל לנצח את הרצים הטובים בעולם, כפי שהראה.  השנה סיים שני במרתון לונדון (אמנם בתוצאה של 2:06:33, לאחר פתיחה מהירה מדי של המובילים, אבל מול השדה האיכותי ביותר שנראה בריצת מרתון).  ההכנה שלו לקראת שיקגו נראית מבטיחה.  שורה תחתונה:  מוטאי יכול לנצח ב- 2:04 או לסיים שמיני ב – 2:08, וכך או כך אני לא אופתע.

איילה אבשרו (אתיופיה) – ילד בן 21 מגיע לדובאי, למרתון הראשון שלו.  רץ 2:04:23 וסוגר שלושה קילומטרים אחרונים על 8:30 דק' (בשביל הפרופורציה – זו תוצאה מהירה משמעותית מתוצאותיו של גברסאלאסי בשיאו על אותו המסלול).  מאותו הרגע אבשרו היה לשם דבר ומועמד תמידי לשחזר את היכולת המדהימה זו ולשפר אותה.  מצד שני, כבר ראינו מטאורים בשמי המרתון שהגיחו וסימנו הבטחה חסרת תקדים אך לא הצליחו להתקרב לאותה היכולת.  כשמוסיפים את העובדה שמרתון דובאי סיפק באופן כללי תוצאות יוצאות דופן בשנתיים האחרונות, שהרצים מתקשים לשחזר במרתונים אחרים, יש ספק לגבי העדות שריצת הבכורה הזו מספקת.  אבשרו הוכיח שהוא פקטור כשסיים שלישי במרתון לונדון השנה ב – 2:06:57.  בכל זאת, אני מתקשה לראות אותו כמועמד העיקרי לנצחון כאן.  אבשרו יצטרך לתת ריצה גדולה שניה כדי לבסס את מעמדו בקאדר העל של המרתוני סטים.

דניס קימטו (קניה) – דניס קימטו הוא המועמד מספר 1 שלי לנצחון.  קימטו זרח בשנה שעברה, בגיל 28, כשעשה 1-2-3 בברלין:  נצחון בחצי מרתון ברלין (59:14), נצחון ושיא עולם מזהיר בריצת כביש ל – 25 ק"מ לברלין (71:18דק') והתוצאה המהירה ביותר בכל הזמנים למרתון בכורה (2:04:16).  קימטו הגיע לברלין כחבר לאימונים ומכתיב קצב עבור ג'פרי מוטאי.  ובכל זאת, הכתובת היתה על הקיר.  קימטו המשיך עם מוטאי עד לקו הסיום, כאשר נראה כמי שלא משתדל לנצח את שותפו הבכיר (שצבר נקודות חשובות בדרך לנצחון בסדרת המרתון מייג'ורס).  במרתון השני שלו, ניצח קימטו במרתון טוקיו בתוצאה של 2:06:50, בתנאי מזג אוויר לא קלים.  יום ראשון הוא למעשה ההזדמנות הבאה שלו, ואני לא מוצא סיבה לחשוב שהוא לא יקיים.

זרסנאיי טדסה (אריתריאה) – מבחינה היסטורית, קשה יהיה לחלוק על כך שמדובר ברץ הבכיר ברשימה הזו.  הוא היה הרץ הקרוב ביותר לבקלה וסיהין על המסלול (26:37.25 ומדליית ארד אולימפית) ובמירוצי השדה (שלוש פעמים סגן אלוף עולם);  הוא רץ חצי המרתון הטוב בכל הזמנים (בעל שתי התוצאות הטובות אי פעם, 58:23 ו – 58:30 ושלוש פעמים אלוף עולם).  העניין הוא שזה כבר לא מקרי.  המעבר של טדסה לריצת המרתון פשוט נכשל בינתיים לחלוטין.  בשלושה ניסיונות (כולם בלונדון) לא הצליח לרוץ מהר מ – 2:10:41.  הפער העצום בין היכולת שלו בחצי מרתון לבין המימוש במרתון הוא ממש חידה בעיניי.  סביר מאד להניח שהוא מצביע על שגיאה באופן ההכנה של טדסה למרחק הארוך יותר או על קושי בהסתגלות.  לאחר שחלפו כבר שלוש שנים וכשטדסה כבר איננו מפגין את אותו כושר שיא בחצי המרחק (60:10 ו – 60:30 השנה), קשה לסמנו כמועמד לנצחון בקרב חבורת הרצים הכל כך איכותית הזו.  סובייקטיבית, טדסה הוא אחד הרצים האהובים עליי, ולו בזכות האומץ שהפגין בגמר ה – 10,000מ' האולימפי בבייג'ין כשתנאים לא קלים לא היסס ללכת קדימה ולהכתיב קצב מהיר.  הוא נשאר בלי מדליה מאותה ריצה אבל עם מלוא הכבוד שרץ יכול לקבל.  אני לא מאמין שהוא יוכל לנצח ביום ראשון אבל אני מאד מקווה שיצליח סוף סוף לרוץ מרתון טוב, ברמה ההולמת את הכשרון שלו.

SONY DSC

(טדסה הנפלא.  photo courtesy of:  eT le snap)

סמי קיטווארה (קניה)  – עם תוצאות של 58:48 בחצי מרתון (חמישי בכל הזמנים) ו- 2:05:56 במרתון הבכורה (מקום רביעי בשיקגו בשנה שעברה) קיטווארה הוא מועמד לגיטימי לנצחון.  שתי הריצות האלו מלמדות על רץ בעל פוטנציאל אדיר, שלא נתפלא אם נראה ממנו התקדמות נוספת.  במרתון השני שלו, ברוטרדם השנה, סיים שלישי ב – 2:07:22 – צינון מסוים אבל לא הכרחי של ההתלהבות. יש לי הרגשה שקיטווארה יהיה חזק בתמונת הריצה הזו.

אטסדו צגאיי (אתיופיה) – צגאיי בן ה – 21 גם הוא מטובי רצי חצי-המרתון (58:47 בפראג בשנה שעברה, מדרג אותו רביעי בכל הזמנים).  זה יהיה עבורו מרתון ראשון.  פוטנציאל אדיר אבל מרתון בכורה ברמות האלה קשה מאד לחזות, ובדרך כלל לא רציני לנסות.

מיכה קוגו (קניה) – ממש כמו קיטווארה, גם כאן מדובר ברץ שלגביו השמים הם הגבול.  עם שיא אישי של 26:35 ל – 10,000מ' ו – 27:01 על הכביש (בעבר החזיק בשיא העולם) ו – 59:07 לחצי מרתון, הפוטנציאל של קוגו מרשים.  תוצאת מרתון הבכורה שלו עלולה לבלבל.  אמנם 2:10:27 בלבד, אבל צריך לזכור שזו תוצאה שנקבעה בתנאי ריצה בלתי-נסבלים בבוסטון, כשקוגו הפסיד את הנצחון ממש בסיום לדסיסה האתיופי (2:04:52 ומקום שני בשנה שעברה בשיקגו, ראשון בדובאי השנה עם 2:04:45, ומדליית כסף באליפות העולם האחרונה).  אז אם נתעלם מהזמנים באותה ריצה ונתן לקוגו קרדיט  כמתחרה שווה לדסיסה, אנחנו מדברים על מועמד משמעותי נוסף לנצחון.

והניחוש…. (בשביל הספורט)

  1.  קימטו  2.  קיטווארה  3.  מוטאי   וסאב 2:06 לטדסה.

עוד כדאי לעקוב:

שני רצים אמריקאיים בולטים יתחרו בשיקגו, שניהם היו רצים מצטיינים על המסלול.  דייתן ריצנהיין הוא האמריקאי המהיר ביותר ב – 5,000מ' אחרי ברנרד לגאט (12:56.27), בעל תוצאה של 60:00 לחצי מרתון (התוצאה השניה בכל הזמנים לאמריקאי).  את שיאו האישי במרתון קבע בשיקגו בשנה שעברה – 2:07:47 (מקום 8) בריצה חכמה ומבלי שהתפתה לקצב המהיר מדי של המובילים.  יהיה מאד מעניין לראות אם ריץ יצליח לצמצם את הפער אל שיאו (הרשמי) של ראין הול (2:06:17) מתחרהו מאז ימי התיכון וכבר למעלה מעשור (הול וריץ הם שני הרצים האמריקאים המהירים בכל הזמנים למעט חאלד חאנוצ'י שהיגר לארה"ב ממרוקו).

הרץ השני, מאט טגנקמפ, (12:58.56 ל – 5,000מ')  ירוץ בכורה די ימרנית למרחק המרתון.  כל תוצאה מהירה מ – 2:11 תהיה עבורו הישג נאה עבור מרתון ראשון.  התוצאות של טג לאורך השנים מראות דווקא נטייה למרחקים הבינוניים (1,500מ' – 5,000מ') ומשפט אקראי בפורום ריצה Teg doesn't run the 10k הפך לסלוגאן (או meme) שתפס מאד חזק.  הבכורה הסמלית שלו ב – 10,000מ' היתה מרשימה – 27:28:22 והופה, הנה הוא במרתון.  ועדיין….  הצניעות כאן חשובה.

רצים ישראלים:

נחזיק אצבעות למספר רצים ישראלים בולטים, וחברים טובים.

הרץ הישראלי הבכיר בשיקגו יהיה דסטאו סוונך האציל והמקסים, חניכו של ד"ר רפי וישניצר.  שיאו האישי של דסטאו הוא 2:20:07 משנת 2007 (דסטאו מדורג כישראלי ה – 12 בכל הזמנים) ונקווה שיצליח לשחזר יכולת דומה.

חבריי לקבוצת "מועדון ארוחת הבוקר" איתי רז (שיא אישי 2:43:33), יעקב הרשקוביץ (2:51:45) ואמיתי גיסר (3:00:48)

מה נשאר להגיד?  יאללה, זה סוף סוף הגיע.  תהנו!

מירוץ הנשים:

מירוץ הנשים מבטיח גם הוא להיות איכותי וצמוד.  בשנה שעברה המירוץ הוכרע בספרינט אחרון בין אטסדה באייסה האתיופית לריטה ג'פטו הקנייתית* (2:22:03 מול 2:22:04). אז קודם כל – שתיהן חוזרות להתחרות גם השנה.  ג'פטו מגיעה עם בטחון, בתור אלופת מרתון בוסטון, כאשר נצחון יקפיץ אותה (לפחות זמנית) לראש הדירוג בסדרת המייג'ורס לשנים 2012 – 1013 (התחרות היא על פרס של חצי מליון דולר לזוכה) ויעביר את ההכרעה למרתון ניו יורק.  ג'פטו גם רשמה השנה תוצאה נהדרת של 66:33 לחצי מרתון.  נגדם תתחרנה 5 רצות נוספות בעלות תוצאות מהירות מ – 2:24, וכן וורקנש קידנה האלופה הותיקה, אמנם בעלת שיא מרתון של 2:26:15 בלבד.  ההפרשים אינם משמעותיים ומספר רצות יכולות להפתיע את שתי הפייבוריטיות.  אני דווקא צופה הופעה דומיננטית לג'פטו.

(* לא לבלבל בין ריטה ג'פטו לבין פרישקה ג'פטו, ששתיהן מאד מצליחות לאחרונה).

מרתון איינדהובן – הקטן שעוד עלול לגנוב את ההצגה:

מרתון איינדהובן רחוק מהמימדים, מהפרסום ומהעניין התקשורתי של מרתון שיקגו הגדול.  מעטים, אני מניח, היו מודעים בכלל לכך שהוא יתקיים ביום ראשון הקרוב.  אבל יש בו שילוב של מסלול מהיר – שיא המסלול 2:05:46 נקבע בשנה שעברה – החלטה של המארגנים לשדרג (בהצהרות, בהזמנות רצים ובסיוע ככל הניתן מבחינת התנאים) ונוכחות של מספיק רצים טובים, כדי לייצר ריצה מהירה.  שני הרצים המוכרים באיינדהובן יהיו צגאיי אדהנה האתיופי, שניצח במרתון רוטרדם היוקרתי בשנה שעברה (לפני מוזס מוסופ) עם 2:04:48 ובאזו וורקו (בעל שיא אישי של 2:05:25 ממרתון לונדון).   מולם יתחרו מספר רצים קנייתים פחות מוכרים אך מלאי מוטיבציה לשפר את מעמדם.  אז אל תופתעו אם במקביל לדרמה בשיקגו, תגיע ידיעה על תוצאה מהירה דווקא מאיינדהובן.  זהו העומק של עולם המרתונים של היום.

השיר?

נו, יכול להיות רק אחד –

יומן השביזות של הג'איינטס - מה זאת אהדה
הבלגים באים - דור בלוך

15 Comments

אופיר 11 באוקטובר 2013

איזה כיף, נחשון.

הכושר בו מוסופ נמצא הוא חידה, אבל חייבים להגיד שהוא רץ מסוגנן לאללה.

ההימור על קימטו נראה כמו הדבר המתבקש, אז אני מצטרף אליו.

אופיר 12 באוקטובר 2013

והחבר שלך עם ה- 3:00:48 – אינשאללה שיקזז כבר 50 שניות וימצא מזור לנפשו הדואבת.

רונן 12 באוקטובר 2013

הוא כבר עשה את זה בברלין – אני מקווה שיש חשמליות מהירות בשיקגו

Yavor 12 באוקטובר 2013

מה הכוונה "אינן מוכרות לצרכי שיא"? מה הסיפור?

נחשון שוחט 12 באוקטובר 2013

You don't need a weatherman to know which way the wind blows
http://www.bc-running.com/wp/?p=1697

דרישות חוקת האתלטיקה לצרכי אישור שיא, בסעיף 3.

גיסר 12 באוקטובר 2013

נפשי אינה דואבת ולקזז לא אקזז.
עיר מדהימה ומרתון פיצוץ הולך להיות פה.
אני בעד טדסה.

אביחי 12 באוקטובר 2013

אני בעד הג׳ינג׳ים

itaish 12 באוקטובר 2013

יהיה מעניין. אני הולך על הפתעה של מיכה קוגו ב 2:05 ומשהו. ritz בחמישייה עם שיא אישי.
בהצלחה ובהנאה לחברה הישראלים.

יורם אהרוני 12 באוקטובר 2013

Don’t follow pacers
Watch the kilometers
But users, cheaters
Six-time losers
Better stay away from those

God knows when
But you’re doin’ it again

המשאבה מקולקלת
כי הואנדליסטים חיבלו בגלגלת

Read more: http://www.bobdylan.com/us/songs/subterranean-homesick-blues#ixzz2hVGHTwWL

ariG 12 באוקטובר 2013

נחשון, תודה רבה, כרגיל…
בהצלחה לג'ינג'ים

חזי 13 באוקטובר 2013

נחשון, אתה עושה עבודת קודש!

אופיר 13 באוקטובר 2013

פייייי, איזו ריצה!

Comments closed