קנניסה בקלה – מרתון דובאי

קנניסה בקלה מול לליסה דסיסה ונגד השעון - מרתון דובאי ייערך ביום שישי הקרוב.

נציג את זה ככה:

מרתון דובאי הניב בשנים האחרונות תוצאות מאד מהירות, מבלי למשוך את "השמות הגדולים".  מסלול מהיר, תנאים טובים, והרבה מאד תוצאות מהירות מ – 2:05, כשברוב המקרים אותם הרצים לא התקרבו לזמנים האלו במרתונים אחרים.

בשנה שעברה ניצח אספה צגאי מקונן בתוצאה של 2:04:32, במרתון הראשון שלו, בגיל 19 בלבד.

במרתון לונדון הסדר הוא הפוך.  הוא מהוה "מרתון החלומות" המרכז את "השמות הגדולים".  המון Hype מראש והרבה סקרנות ודרמה, אך הרצים לא משיגים שם את התוצאות המהירות ביותר שלהם.  התוצאות לרוב מעט מאכזבות.

אז באיזה מרתון לבחור?

קנניסה בקלה הולך השנה על אסטרטגיה מעניינת, משולבת.

ביום שישי הקרוב הוא יתחרה במרתון דובאי, מן הסתם בתקוה לשפר את שיאו האישי ולרשום תוצאה של 2:04 לפחות.

באפריל הוא יתחרה בלונדון לצד הטובים ביותר:  שיאן העולם דניס קימטו, וילסון קיפסאנג (השיאן הקודם, שניצח בשנה שעברה בלונדון ובניו יורק), עמנואל מוטאי (בעל התוצאה השניה בכל הזמנים, אחרי קימטו) ואליהוד קיפצ'וגה וסמי קיטווארה (ששניהם ניצחו אותו בשיקגו), בין השאר.

האם האסטרטגיה הזו נכונה?  אין ספק שהיא פחות מקובלת, ויש בה הימור.  היכולת להתאושש ממרתון מהיר בינואר כדי להתחרות עם הטובים בעולם באפריל  – מסופקת.

ולכן אני נוטה לחשוב שסדר העדיפויות של בקלה ברור, שהוא מרגיש שהוא בכושר, והעדיפות מבחינתו היא לקבוע זמן מהיר.

במרתון דובאי אין, בדרך כלל (ואלא אם כן יש סיכום מיוחד עם בקלה) "appearance fees" ולכן התמריץ של בקלה (מקצועית וכספית) הוא לנצח.

אל תטעו.  בקלה לא יוכל לרוץ "ריצת טמפו" ולנצח ב"הילוך שלישי".  כדי לנצח הוא יידרש למאמץ קצה.

 

bekele

 

זה יהיה המרתון השלישי עבור בקלה, בן ה- 32, וכולם תוך תקופה של פחות מעשרה חודשים.  את הראשון הוא ניצח באפריל בשנה שעברה בתוצאה של 2:05:04ש'.  באוקטובר הוא התחרה בשיקגו והסתפק במקום שלישי מאכזב, עם 2:05:51ש'.

לפי הדיווחים האחרונים (המפתיעים) מתאמן בקלה בתקופה האחרונה תחת הדרכתו של המאמן האיטלקי רנאטו קאנובה, בדגש על ריצות כביש ושטח, והורדת מינון אימוני המהירות.

המתחרה העיקרי שלו על הנייר יהיה בן ארצו לליסה דסיסה.  דסיסה ניצח בדובאי לפני שנתיים עם 2:04:45 (המרתון הראשון שלו, וגם שיאו האישי).  באותה שנה הוא ניצח בבוסטון באפריל (את הדאבל הזה הוא ינסה לשחזר שוב השנה) ובקיץ סיים במקום השני באליפות העולם.

הוא גם סיים שני (7 שניות אחרי קיפסאנג) במרתון ניו יורק האחרון.  דסיסה, אולי שם פחות "מושך" אבל הוא ה – real deal, מאד מהיר ומתחרה חזק.  ריצת "סולו" לא תהיה כאן.

לא פחות מ – 21 רצים בעלי תוצאות מהירות מ – 2:10 יזנקו, כשהמתחרים הבולטים הנוספים הם פייאיסה לילסה (ש.א. 2:04:52 כשסיים שני בשיקגו 2012) וברנאו שיפראו (2:04:48 למקום שני בדובאי, בשנה שעברה).

תנאי מזג האוויר טובים ויש לצפות לריצה מהירה מ – 2:05.  שיא המסלול של איילה אבשרו הוא 2:04:23ש'.

***

גם מירוץ הנשים צפוי להיות חזק מאד:  שיאנית המסלול אסלפש מרגיה (2:19:31), הקנייתית לוסי קאבו (2:19:34), מסלש מלקאמו (2:21:01, הרצה השניה בכל הזמנים ל – 10,000מ) ומספר רצות נוספות בעלות תוצאות מהירות מ – 2:22.

***

תחזית?  לא, אני לא הולך לתת ניחוש הפעם.  מצד אחד, אני סקפטי אם נראה שוב את בקלה הבלתי-מנוצח.  מצד שני, מאד סקרן, מאד רוצה, ולגמרי בעדו.

קשה להאמין שמאז הוידיאו הנצחי הזה עברו כבר יותר מעשר שנים.  Anbessa= האריה. "טריק טסרה" = עשה היסטוריה.

 

ליגה של ווינרים
זה מתחיל (אליפות העולם בראלי 2015)

21 Comments

ארז א. 22 בינואר 2015

קאדר רציני ביותר יהיה בלונדון אם כך.
נחשון האם זו הפעם הראשונה בה קיפסנג וקימטו מתחרים באותו מרוץ?
מהיכן רשימת המשתתפים?

shohat 22 בינואר 2015

הם עדיין לא התחרו אחד נגד השני במרתון. הם חברים ומתאמנים ביחד בתקןפות מסוימות. בשבועיים האחרונים פורסמו רשימות רצי העלית ללונדון, בוסטון, פריס. .

ארז א. 22 בינואר 2015

אפשר קישור לרשימה?

ארז א. 25 בינואר 2015

תודה נחשון.
בולטים בהעדרם – דסיסה, גבראמרים ומוטאי (ג'פרי). אתה יודע אם הם מתחרים במרתון אחר באביב?

bhr 22 בינואר 2015

נחשון תודה,
האם מתקיימות בדיקות סמים במרתון דובאי (ובאחרים )?

shohat 22 בינואר 2015

שאלה טובה. לגבי מרתון דובאי – אני לא יודע. לגבי המרתונים בסדרת המייג'ורס (לונדון, בוסטון, שיקגו, ניו יורק, טוקיו, ברלין) – כן, יש פרוטוקולים מחייבים ונוקשים (זה לא אומר שאת כולם תופסים). לפני שבוע פורסם שהמרתונים הללו גם יממנו מתקן לביצוע בדיקות שגרתיות (בדיקות מחוץ לתחרות) במזרח אפריקה – צעד משמעותי לא פחות מאשר בדיקות ביום המירוץ.

איציק 22 בינואר 2015

בחירה מעניינת, אך בכול זאת בעיניין ההתאוששות. אתה כתבת בזמנו שרץ (יפני כמדומני) רץ המון מרתונים באותה שנה ובתוצאות סבירות פלוס. למה לחשוב שבשלושה חודשים בקלה לא יצליח להתאושש. אולי זה חריג, אבל אפשר ללמוד משהו מהיפני ולהתאושש. היכן הבאג אצלי?

shohat 22 בינואר 2015

היי איציק. קודם כל אני מבסוט ממך לאללה, שאתה מפגין שליטה כזו בחומר!
שמו של הרץ היפני הוא יוקי קוואוצ'י. הוא אכן תופעה יוצאת דופן, רץ מעל 10 מרתונים בשנה ורובם בזמנים של 2:08 עד 2:12.
גם רצי שנות ה – 70, שורטר, רודג'רס וכו' נהגו להתחרות יחסית הרבה (3-6 מרתונים לשנה לא היו דבר חריג).
בשנים האחרונות מקובל בקרב רצי העלית להתחרות בשתיים ולכל היותר בשלושה מרתונים בשנה.
הסיבה היא שריצת מרתון בקצב מקסימלי, בוודאי ברמות הגבוהות ביותר, היא מאמץ קצה שגורם להרס של תאי שריר. דרושה תקופת התאוששות (ריצה בעומס נמוך יותר) של כמה שבועות, ותקופה של 8 שבועות לאחר מכן לא תמיד מספיקה לחזרה לשיא הכושר. פועל עקרון של מחזרויות: מגיעים לשיא, משם יורדים, ובונים מחדש, במחזורים של 4-6 חודשים. אם אתה חוזר מוקדם מדי לעומס אימונים גבוה, החשש הוא שהגוף לא השתקם מספיק. אם אתה חוזר מאוחר מדי, החשש הוא שלא תספיק לבנות גבוה מספיק.
כמובן שלא מדובר במדע מדויק. יש תלות אינדיבידואלית גבוהה. יש גם לא מעט דוגמאות להצלחות.
ר' למשל שתי ריצות המרתון של גזצ'או שלנו ב – 2012, בהפרש של 4 שבועות בלבד.
הטענה איננה שבקלה עושה משהו בלתי-סביר על פניו, אלא מה הדרך הרציונאלית הממקסמת את סיכויי ההצלחה במירוץ נתון. הוא נוקט בגישה אגרסיבית יותר, יתכן שתצליח, אך יש בה מימד ברור של סיכון.

איציק 22 בינואר 2015

יש כאלו שכייף לקרוא, אז זוכרים.

צור שפי 22 בינואר 2015

+1. מעניין כתמיד.

רני 22 בינואר 2015

מסכים לגבי המחזוריות ותוספת קטנה, בקלה עם כל הכבוד הוא עולל בכל מה שקשור למרתון לכן לנסות מרתונים בהפרשים כאלו קרובים עם הניסיון המועט שלו כרץ מרתון נראה לי סיכון וגם זאת לא נראת לי התנהלות ודרכו של קנובה ,כך שלי נראה שדובאי היא מטרת ביניים כחלק מעבודת נפח (גם נפח חשבון הבנק) ובלונדון שיא ,מאני טיים. לגבי הדוגמה של יוסף גיזאצו זו כמובן לא דוגמה להצלחה זה ברור ,שכן הוא החמיץ קריטריון רץ ברמתו 2:15 זה אכן מרתון כמו ליפני.זה רק מראה עד כמה הפיספוס עם הבחור הזה הוא גדול .

רני 22 בינואר 2015

עוד תוספת קטנה גם דסיסה לפי תורת האימון איננו בשיאו וגם הוא מגיע חודשיים וחצי אחרי השיא בניו יורק

shohat 22 בינואר 2015

יוש הרמנס הסוכן של בקלה הסביר שהוא מכוון ל 2:04 נמוך ושהוא נמצא להערכתו בכושר טוב יותר מלפני שיקגו. הם טוענים שההכנה שלו לשיקגו היתה קצרה מדי. לפחות בהצהרות הם לא מתייחסים לזה כריצת הכנה. הוא ינסה לרוץ מהר.

ההנחות שלך נכונות בתיאוריה אבל היישום של כל רץ ומאמן עשוי להיות מעט אחר.

גזאצו החמיץ קריטריון אולימפי בארבעים וכמה שניות. לכן הוא ביצע מרתון נוסף לא מתוכנן כדי לנסות חהשיג אותו, תוך ארבעה שבועות. הוא שיפר את הזמן ופספס קריטריון בשבע שניות. זו לא הצלחה אבסולוטית אבל ריצה מדהימה בהתחשב בזמן הקצר כל כך בין שני המרתונים.

עמית 22 בינואר 2015

נראה סוג של משחק מכור בין סוכני אתלטים. איפה הקנייתים? ועוד תמיהה: מדוע המרוץ לא רשום בקלנדר של AIMS?

shohat 22 בינואר 2015

יתכן שיש בזה משהו, אבל זה לא הסבר שלם.

קח בחשבון כמה הנחות:
1. רצי הטופ 10 בעולם יתכננו שני מרתונים, אביב וסתיו. לא כולל מרתון אליפות העולם בקיץ שחלקם ישתתפו בו.
2. רובם ככולם השתתפו במרתונים בספטמבר עד נובמבר, וכבר מחוייבים למרתונים של אפריל (לונדון, בוסטון, פריס, רוטרדם)
3. בדובאי לא משלמים appearance fees, כסף שלא מותנה בנצחון (ככל הידוע לי). אמנם הפרס למנצח גדול מאד – 200,000 דולר, אבל בשביל זה צריך לנצח.
4. דובאי לא נותן ניקוד בסדרת המייג'ורס (חצי מיליון דולר למנצח בדירוג מצטבר ב – 6 המרתונים הנספרים בחישוב דו-שנתי, הפרס ניתן כל שנה).

התוחלת הכלכלית של ריצה בדובאי פשוט נמוכה יותר. זה שבקלה ודסיסה ירוצו שם זה שידרוג משמעותי. גם גברסאלסי התחרה בזמנו כמה פעמים בדובאי. וגם בקלה ודסיסה לא מתחרים במקום באפריל, אלא בנוסף. כאמור, זו החלטה מקצועית שאיננה שגרתית.

עמית 22 בינואר 2015

נשאל את פאלורו. הוא היה מעורב בהבאת זרים לטבריה ויודע משהו לגבי התחרות על רצים מול דובאי

YG 22 בינואר 2015

אכן נעקוב אחריו גם בדובאי, אחריו ואחרי מלקמו.

לגבי לונדון- זה כבר סיפור אחר לגמרי, לצערו ולצער קימאטו, קיפצ'וגה ושאר החבר'ה, וילסון קיפסנג הוא רץ המרתון הכי טוב בעולם, ויהי קשה עד כמעט בלתי אפשרי לנצח אותו.
עם או בלי דובאי- קנניסה היום, לא יכול לעמוד בקצבים של קיפסאנג

Yavor 23 בינואר 2015

אם זה נכון לגבי זמני התאוששות – האם היפני לא יכול להיות רץ צמרת, אם הוא ייתן לגוף שלו לנוח יותר?

shohat 24 בינואר 2015

ניתן לצפות לזמן מהיר יותר. קשה להעריך עד כמה. העניין הוא שבריצה אתה שווה את מה שרצת, וההחלטות המקצועיות הן חלק מהסיפור. כנראה שלקוואוצ'י ה – claim to fame של ריבוי מרתונים מהירים והתדמית שבנה חשובים יותר מלרוץ 2:06 נניח. היכולת המיוחדת שלו מרשימה בפני עצמה.

YG 25 בינואר 2015

נחשון- פרש בקילומטר ה-30. איך הפציעה אמורה להשפיע על לונדון?

איך אתה מסביר את זה שאת ה-200,000$ (שוב) לוקח בחור אתיופי צעיר שאף אחד לא מכיר?

Comments closed