מרתון פרנקפורט – סיכום

סקירה לקראת מרתון פרנקפורט יתקיים ביום ראשון, בצפייה לזמנים מהירים.

מירוץ הגברים:

מרק קיפטו בן ה – 38, שרק בשנה שעברה רץ את מרתון הבכורה שלו, בפרנקפורט, וסיים שני בהפרש של שניה, ניצח קרב התשה שנמשך עד לחצי הקילומטר האחרון.  קיפטו הוביל "סוויפ" קנייתי של שלושת המקומות הראשונים.

דבוקה גדולה של רצים עברה את חצי הדרך בקצב המתוכנן –  62:32 דק' – אך זה היה קצב מהיר מדי עבור כל הרצים, בלי יוצא מן הכלל (פרשנות נוספת בהמשך).

שני המועמדים העיקריים לנצחון – מנצח השנה שעברה וינסנט קיפרוטו והפנומן האתיופי צגאיי מקונן  – חוו ריצה מאכזבת מאד.  מקונן נפלט מהדבוקה בסביבות הק"מ ה – 25 ופרש בנקודת ה – 30.  קיפרוטו התקשה גם הוא בשלב מוקדם ודעך עד ל – 2:12:09  במקום ה – 13 (יש להעריך את ההחלטה שלו לסיים ביום כזה).

1.  מרק קיפטו 2:06:49.  2.  מייק קיגן 2:06:59  3.  גילברט יגון 2:07:08  4.  זוודיה טבלו (אתיופיה) 2:07:10  5.  דריבה רובי (אתיופיה, הרץ שסיים שני במרתון טבריה 2013) – שיא אישי של 2:07:16

מירוץ הנשים:

אברו קבדה שברה את המתחרות שלה שרון צ'רופ ומסלש מלקאמו בהגברת קצב משמעותית בין הק"מ ה- 25 ל – 35.  משם סבלה מאד בעצמה ומקצב חזוי לתוצאה מהירה משיאה האישי (2:20:30) ומשיא המסלול, דעכה מאוד עד לנצחון "מריר" ב – 2:22:21.  ממבע פניה אפשר היה להתרשם שהיא ממש לא מרוצה.  המתחרות שלה דעכו עוד יותר.  מלקאמו, שיאנית המסלול, פרשה בק"מ ה – 30.

1.  אברו קבדה 2:22:21  2.  שרון צ'רופ  2:23:44  3.  אשטה בקרה (אתיופיה) 2:24:59 (שיא אישי).

תוצאות ישראלים (כל הכבוד!):

1. ברוך דניאלי (מועדון ארוחת הבוקר)  2:57:25 ש'.  2.צח אשנר (מועדון ריצה הגליל העליון)  2:59:04ש'.  3. איתי צנגר  2:59:17.  4. אבידב ליברמן 3:02:55

(ברוך בן 50, אבידב סיים שישי בקטגוריית 55-59).

וכמה הערות:

1. זהו, שלפעמים המרתון מנצח – מה שראינו היום בפרנקפורט היה הדגמה גם לפרופורציה הדרושה וגם למחיר שתובע הרף הגבוה כל כך בתחרויות המרתון היום.  כלומר, מה קורה כאשר התחרות מחייבת "2:04 או bust".  רק לפני שבועיים ראינו שגם עבור קנניסה בקלה הגדול הקפיצה מ – 2:05 אינה מובנת מאליה.  ואם כך עבור בקלה, אז אין הפתעה שזה קורה לרצים כמו קיפרוטו (בעל 3 תוצאות מהירות מ – 2:06) ומקונן הצעיר, שמיהר מדי להצהיר על שבירת השיא האתיופי של גברסלאסי.  רגע, צעיר, שלא נתבלבל – זה בכל זאת גברסלאסי.  ראינו היום דבוקה של 14 רצים (לא כולל הפייסרים) פותחים את המרתון בקצב מהיר מ – 2:04 (14:38 לחמשת הק"מ הראשונים).  הקצב נותר מהיר מאד (בתחזית ל – 2:04:30) עד לנקודת ה – 15.  מתוך ה- 14, אולי לשניים מהם היה מה לחפש שם (וגם זה אולי גדול – אלו גם השניים שכשלונם היה הגדול ביותר, בפועל).  השאר היו רצים של 2:06 עד 2:08 ביום טוב, או רצי חצי מרתון של 60 דקות במרתון ראשון.  המסלול היה מושלם.  מזג האוויר היה מושלם.  אבל מרתון זה מרתון.  ואם אתה פותח מהר מהיכולת שלך – אתה משלם.  את המרתון הזה ניצח הרץ ששרד את הטעות טוב מהאחרים, וגם ידע לסבול קצת יותר טוב בסוף.  זה הכל.

2.  צריך שזה יקרה מדי פעם, כדי שנדע להעריך את הריצות המאוד מהירות, כשהן מצליחות.  אלו, אחרי הכל, בני אנוש.

3.  דרמה – בעניין הזה, אין תלונות, להיפך.  עד הקילומטר ה – 38 ראינו חמישה רצים עם סיכוי לנצח.  משם ראינו שלושה נאבקים ביניהם כתף אל כתף.  ראינו שינויי מיקום, משברים וחזרות.  ועד ל- 500 המטר האחרונים אי אפשר היה לנחש מי ינצח.  לא הכל זה השעון.  קיבלנו היום יופי של מירוץ.

4. קיפטו – זו התמונה שאזכור מהמרתון הזה, והיא תמונה נדירה יחסית.  היה שלב שבו מרק קיפטו הוכרע.  "הוכרע תודעתית".  קיגן ויגון פתחו עליו פער של עשרים מטר בערך.  המצלמה התקמדה בקיפטו, הפנים שלו הראו משבר.  הוא סימן עם היד לכיוון שריר הירך האחורי.  נגמר.  ואז, שתי דקות מאוחר יותר, הוא חזר אל הפריים, נצמד אל חבריו.  משם כבר היה לי ברור שהוא ינצח.  זה פשוט שלמרק קיפטו היתה שיחה עם השדים שלו.  כאב לו.  הוא האט כדי שהכאב יפסיק.  ואז השדים שלו התחילו לצעוק:  "כמה אתה רוצה את זה?" , "מה, תוותר עכשיו?", "מה, אתה לא רואה שגם להם קשה, לא פחות ממך?",  "הקיגן והיגון האלה – למי מהם יש 12:53 ל – 5,000מ'?", "אז ככה, ביום שקיפרוטו ומקונן נשברים, כהשטיח האדום ב – Festhalle פרוס ומוכן בשבילך, כשהגעת עד לכאן, פחות מעשר דקות, ככה תוותר?  ככה זה ייגמר?".  קיפטו החליט שהוא רוצה.  מאד.  מגיע לו.

5. הפייסר – זה יכול היה להיות אדיר.  זה יכול היה להיות קטע טלויזיה בלתי-נשכח.  הפייסרים נשרו לפי התור, בזה אחר זה.  הפייסר האחרון שנותר הביא את הדבוקה עד לקילומטר השלושים.  הקצב נחלש.  הפייסר סיים את החובות לפי החוזה שלו.  אבל במקום לעצור בצד ולצעוק בהצלחה, הוא נצמד אל הדבוקה.  עכשיו שיובילו אותו.  רצים המשיכו לנשור.  הפייסר נשאר.  בסביבות הקילומטר ה – 37 קרה דבר מאד מפתיע.  הפייסר הכניס surge וניסה לנצח!  העניין הוא שהמארגנים לא נערכו לתסריט הזה.  רשימת הרצים שהופצה לא כללה בכלל את שמות הפייסרים.  בלוח התוצאות הרשמי ששידר ספליטס בלייב לכל הרצים, לא היו הפייסרים (שככל הנראה רצו בלי צ'יפ). מספר החזה היה סתם מספר.  לא היתה שום דרך לזהות את הרץ בחולצה הצהובה.  בשלב מסוים בשידור הבינלאומי הופיע מספר החזה שלו על המסך, בלי שם.  ואיזה רגע טלוויזיוני זה יכול היה להיות – כשמנצח המרתון מניף את ידיו לאויר, חותך את הסרט, ולשדרים והפרשנים אין מושג מיהו ומה שמו.  הייתי קרוב להיות אחד מהם, והאמת שחלק ממני אפילו קיווה שזה יקרה.  פאדיחה או לא – זה אחלה סיפור.

הפייסר, מסתבר, הוא רוברט קוריר.  הוא סיים במקום השישי ב – 2:07:32ש'.

Stay tuned.  הפרק הבא, לסיום העונה, הוא וילסון קיפסאנג נגד ג'פרי מוטאי, בין השאר.  מרתון ניו יורק.  בקרוב.

 

 

וזה מה שכתבתי בסקירה לקראת המירוץ:

גם הפעם נתחיל עם קצת אוירה (אולי תזכרו מהשנה שעברה, הצילומים מ – 2012) – הסיום המרגש והמיוחד ב – Festhalle:

עושה חשק נכון?  המינימום שאפשר להגיד הוא שלרצים בשנתיים האחרונות היה למה לחכות.  42.145ק"מ ברחובות שוממים, באפס מעלות (2012) או מול רוחות של 30 קמ"ש ויותר (2013) בשביל חמישים מטרים של כיף.

המנחה של מסיבת העיתונאים לקראת הריצה ביום ראשון הכריז:  "לפני שנתיים היה לנו את 'עידן הקרח' ובשנה שעברה את 'חלף עם הרוח'".  כמה קולע.

אבל בואו נהיה אופטימיים.  נאחל שביום ראשון מזג האוויר ישתף פעולה קצת (או הרבה) יותר, וישנה גם את הסרט.  כרגע, לפי התחזית, זה נראה בהחלט טוב:  11-12 מעלות, מעונן ללא גשם, רוח לא משמעותית.

המרתונים הגדולים של הסתיו הם ברלין, שיקגו (שקיימו!) וניו יורק כמובן (שיהיה גם השנה מעניין במיוחד).  פרנקפורט הוא ה – sleeper שביום נתון יכול להתעורר.  המסלול מאד מהיר ועם הרץ הנכון וההרגשה הנכונה ביום הנכון, פרנקפורט הקטן יותר יכול לגנוב את ההצגה.

מרתון פרנקפורט שדרג את עצמו משמעותי ו"עלה על המפה" (למרות קיומו ברצף מאז שנת 1981) ב – 2010 ו – 2011 בזכות וילסון קיפסאנג, ששיפר פעמיים את שיא המסלול:  2:04:57ש' ו – 2:03:42ש', בהתאמה  – אז 4 שניות בלבד משיא העולם הטרי של פטריק מקאו.

האח הקטן של מרתון ברלין דרש תשומת לב, וקיבל!

בשנת 2012 רץ הופיע פטריק מקאו, שיאן העולם לא פחות, אך טמפרטורה קרה מאד הקשתה והוא סיים ב – 2:06:08 בלבד.

בשנה שעברה הרוחות הקשו ווינסרט קיפרוטו ומרק קיפטו, החברים, ששניהם יחזרו להתחרות גם השנה, סיימו ב – 2:06:15 ו – 2:06:16.

השנה כולם מצפים לרוץ מהר יותר.  כמה מהר?  בקליבר של הרצים כאן, בהחלט אפשר לקוות לתוצאה מהירה מ – 2:05ש'.  שיא העולם, גם שיא המסלול, לדעתי לא יעמדו בסכנה.

Heads up:  המרתון ישודר בערוץ 5 + (58) ביום ראשון החל מהשעה 10:55 שעון ישראל.  מולי אפשטיין ואני נשדר.

 

 

Mahnung

 

(Photo courtesy of Kai C. Shwartzer @ Flickr)

בואו נדבר קצת על המתחרים העיקריים.

מירוץ הגברים:

וינסנט קיפרוטו (קניה, 27) – קיפרוטו הוא רץ מצוין ומאד עקבי, פחות מפורסם, שנמצא כל הזמן מירוץ אחד מהפריצה הגדולה שלו (בעידן הזמנים הסופר מהירים של היום).  אני מסמן אותו כמועמד מספר אחד קודם כל בגלל שהוא המנצח המגן על תארו וגם בזכות העקביות לאורך זמן.  קיפרוטו סיים שני באליפות העולם במרתון בדאגו 2011.   הוא סיים בין שלושת המקומות הראשונים בכל המרתונים שסיים (מאז שנת 2008), כולל בפריס (שם היה שיאן המסלול עם 2:05:47ש'- שיא ששופר מאז), שיקגו (2:06:08) ורוטרדם (שיאו האישי – 2:05:13, מ – 2010).  הריצה שלו בפרנקפורט בשנה שעברה הרשימה אותי.  קיפרוטו דיבר אז, ומדבר שוב, על כך שהוא נחוש לשפר את שיאו האישי, אם מזג האוויר יאפשר.  אני בעדו!

אספה צגאיי מקונן (אתיופיה, 19) – מקונן הגיח השנה לסצינת המרתונים כפנומן.  בינואר, בגיל 18 ובמרתון בכורה, הוא קבע תוצאה מדהימה של 2:04:32 בדובאי, וניצח. זה שיא עולם (לא רשמי) לנוער.  זהו זמן בלתי-נתפס למרתון ראשון, ובמיוחד בגיל 18.  כדי לסבר את האוזן – זה זמן מהיר ב21 שניות מהתוצאה הטובה ביותר של היילה גברסלאסי בדובאי (המסלול עבר בין לבין שינוי מסוים, שמעט מקזז).  בהחלטה לא שגרתית, מקונן מיהר לחזור להתחרות מייד, במרתון לונדון התחרותי ביותר שם סיים חמישי ב – 2:08:06ש' (לפני ג'פרי מוטאי, עמנואל מוטאי, מו פארה, ועוד).  עדיין, השאלות מרחפות:  מרתון שלישי השנה, מה בוער?  האם התוצאה מדובאי for real?  (בשלוש השנים האחרונות ראינו מקבצים של תוצאות מאד מהירות ומאד מפתיעות, אך לרוב הרצים לא שחזרו אותן או שיפרו אותן לאחר מכן).  האם תוצאת בכורה מהירה כל כך, בגיל צעיר כל כך (בהנחה שהוא מדויק) מבטיחה המשך התקדמות?  (לא תמיד…).  מצד אחד, מקונן עשוי להיות world beater.  מצד שני, הצפיות מרקיעות השחקים מעמיסות, וזה לא תמיד עוזר.  מצידו, הוא הצהיר שהמטרה שלו היא השיא האתיופי של היילה גברסלאסי (בזמנו שיא עולם) – 2:03:59ש'.  אני סקרן לגביו, באופן כללי וכמובן לגבי יום ראשון הקרוב.

מרק קיפטו (קניה, 38) – מקונן הוא הילד שהדהים במרתון בכורה.  קיפטו הוא המבוגר שהדהים במרתון בכורה.    קיפטו הוא רץ עם רקע של הצלחות נקודתיות מרשימות על המסלול (כולל נצחון ב- 5,000מ' בדיאמונד ליג של דוחא בשנת 2010 בזמן מצוין של 12:53.46דק') אבל לא ממש ביסס קריירה עקבית ברמת העלית.  בשנה שעברה הוא כלל לא הופיע ברשימת רצי העלית שהופצה מראש מטעם מטה המרתון. כנראה שההחלטה להתחרות הגיעה ברגע האחרון.  הריצה שלו היתה נהדרת.  מדבוקה של 14 רצים בחצי הדרך, הוא היה היחיד שהצליח להישאר עם קיפרוטו, למעשה עד לסיום.  נראה שהיה גם שיתוף פעולה ביניהם.  השנה כבר אפשר לתת לקיפטו את הכבוד מראש ובהחלט אפשר שהוא שוב יהיה פקטור מרכזי במירוץ.

גילברט יגון (קניה' 26) – בעל שיא אישי של 2:06:18 כשניצח במרתון אמסטרדם בשנת 2009.  הוא לא שחזר את היכולת הזו מאז (2:07:38 בוינה 2012).

רץ נוסף של סאב 2:05, גטו פלקה, לא יזנק עקב פציעה.

הניחוש שלי:  קיפרוטו מגן על התואר ב – 2:04:51ש'.

מירוץ הנשים:

מסלש מלקאמו (אתיופיה, 29) – מלקאמו היא בעלת התוצאה השניה בכל הזמנים ב – 10,000מ' (29:53דק'.  ראשונה אם מתעלמים משיא העולם המפוקפק של ז'ונקסיה הסינית).  היא גם היתה סגנית אלופת עולם ב – 10,000מ' על המסלול (ברלין 2009) ובעלת רקורד משובח ומספר מדליות מאליפויות עולם במירוצי השדה.  את מרתון הבכורה שלה היא רצה בפרנקפורט ב- 2012, וגם ניצחה וקבעה את שיא המסלול – 2:21:01ש'.  בשנה שעברה אמורה היתה לרוץ אך לא זינקה עקב פציעה.  השנה סיימה שניה בדובאי בינואר, וחמישית בלונדון בתוצאה של 2:21:38ש'.  מלקאמו תרצה להחזיר לעצמה את התואר וגם לשפר את שיאה.  אין סיבה להניח שהיא מיצתה את הפוטנציאל האדיר שלה (לפי היכולת על המסלול) ואני מקוה שנראה גם אותה מצטרפת לקבוצה היוקרתית של רצות סאב 2:20.  האם זה יקרה ביום ראשון?  מרתון שלישי השנה?  הממם, לא יודע, לא בטוח.

אברו קבדה (אתיופיה, 25) – לקבדה יש רקורד מרשים, עם שני נצחונות במרתון ברלין ונצחון נוסף במרתון רוטרדם.  יחד עם שיאה האישי המהיר מבין המתחרות – 2:20:30ש' הרקורד שלה מסמן אותה כפייבוריטית.  היא גם סיימה שלישית באליפות העולם לחצי מרתון בשנת 2009.

שרון צ'רופ (קניה, 30) – שיאה האישי של צ'רופ הוא 2:22:28ש' בלבד (נקבע פעמיים), אך היא יכולה להתפאר בנצחון במרתון בוסטון היוקרתי (2:31 בתנאים קשים ב- 2012) ובמקום שלישי במרתון אליפות העולם 2011.  אין לה את המהירות של מלקאמו וקבדה ואני מעריך שעל מסלול מהיר ובמזג אוויר אופטימלי היא תתקשה להתחרות איתן.  עם זאת, זו הזדמנות עבורה לשפר משמעותית את שיאה האישי.

פלמונה צ'פצ'ירצ'יר (קניה, 32) – בעלת שיאים אישיים של 2:23:00, ו – 68:22דק' לחצי מרתון.

הניחוש שלי:  אני הולך עם מלקאמו, 2:20:22ש'.

***

Shout out לברוך דניאלי האחד והיחיד, ממועדון ארוחת הבוקר. איש יקר ורץ בלתי-נגמר, שבגיל 50 יקווה להתקמבק עם עוד תוצאה של שתיים חמישים ו…  שיאו האישי של ברוך 2:48:29ש'.

***

מתוך סיכום המרתון של השנה שעברה:

הוא יישאר שם, בפרנקפורט, למרגלות בניין ה – Messeturm –  פסל הענק של ג'ונתן בורופסקי, "האיש עם הפטיש".  הוא יעמוד גבוה, עם מלוא הסמליות שלו. הוא יישאר שם לסמל את מאבק האיש העובד, הצווארון הכחול.  גם את המאבק בניאו-נאציזם, באלימות ובשנאת הזרים.  הוא יישאר שם גם כאחד הסמלים של מרתון פרנקפורט, וכל אחד, על בסיס החוויה האישית שלו, יבין מזה את מה שיבין.  לפעמים אנחנו מורידים את הפטיש, לפעמים אנחנו קורסים תחתיו ומוכרעים.  זוהי המחזוריות של המרתון.  זו גם המחזוריות של החיים.

קדימה ברוך, תוריד את הפטיש.

 

 

יומן דאבל פרק ד' – זה יותר משלוש נקודות
פוטבול מכללות (3) - שחר דלאל

13 Comments

איציק 24 באוקטובר 2014

יש מועמד לא אפריקאי שמסוגל להפתיע ולקחת את המרוץ? אוסטראלי, מקסיקני…

נחשון שוחט 24 באוקטובר 2014

Paulo Roberto Paula BRA 2:10:23
Koji Gokaya JPN 2:12:07
Edwin Kemboi AUT 2:12:58

תן לי לחשוב על זה…
חשבתי.
לא.

איציק 24 באוקטובר 2014

אתה חייב להתאמץ יותא ולחשוב חזק יותר ;)
תודה

איציק 24 באוקטובר 2014

יותא==יותר

D! פה 24 באוקטובר 2014

מקווה שאוכל לפחות לראות חלק מהשידור. אחרי מרתון ברלין עשית לי חשק ואשמח לראות ולשמוע אותך מלווה אותו בלייב

אלכס דוקורסקי 25 באוקטובר 2014

בהצלחה לברוך!

YG 26 באוקטובר 2014

יש סטרים טוב לאלו שאין להם גישה לטמבליזיה בשהות כאלו?

YG 26 באוקטובר 2014

שעות..

אלי 26 באוקטובר 2014

נחשון תודה,
מה דעתך על מרתון הבכורה של הרץ הגרמני גביוס…
סיים עם תוצאה איכותית מאוד 2:09:32
נראה גם שמארגני המירוץ מאוד השקיעו בו כיוון שגם אותו עטפה סוללת פייסרים

נחשון שוחט 26 באוקטובר 2014

דעתי שפישלתי כשהעליתי את הפוסט בלי להתייחס לזה, וקיבלתי על כך ביקורות, בצדק. התייחסנו לתוצאה שלו גם בשידור.

מרתון בכורה פנטסטי לרץ שהיה סגן אלוף אירופה ל – 5,000מ' ב – 2012.

בשביל פרספקטיבה – התוצאות הטובות ביותר בכל הזמנים לרצים גרמניים:
1. 2:08:47 Jörg Peter, 14.02.88, Tokio
2. 2:09:03 Michael Heilmann, 14.04.85, Hiroshima
3. 2:09:23 Christoph Herle, 21.04.85, London

4. 2:09:32 Arne Gabius, 26.10.04, Frankfurt

5. 2:09:45 Stephan Freigang, 30.09.90, Berlin
6. 2:09:55 Waldemar Cierpinski, 31.07.76, Montreal

זו התוצאה המהירה ביותר לרץ גרמני מאז 1988.

ערן ד 27 באוקטובר 2014

כמובן שהתאריך הוא 26.10.14
תודה רבה על הסיכום, תאור מרתק כמו תמיד

שחר ד. 26 באוקטובר 2014

קשה לחכות לניו-יורק, רק שיגיע כבר…

Comments closed