תוצאות מלוזאן (מעודכן)

לקראת תחרות ליגת היהלום בלוזאן, איכות יוצאת דופן בקפיצה לגובה.

..

תוצאות מרכזיות מהתחרות עודכנו בתחתית הפוסט

diamondleague

בתוך כל הרצף של אליפות העולם בכדורגל, ואוסטרלי בן 19 שפתאום מנצח את נדאל, והטור דה פראנס שתיכף מתחיל, בערב האחד הזה כדאי להקדיש מבט, לפחות להתעדכן, במה שיתרחש בתחרות ליגת היהלום בלוזאן.

במוקד הפעם הקפיצה לגובה.  ואני אנסה להציג את זה הכי קצר וקולע שאני יכול (בתודה לסקירה של אתר ה – IAAF):  עד לחודש יוני 2013 חלפו 13 שנים מבלי שקופץ עבר גובה של 2.40מ'.  ומאז?  ראינו לא פחות מ – 12 קפיצות כאלה (באיצטדיון פתוח ובאולם), של לא פחות מחמישה קופצים, מארבע מדינות שונות.

ההתקדמות ברוב מקצועות האתלטיקה מתבצעת בדרך כלל בסוג של מחזוריות:  תקופות קצרות יחסית שמתאפיינות באיכות ובמתיחת גבול היכולת, שלאחריהן נסיגה לאחור והמתנה.  מה שקורה בשנה האחרונה במקצוע הקפיצה לגובה הוא מרתק בכל קנה מידה.  אוסף של קופצים מוכשרים, עם מלוא המוטיבציה, התעוזה והאמונה;  יכולת על סף השיא;  ומירוץ ביניהם להיות הראשון לקפוץ גבוה מסוטומאיור.  לא כשרון יוצא דופן יחיד שניצב מול הסטנדרט אלא תחרות ברמה הגבוהה ביותר שמניעה את הכל ומחייבת את כולם לשאוף ולהעז יותר.

הערב בלוזאן יתחרו  חמישה קופצים בעלי תוצאות של 2.40מ' ומעלה:  בוגדן בונדרנקו (אוקראינה), אלוף העולם (2.42מ'), מוטאז אסה ברשים (קטאר), אלוף העולם באולמות (2.42מ') – שניהם קבעו את שיאם בתחרות ראש בראש בליגת היהלום בניו יורק השנה –איבאן אוחוב (רוסיה), האלוף האולימפי (2.42מ', באולם), דניס דרואין (קנדה, 2.40), אלכסיי דמיטריק (רוסיה, 2.40, באולם), סגן אלוף העולם.  יתחרו בנוסף גם חמישה קופצים שכבר עברו גבהים של 2.34מ' ומעלה העונה, וביניהם אריק קינארד האמריקאי, שהוא סגן האלוף האולימפי (2.37מ' העונה) .

בונוסים (אם זה לא מספיק):

– לשון מריט נגד קיראני ג'יימס ב- 400מ' (המפגש הקודם ביניהם, בתחרות ליגת היהלום ביוג'ין, חייב פנייה לפוטו פיניש שנתן את הנצחון למריט, עם זמן זהה של 43.97שנ' לשניהם).

– יוהאן בלייק חוזר להתחרות אחרי פציעה ממושכת.  הוא יתחרה בין השאר מול ניקל אשמיד בן ארצו (19.95, תוצאת השנה בעולם בינתיים) ואלונסו אדוארד, שסיים שני באליפות העולם בשנה שעברה.

– גנזבה דיבבה ומרסי צ'רונו אחת נגד השניה ושתיהן נגד השעון למרחק 3,000מ'.

– תחרות קפיצה לרוחק הכוללת תשעה קופצים בעלי שיאים של 8.40מ' ומעלה, וביניהם האלוף האולימפי גרייג רת'רפורד ושלושת המדליסטים מאליפות העולם בשנה שעברה.

קרב רמאי סמים – ג'סטין גאטלין מול טייסון גיי (בעקבות קיצור עונש ההשעייה שלו ושנה מהתחרות האחרונה שלו, באותו מקום, אז קבע 9.79שנ') ומולם אלוף ארה"ב הטרי מייקל רודג'רס.  (לא סתם דחקתי את זה לשוליים, בעיניי החזרה המהירה מדי של טייסון גיי מעיבה על התחרות ולא גורמת לי להתלהב).

– תחרויות איכותיות צפויות גם ב – 400מ' משוכות, 1,500מ' וריצת ה – 100מ' לנשים (מעניין מה נראה מטורי בואי אחרי ה- 10.91שנ' בחצי גמר אליפות ארה"ב וההחלטה לא להתייצב לגמר משיקולי זהירות).

בקיצור, אם שאלתם את עצמכם מה יש לראות בערב בלי מונדיאל…

 

מעקב לוח זמנים ותוצאות 

לצפייה ישירה צריך פשוט למצוא stream באינטרנט, בדרך כלל לא חסרים.

עדכון – תוצאות בולטות מהתחרות:

1.  חבר חדש במועדון ה – 2.40מ' – שני קופצים הצליחו לקפוץ לגובה של 2.40מ'. התוצאה הספיקה לבונדרנקו לנצחון, ובעקבות העלה את הרף לגובה 2.46מ' (שיא עולם) אך לא היה קרוב בניסיונות שלו.  דווקא קופץ אוקראיני נוסף, אנדריי פרוטסנקו הצעיר, קבע שיאים אישיים של 2.38מ' ו – 2.40מ' – קפיצת הדרך הגדולה של התחרות.  אוחוב ובראשים הסתפקו ב- 2.38מ'.

2. ריצת 400מ' נהדרת – הדבר היפה הוא שלשון מריט וקיראני ג'יימס לא מהססים להתחרות אחד נגד השני.  וכך, בפעם השניה השנה שניהם ירדו מגבול ה – 44 שנ'.  אלו שתי הריצות היחידות מחוץ לגמרים אולימפיים או באליפויות עולם שבהן שני רצים ירדו מ – 44.  הנצחון של ג'יימס היה הפעם משכנע, ב – 43.74שנ' (תוצאה זהה לתוצאת הנצחון של מריט באליפות העולם בשנה שעברה).  מריט קבע 43.92שנ' ורץ סעודי בשם אחמד יוסף מזרכי סיים שלישי ב- 44.43.

3. יוהאן בלייק הובס – בלייק חזר, אך רחוק מכושרו.  הנצחון בריצת ה – 200מ' הלך לאלונסו אדווארד הפנמי שקבע 19.84 שנ' (תוצאת השנה), הרבה לפני ניקל אשמיד (20.06) וכריסטוף למטרה (20.11).  בלייק סיים שישי בלבד ב – 20.48.

4. גאטלין בכושר שיא, טייסון גיי חזר ישר לעניינים – 1-2 לרמאי הסמים המורשעים בריצת ה – 100מ'.  9.80שנ' לגאטלין (רוח זניחה של 0.1 שנ', כך שזו למעשה הריצה האיכותית שלו אי פעם) ו – 9.93 לגיי במקום השני.  מייק רודג'רס סיים שלישי ב – 9.98שנ'.

5.  כוכב קנייתי חדש בריצת ה – 1,500מ' – כמו שנורדין מורסלי אמר בזמנו כששאל מי הם המתחרים שלו:  "There are always new Kenyans".  ריצת ה – 1,500מ' נפתחה בקצב מהיר מאד  – 54.72 שנ' ל – 400, 1:51.06 אחרי 800.  200 מטר לסוף פרץ קדימה רונאלד קוומווי, קנייתי בן 18 ששיפר את הישגיו באופן דרמטי בחודשים האחרונים.  התוצאה – 3:31.48, אם גילו אכן מדויק, פשוט נהדרת.  העיקר הוא כמובן בנצחון המשכנע על שדה מאד איכותי.  העניין האמריקני נתלה במאט סנטרוביץ', בעל מדליית הכסף מאליפות העולם האחרונה, שהחליט לוותר על אליפות ארה"ב לטובת התחרות הזו וניסיון לשיא אישי.  סנטרוביץ' שבדרך כלל מצטיין בניהול הטקטי של הריצה איחר להתקדם (במהלך הסיבוב השלישי שבו הקצב הואט) ומצא את עצמו בסיטואציה לא פשוטה בהקפה האחרונה (החזקה) כשהוא נדרש לעקוף יותר מדי רצים.  תוצאת הסיום שלו  3:32.70דק' (מקום שביעי) מאכזבת, אך הבחור הזה ימשיך להיות תחרותי.

6.  שוב הפסד לגנזבה דיבבה – ריצת ה – 3,000מ' היתה בהחלט מאכזבת, כשהרצות בכלל לא ניסו לרוץ עם מובילות הקצב.  ניצחה (שוב) מרסי צ'רונו הקנייתית בזמן חלש של 8:50.24, כשחלפה בישורת האחרונה על פני דיבבה.  עם הכניסה להקפה האחרונה בעצם כל הרצות היו עדיין בתמונה, ובריצות טקטיות מהסוג הזה גנזבה, להבדיל מאחותה טירונש, מאד פגיעה.  נראה גם שהיא רחוקה מהכושר הפנטסטי שהפגינה בעונת האולמות.

לסקירה מלאה של התחרות ותוצאות- אתר Letsrun

 

 

 

 

מסי החליף את סימן השאלה ב - !
מונדיאל וגאוגרפיה - יואב ויכסלפיש

17 Comments

no propaganda 3 ביולי 2014

ניא אישית מהמר על בונדרנקו. אוחוב הכי מוכשר אבל נראה כאילו הוא כבר מיצא את היכולת שלו. בונדרנקו עם מבנה הגוף המוזר שלו, נראה לי הכי מתאים לשבור עוד שיא בלתי שביר :)

אסף רביץ 3 ביולי 2014

מזג אוויר נהדר אמור להיות היום בלוזאן, יום מושלם לשבור בו שיא עולם.

דודיק 3 ביולי 2014

נחשון, תודה על פוסט ממצה נוסף.
שני תיקונים קטנטנים: ג'יממס הוא זה שניצח את מריט ביוג'ין, ושמו הפרטי של דרואין הוא דרק.
בילוי נעים בשעתיים הבאות

shohat 3 ביולי 2014

תודה רבה על התיקונים. יותר מדי טעויות השבוע. לא מפוקס.

אלכס דוקורסקי 3 ביולי 2014

נחשון, תודה על הסקירה. לא צפיתי בתחרות, אבל לפי התוצאות נראה שהיא היתה מאוד מאוד איכותית.
ציינת, בצורה מאוד הגיונית, בסקירה על הקפיצה לגובה כי התחרות בין מספר קופצים שעוברים מעל 2.40 עשויה להניב שיא עולם. הדבר כמובן נכון (ומקווה מאוד כי אחד מהקופצים הללו ישבור אותו). מצד שני, משהו בתחושת הבטן שלי (ללא הסבר הגיוני) גורם לי לפקפק בכך שהדבר יקרה. וכאן מעניין לציין את לאווילני, שבשנה האחרונה אין לו, למעשה, מתחרים שווי יכולת, ואף על פי כן הצליח לשבור את שיאו של בובקה והסיכוי שישפר את שיאו שלו, גבוה, לטעמי, מסיכוייהם של הקופצים לגובה להתעלות על סוטומאיור. מה שבטוח, כל העניין שווה ציפייה…

אלכס דוקורסקי 3 ביולי 2014

ואולי איזשהו סיפור מעניין, שהתוודעתי אליו לגמרי במקרה (מעיון בתוצאות התחרות באתר ה-IAAF):
מנצחת הקפיצה המשולשת לנשים, קטרין איבארגוון הקולומביאנית, היתה בעברה קופצת לגובה שנטלה חלק בשתי אליפויות עולם ובמשחקי אתונה לפני עשור. המעבר למשולשת היה מוצלח עבור האתלטית בת ה-30, שהיתה סגנית האלופה במשחקי לונדון וזכתה בזהב באליפות העולם במוסקבה אשתקד. שיאיה האישיים הם 14.99 מ' במשולשת (היום קפצה ל-14.87) ו-1.93 בגובה.
רחוק מלהיות מומחה במקצועות הקפיצה, אבל אציין כי מדובר בשני מקצועות טכניים ושונים, מן הסתם, האחד מן השני. המכנה המשותף, ככל הנראה, הוא הניתור, שנדרש בשניהם. נראה לי כי מעבר כזה אינו נפוץ במיוחד, ואיברגוון הצליחה בכך יפה.

אגב, בתחרות זו השתתפה גם האתלטית הישראלית הבכירה כיום, חנה קניאזייבה-מיננקו, שחזרה מפציעה וקפצה ל-14.19 מ'. בהצלחה לחנה בהמשך העונה, שתגיע לשיא באליפות אירופה בציריך, באמצע אוגוסט.

אלכס דוקורסקי 4 ביולי 2014

ואפרופו ספורטאים קולומביאנים, קשה לקרוא לכך רנסאנס ספורטיבי, כיוון שכבר הרבה מאוד שנים הם נודעים בכדורגל והיו להם מספר רוכבי אופניים בולטים בשנות ה-80, נראה כי הם חווים איזושהי עדנה ספורטיבית בכל זאת.
זכיה של קינטנה בג'ירו האיטלקי (ובן ארצו, אוראן-אוראן, סגנו). שניהם, מן הסתם, ידברו חזק גם בטור…
מספר טניסאים מוכשרים במאיה הראשונה (פאלה, ג'יראלדו) וכמובן ההישג הנהדר של נבחרת הכדורגל, שתתמודד ברבע, מחר, מול ברזיל.

תושבי קולומביה, ואולי גם מטיילים שביקרו שם, יוכלו להעיד דברים אחרים לגבי המתרחש במדינה (ובשנים האחרונות נראה כי המצב הביטחוני השתפר שם). אבל לאדם מן החוץ, שניזון רק מתקשורת (כמו כותב שורות אלה), שם המדינה יוצר אסוציאציות, לא אחת, לסמים, לחטיפות ולפגיעה קשה בביטחון האישי. לכן מאוד משמח לשמוע חדשות טובות על המדינה.

רועי 4 ביולי 2014

קינטאנה לא משתתף בטור…הוא הלך על הג'ירו בכל הכוח

אלכס דוקורסקי 4 ביולי 2014

תודה על העדכון.

itaish 4 ביולי 2014

אלכס, קולומביה מדינה מדהימה ביופיה, עם טבע נהדר, ולמעט אזורים ספציפיים שלא כדאי להתקרב אליהם, למטייל הממוצע אין שום מגע עם מצוקות בטחוניות. רואים שם כמובן הרבה פחות חיילים מאשר בישראל. האנשים שם מאוד ידידותיים ומאוד פטריוטיים, והרבה אנשים שפגשתי שם דיברו על הדמיון בין קולומביה לישראל, בהיבט של הפער בין "יחסי הציבור" בתקשורת העולמית לגבי המצב במדינה לבין המציאות.

אלכס דוקורסקי 5 ביולי 2014

תודה, איתי. לכך בדיוק התכוונתי כשכתבתי שתושבי המדינה והמטיילים בה יעידו דברים שונים לחלוטין מהדרך בה קולומביה מצטיירת בתקשורת.

איתי קלופשטוק 4 ביולי 2014

ממה שעולה לי לראש-
רוגל קפץ 2.18.
דימה קרויטר שיאן ישראל לנוער במשולשת.

מן הסתם יש עוד דוגמאות..

אלכס דוקורסקי 6 ביולי 2014

תודה איתי. בהצלחה בתחרות ביום שני.

יוספיהו 4 ביולי 2014

ועכשיו יש לנו עוד אוקראיני במועדון ה2.40 …

היתה תחרות נהדרת וקצת מוזרה בקפיצה לגובה.

בונדרנקו שזכה פחות הרשים אותי אתמול ביחס לתחרויות הקודמות, היה נראה קצת לא מרוכז בהרצה.

אם הייתי צריך להמר מי הראשון מביניהם שיקפוץ 2.43 ומעלה, הייתי הולך על בראשים.

סגנון הקפיצה שלו פשוט מרהיב, ממש נראה שהוא מרחף ומאבד את כח הכבידה למספר רגעים במהלך הקפיצות שלו.

אוחוב דווקא סיפק קפיצה יפה ב2.42, אבל ה2 האחרות יותר דמו לקפיצות שלו בלוזאן 2008

אלכס דוקורסקי 4 ביולי 2014

אשמח מאוד אם השיא שלו יישבר, אבל משום מה לא חושב שזה יקרה. מדובר לכאורה במספר ס"מ בודדים, אבל בגבהים הללו כל ס"מ הוא בבחינת הר.
אולי באליפות אירופה בציריך או בתחרות נוספת של ליגת היהלום…

נחשון שוחט 4 ביולי 2014

הפוסט עודכן עם תוצאות בולטות מהתחרות (כולל הפניה לסקירה המצוינת של האתר Letsrun)

בני נוה 5 ביולי 2014

פרוטסנקו לא כל כך צעיר. הוא בן 26 וכבר בגיל 20 קפץ ל- 2.30. עד שנה שעברה קפץ 2.32 והשנה פתאום זינוק דומה למה שעשה בונדרנקו בשנה שעברה.

Comments closed