חימום ל(מרתון) פרנקפורט

סקירה לקראת מרתון פרנקפורט - האח הקטן והמהיר של ברלין.

 

כל מרתון והמיתוג שלו, כל מרתון והמוג'ו שלו, אז בואו נתחיל מה"סוף" –

מצד אחד- קו סיום הוא קו סיום הוא קו סיום.  משמעותו בעצם קיומו, הפיסי וגם הסמלי.  אחרי 42 ק"מ של ריצה, העצמה הרגשית היא בעצם החצייה שלו, בלי קשר לאיך שהוא נראה.  מצד שני  – אין ספק שבמרתון פרנקפורט הרצים המסיימים מקבלים את רגע התהילה שלהם, בדרך מיוחדת במינה ובלתי-נשכחת.  צפו בדקה הראשונה של הוידיאו שלמעלה, למרות שוידיאו אף פעם לא יוכל להעביר את ה"חשמל".  הסיום של מרתון פרנקפורט הוא ב – Festhalle  – "מרכז האירועים" שבלב העיר  הרצים נכנסים מאור היום אל האולם המוחשך, הזרקורים המרצדים, המוסיקה, הכרוז והעידוד של מאות הצופים. ספרינט אחרון על השטיח האדום.  סיום מטריף, שהצפייה לקראתו יכולה לתת נקודת מיקוד בקילומטרים האחרונים הקשים.

הסיום הזה הוא סיבה מספיק טובה לרצות להתנסות פעם במרתון הזה.  הסיום, וכמובן העובדה שמדובר במרתון מ-ה-י-ר!

frankfurt finish

(photo courtesy of:  Robert Steinhöfel)

שבע הערות לקראת מרתון פרנקפורט, שייערך ביום ראשון הקרוב (שידור ישיר ב – 11:30 שעון ישראל, ערוץ 5+.  גיל ברק ואני נשדר מהאולפן בהרצליה)

1.       "האח הקטן (והמהיר) של ברלין" –

מרתון פרנקפורט מתקיים באופן רצוף (למעט שנה אחת) מאז שנת 1981 (מארגניו מתהדרים בהיותו "המרתון העירוני" הראשון בגרמניה, מאחר שמרתון ברלין נערך בשנותיו האחרונות במסלול שרובו עבר דרך יער גרונוולד מחוץ לעיר.  נו, אם הפרט הזה כל כך חשוב להם – לא נשבור להם את המילה).  בעשר השנים האחרונות הוא הצליח למצב את עצמו כמרתון איכותי (סטנדרטים גרמניים, אתם יודעים), ועדיין נותר מן הסתם בצילו של מרתון ברלין.  הוא נשאר בקטגוריית המרתונים המהירים אבל בינוניים שלא רושמים עניין מיוחד ושלא ממש הצליחו למתג את עצמם.

כל זה השתנה בשלוש השנים האחרונות, בראש וראשונה בזכות ההימור הנכון (או בר-המזל) של המארגנים על וילסון קיפסאנג (כיום שיאן העולם הטרי).  ב- 2010 קיפסאנג הגיע לפרנקפורט כרץ בלתי-מוכר יחסית ועשה שם את הקפיצה הגדולה לליגה של הגדולים, עם 2:04:57ש', ופתאום בעולם המרתונים התחילו לדבר- גם על קיפסאנג וגם על מרתון פרנקפורט.  ב – 2011 קיפסאנג, חזר להדרן, עדיין בצילם של "האחים מוטאי" (על משקל "האחים סמית'" – הם לא אחים כמובן), פטריק מקאו ורצי-העל האחרים.  ואיזה הדרן זה היה!  שבועות ספורים אחרי שמקאו שבר בברלין את שיא העולם, קיפסאנג פספס את השיא החדש ב – 4 שניות בלבד (2:03:42).  זהו.  מאותו הרגע עלה מרתון פרנקפורט לליגת העל.  אמנם לא בסדרת ה – מייג'ורס (הוא מתויג כמירוץ "גולד לייבל" של ה – IAAF) אבל רף הצפיות האיכותי קפץ לשחקים.  ואנשי פרנקפורט מאד ירצו להשאיר אותו שם.

בשנה שעברה קיפסאנג התחרה במשחקים האולימפיים ובפרנקפורט הצליחו לגייס כמחליף את מקאו, שהושאר מחוץ לנבחרת הקנייתית וקיווה להוכיח את הטעות עם זמן מאד מיוחד.  התוצאה של מקאו  – 2:06:08  לכאורה מאכזבת אך יש לקחת בחשבון שהוא התמודד עם מזג אוויר קר במיוחד (0 מעלות בזינוק) ומשלב מוקדם החליט לרוץ בשביל הנצחון.

מרתון פרנקפורט נשאר האח הקטן של מרתון ברלין (הוא גדל לסדר גודל של 15,000 משתתפים).  אבל זהו אח קטן שיכול ביום נתון להאפיל אפילו על האח הגדול.  נכתוב את זה שוב:  מרתון פרנקפורט הוא מרתון מ-ה-י-ר!

 2.       סתיו 2013 והצפייה שהרצף ימשיך –

עונת המרתונים של סתיו 2013 מקיימת.  תראו את רצף ארבעת השבועות האחרונים:  שיא עולמי של קיפסאנג בברלין (2:03:23), שתי תוצאות נוספות של סאב 2:04 בשיקגו (ביחד 4 משבע התוצאות המוכרות לצרכי שיא המהירות בכל הזמנים), בשבוע שעבר ניצח וילסון צ'בט הקנייתי בפעם השלישית ברציפות במרתון אמסטרדם עם שיא מסלול של 2:05:36 – תוצאה שבשנת 2003 היתה נותנת שיא עולם והשנה נראה היה לא מספיק מעניין לכתוב עליה בכלל.

בצפייה למרתון ניו יורק עם ג'פרי מוטאי ביום ראשון הבא (כשמוטאי, מלא התלהבות מהריצות של חבריו לאימונים קיפסאנג ודניס קימטו מבטיח שגם הוא ביכולת שיא) – הצפייה היא שמרתון פרנקפורט בהחלט ימשיך את הרצף.  מבחינת שדה המתחרים, וגם המתחרות, בהחלט קיים עומק איכותי.

3.      מירוץ הגברים –הרצים הבולטים –

מתאם רצי העלית של המרתון, כריסטוף קופ, הצהיר לפני כמה ימים על המטרה (הציטוט מובא בסקירה של האתר letsrun.com):

  “It is our aim to get a big group of runners to the 30 k mark. If we get there with a compact leading group we will be in a very good position to achieve very fast times,”

אני מאד אופתע אם יהיה איום ממשי בריצה הזו על שיא העולם או על שיא המסלול של קיפסאנג, אך בהחלט צפויה ריצה מהירה (כמובן בתנאי שמזג האוויר לא יטרוף את הקלפים), בהשתתפות 5 רצים שכבר רצו תוצאות מהירות מ – 2:05:30, רץ מעוטר נוסף שעדיין לא השלים את המעבר שלו מהמסלול למרתון ומספר לא קטן של רצים מהירים נוספים.  אלו המתחרים הבולטים:

Feyisa Lilesa (אתיופיה) – לילסה, בן 23 בלבד, וכבר רץ מאד מנוסה. בגיל 20 הוא היה לרץ הצעיר שקבע תוצאה מהירה מ – 2:06 (2:05:23 שהספיקה למקום הרביעי בלבד ברוטרדאם), יש לו מדליית ארד במרתון מאליפות העולם בדאגו 2011, ובשנת 2012 עשה קפיצת מדרגה נוספת, כשקבע 59:22 לחצי מרתון, וסיים שני לאחר מאבק עיקש עם צגאיי כבדה הנפלא, עם שיא אישי של 2:04:52 בשיקגו.  זהו רץ עם ניסיון מוכח לאורך זמן, עם ניסיון מוצלח גם במירוצי שדה (היה סגן אלוף העולם לנוער).  למרות ששיאו האישי איטי בשתי שניות משל ספיר, אני חושב שהישגיו המצטברים מקנים לו קרדיט כרץ הבכיר שיתחרה ביום ראשון, לפחות על הנייר.

Dino Sefir (אתיופיה) – אני עדיין סקפטי לגבי ספיר בן ה – 25.  כשרון יש לו, על זה אין ספק, אבל בינתיים הריצה המזהירה של 2:04:50 במרתון דובאי 2012 (מרתון מהיר במיוחד, שבו סיים שני אחרי בן ארצו איילה אבשרו) נשאר בגדר ביצוע חד-פעמי.  ספיר נבחר לנבחרת האולימפית ללונדון, התחיל את המרתון אך לא סיים.  השנה סיים במקום השמיני בלבד במרתון טוקיו עם 2:09:13.  מרתון פרנקפורט יהיה הזדמנות עבורו להוכיח שהוא לא one hit wonder.  כמגמה כללית, בשנתיים האחרונות ראינו תוצאות מעולות של רצים (אתיופים, וכן מספר קנייתים) בדובאי, ללא הצלחה של אותם הרצים לשחזר את אותה הרמה במקומות אחרים. ספיר הוא חניכו של המאמן האיטלקי רנאטו קאנובה.  חובת ההוכחה שהוא משתייך לקבוצת רצי העלית עדיין מוטלת עליו.

Vincent Kipruto (קניה) – גם קיפרוטו מגיע עם credentials מרשימים- 2:05:47 לנצחון ושיא מסלול דאז במרתון פריס 2009, 2:06:08 ומקום שלישי בשיקגו באותה השנה, ושיא אישי מרשים של 2:05:13 למקום שלישי ברוטרדם 2010.  ב – 2011 סיים שני במרתון באליפות העולם בדאגו (שימו לב לכך שבשתי הריצות האחרונות הקדים את לילסה).  יחד עם זאת, שוב מדובר ברץ עם סימן שאלה לגבי כושרו הנוכחי.  השנה ניצח קיפרוטו במרתון אגם ביווה ביפן בתוצאה לא מהירה (ברמות אלו) של 2:08:34 אך מול רוחות סוערות שמחייבות סימון כוכבית ליד התוצאה הזו.

 Levi Matebo Omari (קניה) – מאטבו בן ה – 23 הגיע כרץ לא מוכר למרתון פרנקפורט לפני שנתיים.  הוא סיים שני לקיפסאנג בתוצאה נהדרת של 2:05:16.  בבוסטון 2012, הוא הוכיח קשיחות במזג אוויר זוועתי וסיים שני לווסלי קוריר (התוצאה ממש לא רלוונטית).  די בנתונים האלו כדי להבהיר שמדובר ברץ כשרוני שהוא גם מתחרה קשוח.

השמות הבולטים הנוספים הם הקנייתים אלברט מאטבור (ש.א. 2:05:25), אריק נדיימה (2:06:07) וגילברט קירווה (2:06:14, כשניצח במרתון פרנקפורט ב – 2009).

מה קיבלנו?  שבעה רצים כשרוניים, לאף אחד מהם אין עדיפות בולטת במיוחד על פני האחרים, כולם רעבים להוכיח את עצמם ומקווים לעשות את הקפיצה אל חבורת רצי-העל האקסקלוסיבית (שכבר מחייבת בסטנדרט המעודכן תוצאה של 2:04 נמוך).  הניתוח של קופ נשמע נכון- יש סיכוי לגמרי לא רע שמתוך הדבוקה הזו, אם תגיע בקצב מהיר אל נקודת ה – 30 ק"מ, רץ או שניים יצליחו לעשות את הקפיצה הנוספת הזו.  קשה מאד לסמן מראש מיהם הפייבוריטים.

מוזס מסאי (קניה) – רגע, ישנו רץ נוסף שכדאי להתעכב עליו, ושאותי באופן אישי מעניין במיוחד.  מסאי בן ה- 27 הוא מדליסט ארד באליפות עולם ב – 10,000מ' (ברלין 2009, סיים שלישי בגמר אחרי בקלה וסיהין).  יש לו תוצאות נהדרות של 12:50.55 (5,000) ו – 26:49.20 (10,000מ') על המסלול.  הניסיון הראשון של מסאי במרתון (ינואר השנה בדובאי) לא היה מוצלח (2:11:00) אבל זו לא סיבה מספיק טובה לבטל סיכוייו של רץ עם איכויות כאלה.  מאד מסקרן אם הוא יצליח הפעם.

masai

(Photo courtesy of:   Siuslaw Media)

4.      מירוץ הנשים  -הרצות הבולטות –

במירוץ הנשים, התמונה די דומה.  גם כאן בהחלט ניתן לצפות לתחרות צמודה בין רצות מאד חזקות, שעדיין יש מרחק מסוים ביניהן לבין החוד העולמי ממש (ניתן לסמן את הרף בתוצאה של – 2:20).

מסלש מלקאמו (אתיופיה) – מלקאמו היא בעלת התוצאה השניה בכל הזמנים ב – 10,000מ' (29:53.  ראשונה אם מתעלמים משיא העולם המפוקפק של ז'ונקסיה הסינית).  היא גם היתה סגנית אלופת עולם ב – 10,000מ' על המסלול (ברלין 2009) ובעלת רקורד משובח ומספר מדליות מאליפויות עולם במירוצי השדה.  את מרתון הבכורה שלה היא רצה בפרנקפורט בשנה שעברה וסיימה עם נצחון בתוצאה יפה של 2:21:01ש'.  מלקאמו סיימה חמישית במרתון לונדון השנה.

טירפי צגאיי (אתיופיה) – השנה וחצי האחרונות של צגאיי נראות כך:  נצחון משכנע במרתון פריס 2012 בתוצאה של 2:21:39 (שיא מסלול), מקום שני בברלין בתוצאה של 2:21:19 (שיאה האישי), ונצחון במרתון דובאי בינואר האחרון 2:23:23).  רוצים להמר נגדה?

גלטה בורקה (אתיופיה) – זהו שם מאד מעניין. מדובר במרתון הבכורה עבור רצה שהצטיינה עד כה בריצות בינוניות  – אלופת עולם באולמות ל – 1,500מ' וגם אלופת עולם במירוצי שדה (2006). בורקה בעלת תוצאות של 3:58 ל – 1,500מ' ו – 14:31 ל – 5,000מ'.  רצה בעלת איכויות יוצאות דופן, בניסיון מעבר למרתון שממש איננו מובן מאליו.  זה נראה stretch, אבל אם זה יצליח – זה עשוי לקרות בגדול!

יוניס ג'פקיריוי (קניה, 2:21:41), ממיטו דאסקה (אתיופי, 2:21:59) וקרוליין קילל (2:22:36 ומנצחת הריצה הבלתי-נשכחת בבוסטון 2011) חייבות גם הן להילקח בחשבון כמועמדות לנצחון.

התחושה שלי?  ריצה שתוכרע רק בקילומטרים האחרונים, בין מלקאמו לצגאיי.  האחרות לא מספיק יציבות ובשביל בורקה המעבר למרתון יומרני.

  

5.      מספרי 7- במרתון פרנקפורט ישנה מסורת מעניינת, לתת את מספר החזה 7 לרץ ולרצה המסומנים על-ידי מתאם רצי העלית כבעלי הסיכוי להפתיע.  בשנה שעברה קופ בחר את מסלש מלקאמו – הימור שהצליח בגדול.  השנה הוא החליט להעניק את מספרי 7 לגילברט קירווה בגברים וגלטה בורקה במירוץ הנשים.

 6.      מזג האוויר –

הפקטור הבעייתי הוא מזג האוויר.  התחזית מבטיחה שהקור של השנה שעברה לא יחזור, אבל נכון לעכשיו תחזית הרוחות די מדאיגה.  עם רוחות משמעותיות, כל תמונת הצפיות משתנה. נותר רק לקוות לטוב.

7.      אבי ג'י (שוב shout out לחברים) –

גם במרתון הזה תהיה נציגות לכמה חברה' מהקבוצה שלנו (מועדון ארוחת הבוקר) ואני מרשה לעצמי shout  out לחברים הטובים שצברו קילומטרים כל הקיץ ומגיעים לפרנקפורט במוכנות לשיפור השיאים האישיים.  בהצלחה לשי רדושיצקי, יוסי שווימר ואביחי גודמן.

הרבה ישראלים נוספים לא יהיו שם.  הישראלים עדיין מעדיפים בהמוניהם את האח הגדול מברלין.

כמה מלים על אביחי (אנחנו קוראים לו גם "אבי-ג'י" על משקל Haile G), שבלט בשנים האחרונות כאחד מרצי הבינוניות הטובים בישראל (בעיקר ריצת 1,500מ' ).  אחד ממשפטי המפתח שלי (שאימצתי מסרט תיעודי על חוקרים דנים שחקרו את סוגיית הדומיננטיות של הרצים הקנייתים במרתון) הוא ש"אתה לא יכול להפוך חמור לסוס מירוץ, אבל אתה יכול להפוך אותו לחמור מהיר".  לפי החלוקה הזו, רובנו הרצים החובבים חמורים (גם אם חמורים מהירים, עדיין חמורים), ולכן כל כך נפלא לגלות בינינו, מדי פעם, פתאום גם סוס מירוץ.  ואביחי, בסטנדרטים הישראליים, הוא בהחלט מסוסי המירוץ.  מה שכן, סוס מירוץ צנוע,שמסתובב בכיף עם העדר של החמורים.

לאביחי ולי היסטוריה משותפת ומשמעותית שקשורה למרתון. כשאביחי, משוחרר טרי מיחידה קרבית, "רק התחיל".  התאמנו יחד ונסענו יחד למרתון ברלין ב – 2005.  אני קבעתי שם את השיא האישי שלי, ואביחי, שעוד לא היה לו מושג לגבי היכולות שלו, ריחף בקלילות ל – 2:36 (בנגטיב ספליט גדול).  רק בשנה שלאחר מכן הוא התחיל לגלות את יכולותיו האמיתיות, ואנחנו שמנו לב שכשאנחנו מתעייפים באימונים המהירים הוא רק מתחזק ומגביר.  שזהו רץ מזן אחר.  כשהבנו את זה, כל כך נהננו לראות את תהליך הגילוי העצמי שלו מתרחש.

בשנה האחרונה, אחרי שנים של תחרות והצלחות על המסלול, אביחי חזר לבדוק מחדש את היכולות במרתון.  תקופת האימונים היתה הפעם קצרה מדי, ועם לא מעט אילוצים.  כך שבסיבוב הזה אביחי עוד לא יממש את הפוטנציאל המלא.  ובכל זאת, איך נגיד את זה?  נו, אני מתרגש…

אביחי, אחי, אתה יודע שאנחנו שם אתך ומאחלים לך, לפי הסדר:  לשפר את השיא האישי, את השיאים שלי ושל יוחאי, את השיא של פייביש מפרנקפורט בשנה שעברה (2:33:38) ולהוציא את הגופיה מהמכנס בק"מ ה- 32, כל הדרך אל ה – 2:30.

יוסי ושי – יחד עם בני יצרתם קבוצת אימון סינרגטית וחזקה.  תקופת אימון נהדרת.  התקדמתם ו"הגעתם" בדיוק בזמן.  מוכנים להמראה.  בדיוק כמו שצריך.  מכאן נשאר רק ליהנות.  נעקוב ונחזיק אצבעות.

LFF!

avi-g


"אני מכריח את עצמי לשמור על הקצב ומשנן "רגליים קלות, רגליים קלות…"  (דורון פייביש, פרנקפורט 2012)

לונדון קולינג (2) - איפה הניינר'ס?
כמה מילים על המשחק בפנרקפורט

10 Comments

אריאל רוזנפלד 26 באוקטובר 2013

מקסים !

בהצלחה גדולה לאביחי, שי ויוסי !!

אריאל

דבורה 26 באוקטובר 2013

אביחי !!! אביחי !!! אביחי !!!

יורם אהרוני 26 באוקטובר 2013

סקירה מעולה כרגיל.
אם אפשר, בדחילו ורחימו, לשנות את: "…ב – 2012 ניצח קיפרוטו את מרתון אגם ביווה ביפן …" לא מנצחים את המרתון אלא במרתון… המעבר של בורקה למרתון באמת מפתיע. יש לה אמנם זמן מעולה ב-10 ק"מ על כביש אבל לא ידוע על זמנים שלה מעל 15 ק"מ.התחרתה מעט מאד השנה. באליפות העולם 2009 בברלין היא נדחפה והופלה בישורת האחורית של ההקפה האחרונה בגמר ה-1500. לא עזר לה הרבה שפסלו את הדוחפת…הייתה ראויה שם למדליה ללא ספק ואולי אפילו לניצחון.

shohat 26 באוקטובר 2013

תודה.

shohat 26 באוקטובר 2013

עדכון: מסלש מלקאמו בחוץ. פציעה של הימים האחרונים בשריר הירך. חבל.

ariG 26 באוקטובר 2013

נחשון, תודה רבה, נהדר כרגיל. נחכה לשידור!
בהצלחה לשלישייה!

אלכס דוקורסקי 27 באוקטובר 2013

חימום שכזה בהחלט גורם לרצות ולצפות במירוץ…
בהצלחה לרצים הישראלים ושבוע טוב.

אלכס דוקורסקי 27 באוקטובר 2013

לרצות ולצפות.

she benches 27 באוקטובר 2013

בהצלחה לרצים.
שי מחכים לתוצאה טובה!!

צביקה 27 באוקטובר 2013

בהחלט עושה חשק להסית את ההרשמה מברלין כמה מאות ק"מ לפרנקפורט.

Comments closed