קנניסה בקלה, ברוך הבא למרתון

שאלת השאלות שכל מי שעוקב אחרי אתלטיקה קלה שאל את עצמו במהלך עשר השנים האחרונות: מה אם בקלה יעבור למרתון? ביום ראשון תתקבל תשובה, ראשונית. להלן התחזית..

 

והנה זה כאן.  קנניסה בקלה.  מרתון ראשון.  שאלת השאלות שכל מי שעוקב אחרי אתלטיקה קלה שאל את עצמו במהלך עשר השנים האחרונות:  מה אם בקלה יעבור למרתון?  למה הוא מסוגל?  שאלה מעוררת דמיון.  שאלה של גבולות.  השאלה הזו עומדת לקבל תשובה, לפחות ראשונית.

ביום ראשון הקרוב, בפריס, ירוץ גדול רצי הארוכות על המסלול ובמירוצי השדה, שיאן העולם לריצות 10,000מ' ו – 5,000מ' קנניסה בקלה, את מירוץ המרתון הרשמי הראשון שלו.  בדיוק שבוע לאחר מכן, ביום עמוס מרתונים (לונדון, רוטרדאם, וינה, ועוד) ירוץ גם אלוף העולם והאלוף האולימפי מו פארה, בלונדון, את מרתון הבכורה שלו.  וכמוהו גם סגן אלוף העולם אברהים ג'יילאן האתיופי.

bekekleflag

(Photo courtesy of Lim CK @ flickr)

ההבדל בין הבחירה של פארה בלונדון המהיר והסופר-תחרותי לבין הבחירה של בקלה במרתון פריס הפחות יומרני, הוא הבדל בעל משמעות מקצועית מאד משמעותית.  טוב, כגיבור לאומי אנגלי, זה לא שממש היתה לפארה בחירה, ודיל של לפחות 500,000 אירו "דמי הופעה" ל"מרתון וחצי" – שיא של כל הזמנים – סגר את הנושא הרמטית.  לגבי בקלה, מדובר בבחירה מאד מעניינת.  ובניגוד לבחירה שלי – אפשר להניח שהבחירה של בקלה לא נבעה מאהבת פריס או מרומנטיקה.

שני האלופים האלו, בגיל 31 ואחרי (או בעיצומה) של קריירת מסלול מפוארת, יכולים היו להסתפק בהישגים ובמעמד שצברו עד כה.  המעבר למרתון הוא מסוכן, לא מובן מאליו. הוא יכול להאדיר, אך גם "לקלקל", לסמן כשלון.  לשניהם, כך נדמה, יש "צ'יפ על הכתף".  לבקלה, מעבר למורשת המרתון הכללית שבה מתגאה אתיופיה מאז ימי אבבה ביקילה ושלפיה בראש וראשונה היא מודדת את ספורטאיה, יש את הצל הענק של אגדת היילה גברסלאסי.  הוא לא יוכל להיחשב לגדול הרצים בהיסטוריה (או בארצו), חרף הדומיננטיות הבלתי-נתפסת משך כמעט עשור על המסלול ובשדה, עד שישתווה להיילה גם במעבר למרתון – הגביע הקדוש האחרון.  מו פארה, לעומת זאת, מתמודד מול הכוכבית שמומחים ואוהדים רבים נוטים לסמן לצד הישגיו.  נכון, אומרים רבים, הוא המאסטר של הריצה הטקטית, אך הוא לא רץ ברמה האבסולוטית של גברסלאסי ובקלה.  הוא מתחרה בעידן שבו טובי הרצים, בעקבות הכסף הגדול, מתחרים במרתון ולא על המסלול.  הוא מתמחה בניצול יתרונותיו אך פחות מגוון ביכולותיו.  מדליות זהב וכל זה, כן, אבל ואבל ואבל.  אני אגב, חושב שהנטייה לזלזל בפארה מוגזמת מאד.  הוא רץ גדול בסגנונו ובדרכו, ובעל "טווח" נפלא מה – 1,500 עד ל – 10,000מ'.  בכל אופן, הצלחה משמעותית במרתון תהיה מבחינתו הגושפנקא הסופית הנחוצה.

בפוסט הזה נדבר על בקלה.  ונתחיל מהשורה הסופית, התחזית שלי:  קנניסה בקלה יסיים לדעתי את מרתון הבכורה שלו, בפריס, בזמן שבין 2:05:30 ל – 2:06:30.   אני אסביר למה אני חושב כך, וגם למה אני חושב שזה טוב (כלומר נכון עבורו).

לפני ההסברים, כמה נתונים:

שיא העולם:  2:03:23ש', ווילסון קיפסאנג, ברלין 2013.

מרתון הבכורה המהיר ביותר (המוכר לצרכי שיא):  2:04:16ש' דניס קימטו, ברלין 2012

שיא מסלול מרתון פריס:  2:05:11ש' סטנלי ביווט, 2012

תוצאת השנה ל – 2014:  2:04:32ש', צגאיי מקונן, דובאי (מרתון בכורה, בגיל 18)

שיאים של רצי מסלול גדולים שעשו מעבר מוצלח למרתון:  היילה גברסלאסי (2:03:59ש', שיא עולם בזמנו), אליהוד קיפצ'וגה (2:04:05ש', התוצאה הרביעית בעולם בשנה שעברה), פול טרגט (2:04:55ש', 2003, שיא עולם בזמנו)

מכאן להסברים:

1.  בקלה לעומת גברסלאסי – ישנם לא מעט קווי דמיון בין המעבר של גברסלאסי למרתון, בשנת 2002 (גיל 29) לבין המעבר של בקלה.  שניהם עשו זאת בשלב שבו האטו מעט ביחס ליכולת השיא האבסולוטית על המסלול, כשכבר לא יכלו לרוץ זמנים מהירים מ – 26:30דק' ל – 10,000מ', ברמה נבדלת משאר העולם.  בעיקר, בשלב שבו פציעות חוזרות בגיד האכילס הפריעו, ויכולת הסיום המסחררת שבזכותה היו בלתי-מנוצחים נחלשה.  הם התחילו להפסיד, ואלו לא רצים שנוהגים להפסיד.  בכל זאת, לשניהם נותרה יכולת לרוץ 10,000מ' בפחות מ – 27 דקות (בקלה אמנם לא עשה זאת בשנה שעברה, אך מיעט להתחרות ויש להניח שהיה מסוגל).  וכמו שגברסלאסי אמר פעם, כשהפסיד לממשיכי דרכו בעלי הסיומת המהירה על המסלול:  26:50… is still good speed for marathon.

מכאן להשוואה, שיכולה לתת פרספקטיבה:  היילה גברסאלסי רץ את המרתון הראשון שלו לאחר קריירת המסלול בלונדון, וסיים בזמן של 2:06:35ש' (בהפסד לחאלד חאנוצ'י ולפול טרגט).  נדרשו לו עוד 5 שנים ומספר ניסיונות כדי לשפר את שיא העולם בפעם הראשונה.  לעומת זאת, כשגברסלאסי עשה את המעבר, הסטנדרט העולמי היה 2:05:38ש' וזמן של 2:06 היה בהישג ידם של מתי מעט (התוצאה שלו היתה גם המהירה ביותר למרתון בכורה, דאז).  בקלה, בנתוני פתיחה שנראים דומים, נכנס לעולם שבו הסטנדרט אחר, וכך גם גובה הצפיות:  עידן של מרדף קבוע אחרי זמנים של 2:03 – 2:04 ושל עומק תחרותי נדיר. עידן שבו צעירים בני 18 רצים 2:04 במכה ראשונה.  לא פשוט לקפוץ אל הבריכה הזו.  מפתה למי שרגיל להיות הטוב ביותר שלא להסתפק בפחות.

אני נוטה להניח שסטנדרט המעבר של גברסלאסי וסטנדרט המעבר של בקלה יהיו די דומים.  אני חושב שגם בקלה מבין שהפרופורציה חשובה ושלא כדאי לתת לאגו לסנוור.  יש זמן.  מרתון ראשון הוא מרתון ראשון.  צריך לנהוג כלפיו זהירות, צניעות, לתת לו את הכבוד.

2. מרתון פריס לעומת מרתון לונדון – כאן מצוי ההבדל המהותי העיקרי, שהוא גם הבדל הצהרתי.  במרתון לונדון יתחרו טובי הרצים בעולם (קיפסאנג, ג'פרי מוטאי, צגאיי קבדה, ועוד רבים אחרים – ארחיב לגביו בשבוע הבא).  הקצב שיוכתב יהיה מהיר מאד (61:40 לחצי בערך – גברסלאסי, לא פחות, יהיה אחד הפייסרים בלונדון, אגב).  אני חושב שזהו לא סט-אפ טוב למרתון ראשון.  זה ללכת ישר אל הקצה של הקצה, עם יותר מדי גורמים משפיעים שאינם תלויים בך (מתחרים שמנסים לשחוק זה את זה), במאמץ לא מוכר ולפני צבירת הניסיון והבטחון הדרושים.  אני חושב שהסט-אפ הזה יהיה קשה מאד לפארה, ובמלים פשוטות – שזו לא בחירה מקצועית מוצלחת (כאמור, זו בעיקר בחירה ציבורית-תקשורתית, אך אני חושש שהיא מאד לא תשתלם מבחינת התוצאה).  על רקע המהלך של פארה, הבחירה של בקלה בפריס כל כך בולטת.  זהו מירוץ הרבה פחות תחרותי.  שני הרצים המהירים בו יהיו עבדאללה שאמי האתיופי (שיא איש 2:05:42ש') ומרק קיפטו הקנייתי, שבגיל 37 סיים שני במרתון פרנפורט האחרון, הראשון שלו, בזמן של 2:06:16ש'.  לא יהיו בריצה רצים נוספים בעלי שיאים מהירים מ – 2:07.  הסט-אפ הוא לאפשרות שליטה של בקלה בקצב, כמעט כפי רצונו.  (לרשימת רצי ורצות העלית במירוץ)

בקלה מעוניין לרוץ את המרתון הראשון כמעין ניסוי, בתנאים שלו.  לדעתי (אם אני בכלל צודק בהנחה שלי) – זהו צעד חכם מבחינה מקצועית.

3.  המעבר מהמסלול למרתון – קיפצ'וגה לעומת טדסה – אפשר להמחיש את הניתוח באמצעות רשימה ארוכה של רצי מסלול מצטיינים (הבולטים שבהם הם טדסה, סיהין, ועוד) שהתקשו מאד בניסיון לקפוץ ישר למרתונים כמו מרתון לונדון.  לעומת זאת, הדרך של קיפצ'וגה (שניצח את בקלה בגמר אליפות העולם ל – 5,000מ' בשנת 2003) מספקת דוגמה הפוכה, מאירת עיניים ממש.  מרתון ראשון צנוע, בהמבורג, שאותו ניצח בנגטיב ספליט משמעותי בתוצאה של 2:05:30ש' (ממש מתחת לרדאר) , ורק לאחר מכן, בברלין, הוא שיפר ל – 2:04:05ש'.  קיפצ'וגה מסתמן היום כאחד הרצים שעשויים לאיים על שיא העולם.  אני צופה שהתכניות של בקלה הן דומות.

4.  הערכת יכולות – האם בקלה ופארה מסוגלים בכלל לאיים על שיא העולם? – ישנה כמובן השאלה אם בקלה ופארה מסוגלים להתמודד עם טובי רצי המרתון כיום, ועם זמנים של 2:03- 2:04.  זו שאלה הטעונה הוכחה.  המעבר לחלוטין לא מובן מאליו, וכל הפנטזיות על קפיצת איכות נוספת לכיוון גבול השעתיים הן בינתיים ספקולציות פופולריות חסרות ערך.  אנחנו גם לא יודעים הרבה על האימונים שלהם, על רמת הכושר הנוכחית (פארה נראה אמנם טוב בחצי מרתון ניו יורק, כשסיים שני אחרי ג'פרי מוטאי), בדגש על ההתמודדות עם הריצות הארוכות מאד.  אני מאמין שהניסיון הזה צריך להתבצע בהדרגה, שהתרגום של העדיפות על המסלול לעמידה בקצבים האלו למשך יותר משעתיים מחייבת התאמה והסתגלות.  שהכתרתם מראש של בקלה ופארה לא מכבדת מספיק את איכותם של מוטאי, קימטו, קיפסאנג ושאר רצי הדבוקה המובילה.

לכן, אני חושב שתוצאה של 2:05:30 עד 2:06:30 תהיה עבור בקלה הצלחה.  ובכל מקרה, התשובה לשאלה כיצד הוא עומד מול טובי רצי המרתון בעולם תצטרך לחכות לפעם הבאה.

ואם אני טועה, ובקלה מתכנן הפתעה הרבה יותר גדולה?  אז א.  אני אישית מאד אשמח.  ב.  איזה כיף לכם שקראתם את הסקירה הזו, כדי להבין שאתם צופים במשהו מיוחד.  והאפשרות רק הופכת את מרתון פריס, ביום ראשון, למעניין עוד יותר.  בסוף, אתם יודעים למי ניתנה הנבואה…

בעיקר, אם לטעות, אז שזה יהיה הכיוון של הטעות.

בהצלחה לאנבסה –

 

 

 

 

שלשות, ריבאונד ועונשין
בלית ברירה

23 Comments

איציק 3 באפריל 2014

תודה נחשון,
למי שלא הבין, בבקשה תסביר למה הכונה ב-ל"מרתון וחצי."
אתה כותב שהתוצאה של 2:06 פלוס מינוס זה הזמן הסביר, וזמן טוב משמעותית תהייה הפתעה נעימה. האם בחירה במרתון פריז לא יכולה דווקא לרמוז שהוא לא מוכן ומכוון דווקא לאיזור 2:10 פלוס?

shohat 3 באפריל 2014

לא מאמין שהיה טורח בשביל 2:10. זה ייחשב כשלון חרוץ. הוא בא כגי לנצח.
מרתון וחצי = חצי המאחק עם המובילים בשביל ההייפ בשנה שעברה, והמרתון המלא השנה. צודק שהייתי צריך להסביר. תודה.

shohat 3 באפריל 2014

שתי הערות. 1. אמרו לי שטווח של דקה "לא נחשב הימור" אז בשביל הספורט… 2:06:17.
אמשיך לעדכן, בתגובןת, לגבי חדשות והתפתחויות, עד ליום ראשון2

yg 3 באפריל 2014

חיכיתי בצמאון לכתבה הזו, כמעט כמו שאני מחכה לפריס ולונדון עצמם..

ביום ראשון, למעט יותר משעתיים, יכולים לשכוח ממני בעבודה.

Barsha 3 באפריל 2014

יפה שוחט. אנליטי כהרגלך.
מסכים אם ההערכה שלך שהבחירה בפריז אינה מקרית, ואמורה לאפשר לו שני דברים:
1. שליטה במתרחש בתחרות עם תחושת ביטחון של עדיפות על פני המתחרים (עד כמה שזה בכלל ניתן במרתון).
2. לצאת בתחושה טובה וחיובית ממרתון ראשון כנקודת ציון בדרך לריצות שיא בהמשך.

הגישה שלו לכאורה מתארת אדם שבא עם גישה של רצון ללמוד, להתפתח יחד עם מתן כבוד למרתון. לזה אני מתחבר מאד ומקווה שתהליך נכון יביא גם לפסגות חדשות בהמשך.
אה, והימור שלי 2:05:12

Barsha 3 באפריל 2014

יפה שוחט. אנליטי כהרגלך.
מסכים עם ההערכה שלך שהבחירה בפריז אינה מקרית, ואמורה לדעתי לאפשר לו שני דברים:
1. שליטה במתרחש בתחרות עם תחושת ביטחון של עדיפות על פני המתחרים (עד כמה שזה בכלל ניתן במרתון).
2. לצאת בתחושה טובה וחיובית ממרתון ראשון כנקודת ציון בדרך לריצות שיא בהמשך.

הגישה שלו לכאורה מתארת אדם שבא עם גישה של רצון ללמוד, להתפתח יחד עם מתן כבוד למרתון. לזה אני מתחבר מאד ומקווה שתהליך נכון יביא גם לפסגות חדשות בהמשך.
אה, והימור שלי 2:05:12

אופיר 3 באפריל 2014

נחשון, האם נפח האימונים למרתון (מכסת הקילומטרים) גדול משמעותית (אם בכלל) מנפח האימונים ל-10,000? האם ייתכן שסכנת הפציעות בהכנה למרתון נמוכה יותר, עקב אימונים פחות עצימים?

shohat 3 באפריל 2014

היי. התשובה לשאלה הראשונה לא אחידה. אצל גברסלאסי היה פחות הבדל מאשר אצל פארה. בכל מקרה התמהיל משתנה. פחות אינטרוולים קצרים ומאד מהירים ותוספת של ריצות ארוכות מהירות. התייחסות מעניינת של פארה לגבי השינוי באימונים שלו – http://m.runnersworld.com/elite-runners/mo-farah-finds-how-hard-marathon-training-can-be?page=single
על השאלה השניה אני נוטה להשיב שככלל כן, אך לא באופן מוחלט. באימונים ברמות האלו סיכון הפציעה תמיד נוכח. ולרצים שונים ישנן נקודות תורפה שונות.

אופיר 3 באפריל 2014

מעניין מאוד, תודה.
היית מצפה שאחרי אימונים אצל סלזאר, מעט דברים עוד יפתיעו את פארח.

גיסר 3 באפריל 2014

2:04:55.
ישראלים תותחיסטים מתחרים בפאריז השנה?

no propaganda 3 באפריל 2014

מעניין, לא ידעתי בכלל שבקלה נכנס למרתון.
תודה.

שחר ד. 3 באפריל 2014

תודה על הסקירה נחשון.

נקווה שהוא יצלח את המעבר, יהיה חבל שספורטאי גדול כזה לא ייזכר באותה נשימה עם גברסלאסי.

היסטוריון של ספורט 4 באפריל 2014

ראשית כל נהניתי מאד נחשון תודה רבה.
שנית אני קצת מופתע מהתוצאות הנפלאות בעיני שאתם צופים לבקאלה .
שלישית : ענית לי על שאלות ותהיות שונות ביחס לרצים.
רביעית : אני כ"כ ציפתי לאיזו ריצה אולימפית ומדליית זהב של הילה גרבסילסי במרתון לצערי זה לא יצא אם לא קשה לך הייתי יותר משמח לדעת על השיגיו העיקריים במרתון איפה הוא רץ במה זכה וכו' .

בעתיד הייתי שמח לפוסט על אלופי הריצות של 5000/10000 שהגיעו להישגים משמעותיים במרתון (חוץ מהצ'כי והפיני ).

תודה רבה

shohat 4 באפריל 2014

היי,
היילה רץ 12 מרתונים בין 2002 ל – 2010. הוא ניצח 9 מהם (4 פעמים רצופות בברלין, שלוש פעמים בדובאי). 10 תוצאות של 2:06:35 ומטה. עד שמקאו שיפר את שיאו ב – 2011, היו לו שתי התוצאות המהירות בכל הזמנים (פעמיים שיפר את שיא העולם, והיה הראשון לרדת מ – 2:04). גברסלאסי, לטוב ולרע, רץ נגד השעון. כמעט תמיד ניסה לשבור את השיא. הוא לא הצליח בשתי נקודות מבחן חשובות (גם מבחינתו): מדליה אולימפית ומרתון לונדון. רשימה של כל המרתונים שלו מצויה בערך עליו בויקיפדיה.

היסטוריון של ספורט 4 באפריל 2014

תודה רבה ,הנתונים שהעברת מעידים עד כמה גרבסילסי רץ ענק ומחזקים בי את תחושת הפספוס …כ"כ היה מתאים שהוא ייגמור עם מדליית זהב אולימפית במרתון ,בכל אופן תודה רבה.

shohat 4 באפריל 2014

תודה. אתה מוזמן לקרוא את פוסט "יום הולדת ה – 40" שכתבתי עליו כאן, ההסברים שלי מדוע הוא בעיניי Jordanesque, ורץ הארוכות הגדול מכולם. http://debuzzer.com/shohat/%D7%97%D7%95%D7%92%D7%92%D7%99%D7%9D-40-%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%94-%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%99%D7%9D/

יעקב 4 באפריל 2014

2:04:56

סקירה מעולה
מה עם דני סטטמן?

shohat 4 באפריל 2014

ראיון מאד מעניין עם יוש הרמנס, הסוכן של בקלה. הרמנס אומר שתוצאה טובה עבור בקלה תהיה 2:05:10 – שיא מסלול, מתייחס להבדלים בינו לבין גברסלאסי ולסיבת הבחירה בפריס ("במרתון הראשון אני לא חושב שכדאי להתחרות מול הרצים הטובים בעולם"). http://vimeo.com/90156691 מאד מומלץ (12 דקות).

shohat 5 באפריל 2014

בין כל הדיווחים הסותרים, אלברטו סטרטי, האמין מאד בדרך כלל, צייץ שבקלה ביקש קצב של 61:40 לחצי הראשון (קצב שיא עולם). אם זה נכון, גובה ההימור גדל – https://twitter.com/albertostretti/status/452142715917316097
Game is on!

אופיר 5 באפריל 2014

אם זה נכון, ההימור שלי הוא על התפרקות קולוסאלית (מהסוג של מוטאי ושות' במרתון לונדון האחרון).

אופיר 6 באפריל 2014

פשוט יפהפה לראות את זה קורה. הגדול מכולם.

ג'וש 6 באפריל 2014

2:05:02 לבקלה !

אופיר 6 באפריל 2014

נחשון, בהתחשב בכך שמדובר בשיא מסלול, ופריס לא ידוע כמסלול פשוט (אף כי ההשוואה בעייתית, כי הגדולים לא נוהגים להגיע לשם) – האם לדעתך זה ה-debut הגדול בכל הזמנים?
ה-2:04:16 של קימטו בברלין קשה לשיפוט, מצד אחד כי מוטאי היה איתו עד הסוף (בניגוד לבקלה, שרץ קרוב ל-15K לבד), ומצד שני בגלל שאני עד היום משוכנע שקימטו יכול היה לרוץ מהר יותר, ובחר לא לעשות זאת מתוך כבוד למוטאי (ואולי אינטרס כלכלי).

Comments closed