לקראת מרתון ברלין (וורשה) – הישראלים

מרתון ברלין יתקיים ביום ראשון הקרוב, עם עומק השתתפות ישראלי מרשים, כולל הרצים המובילים. פוסט של רוח גבית.

10 שנים חלפו ממרתון ברלין 2005 (אמירה עם משמעות אישית).

***

"מפתח רביעי – ברלין:  המקום הטוב בעולם לרוץ בו מרתון.  נקודה". (אמירה אישית בעלת תוקף כללי).

***

4 סיבות, מצטברות, מדוע מרתון ברלין שייערך ביום ראשון הקרוב יהיה מעניין במיוחד:

1. בחמש משמונה השנים האחרונות נשבר במרתון ברלין שיא העולם: גברסאלסי (2007, 2008), מקאו (2011), קיפסאנג (2013), קימטו (2014).

2. בארבע השנים האחרונות נקבעו התוצאות הבאות בברלין: 2:02:57 (שיא העולם כיום), 2:03:13 (התוצאה השניה בכל הזמנים, המוכרת לצרכי שיא), 2:03:23 (תוצאה 3 בכל הזמנים), 2:03:38 (תוצאה 4 בכל הזמנים), 2:04:05, 2:04:15, 2:04:16. 7 התוצאות האלה נקבעו על-ידי 6 רצים שונים.  זהו מרתון ברלין: שטוח ומהיר, לרוב עם תנאי ריצה מושלמים. לברלין באים כדי לרוץ מהר.

3. יתחרו השנה שלושה רצי מרתון גדולים: ג'פרי מוטאי (שיאן המרתונים של בוסטון, ב-2:03:02ש' וניו יורק, ומנצח ברלין 2012), עמנואל מוטאי (בעל התוצאה השניה בכל הזמנים), ואליהוד קיפצ'וגה (שיאי אישי של 2:04:05ש' מברלין 2013, כשסיים שני לקיפסאנג).  קיפצ'וגה הוא הפייבוריט, לאחר הניצחון המרשים בלונדון השנה שמיצב אותו, לפחות באופן זמני, כרץ המרתון בטוב בעולם כיום. ועכשיו ברלין. ועכשיו לדחוף לקצה, כדי לגלות. ועכשיו אולי תורו.

4. הישראלים – אני לא חושב שהיה אי פעם מרתון עם עומק איכותי כזה של משתתפים ומשתתפות ישראלים. ביניהם מספר רצי עלית שינסו לקבוע קריטריון לריו (2:17:00 לגברים, 2:42:00 לנשים – קריטריונים שהוגמשו מ- 2:15 ו-2:37) ולא מעט רצים המצפים לרוץ בין 2:25 ל-2:40 (הרצים החובבים המהירים).

 

berlinstart

 

הפוסט הזה יוקדש להצגת הרצים הישראלים המובילים, כדי לתת מעט חשיפה ורוח גב.

ביום שישי אעלה פוסט לגבי התחרות הכללית.

אציג את הרצים הישראלים לפי קבוצות/מאמנים. אם בטעות החסרתי מישהו, זה מאי-ידיעה ולא מהתעלמות.

אני מכיר באופן אישי את רוב המוזכרים בפוסט כאן – חלקם כמודלים לחיקוי, חלקם כחברים קרובים ושותפים לאימונים, וגם כמתחרים (בעצם זה אותו הדבר). כך שזהו פוסט של איחולי הצלחה יותר מאשר ניתוח אובייקטיבי מוקפד.

במרתון נתון, לא כולם יכולים להצליח, אך נקווה שהתסריט האופטימי יתממש עבור רוב המוזכרים כאן.  שיהיה בהצלחה!

הרצים של זוהר זימרו:

מרתון טבריה האחרון, שהתקיים בינואר, סימן את העברת המקל הצפויה מזוהר זימרו לחניכו המוכשר טסמה מוגס. זוהר עקף את טסמה לקראת הסיום כדי לזכות באליפות ישראל בפעם הרביעית, בתוצאה של 2:18:07ש'. טסמה, במרתון הבכורה שלו, סיים ב-2:18:24ש' (מרתון הבכורה המהיר אי פעם לרץ ישראלי, אך תוצאה הרחוקה ברמתה ביחס להישגיו במרחקים הקצרים יותר).  טסמה הוא שיאן ישראל הקודם ל-10,000מ' (28:12.58דק') ולאחר התנסות הבכורה במרתון והכנה ממוקדת ומוצלחת לקראת מרתון ברלין המהיר, הצפיות ממנו גבוהות מאוד. הוא אמור לרוץ מהר מן הקריטריון.

עם שיא אישי של 2:17:17ש' (רוטרדם 2011) בריהון וובה מדורג כישראלי השביעי בכל הזמנים. בריהון בן 33, בכושר טוב, יכול לקוות לשיפור של 17 שניות לשיאו האישי, לאחר ששתי ההתנסויות הקודמות שלו – בפרנקפורט בשנה שעברה ובטבריה השנה – היו פחות מוצלחות. בריהון וטסמה ביצעו את רובה של ההכנה לקראת ברלין באתיופיה, בחברת רצים מן הטובים בעולם.  הם יידרשו לנהל את הריצה נכון ולהיזהר מפתיחה מהירה ויומרנית מדי (על מסלול קלאסי ל"נגטיב ספליט").

 

הרצים של רפי וישניצר ("ביחד נוכל"):

גילוי נאות: רפי הוא המאמן שלי ומי שתרם יותר מכל להצלחה שלי כרץ. הקבוצה של רפי היא משפחה, המשלבת חלק מטובי הרצים בישראל לאורך השנים, עם ג'וגרים עם בעיית פרופורציה. (העירו לי שהמשפט הזה לא ברור ועל מי אני יורד כאן, חסר אולי סמיילי. אז למען הסר ספק: "ג'וגרים חסרי פרופורציה" זו עקיצה שכוונה אליי ואל רצים כמוני, לטוב ולרע).

את ג'מבר מלקמו הנהדר הצגתי בפניכם לאחר שרץ מרתון בכורה יפה של 2:22:17ש' בטבריה, בתחילת השנה. גם ג'מבר יגיע לברלין לאחר מספר שבועות אימון באתיופיה ועם צפיות לעשות קפיצה נוספת קדימה אל מתחת ל-2:20ש'. אני מאוד מייחל להצלחתו. הראיון עם ג'מבר – ויש כל כך הרבה מה ללמוד מהגישה המקצועית והצנועה שלו.

דב קרמר, האחד והיחיד, בעבר שיאן ישראל ל-1,500מ' ולמרתון (בין השאר, שיאו 2:15:45ש' נקבע באליפות העולם בהלסינקי 1993) חוזר להתחרות שוב בברלין. לפני כמה שבועות סיים דב במקום השני באליפות העולם לגילאי 50+ גם בריצת ה-10,000מ' וגם בתחרות חצי המרתון (עם זמנים של 33:06דק' ו-1:12ש').  בפעם האחרונה שבה התחרה בברלין, ב-2010, בגיל 45, סיים דב ראשון לגילאי 40+ (ו-45+ כמובן), בתוצאה נהדרת של 2:25ש'. מדהים לחשוב שגם בגיל 50, הוא יכוון שוב לתוצאה מהירה מ-2:30ש'. בלתי-נגמר. מדהים.

אלכסיי מרצ'נקו הוא מאלופי ישראל בריצות ניווט ספורטיביות. בשנים האחרונות הוא מתחרה בהצלחה גם במירוצי כביש. את שיאו האישי למרתון, 2:35:58ש', הוא קבע בטבריה 2014 כששימש כמכתיב קצב לדבוקת רצי ה-2:30 (עד לשלבים מתקדמים לריצה). הפעם הוא יהיה חופשי להתמקד בריצה שלו ולקבוע שיא משלו.

רצים נוספים מקבוצת "ביחד נוכל" יתחרו ביום הראשון הקרוב במרתון ורשה, ועל כך בהמשך.

 

הרצים של דן סלפטר:

שלוש "ריצות בכורה" מאד מעניינות.  עבור שתי הרצות למרחקים הטובות בישראל כיום (אחת מהן עדיין איננה אזרחית), חברות לאימונים, יסמן מרתון ברלין את המעבר למרתון, עם תקווה לקבוע במהלך השנה הקרובה את הקריטריון למשחקים האולימפיים. אך המעבר למרתון איננו מובן מאליו, ולפעמים דורש יותר מניסיון אחד. לכן מרתון ברלין ביום ראשון הוא גם מבחן וגם הזדמנות להתנסות והיכרות.

אזאונט טקה  היא אלופת ישראל למרחקים 5,000מ', 10,000מ', מירוצי שדה וחצי מרתון. במרץ קבעה בברלין את שיאה האישי לחצי מרתון, 1:18:22ש' (מקום 12 כללי).

ברוב הריצות בשנים האחרונות, כאלופת ישראל מוכתרת הרצה הראשונה המסיימת אחרי לונה צ'מטאיי (לורנה). צ'מטאיי, ילידת קניה שהגיעה לישראל כעובדת בבית שגריר קניה, נשואה למאמנה דן סלפטר.  על הסיפור המיוחד של דן ולורנה תוכלו לקרוא בכתבתו של אבינעם פורת.  נאחל הצלחה לשתי הרצות המצוינות האלה עם המעבר הלא פשוט למרחק המרתון. ונקוה לראות בקרוב שוב רצה ישראלית המתקרבת לרמה של 2:40ש'.

דן, בעצמו רץ מרתון של 2:31ש', צפוי לרוץ לצידה של לונה ולתמוך מקרוב.

רץ נוסף, מאוד מוכשר ומבטיח, שיתנסה במרתון בכורה הוא מארו טפרי. למארו תוצאות מצוינות למרחקים שבין 1,500מ' (3:53), לחצי מרתון (68:20דק', 29:19דק' ל- 10,000מ') וגם עבורו מעבר מוצלח למרתון יסמן פוטנציאל ממשי לקביעת הקריטריון האולימפי (שוב, זה מרתון, ולכן הכוונה איננה בהכרח בניסיון הראשון).

 

הרצים של זהבה שמואלי:

אם הזכרנו רצות מרתון של 2:40ש', אז זהבה שמואלי, שיאנית ישראל בעבר ונציגת ישראל למרתון האולימפי הראשון לנשים (לוס אנג'לס 1984), מאמנת את קבוצת החובבים המובילה בישראל כיום- רצי רמת השרון. מרשים מאוד לראות קבוצה כזו של רצים בטווח יכולות של 2:30ש' ועד 2:45ש', וזו בהחלט תמיכה קבוצתית בפעולה. אלו לא רצי עלית אלא רצים "רגילים" שמתעקשים על החלום ולוקחים אותו אל הקצה. אחרי קיץ של אימונים מצוינים, "האריות" של זהבה מגיעים לברלין עם צפיות גבוהות.

בחבורה: דרור מנור (שיא אישי 2:30:04ש' בטבריה השנה, ארבע שניות כל כך מעצבנות, הן לפעמים התמריץ החזק ביותר להוריד 2-3 דק' נוספות); מושיקו ישרים (מושיקו עשה דבר שדי הדהים אותי בשנה שעברה. אחרי עונה חלומית מבחינתו שהסתיימה עם שיאי אישי של 2:33:20ש' במרתון שיקגו, גולת הכותרת, הוא מיהר לחזור לאימונים וכעבור חודשיים וחצי קבע 2:32:35ש' במרתון טבריה. ברמה הזו, אין יום ואין שעה שהשדים לא צועקים "2:30". אתגר גדול); שלומי לאון, חברי הטוב, הרוח מאחורי החבורה הזו, עקבי במיוחד, שירוץ מרתון ברלין רביעי ברציפות, עם מקבץ תוצאות יפה שקפץ מ- 2:41 עד ל – 2:34:59ש' בשנה שעברה, ובתקוה לשיפור נוסף; אורן בועזשלפי האימונים אמור לנפץ בגיל 49(!) שיא אישי מרשים כשלעצמו של 2:40:36ש'; גדעון תמרבעבר מפקד פלוגת ההנדסה של חטיבה 35 (בין תפקידיו), שחזר להתאמן ברצינות בשנים האחרונות וצפוי לרדת לראשונה מ-2:40ש'; גלעד שטיין, ששיפר את שיאו האישי ל- 2:40:56ש' בטבריה השנה; מקס קוגן, רץ בינוניות מצטיין בעבר שבעקבות פציעה בשירות הצבאי עשה מעבר לריצות הכביש הארוכות. אביב קולין.  בהצלחה חברים!

 

מועדון ארוחת הבוקר:

 כקבוצה לא סימנו את מרתון ברלין כיעד השנה, אך דורון פייביש, שעבורו "לבד בברלין" הפך כבר למוטו, ישמור על הגחלת.  ב-2011 עשה דורון את הקפיצה הגדולה שלו במרתון ברלין כשסיים ב-2:38:31ש', ושנה לאחר מכן קבע את שיאו האישי- 2:33:35ש', במרתון פרנקפורט. רץ חכם, יסודי ומחושב מאוד. דורון בעיצומו של "קאמבק" וצפוי לקבוע תוצאה יפה, אך רחוקה יחסית משיאו האישי. הוא גם כתב יפה על חווית הריצה: ברלין 2011.  פרנקפורט 2012  יאללה פייביש תדהים אותנו כרגיל.

אלו הרצים הבולטים מבין כמה מאות ישראלים שיתחרו ביום ראשון בברלין, כל אחד עם מטרה שלקראתה עבר אלפי קילומטרים בחודשים האחרונים.

כמדי שנה, ביום הראשון האחרון לחודש ספטמבר, שדרת האונטר דן לינדן ושער ברנדנבורג ממתינים ל- 40,000 מגשימי חלומות. בהצלחה לכולם!

 

berlin_arch

 

משלחת רצים ישראלים למרתון ורשה, כולל יקיר המועדון אסרט ממו:

בצילו של מרתון ברלין יתקיים ביום ראשון הקרוב גם מרתון ורשה.

יוזמה נהדרת של יורם דר בשיתוף עם שגרירות ישראל בפולין מביאה השנה לורשה משלחת של 50 רצים ישראלים, יהודים, ערבים ודרוזים – מכל רחבי הארץ, בסימן של שיתוף ואחוה.

יורם כתב:

"בשיתוף שגרירות ישראל בפולין, יעמדו 50 רצי מרתון ישראלים על קו הזינוק במרתון וורשה. חברת אדמה, צוות לוט אירליינס ישראל, וחברת טריפל סי. עוזרים לנו להביא את כל המשלחת המכובדת הזאת לקו ההתחלה. הרצים ניקבצו מקבוצת הרצים אדרנלין של שרונה שלוו מאיר, קבוצת רצי עילית של רפי וישניצר, קבוצת אינטרוול של אלון גבע, קבוצת הרצים של בית הלוחם ירושלים, וממו אסרט אלוף ישראל במרתון לשנת 2013. שגרירות ישראל תהיה אורחת הכבוד במרתון זה, והשגרירה אנה אזרוב תזניק את המרתון. לרשות השגרירות יועמד אוהל ענק ובו יתקיים הפנינג ישראלי. אני מודה לצוות לוט ישראל , ולכל התורמים, לצוות השגרירות המסור, לשרונה שלוו שבלעדיה אי אפשר היה להתקדם".

בין הרצים הישראלים הבולטים שיתחרו בורשה: חברי הטוב ויקיר המועדון אסרט ממו, חניכו של גיא בן אפרים ואלוף מרתון טבריה 2013 (נקווה שיפרוץ סוף סוף את מחסום ה-2:20ש').  רצים נוספים מ"ביחד נוכל" של רפי וישניצר:  אווקה מקונן (ש.א.2:28:34ש'), אדיסו אסנקו (מרתון בכורה לרץ הצעיר המוכשר), אלי בייקדי (ש.א. 2:24:18ש', מטבריה 2003); יידג אלמה (ש.א. 2:40ש'), ורד אופיר (בעלת ש.א. של 3:07:26ש'), מארה דסטהגל ישראלי.

 

אתר חדש למועדון ארוחת הבוקר:

בפתח השנה החדשה, השקנו את האתר החדש והמשופר של "מועדון ארוחת הבוקר".  האתר מרכז, בין השאר, את רוב הפוסטים שכתבתי (במקומות שונים) לאורך השנים.

האתר כולל גם את כל הפוסטים שכתבתי כאן בדה באזר, בחלוקה לפי נושאים (מדובר בתוכן עניינים, כשהקישורים הם ישירות לדה באזר ולדיונים המקוריים).

מוזמן לבקר ולהתרשם.  האתר מותאם לגלישה בטלפונים ניידים אך מומלץ שההתרשמות הראשונית תהיה ממחשב.

האתר המחודש של מועדון ארוחת הבוקר

 

ולסיום, להעלאת אדרנלין ומוג'ו – אחת מבין סיבות רבות מדוע רצים מהר בברלין:

 

 

 

 

 

הניצחון על איפסוויץ׳
על תפיסה מוסרית שיפוטית

19 Comments

מנחם 24 בספטמבר 2015

נחשון, תודה על יופי של סקירה. כיף לשמוע על הישראלים. בהצלחה.

YG 24 בספטמבר 2015

נחשון תודה רבה!

מחזיקים כולנו אצבעות למוגס טסמה.

ד 24 בספטמבר 2015

נחשון, שאלה טכנית לגבי שיאים המוכרים לצורכי שיא. מה קורה במצב בו ישנה רוח מעבר למותר רק בחלק קטן מהריצה? נגיד רבע שעה בלבד. האם התוצאה תאושר?

נחשון שוחט 24 בספטמבר 2015

הקריטריונים לאישור שיא במירוצי כביש מתייחסים למסלול ולא למדידת רוח.
שני הקריטריונים העיקריים הם:
1. הפרשי גובה. אסור שהבדל הגובה נטו (נקודת הזינוק לעומת נקודת הסיום) יהיה גדול – 1:1,000 מאורך המסלול כולו. כלומר במרתון אסור שהפרש הגבהים יהיה מעל 42מ' (במינוס, כלומר הפסד גובה).
2. ה-Separation criterion קובע שהמרחק נטו של נקודת הסיום מנקודת הזינוק חייב להיות פחות ממחצית המרחק הכולל. זה הקריטריון שמיועד למנוע סיוע של רוח גב. כאשר המסלול מעגלי (כמו בברלין) ומסתיים כמעט באותה נקודה – הרוח תקשה יותר משתסייע.

מרתון בוסטון שם קבע ג'פרי מוטאי 2:03:02ש' הוא point to point ממערב למזרח ו – net downhill משמעותי (למרות שהוא כולל עליות משמעותיות). הוא לא עומד בשני הקריטריונים האלו. ברוב השנים, גם מרתון בוסטון ובוודאי מרתון ניו יורק הם דווקא קשים (ואיטיים) ביחס למרתונים של ברלין, שיקגו, לונדון וכו'.

בני נוה 24 בספטמבר 2015

רוח מעל המותר (2 מ' לשניה) נמדדת אך ורק בריצות מסלול של 100 ו- 200 מ' ולכן זה לא רלבנטי למרתון.

חזי 24 בספטמבר 2015

נחשון, יופי של סקירה.
בהצלחה לכל הרצים!

גדי 24 בספטמבר 2015

האם יש דרך לצפות אונליין בזמני הביניים של כלל הרצים?

נחשון שוחט 24 בספטמבר 2015

כן. באתר הרשמי של המרתון.

דודיק 24 בספטמבר 2015

נחשון, סקירה יסודית וממצה, כהרגלך. ברם-אולם, תסכים אתי כי רצת המרחקים הטובה בארץ כיום היא עדיין מאור טיורי

נחשון שוחט 24 בספטמבר 2015

כן.

בני נוה 24 בספטמבר 2015

דודיק, המבחן המעניין של מאור יהיה במרתון. על פי השיא הישראלי שקבעה השנה ב- 5,000 (16:08) היא אמורה לעמוד במינימום הקל יחסית במרתון – 2:42. משום מה היא לא רצה אף פעם אפילו חצי מרתון. למיטב ידיעתי יש סיכוי שבקרוב היא תרוץ חצי מרתון ואז ניתן יהיה לראות מה קורה לה במרחקים הארוכים יותר.

אלכס דוקורסקי 24 בספטמבר 2015

נחשון, יופי של פוסט. בהצלחה לכל הרצים הישראלים!
וכמובן, ברכות לרגל השקת האתר החדש. אהבתי מאוד להיכנס ולקרוא את המאמרים המעניינים באתר הקודם.

Ivan Pedroso 24 בספטמבר 2015

מעניין, תודה!

מחכה לסקירה לקראת התחרות הכללית (-:

עמרי 24 בספטמבר 2015

תודה.

ובהצלחה גדולה לאריאל רוזנפלד האחד והיחיד בספרטתלון מחר!

ניר 24 בספטמבר 2015

בהצלחה לכל הרצים, בדיוק היתה כתבה בדה מרקר על זה שכל הדברים הגדולים בחיים קורים בתדירות גבוהה יותר בגילאים שמסתיימים ב-9, מעניין כמה מהרצים הם בני 39.

אני אישית ארוץ לראשונה חצי מרתון באמסטרדם עוד פחות מחודש ואולי בגיל 39 ארוץ מרתון ראשון בברלין :)

יותם 24 בספטמבר 2015

הולך להיות חזק זה בטוח! מה איתך אתה תעשה את טבריה?

shohat 24 בספטמבר 2015

נשחקים משבת לשבת…

shohat 24 בספטמבר 2015

זה אמור היה להיות "משחקים". יצא טייפו מדויק.

היסטוריון של ספורט 24 בספטמבר 2015

נחשון נהדר כרגיל .בהצלחה לכולם.

Comments closed