בעקבות שיא העולם של פלורנס קיפלגאט

האם כדאי לקבוע שיא אבסולוטי לחצי מרתון במסגרת ההכנה למרתון?

1.  לפני שלושה ימים בברצלונה, פלורנס קיפלגאט שיפרה את שיאה העולמי למרחק חצי מרתון.  היא רצה 65:09 דק', שיפור של 3 שניות לשיא שהיא קבעה בעצמה באותו המירוץ בשנה שעברה.  בדרך היא שיפרה גם את שיאה העולמי של טירונש דיבבה ל – 15 ק"מ ואת השיא ל – 20 ק"מ.

Florence_Kiplagat

(Photo courtesy of Christian Peterson-Clausen, התמונה ממרתון ברלין 2011, שם קבעה קיפלגאט את שיאה האישי למרתון 2:19:44ש')

2.  קיפלגאט מתכוננת למרתון לונדון שייערך ב – 26.4 המבטיח להיות מיוחד ואיכותי, כרגיל.  בקרב הנשים תתחרינה בין השאר עדנה קיפלגאט (אלופת העולם בפעמיים האחרונות, שניצחה את פלורנס ב – 3 שניות בלבד בלונדון בשנה שעברה), מארי קייטאני (שיא אישי 2:18:37ש', שחזרה להתחרות לאחר לידה בשנה שעברה, וניצחה במרתון ניו יורק) ופריסקה ג'פטו (אלופת לונדון וניו יורק 2013).  לאחר שריטה גפטו נתפסה בשימוש בחומרים אסורים, אלו הן כנראה ארבע רצות המרתון הטובות בעולם כיום.

3.  בפוסט המעניין הזה מספר מכתיב הקצב של פלורנס קיפלגאט, Marc Roig Tio, על ריצת השיא בברצלונה.  הוא כותב שהתכנית היתה לרוץ מעט מהר מהתוצאה שקבע קייטאני בחצי מרתון ראס את חיימה באיחוד האמירויות יומיים קודם לכן – 66:04 דק'.  הוא מספר שכשמאמנה של קיפלגאט ראה מרכב הליווי שהקצב מהיר מהצפוי בנקודת ה – 10 ק"מ, הוא נתן הוראה להגביר את הקצב כדי לנסות לשבור את שיא ה – 15 ק"מ של דיבבה.  קיפלגאט רצה 12:01 דקות (!!) בין הק"מ ה – 11 ל – 15 ועברה 15 ק"מ ב – 46:14דק', שיפור של 14 שניות לשיאה של דיבבה.  משם האטה קיפלגאט מעט בשני הקילומטרים הבאים, באופן מכוון, אך כששוב ראתה את הזמן ל – 18 ק"מ והבינה ששיא העולם בהישג יד, היא הגבירה מחדש את הקצב.

4. בשבילי זה תירוץ להפנות לפוסט שכתבתי לפני כמה שנים, המתייחס למירוצי הכנה בתקופת האימונים למרתון, ולשאלה אם "כדאי" לכוון לקביעת שיא אבסולוטי בחצי מרתון שבועות לפני ריצת המרתון עצמה.  במרכז הפוסט עמדו ההסברים/ניבויים של המאמן רנאטו קאנובה:  “אין מצב” הוא כתב (בציטוט חופשי ולא מדויק), “שאתלט ברמה הזו יפגין כושר שיא וחידוד לחצי מרתון ויהיה מוכן כמה שבועות לאחר מכן לקרוא תיגר על שיא העולם במרתון” (כנסו, הדוגמאות בפנים).

5. והנה הקאצ':  מיהו המאמן של פלורנס קיפלגאט?  כן, אותו המאמן שצעק לה מהרכב, קדימה להגביר ולשבור את השיא?  נכון, רנאטו קאנובה, הוא ולא אחר.

6.  אז מה כל זה אומר?  מה הלקח?  אין לקח, בינתיים.  אולי אחרי לונדון יהיה.

7.  ובינתיים, קיפלגאט חוגגת שיא עולם נהדר.  וברגעים כאלו- מה זה בכלל משנה מה יהיה?  מברוק!

 

 

#מכביבול – פודקאסט 029 - סיכום ק"ש
תסריט חצי דמיוני לנפילת ריאל מדריד וברצלונה

17 Comments

ארז א. 19 בפברואר 2015

אין מצב שאין לקח :)
ובכל זאת – מה דעתך? היא תיפול בלונדון?

shohat 19 בפברואר 2015

ביא לא תיפול. היא תרוץ 2:20 (כמו בשנה שעברה) ולא 2:17 או מהר יותר כפי שתוצאת החצי לכאורה "מנבאת". והיא תפסיד לקייטאני (לפחות). אה, והיא לא תתחרט לרגע על שיא העולם.

יואלזיניו 19 בפברואר 2015

נחשון ענית בעצמך על השאלה. 7 הוא הלקח ל-6.
אם יש צ'אנס לכזה שיא, לא מפספסים אותו.

גילעד 19 בפברואר 2015

נחשון, אני פשוט אוהב איך שאתה כותב. תודה!

Ivan Pedroso 20 בפברואר 2015

+1

נחשון שוחט 19 בפברואר 2015

מצאתי בינתיים את ההתייחסות של קאנובה לשיא של קיפלגאט, הוא ממשיך להיות עקבי לגישתו:

The official time is 1:05:14.

The organisers did a big mistake, not requesting official timing at 20 km (unofficial time was 1:01:56, with 31'09" + 30'47").

Florence ran the last 1095m in 3'18", with the last 5 km at 3'02"4 average.

I prepared a table looking at 1:05:30, thinking the record could be bettered already last Friday by Priscah Jeptoo, who lost the opportunity because of very slow first 5 km.

However, 1:05:14 is faster than my expectations.

I started to put in the mind of Florence the possibility to try the WR in December, when I saw her shape better than ever, considering the seasonal period.

We, in Agreement with her management (Global), choose a fast HM like Barcelona (I know very well, since Abel Kirui won in 2012 in 60:27 and Eliud Kipchoge last year in 60:04), for not having the mental problem to look for winning the race, situation that she could find running RAK, and we didn't want to publicize the attempt, for preserving full concentration without being disturbed before the race.

This is a great record, but looking at London Marathon can only show the possibilities of Florence. For being able to run under 2:17 the problem is TRAINING, and I don't think still possible something like this in 2 months time, since during the last month we prepared specifically this attempt, and the preparation for full Marathon is obviously very different from what Florende did.

I agree with Ventolin that Florence can currently run under 30' in a race on track of 10000m, instead about Marathon I still have some doubt. The next period can decide the real goal for London.

Read more: http://www.letsrun.com/forum/flat_read.php?thread=5641006#ixzz3SA859SiC

כמה הבהרות:
1. מסתבר שלא היתה מדידה רשמית בנקודת ה – 20 ק"מ, כך שהשיא הזה לא יוכר.
2. בבקשה קראו את הפוסט שהפניתי אליו, מ – 2010 – הוא הפוסט היותר כיף והיותר מעמיק. במקום למחזר הפניתי.
3. אין לראות בדברים טיעון קונקלוסיבי נגד ריצת שיא חצי מרתון בהכנה למרתון, אלא רק פרספקטיבה. הטיעון של קאנובה מאד הפתיע אותי במקור, ומאז אני עוקב.
4. יש הבדל בין רצים ורצות ברמות האלה, לבין רצים חובבים, שאצלם ההבדלים בקצבי האימון יהיו פחות קריטיים.
5. יש לשים לב שהטענה של קאנובה לא מתייחסת בכלל לבעיית "התאוששות" חצי המרתון, אלא להבדל בקצבי האימון בתקופת ההכנה הסמוכה – כלומר החידוד הדרוש בשבועות שלפני ריצת חצי המרתון.
6. המשמעות היא שאם לפי חצי המרתון "נקי" היינו מעריכים את היכולת של קיפלגאט ב – 2:16 או 2:17, זה כנראה לא מה שהיא תרוץ בלונדון, והנה גם קאנובה מאשר את זה.
7. יאליזיניו – אני מסכים אתך לגמרי. אין בכלל שאלה. רק מוסיף זווית נוספת לניתוח, שמעניינת אותי בגלל הפילוסופיה של המאמן שלה.
8. גילעד – תודה!

אדם 19 בפברואר 2015

ולה נשאלת השאלה – אם השיא לא מוכר זה עדיין שווה את זה?

shohat 19 בפברואר 2015

שיאי ה – 15 ק"מ והחצי מרתון (יותר חשוב) – בהחלט נחשבים. מה שלא נחשב זו המדידה הלא רשמית בנקודת ה – 20 ק"מ (זה גם "שיא" – ליתר דיוק world best – פחות מעניין)

shohat 19 בפברואר 2015

עכשיו אני רואה שהניסוח שלי לא היה ברור. תודה על השאלה.

shohat 19 בפברואר 2015

תיקון: עשיתי בלגן שלם. הציטוט מקאנובה וגם נושא אי-מדידת זמנים בנקודת ה – 20 ק"מ – מתייחסים לאותו המירוץ, בשנה שעברה… (פישלתי כאן). השנה כן היתה מדידה רשמית ב – 20 ק"מ כך שגם התוצאה הזו תוכר.

והנה ההתייחסות של קאנובה, הפעם הרלוונטית – http://www.albertostretti.org/2015/02/renato-canovaflorence-half-marathon.html

זה הציטוט המעניין:
he way she ran doesn’t answer to the main question : is Florence an athlete who can give her best in Marathon, or in 10000m (of course, looking at Olympics) ? I think she has the possibility to run 10000m well under 30:00, maybe 29:45 with specific preparation. This year, she has a different type of preparation, more focused on full Marathon. London can give more interesting answer to this last question. – See more at: http://www.albertostretti.org/2015/02/renato-canovaflorence-half-marathon.html#sthash.TdZMAhwg.dpuf

אורי בר זאב 19 בפברואר 2015

אם יש הזדמנות לשיא הולכים על זה, מי יודע מה יהיה מחר…

נחשון שוחט 19 בפברואר 2015

חד-משמעית.
הטענה מתייחסת לדגש באימונים, ולא לניצול הכושר לקביעת השיא כשהוא "שם". כלומר, קאנובה טען שכדי לשבור שיא עולם בחצי מרתוון דרושה התאמה של תכנית האימונים לכך בשבועות שלפני, על חשבון האימון המיטבי למרתון (קצבים ספציפיים, הורדת עומס ו"חידוד"). השנה (להבדיל מהשנה שעברה) הוא אומר שהיא רצה את התוצאה הזו תוך כדי אימונים למרתון מבלי שתכננה שיא לחצי. אם זה נכון אז היא עוד יותר חזקה משהתוצאה מראה.

שוב, הפרספקטיבה היא מפוסט שהפניתי אליו – קאנובה אמר את הדברים כאשר כולם היו בטוחים שגברסלאסי, וכמה שנים לאחר מכן טדסה, יקבעו שיא עולם במרתון ע"ב שיא העולם שלהם בחצי. והוא צדק (הוא היה בערך היחיד שצדק). מאז אני משתדל לעקוב בסקרנות אחרי היחס בין תוצאות מאד מהירות בחצי המרתון בתקופת ההכנה לבין התרגום של היכולת הזו למרתון. בדרך כלל לשיאי העולם במרתון לא קודמת ריצה מאד מהירה בחצי (הכוונה באותה תקופת אימון). הפעם זה מעניין אותי במיוחד בגלל שזו אתלטית של קאנובה.

חזי 19 בפברואר 2015

בהמשך למה שאורי כתב כאן וקודם לכן יואלזיניו, ההנחות הן:
1. קאנובה ביקש ממנה להגביר מהירות כשהוא ראה שזה בהישג יד.
2. מלכתחילה היא לא אמרה לעצמה אני הולכת על שיא עולם.
3. תוך כדי הריצה היא הרגישה טוב מאוד. מצאה את עצמה בקצב מסחרר ועדיין מספיק חזקה כדי ללכת על שיא.
לכן, אני לא חושב שזה סותר את המדיניות של קאנובה בהכנה למרתון.

נחשון שוחט 19 בפברואר 2015

1+

שאול 19 בפברואר 2015

זה רק אני או שהיא ממש דומה לדידייה דרוגבה?

צור שפי 19 בפברואר 2015

נו, אם אתה כבר שואל – זה רק אתה.

Selby 21 בפברואר 2015

https://www.youtube.com/watch?v=FqNMuvjF2Jo

אז הנה עכשיו גם מו פארה סוף סוף שובר שיא עולם.
אז נכון ששני מיילים הם מרחק נישתי וזה גם לא השיא האבסולוטי אלא רק זה שבאולם(למרות שגם בחוץ יש רק שתי תוצאות טובות יותר) ונכון שמבין השיאים של בקלה זה כנראה היה הפחות איכותי והכי שביר(גם כי הוא נקבע הכי מאוחר בקריירה מבין השיאים שלו, ב2008, כשהאתיופי היה כנראה אחרי שיא הקריירה, אם כי לא בהרבה)…
אבל, זה עדיין שיא של בקלה שנקבע בדיוק באותו מקום ומו שבר אותו בשנייה שלמה! והוא עשה את זה כמעט בגיל 32!
מהבחינה הזאת פארה שובר לגמרי את כללי המשחק, מנפץ אותם! מכיוון שכל המומחים מדברים על כך שבמרחקים האלה שעדיין דורשים מהירות משמעותית(בהשוואה ל10 קילומטר ומעלה) מגיעים לשיא כמה שנים טובות לפני גיל 30. ולראייה בקלה היה בן 26 כששבר את אותו השיא וכמו שאמרתי כבר אז יש שיגידו שהוא היה אחרי שיא הכושר שלו.
למעשה הם בני אותו גיל עד כמה שקשה להאמין ממסלול הקריירה שלהם, האתיופי מבוגר רק בכמה חודשים ובעוד הוא כבר עמוק בתוך המעבר למרתון הכביש(מעבר חלק בהרבה מהניסיון הלא מוצלח של פארה לעשות את אותו הדבר, אם כי לא מושלם בכלל כי קשה לראות איך הוא יאיים על שיא העולם וגם לבקלה הגדול קרתה תקלה בדובאי) פארה עדיין שורף את המסלול.
אני מקווה שהWR ליד השם של פארה ייתן לו את הביטחון שהוא צריך כדי לאיים כבר על השיא ב5 או 10 קילומטר, מה שהוא מעדיף. לא צריך לשבור אותם, אבל רק שינסה ויתקרב והוא ללא ספק יכול להתקרב מאוד מאוד.

אין מה לרחם על אנבסה בקלה שנשארו לו "רק" ארבעה שיאי עולם כולל השניים הכי חשובים בריצות הארוכות על מסלול ולדעתי זה של החמש קילומטר יחזיק לפחות עוד עשור או שניים אם לא יותר.

Comments closed