שער ברנדנבורג מחכה

סקירה לקראת מרתון ברלין.

brandenburg

 

שער ברנבורג מחכה למגשימי החלומות.  התמונה הנהדרת צולמה כטיזר על-ידי הלן וולפסון ביום רביעי בבוקר.  עוד נחזור אל הלן ואל כמה מהישראלים שיזנקו ביום ראשון בבוקר יחד עם 40,000 רצים משדרות ה – 17 ליוני, למרתון המהיר בעולם- מרתון ברלין.  הרגע שלהם מחכה.  שער ברנדנבורג מחכה.

***

נתחיל כך:

א.  דניס קימטו ביקש הכתבת קצב לשיא עולם.  Game is on!

ב.  לדניס קימטו לא מובטח הנצחון ביום ראשון הקרוב.  ממש לא.

ג.  צפויה ריצה מאד מעניינת גם בקרב הנשים.

ועכשיו, נעשה את זה יותר מפורט ומסודר.

הפוסט הזה יתעדכן.  בשישי-שבת, אם יהיו עדכונים מקדימים מעניינים.  בראשון, בדיווח ראשוני על התוצאות.

***

1.  בשנה שעברה קבע וילסון קיפסאנג את שיא העולם במרתון ברלין:  2:03:23ש'.  42 שניות אחריו סיים אליהוד קיפצ'וגה בריצה נהדרת.  כעבור שבועיים, בשיקגו, דניס קימטו ניצח בזמן של 2:03:45ש' (שיא מסלול) ועמנואל מוטאי סיים ב – 2:03:52ש'.  השאלה שאי אפשר היה להתחמק מלשאול, בעקבות הריצה המרשימה כל כך של קימטו היתה:  "ואם הם היו רצים בברלין"?  אז השנה מערבבים מחדש:  קימטו ומוטאי ינסו לשחזר את הריצה האדירה משיקגו (ואולי לשפר עוד קצת) בברלין, ולתת תשובה ממשית לשאלה ההיפותטית.  קיפסאנג (וגם ג'פרי מוטאי), בין השאר, יתחרו במרתון ניו יורק, בנובמבר.  בשיקגו צפויה ריצה מסקרנת במיוחד, בין קנניסה בקלה שקבע בינתיים 2:05:02ש' במרתון הבכורה שלו בפריס לבין אליהוד קיפצ'וגה.  בשלושת המרתונים האלה יוכרע גם המירוץ לנצחון בסדרת המייג'ורס לשנים 2013-2014 וחצי מיליון הדולר שהנצחון הזה שווה (תיכף נחזור לזה).  וכמובן שתתקיים גם התחרות נגד השעון, בתקופה שמתאפיינת בעומק ובאיכות יוצאי דופן בריצת המרתון.  אז הנה מתחילים שוב – המרתונים של הסתיו.

תזכורות המירוצים של השנה שעברה:  שיקגו (קימטו ומוטאי)…  ברלין  (ניתוח מפורט של השיא של קיפסאנג)

2.  במרתון ברלין נקבעו חמשת שיאי העולם האחרונים לגברים.  במלים אחרות, שיאי העולם במרתון לגברים בעשור האחרון, מאז 2003, נקבעו רק בברלין.  ב- 2003 פול טרגט הוריד את השיא ל – 2:04:55ש' (כשסמי קוריר סיים שניה אחת אחריו).  ב -2007 ו – 2008 שיפר גברסלאסי ל – 2:04:26ש' ו – 2:03:59ש'.  ב – 2011 היה זה פטריק מקאו שקבע 2:03:38ש'.  ובשנה שעברה עבר השיא אל וילסון קיפסאנג.  מאז 2012 ועוד יותר מכך לאחר הנצחון בשיקגו בשנה שעברה, נראה דניס קימטו כמועמד טבעי להצטרף לרשימה היוקרתית הזו.  ומסתבר… שזה בדיוק מה שהוא מתכנן.

3. אז בואו נדבר על קימטו.  הסיפור שלו יוצא דופן.  קימטו היה רץ כשרוני שהמחויבות כלפי המשפחה, תחת קשיים ואילוצים כלכליים, גרמה לו לוותר על החלום.  הוא הפך לעוד חקלאי מאלדורט.  הוא השתדל להמשיך להתאמן בריצה, אך לא כרץ מקצוען ובעדיפות משנית על פני צרכי הפרנסה.  מפגש אקראי עם ג'פרי מוטאי שינה לנצח את חייו ואת חיי משפחתו.  גורל. מוטאי זיהה בו פוטנציאל והזמין אותו להצטרף לקבוצת האימון שלו (ג'פרי מוטאי, עבור מי שצריך תזכורת, הוא שיאן מרתון בוסטון – 2:03:02ש' – המרתון המהיר ביותר, שאינו מוכר לצרכי שיא –  ומרתון ניו יורק – 2:05:05ש' – בשני המקרים 2:30 דק' מהר יותר משיאי המסלול הקודמים).  קימטו, שמספר שפול טרגט היה עבורו מודל לחיקוי, החליט, בגיל 27, בכל זאת לנסות ולגלות.  התוצאות הגיעו מהר.  בשנת 2012 הוא ניצח בחצי מרתון ברלין, קבע שיא עולם (שוב בברלין) ל – 25 ק"מ ובמרתון ברלין שימש כמלווה למוטאי, שקבע את התוצאה המהירה בעולם לאותה שנה – 2:04:15ש'.  קימטו סיים שניה אחת אחריו ונראה כמי שפשוט אפשר לשותפו הבכיר לנצח (וגם לגרוף את הנצחון בסדרת המייג'ורס).  ב – 2013 קימטו קיבל את העצמאות שלו.  הוא ניצח במרתון טוקיו וכאמור, בריצה החזקה מאד בשיקגו.  אפילו וילסון קיפסאנג (קיפסאנג, קימטו ומוטאי הם חברים ובתקופות מסוימות גם שותפים לאימונים) הכריז עליו כמועמד לשפר את השיא.

ב – 2014 נתגלו סדקים ראשונים בשיריון של קימטו.  אין לו הישגים ראויים לציון השנה.  מירוץ ההכנה שלו לקראת מרתון בוסטון – חצי מרתון ב – 64 דקות – העלה ספקות.  במרתון בוסטון הוא היה הפקטור המרכזי בדבוקה שאפשרה למב קפלזיגי לברוח והחלה לסגור עליו בעשרה הקילומטרים האחרונים, אך הגברת הקצב (של וילסון צ'בט) הכריעה אותו, והוא לא סיים את המירוץ.

לא כדאי להפריז במשמעות של הכשלון בבוסטון.  זה מרתון.  במרתון (וגם בהכנה לקראתו) דברים כאלה קורים.  בהנחה שקימטו עבר תקופת הכנה מוצלחת לקראת ברלין- הוא המועמד העיקרי לנצחון.  וגם איום על השיא – למרות שאני סקפטי- עשוי להיות אפשרי.  בכל זאת, עד השנה הסיפור של קימטו נראה כמו קסם, כמין פנטזיה.  כעת הוא ניצב בפני אתגר הנחישות, ה- tenacity – להתאושש ולחזור לאחר שהתכנית השתבשה.

4.  הטעון השני לנצחון הוא Mr. Consistency, הלא הוא צגאיי קבדה, מאתיופיה.  לא סוד שצגאיי קבדה הוא יקיר המועדון.  קבדה הוא בעל שיא אישי של 2:04:38ש' "בלבד" (שיקגו 2012).  אבל הוא מומחה בלנצח רצים מהירים ממנו, והוא מניה כמעט בטוחה – יש לו ימים מעולים וימים טובים מאד, ללא ימים "רעים" כמעט בכלל.  ב – 16 מרתונים מאז 2008 הוא ניצח שישה (פעמיים לונדון, פעמיים פוקואוקה, שיקגו, פריס – כולם מרתונים יוקרתיים), הוא סיים שני שלוש פעמים, ועוד ארבע פעמים שלישי (כולל במרתון האולימפי ובאליפות העולם).  ב – 2013 הוא רץ שלושה מרתונים:  הוא ניצח את שדה המתחרים החלומי של הרצים הטובים בעולם בלונדון.  הוא סיים רביעי באליפות העולם, וחזר עם מקום שני בניו יורק (אחרי ג'פרי מוטאי).  בעקבות זאת – הוא אלוף סדרת המרתון מייג'ורס הנוכחי.  קבדה לא חיפש לאורך הקריירה את המסלולים המאד מהירים, בהכרח.  הוא בעל אופי של "רייסר" יותר מאשר של רץ נגד השעון.  והוא תמיד פקטור.  יהיה מעניין לראות אותו מתמודד במירוץ שבו המטרה המוצהרת היא לאיים על שיא העולם.

ראיון מעניין של Running Times עם קבדה, ומעט על סיפור חייו

5.  המועמד השלישי הוא עמנואל מוטאי.  מוטאי הוא בלי ספק מהרצים המוכשרים בדבוקה.  ההצלחה שלו עקבית לאורך זמן, אך משום מה ההצלחות הגדולות שלו  – הנצחון במרתון לונדון 2012 (2:04:40ש', שיא המסלול הקודם) והשיא האישי הנפלא של 2:03:52ש' בשיקגו בשנה שעברה, הגיעו באופן פחות צפוי.   בסך הכל, ב – 2013 מוטאי סיים שני גם בלונדון וגם בשיקגו.  השנה בלונדון הוא רץ 2:08:17ש' וסיים שביעי בלבד (לאחר פתיחה מאד מהירה).  ואם נדמה, שוב, שהוא בסימן דעיכה – נו, ככה בדיוק הוא אוהב את זה…  מוטאי משלים שלישיית רצים חזקה מאד, וברמות האלה זו במידה רבה שאלה של מי החזק ביותר on the day.

6.  השם הנוסף הוא ג'פרי קמוורור (קיפסאנג).  קמוורור יהיה בן 22 בנובמבר.  אין ספק לגבי הכשרון שלו, ומזה שנתיים הוא מתדפק על סף דבוקת העלית.  הוא סיים שלישי בברלין בשנתיים הקודמות, עם שיא אישי של 2:06:12ש' ב- 2012.  במרץ השנה הוא ניצח באליפות העולם לחצי מרתון.  בעל שיא אישי של 58:54דק'.  צפו לראות גם את קומוורור בדבוקה המובילה.  השאלה היא אם הגיע הזמן שלו לפרוץ לכיוון ה – 2:04.

7.  מזג האוויר החזוי הוא לטמפרטורה של 12 עד 21 מעלות (בזמן המירוץ לא יגיע לטמפרטורת השיא).  מעונן חלקית.  רוח של עד 10 קמ"ש.  אלו תנאים יחסית טובים לריצה מהירה (הרצים היו שמחים אם היה מעט קריר יותר).

8.  מבחינת המצב בתחרות על תואר המייג'ורס, המוביל כעת הוא קבדה, עם 55 נקודות.  נצחון בברלין (25 נקודות) יעניק לו 75 נקודות (נספרות 4 התוצאות הטובות ביותר, כך שהתוצאה הנמוכה יותר שלו מהשנה שעברה תמחק).  במצב כזה רק נצחון של וילסון קיפסאנג בניו יורק (51 נקודות כעת) ימנע ממנו את הנצחון.  אם קימטו (50 נקודות) יסיים לפי קבדה הוא יעבור אותו בדירוג.  התחרות היא בעצם בין השלושה הללו.

התחזית שלי:  אני הולך עם האיש הקטן-הגדול, נצחון לקבדה ב – 2:04:20ש'.  אני קצת מודאג לגבי קימטו, מקוה שאתבדה.

9.  צפוי מירוץ מעניין מאד גם בקרב הנשים.  בעצם, ישנן שלוש מתחרות שמסמנות מטרה של שיא אישי משמעותי, של סאב 2:20ש'.

רוב הכותרות מוקדשות לאמריקאית שליין פלנגאן (בעלת מדליית ארד מריצת ה – 10,000מ' במשחקים האולימפיים בבייג'ין).  פלנגאן התקדמה בהדרגה במרתונים והיתה לה ריצה מוצלחת בבוסטון השנה, שם סיימה בשיא אישי של 2:22:02ש'.  עד היום היא לא התחרתה על מסלול מהיר כמו ברלין.  היא הצהירה על מטרה מאד מפורשת:  שיאה האמריקאי של דינה (דרוסין) קסטור  – 2:19:36ש'.  פחות מעסיק אותה הנצחון.  היא מגיעה עם הרבה בטחון עצמי לאחר תקופת אימונים מצוינת.  היא מגיעה עם שני פייסרים אישיים, גברים (ריאן וייל ורוב ווטסון) שילוו אותה עד לקילומטר ה – 32 לפחות (ושם יחליטו בהתאם להרגשה אם הם ממשיכים).

כמו פלנגאן, גם שתי רצות אתיופיות, שצברו נצחונות משמעותיים, מקוות לשפר את ה – CV גם בקביעת זמן מהיר:  פייסה טדסה היא שיאנית מרתון פריס (2:21:06ש'), בעלת שיא אישי של 68:35דק' לחצי מרתון, וסיימה רביעית במרתון לונדון השנה (2:21:42ש').  טירפי צגאיי היא הרצה הטובה ביותר מבין המתחרות "על הנייר".  היא כבר רשמה לעצמה נצחונות במרתון פריס, במרתון טוקיו (שיא מסלול) ובמרתון דובאי (2013). בעלת שיא אישי מצוין של 67:42דק' לחצי מרתון.  שיאה האישי במרתון הוא 2:21:19 כשסיימה שניה בברלין 2012.  צגאיי וטדסה, אגב, הן חברות ושותפות לאימון.

מלבד שלוש המועמדות העיקריות כדאי לקחת בחשבון גם שלוש רצות נוספות:  אבבקש אפוורק, גם היא מאתיופיה, בעלת שיא אישי של 2:23:59, שניצחה השנה במרתון רוטרדם ובמרתון יוסטון;  טדלש בקלה, רצה מצטיינת לחצי מרתון 68:32דק' ובעיקר ל – 10ק"מ כביש, שתרוץ את מרתון הבכורה;  קאיוקו פוקושי היפנית, בעלת שיא אישי של 67:26דק' לחצי מרתון (המהיר מבין המתחרות, אך תוצאה שנקבעה לפני למעלה משמונה שנים) ו – 2:24:21ש' למרתון.  פוקושי סיימה שלישית בריצת המרתון באליפות העולם בשנה שעברה.  שלוש הרצות האלו תוכלנה לנצל התפרקות של שלוש הרצות הקודמות שהוזכרו, אם המטרה של 2:19 תתברר כימרנית מדי.

10.  שיא מרתון ברלין לנשים הוא של האלופה האולימפית היפנית מיזוקו נוגוצ'י – 2:19:12ש' – והוא נקבע בשנת 2005.

(גם השיא של בעל הבלוג נקבע בברלין 2005. לפחות לאחד משני השיאים סיכוי להשבר…)

התחזית שלי:  נצחון לצגאיי 2:20:06ש'.  פלנגאן שלישית בסאב 2:21.

11.  ישראלים בולטים:  מרתון ברלין, כרגיל, הוא גם יעד פופולרי עבור הרצים החובבים הרוצים לתרגם את היכולת מהאימונים לתוצאות מהירות ושיאים אישיים.  בין הישראלים הבולטים שיתחרו ביום ראשון – וכן, זה סוג של shout out לחברים טובים:  חיים זרגרי איש הנצחשלומי לאון, שינסה לשפר את שיאו האישי 2:39:57ש', הלן וולפסון, שתנסה במרתון הבכורה להצטרף לחבורה האיכותית והמאוד אקסקלוסיבית של רצות סאב 3 ישראליות, רותי זינדל אוכמן, שבמרתון השני תנסה לשפר כמה דקות ממרתון הבכורה שלה בטבריה השנה (3:12), קובי צבילה שחוזר לברלין כדי לשפר את שיאו האישי שאותו קבע שם בשנה שעברה (2:50).  בהצלחה חברים!

12.  וכמובן, השמיניה של חבורת השבת – חיים, רותי, דני, תני, עמית, טל, אילון וסיון  – אני מצטט את התיאור של קאיוקו פוקושי לעצה שהיא קיבלה מהרצות היפניות הקודמות שהצליחו בברלין – נוגוצ'י, טקאהאשי ושיבוי (כולן רצו סאב 2:20ׂׂׂ בברלין):

They didn’t give me special tips, just said, it’s a fast course, enjoy the atmosphere and have a good trip.”  (מקור הציטוט)

אתם מוכנים, ואת כל השאר אתם כבר יודעים!

שער ברנדנבורג מחכה.

 

breakfast berlin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השמיים הם הגבול (פוסט לשנה החדשה)
יומן האליפות של הג'איינטס (5) - מתחיל להתחבר

10 Comments

אופיר 26 בספטמבר 2014

יא אללה, התחילה העונה – ואם קיבלנו גם פוסט יפה אז בכלל טוב.
אני לגמרי מחוץ לענינים, אז לא אקח הימור, וגם סביר שלא אצפה במירוץ בשעה 23:30 שעון מקומי… אבל בהצלחה לכולם, ושנה טובה!

יורם אהרוני 26 בספטמבר 2014

השם הלן וולפסון נשמע לי מוכר. חיפשתי ומצאתי שכנערה בת 18, בשנת 2008, היא רצה 800 מטר ב-2:15 ו-1500 ב-4:35, אבל די הרגיז אותי לראות שכבר אז הייתה לה תוצאה גם ב-5000 מ' – 17:21 וב-10,000 מ' – 37:01. חבל מאד שלא השתפרה יותר במרחקים הבינוניים, לפני מעבר למרחקים הארוכים ואחר כך למרתון.אם אנחנו רוצים שאי פעם יהיו לנו גם רצות של 2:30 שע' ומטה במרתון כדאי מאד שבגיל הנוער הן יתרכזו במרחקים הבינוניים ורק בהדרגה יעברו למרחקים הארוכים ואחר כך למרתון.

איסי 26 בספטמבר 2014

פשוט פוסט כיפי מעניין ומפרגן.
ידע ומוג'ו כמו שרק אתה יודע לכתוב.
שנה טובה בהצלחה לכל הברלינאים .
תודה נחשון .

shohat 26 בספטמבר 2014

סרטון בשביל ההייפ –
http://vimeo.com/107012457

(דלגו ל – 55 שנ').

סימנטוב 26 בספטמבר 2014

בהצלחה, לאחר חודשים של אימונים גיסי ירוץ את המרתון הראשון שלו (אמר שידוע לו על לפחות 140 ישראלים שירוצו)

D! 27 בספטמבר 2014

פוסט מעולה גם למי שאינו חובב של התחום

שיהיה בהצלחה.

דובי מילר 27 בספטמבר 2014

איזה כייף להתחיל את השבת ככה, עם כוס קפה (הריצה שלי תגיע אחר כך)
נחשון תודה רבה.

YG 28 בספטמבר 2014

אחלה!! תודה נחשון.

יש איזה סטרימינג טוב לראות?

shohat 28 בספטמבר 2014

מעקב ופרשנויות, מוזמנים לעקוב –

http://www.bc-running.com/phpbb/viewtopic.php?f=5&t=2528

בני נוה 28 בספטמבר 2014

ליורם, הלן וולפסון פרשה וחזרה. היא נפצעה בגיל 19 ואז הקדישה עצמה ללימודים בטכניון. בשנתיים האחרונות חזרה לרוץ במרוצי הכביש וקבעה38:23 ב- 10 ו- 1:29 בחצי. היא התחילה את המרתון בקצב של סאב 3.

Comments closed