ערב אופטימי

היימרו עלמיה וגירמה אמרה היו הכוכבים בערב אופטימי של תוצאות נהדרות באליפות ישראל ב - 10,000מ'.

המאמן הניו זילנדי האגדי, ארתור לידיארד אמר:

“I’m one of those people who realize that there are great champions everywhere;  every village, every town, every country”.

אמר, ועשה.  סביבו של לידיארד, באוקלנד שבניו זילנד, התרכזה קבוצה קטנה של רצים שצמחו יחד באופן מדהים – קבוצה שייצרה כמות בלתי-פרופורציונאלית של אלופים ומדליסטים אולימפיים.  את הסיפור המלא על לידיארד ורציו והצלחתם הבלתי מסתברת נשמור לפוסט אחר.  אך מה שלידיארד לימד, מעבר לתרומה המשמעותית לתורת האימון, היה על כוחה של קבוצה והדינמיקה שהיא מייצרת.  אני באופן אישי מאמין שמדובר בגורם חשוב בתורת האימון.

ערב מיוחד מאד היה אתמול באיצטדיון האתלטיקה בהדר יוסף.  ערב של תוצאות נהדרות ושל פריצות דרך משמעותיות עבור כמה מהרצים הישראלים הבכירים.  יצאנו ממנו אופטימיים לא רק בגלל התוצאות אלא גם בגלל שאולי מסתמנת מגמה.  מסתמנת התפתחותה של קבוצת רצים איכותית במיוחד, חברים, שיחדיו, כשהם עוזרים אחד לשני, מושכים וגם מתחרים אחד מול השני, יוכלו להמשיך לפתח את מה שזכינו לראות אתמול, בערב אחד אופטימי.  הדינמיקה יפה, ומבטיחה.

***

קודם כל נברך על התוצאות –

היימרו עלמיה ניצח באליפות ישראל לריצת 10,000מ' בתוצאה נהדרת של 28:12.87דק'.  תחילה נעצר השעון האלקטרוני על 28:12.58 – תוצאה השווה לשיאו הישראלי של טסמה מוגס, אך לאחר בדיקה של הפוטו פיניש תוקנה התוצאה הרשמית, האיטית במעט מהשיא.

הפייסינג (בסיוע שני רצים שהוזמנו במיוחד מאתיופיה) היה גם הפעם רחוק מאידיאלי – 14:18 בלבד לחמשת הק"מ הראשונים, וכך ראינו הגברה משמעותית של הקצב בחצי השני – 13:54 בערך, עם סיבוב אחרון מאד מהיר של עלמיה ותחושה שהשיא היה לגמרי בתחום יכולתו.  אני מסכים לניתוח של פרופ' אורי גולדברוט – שהריצה מעידה על יכולת של עלמיה להתקרב לגבול ה – 28 דקות ואולי אף לרדת ממנו, בכושרו הנוכחי.

מדהימה לא פחות היתה הריצה של חברו הטוב של היימרו, גירמה אמרה.  גירמה היה צמוד לעלמיה לכל אורך הריצה, עד לסיבוב האחרון, וסיים בתוצאה של 28:17.94 דק', שיפור נהדר של מעל דקה לשיאו האישי.

היימרו וגירמה, מאגודת אתלטי אורן השרון, קבעו שניהם קריטריון לאליפות אירופה שתערך בציריך בקיץ הקרוב.  וובה בריהון מעמותת הצבי, שסיים שלישי בתוצאה של 28:55.78  – שיפור משמעותי לשיאו למרחק – פספס ב – 78 מאיות בלבד את הקריטריון, אך ישתתף ממילא בריצת המרתון באליפות אירופה (בריהון סיים ראשון מבין הישראלים באליפות העולם בחצי מרתון לפני כמה שבועות).

אחרי השלישיה המובילה המרשימה הזו, לא מעט רצים נוספים קבעו שיאים אישיים.  התוצאות המלאות כאן –  ובאופן כללי כיף לראות הרבה חיוכים מרוצים.  כפי שתמצת ניר אילן את הריצה שלו בשלוש מלים – "יגעת ומצאת תאמין".  זו התחושה הכללית למקרא רשימת התוצאות.

almaya

(התמונה באדיבותו של תומר גמינדר)

***

ברקע של התוצאות של היימרו ועלמיה ההצלחה של המאמנים ד"ר אמנון גור וזוהר זימרו הגאים;  וגם ההחלטה של קבוצה של רצים צעירים מוכשרים לעשות את הנדרש כדי להתאמן וללמוד. הם נסעו לאתיופיה, התאמנו בגבהים של 2,300 מטרים מעל פני הקרקע, רצו פעמיים ביום, אכלו ושתו ולמדו יחד עם טובי הרצים בעולם.  כך הם גם מצאו את עצמם יושבים וצופים במרתון לונדון יחד עם אימנה מרגה, גברה גברמראים ומרקוס גנטי, בין השאר- סצינה שתיאר לי אמיר רמון, שקבע גם הוא אתמול שיא אישי מרשים.  ההתקדמות המשמעותית מגיעה כשאתה לא מסתפק בלהיות ראשון בסביבה שלך, אלא מתאמן כשאתה מוקף בטובים ממך, מתעורר כל יום מחדש כדי לגלות כמה יש לך עוד ללמוד, לעשות, לעבוד.  אני מאמין שהמפתח לשיפור הוא לא רק תנאי הגובה.  זו הפרספקטיבה.

אני אופטימי כי יש סיבות לחשוב שיש כאן מעבר להצלחה אינדיבידואלית בקביעת תוצאה.  נוצרת דבוקה של רצים  – הכוללת גם את טסמה מוגס (המתאושש מפציעה) ואת זוהר וגם רצים נוספים שמתקדמים ומקווים להצטרף לחבורת החוד הזו.  היכולת להתאמן כקבוצה עשויה להתברר כגורם מפתח בהמשך השיפור, כולל במעבר הצפוי של חלק מהרצים המוכשרים האלו לריצת המרתון בשנים הקרובות.

***

מברוק לאלכס דוקורסקי – המגיב והמפרגן הקבוע כאן בדה באזר, שקבע אתמול במקצה השני שיא אישי יפהפה של 33:45.69.  כשמגיע – מגיע!

על קצה המזלג - עידו גבעון
מכביבול - פודקאסט 011 - ספיישל אליפות!

23 Comments

מיש 9 במאי 2014

נחשון – רק לתקן ל"אתלטי אורן השרון" ולא רצי אורן רמת השרון

נהנתי לקרוא כרגיל

shohat 9 במאי 2014

איך התבלבל לי ככה? תודה! אתקן כשאהיה ליד מחשב.

מתן גילור 9 במאי 2014

כל הכבוד לאלכס. יופי של תוצאה.

נחשון, כתיבתך כרגיל נפלאה.

שבת שלום.

אלכס דוקורסקי 10 במאי 2014

נחשון ומתן, תודה רבה על הפירגון. כיף גדול.
עמדתי מהצד וצפיתי במקצה הראשון. היה פשוט קסום ומרגש. גם לראות את חבורת החוד שמגבירה משמעותית את הקצב בחלקה השני של הריצה וגם התוצאה של אמיר רמון, שמסיבוב לסיבוב השיא האישי, אליו שאף, הפך להיות מוחשי יותר ויותר.
באמת ערב קסום וכן ירבו כמותו.

איציק 9 במאי 2014

אני לא מבין, עד היום לא התאמנו בקבוצות? מה השתנה?
נכנסתי ללוח התוצאות וראיתי פיזור בין מספר קבוצות ונראה לי מה שהייה זה מה שיש. מה פספסתי?
חוץ מזה, האם יש משהו מעניין גם במקצועות אחרים (גברים/נשים)?

נחשון שוחט 9 במאי 2014

לאורך השנים היו מספר מאמנים בולטים בארץ שהתרכזו אצלם קבוצות של רצים טובים. לי יש היכרות קרובה עם הקבוצה של רפי וישניצר- שם התאמנו ומתאמנים רצים כמו אסף בימרו, דב קרמר, סוונך דסטאו ונוספים. השיוך לאגודה לא תמיד חופף לשאלה עם מי מתאמנים – כלומר רצים מאגודות שונות בהחלט יכולים להיות שותפים קבועים לאימונים. הדגש בפוסט הוא שלדעתי העובדה שלא מדובר בפריצה של רץ אחד, אלא במספר רצים מאד איכותיים שמראים יכולת גבוהה של 28-29 מוסיפה לסיכויי המשך ההצלחה, עוד יותר אם ימשיכו לשתף פעולה ולהתאמן ביחד.

itaish 9 במאי 2014

כיף לקרוא, והיה מרגש לצפות בשידור. נראה שגם הרצים וגם המאמנים שלהם מאמינים שיש עוד הרבה לאן להתקדם. אינשאללה.

ג'וני 9 במאי 2014

על מנת לקדם את האתלטיקה בישראל
התקשורת מתפקידה חייבת לשווק את המוצר אחרת לא תהיה מודעות ולא נגלה רצים טוב יותר.

איציק 9 במאי 2014

לפי גישה זו, הכדורגל שלנו מתקדם, ולא סתם, אחד המתקדמים בעולם.

מנחם 9 במאי 2014

לא ממש. העובדה שמשהו משמש תנאי לא אומרת שהוא תנאי מספיק.

איציק 9 במאי 2014

ברור לי, רק הצורה בה המגיב כותב נראה שרק אם נתחיל לכתוב על זה בעיתון, מייד יתחילו להשבר שיאים עולמים באתלטיקה על-ידי אתלטי ישראל, ולא היא.

ג'וני 9 במאי 2014

ישראל לא מדינה של כדורגל מחוסר עניין ולכן יחסי ציבור ושיווק תקשורתי אובססיבי ללא שום סיבה לא יעזור לענף להצליח והתוצאות בהתאם .

יותם 9 במאי 2014

רק חבל שכל כך מעט צופים מגיעים לכבד ולעודד את הרצים

שי 9 במאי 2014

הכתבת קצב שערורייתית!!!!!איך אפשר לחשוב על תוצאה של 28 נמוך כאשר החמש הראשונים על 14:18???אם האתיופים כל כך יקרים שיביאו מקניה שיביאו מאירופה חבל כי זה בדיוק ההבדל בין כתבה נרחבת על האתלטיקה לבין התעלמות מוחלטת!!

שני רצים נוספים מלבד גרמה ועלמיה עשו לי את הריצה והם דב קרמר הבלתי נגמר אפשר להגיד עליו הכל אבל כרץ הוא מדהים והשני מוגס טסמה כאחד שהיה לידו ממש במקרה נדהמתי לראות את העידוד מכל הלב את הצרחות שלו לחבריו לקבוצה,זה היה אמיתי וכן מקווה שיחזור במהרה .
נחשון לא לשכוח שהיו גם נשים תוצאות מדהימות לאזאונט ולאירנה אור הפתעת התחרות!!!

yg 9 במאי 2014

מה עשה אתמול דב קרמר? לא ראיתי תוצאה שלו באתר האיגוד.

הקטע הזה שתמיד מצליחים ליפול עם הפייסרים מוציא אותי מדעתי, מבזבזים הרבה כסף, פעם אחר פעם, ומביאים חובבנים במקרה הטוב.

עומר רמון בן 17 (אח של אמיר?) עשה 34.29, אתה מכיר? יכול להרחיב עליו?

shohat 9 במאי 2014

קרמר רץ 32:45 בערך (זו לא התוצאה הרשמית), הוא בן 49.
עומר רמון הוא למיטב ידיעתי בן דוד של אמיר.

אלכס דוקורסקי 10 במאי 2014

אכן בן דוד.

yg 10 במאי 2014

אלכס מברוק על התוצאה!

אתה יכול להרחיב קצת על רמון הבן דוד? רץ הרבה שנים? התחיל במרחקים יותר קצרים? למה בגיל כזה הוא כבר רץ 10 ולא בונה בסיס טוב נניח ב-800-1500? גם הוא משריד?

אלכס דוקורסקי 10 במאי 2014

yg, תודה רבה.
בני ענה בצורה מקיפה על התשובה. מהיכרות מאוד קצרה, מדובר בנער מאוד רציני ומוכשר, והלוואי שיצליח בעתיד בכל מעשיו.

יותם 9 במאי 2014

קרמר כנראה 32:49.

בני נוה 10 במאי 2014

עומר רמון החל להשתתף במרוצי כביש ל- 5 ק"מ לפני שנתיים. בשנה שעברה החל לרוץ גם במרוצי 10 ק"מ ובמרוץ האביב השנה כבר ירד בכמה שניות מ- 35 דקות.
לפני מס' חודשים הוא החל להתאמן בעירוני אחי נצרת ולקחת חלק גם בריצות בינוניות. הוא כבר קבע 4:20 ב- 1,500. יצא לי לשוחח עם אבא שלו באחת התחרויות והם מודעים לחשיבות של התמקדות במרחקים הבינוניים בשלב זה.
התרשמותי היא שעם הכישרון הטבעי (כנראה שיש משהו בגנים) הרצינות של הילד והתמיכה של האבא והבן דוד, יש סיכוי שהוא יתפתח עם הזמן לאחד הרצים הלבנים הטובים בארץ.

אורן 10 במאי 2014

כמי ששידר את הריצה, התרגש בסיום לראות השוואת שיא ישראלי עם זיק של תקווה כי הזמן הרשמי יהיה טוב לפחות במאית, ניפח חזה למראה התוצאה של גירמה, כל זאת עוד בטרם נודעו יתר התוצאות המרשימות, אני רק יכול להצטער שאני הוא זה ששידרתי ולא נחשון. לפחות בריצות ארוכות ובספליטים השונים אני מודה שאיני בקיא ואיני שולט כמו בתחומי אתלטיקה אחרים. בכל מקרה זה הזמן לברך את כל משפרי השיאים ויתר הרצים, וחשוב מכך, לא לשכוח את הרצות אשר למרות שריצתן, באופן יחסי, הייתה פחות איכותית מזו של הגברים, גם שם קבעו 66% מהמשתתפות שיאים אישיים מרשימים

shohat 10 במאי 2014

עשית שירות גדול עם השידור וכך זכיתי לראות (הפעם מהבית, בגלל אילוצים). אתה עושה עבודה נהדרת.

Comments closed