דיבבולט

מסע השיאים המופלא של גנזבה דיבבה - ריאליזם סקפטי מול רומנטיקה (ובעצם גם וגם).

genzebe

(התמונה צולמה על-ידי Stephan Downes , באליפות העולם לנוער 2010)

הגיע הזמן שאכתוב כמה מלים על האחות הצעירה למשפחה המלכותית של הריצה למרחקים ארוכים, הריהי משפחת דיבבה.  מה שפרופ' אורי גולדבורט – שמתי מעט יכולים להתהדר בידע  ובהבנה כשלו בתחום האתלטיקה – כבר כינה בכשרון ובאירוניה:  "פסטיבל דיבבה השלישית".

גילוי נאות:  אני לא אובייקטיבי לגבי הדיבבות.  שמות החיבה של הבנות שלי הם "טירונש" ו"אג'יגאיו" (לבן אני קורא "אייסמן", וגם "אנבסה").  המחשבה שאין ברירה, עכשיו צריך גם "גנזבה" היא מחשבה שאני חושש שאשתי לא תעריך במיוחד, אפילו כבדיחה.  טוב לנו ככה, מוצפים בשמחה.  אז בהיבט הזה נוותר על "פסטיבל דיבבה השלישית".  מחוץ לו – נתלהב.  איך אפשר שלא להתלהב  ממפגן ריצה כל כך מלא חסד ויפהפה?

השם החם ביותר כיום באתלטיקה העולמית הוא גנזבה דיבבה.  האחות הצעירה שחגגה בשבת האחרונה 23, קבעה בשבועיים האחרונים שני שיאי עולם מדהימים באולמות, תחילה בקרלסרוהה 3:55.17 ל – 1,500מ'- שיפור של למעלה משלוש שניות לשיא הקודם באולם;  כעבור שישה ימים 8:16.60 ל – 3,000מ' בשטוקהולם- שיפור של כמעט שבע שניות לשיא העולם הקודם.  לכאורה, זו קפיצה במימדים של בולט.  הריצות הללו, במציאות הספקנית שבה אנו חיים, עוררו לא מעט דיונים וסימני שאלה.  אין מה לעשות, אנו חיים בתקופה המסמנת את דעיכת הרומנטיקה בתחום הספורט.  הדיון כמעט מייד מאד ישיר, ספקני ופרגמטי.  לפעמים יותר מדי, מהר מדי.  הסקפטיות מוטמעת.  ההשראה וההתלהבות מוגשות עם כוכבית.

שש הערות על השיא, ועל דיבבה:

1.  המשפחה המלכותית – עד שכותבים כתבה ראויה לשמה על אתלטיקה קלה במדיה הרגילה, אז כיף לפרגן.  אליסף דעואל כתב רשימה מאד מעניינת ב – ynet על משפחת דיבבה והישגיה.  אני ממליץ.

2.  השיאים של דיבבה בפרספקטיבה –  שיא ה – 1,500מ' של דיבבה מהוה שיפור של למעלה מ –  3 שניות לשיאה העולמי הקודם של ילנה סובולבה הרוסיה, באולם.  בשטוקהולם לפני כמה ימים רצה גם אבבה ארגאוויי (ילידת אתיופיה המתחרה כאזרחית שוודיה) מהר משיא העולם הקודם של סובולבה (3:57.91).  יש לקחת בחשבון שרוב הרצות הבכירות ממעטות להתחרות באולם באופן יחסי, כך שהשיא הקודם לא נחשב לשיא חזק במיוחד או בלתי-שביר.  יחד עם זאת, מדובר בשיפור של מעל 5 שניות לשיאה האישי של דיבבה.  שיא העולם באיצטדיון פתוח הוא 3:50.46 דק', של Yunxia Qu הסינית, מאותו שבוע של שבירת שיאי עולם סיטונאית של הסיניות בבגייג'ין 1993.  ליד השיא הזה, כמו שאר התוצאות "מחוץ לגרף" שקבעו הרצות הסיניות באותו השבוע, נהוג לסמן כוכבית.  בסך הכל נרשמו עד היום 11 תוצאות מהירות אבסולוטית משיאה של דיבבה, כולן באיצטדיון פתוח:  8 מהן על-ידי רצות סיניות (בין השנים 93 ל – 97) ו – 3 על-ידי רצות מזרח אירופאיות.  התוצאה של דיבבה באולם מאותתת, היפותטית, על יכולת להתקרב לתוצאות הללו, אולי אפילו לשיא העולם, באיצטדיון פתוח (יש לקחת בחשבון שבאולם רצים הקפות של 200מ' ולא של 400מ'.  ה"המרה" של תוצאות מאולם לאיצטדיון מתבררת פעמים רבות כבלתי-מדויקת, בוודאי בלתי-אחידה.  ככלל התוצאות באיצטדיון פתוח צפויות להיות מהירות יותר).

שיא ה – 3,000מ'  מהוה שיפור של למעלה מ –  7 שניות לשיא הקודם של מסרט דפאר (דפאר כזכור, היא האלופה האולימפית ושיאנית עולם בעבר ל- 5,000מ').  הרבה גבות הורמו.  שיא העולם באיצטדיון הוא 8:06.11 דק' של Wang Junxia (שקבעה 4 שיאי עולם באותו שבוע ב – 1993, אל שיאי ה – 3,000 וה – 10,000מ' אף רצה לא התקרבה מאז).  וואנג רצה 8:17.4 ל – 3,000מ' האחרונים שלה בריצת ה – 10,000מ' באותה התחרות! (לאט בשניה אחת משיאה החדש של דיבבה, כעבור 20 שנה).  באותה תחרות בבייג'ין (בריצות החצי גמר והגמר) ארבע רצות סיניות רצו  8:16 או מהר יותר, ושש רצו 8:23 או מהר יותר.  רצות מוכרות ועקביות יותר כמו גבריאלה זאבו הרומניה, סוניה או'סאליבן האירית ופולה ראדקליף רצו תוצאות של 8:21- 8:22 דק' בלבד.

מכאן, השאלה איך מסתכלים על הנתונים.  האופטימיים אומרים שהנה סוף סוף הגיעה רצה "לגיטימית"  שתאיים (אולי, פער עדיין ישנו) על השיאים של הסיניות.  הפסימיים אומרים שעצם הקפיצה אל הרמה הזו וההשוואה להישגי הסיניות היא מחשידה.  אנו חיים במציאות שבה לצערנו לא נוכל לדעת, והיכולת להתלהב ממפגן מרשים כל כך של יכולת בכל מקרה נפגעת.  מעצם הצבת השאלה.  חבל.

3.  למה לא דיבבה?  בואו ננסה להיות אופטמימיים.  אם יש מישהי שיכולה היתה באופן לגיטימי להציב את הצפייה, לשאול את עצמה Hey, why not me? הרי זו גנזבה דיבבה.  בת הדודתה וחלוצת הריצה במשפחה דררטו טולו היתה אלופה אולימפית פעמיים ומגיבורות ארצה.  אחותה טירונש שיאנית העולם ל – 5,000מ' היא אולי גדולת רצות המסלול הארוכות בכל הזמנים (ו"יקירת המועדון").  אחותה השניה אג'יגאיו סגנית אלופה אולימפית בעצמה.  גנזבה עצמה לא נשארה זמן רב בצל של אחיותיה.  בגיל 16 היא רצה 15:02 ל – 5,000מ', בגיל 20 כבר 14:37.  תוצאתה ל – 3,000מ' בשבוע שעבר "שקולה" בהמרה סבירה בערך ל – 14:23 דק' ל – 5,000מ', עדיין איטית ב – 12 שניות משיאה העולמי של טירונש.  גנזבה היתה אלופת עולם לנוער במירוצי שדה ועל המסלול ובהמשך גם אלופת עולם באולמות לבוגרות ב – 1,500מ'.  לדעתי אין משהו בלתי-סביר על פניו בהתקדמות נוספת ביכולת סמוך לפני גיל 23.  המשך הסיפור של גנזבה הופך להיות אחד הסיפורים המסקרנים לקראת העונה הקרובה.

4.  סוזי פייבור המליטון – כפי שנכתב בסקירה של letsrun, אם סוזי פייבור המילטון האמריקאית רצה 3:57 דק' (באיצטדיון), בשתי הזדמנויות, ה- 3:55 של דיבבה שוב לא נראה דרמטי כל כך, או בלתי-נתפס.

5. נגטיב ספליט – דבר נוסף שמאד בלט בשתי ריצות השיא של דיבבה הצעירה היה אסטרטגיית חלוקת הקצב.  בשני המקרים היא רצה את החצי השני מהר משמעותית מן החצי הראשון.  אפשר אפילו לומר שהפתיחה היתה איטית מדי בהתחשב בדרמטיות של ההגברה.  בריצת ה – 1,500מ'  היא עברה את ה- 800 הראשונים ב – 2:09 (קצב ל – 4:01) ואז פשוט טסה (400 אחרונים בפחות מ – 60 שניות).  ב- 3,000מ' היא עברה את ה – 1,500מ' הראשונים ב – 4:12 ומשם הגבירה ל – 4:04.  נתוני הספליטס האלה מדהימים אולי יותר מהתוצאות האבסולוטיות.  בוידיאו תוכלו להתרשם גם ממהירות התאוששות שלה לאחר הריצה, היא נראתה בלתי-מוטרדת מן המאמץ – סממן נוסף לכושר שיא (בניגוד להנחה האינטואיטיבית, ריצות שיא לא פעם מתאפיינות בכך שהן מרגישות יותר "קלות" מריצות פחות מוצלחות ומהירות).

6.  המאמן Jama Aden – קפיצת היכולת של דיבבה השנה הגיעה גם בעקבות המעבר להתאמן אצל המאמן Jama Aden.  איידן מאמן מספר אתלטים בולטים שהתוצאות המפתיעות שלהם בשנתיים האחרונות גרמו להרמת גבה:  טאופיק מכלופי האלוף האולימפי ל – 1,500מ' (שרץ בריצה איטית ב – 800מ' בלונדון, לפני שפרש, מה שכמעט גרם לפסילת נצחונו ב – 1,500.  הדומיננטיות המפתיעה שלו במשחקים האולימפיים עוררה סקפטיות רבה), סולימאן מדליסט הארד מאליפות העולם האחרונה ב- 800מ', אבובאקר קאקי הסודאני, מוסטאווי המרוקני (מוסטאווי וסולימאן סיימו 1-2 בתחרות ה – 1,500מ' בשטוקהולם בשבוע שעבר).   מאפייני הקבוצה הזו והישגיה תורמים גם הם לסימני השאלה.

אז זו התמצית, לעת עתה, של "פסטיבל דיבבה השלישית".  מה להסיק מן הנתונים – כמה להיאחז ברומנטיקה – אני משאיר לכם.

המשך יבוא.

 

*  כבר בסוף השבוע הקרוב, תתמודד דיבבה בבירמינגהאם עם שיאה העולמי של מסרט דפאר לריצת השני מייל.

 

 

שומר נפשו ירחק
במבחן התוצאה - יניב פרנקו

10 Comments

ש. בן ד. 12 בפברואר 2014

תודה על העדכון נחשון.
הסעיף השישי שלך הוא זה שמשאיר את רוב סימני השאלה (אפילו לאופטימיסט כמוני). האם מדובר במישהו כמו אלברטו סלזר (ששיפר משמעותית את חניכיו) או שכבר היה נגדו חשדות בשנים עברו?

ומצטרף להמלצה על אליסף דעואל, הוא עושה עבודת קודש בעיתונות של מדינת הכדורגל – כותב על ספורט "אחר" במדינת ישראל…

נחשון שוחט 12 בפברואר 2014

הוא היה בעצמו רץ מייל של 3:56 (התאמן יחד עם עבדי בילה), נבחר בשנת 2008 למאמן הריצות למרחקים בינוניים של השנה ע"י ה – IAAF, שימש כמאמן נבחרת קטאר. לא ידוע לי על חשדות קונקרטיים או על אתלטים שלו שנתפסו עד היום. התמיהות העיקריות היו בעניינו של מכלופי, בעיקר בגלל שהשליטה שלו בלונדון – בעיקר יכולת העברת הילוך מדהימה – הזכירה מאד את ראשיד רמזי (שניצח באלימפיאדת בייג'ין ונפסל) והיתה בלתי-צפויה מבחינת הישגיו הקודמים.

אמנון ג. 12 בפברואר 2014

יש לך אולי מושג מבוסס איך השיגו הסיניות את התוצאות המדהימות שלהן לפני כ 20 שנה ? והיכן הן כיום ( מבחינה בריאותית/הופעות ציבוריות וכו') ?

נחשון שוחט 12 בפברואר 2014

לא, אין לי מושג מבוסס. במהלך שבוע אחד ב – 1993, ב – China National Games בבייג'ין – הצבא של מה ("Ma's Army") יצא להסתערות על טבלת שיאי העולם של הריצות הבינוניות והארוכות. ורוב היעדים עדיין בידיו, רחוקים מאיום ממשי, גם 20 שנה לאחר מכן.

מה שידוע: המאמן מה ג'ונרן טען בזמנו שהשיפור הושג באמצעות "דם של צבים" וסוג של פטריה; לקראת המשחקים של סידני 2000 הוא הודח ממשרת המאמן הלאומי לאחר ששה אתלטים שאימן נכשלו בבדיקות (אי.פי.או); ישנן גם ספקולציות שנובעות מכך שהאיצטדיון נהרס ונבנה מחדש שנה לאחר מכן ושאין בשום מקום וידיאו של הריצות מאותה אליפות בשלמותן (ע"ב מה שקראתי).

ואנג חיה כיום בדנבר בארה"ב (לפי ויקיפדיה) ובשנת 2012 נבחרה למחזור הראשון של היכל התהילה של ה – IAAF לקול ביקורות ומחאה. ואנג היתה גם אלופה אולימפית (96) ב – 5,000מ' וסגנית אלופה ב – 10,000.

מוטי בננה 12 בפברואר 2014

מישהי שקוראים לה אבבה מייצגת את שבדיה?;)

נחשון שוחט 12 בפברואר 2014

אלופת העולם ב- 1,500מ', לא פחות. http://escf.co.uk/wp-content/uploads/2013/08/aregawi3.jpg

רובי 12 בפברואר 2014

היו גם ספקולציות לגבי הזהות המינית של הרצות הסיניות.

YG 12 בפברואר 2014

שוב אני מצנן את ההתלהבות, וטוען בלי למצמץ למשהו מאוד מאוד חשוד בתוצאות שלה.

אחרי משפחת דיאבבה אני עוקב כבר די הרבה שנים, ואם הייתה לי מסקנה אחת לגבי האחות הקטנה, היא שחסרים לה שתי לירות, ללירה..

במהלך העונה החולפת, כל תחרות שהיא השתתפה בה, היא פתחה את הריצה בדבוקה המובילה, ותמיד איך שנכנסו לישורת האחרונה, היא נדחקה הרחק לאחור ולא הייתה פקטור ממשי על הגדולות.

ופתאום, חולפים להם מספר חודשים, והיא מפגינה סיומות יותר טובות מאחותה. יותר טובות מדפאר. יותר טובות מארגוואי.

לא יודע, מה שנראה כמו עכבר, רץ כמו עכבר, ומדבר כמו עכבר (מעבדה?) זה כנראה עכבר

אלכס דוקורסקי 13 בפברואר 2014

יהיה בהחלט מעניין לעקוב אחרי הקריירה של דיבאבה הצעירה בשנים הקרובות. ותודה על הכתבה המעניינת.

itaish 15 בפברואר 2014

והיום- פעם שלישית גלידה.. דיבאבה שיפרה בכמעט 6 שניות את השיא בשני מייל של דפאר. אומנם מרחק שלא מתחרים בו המון אם אני לא טועה, אבל עדיין מרשים

Comments closed