חג מרתון בוסטון שמח!

מרתון בוסטון מחר, היחיד ומיוחד. חמש הערות לחימום.

boston-marathon-starting-line1

(Photograph by Mike A. Lacey, Boston Magazine)

בכל שנה התחושה חוזרת, ואין לזה ממש הסבר.

יום השני השלישי לחודש אפריל. פטריוטס דיי. מירוץ המרתון הותיק ביותר, עמוס הסיפורים והמיתולוגיות.

המסלול המעניש והלא מוסבר – זולת המסורת – מהופקינטון לבוסטון.

הקהל לאורך הכביש שמרגיש חלק מהאירוע לא פחות מהרצים עצמם.

המנהרה של וולסלי, והשלט של citgo, והפנייה לרחוב Hereford ואחריו ל-Boylston, ולא פחות ממאה עשרים ריצות מן העבר.

החלומות והצפיות. כי יש לרוץ מרתון, ויש לרוץ את מרתון בוסטון.

אז כל שנה היא חוזרת, אצלי, ואין לזה ממש הסבר.

ההתרגשות. הצפייה.

החיבור המיוחד למרתון שמעולם לא יצא לי לרוץ (תמיד רציתי, תמיד דחיתי) ובכל זאת אני מכיר אותו טוב יותר מהמרתונים שרצתי.

האהבה להקשר ולכרונולוגיה שגדולים אולי מהמירוץ עצמו.

בוסטון. בוסטון. אין כמו בוסטון.

***

חימום למרתון בוסטון בחמש הערות. מולי אפשטיין ואני נשדר מחר החל משעה 16:10, בערוץ 58.

1. אז נתחיל מחזרה לשאלה האמיתית: למה בוסטון? מזמין אתכם לקרוא את הפוסט מלפני שנתיים שאליו אני חוזר בעצמי כל פעם מחדש. ובכלל לא משנה מי מתחרה. לפני הכל ומעל לכל – זה בוסטון.

פוסט של אהבה למרתון המיוחד מכולם.

2. מירוץ הגברים – 

– לא פחות מששה רצים בעלי שיאים מהירים מ- 2:05ש' (חמישה מהם אתיופים), שלושה רצים נוספים מהירים מ-2:06ש', ואלוף עבר נוסף (המכהן כיום כחבר פרלמנט בקניה). זהו עומק שדה מצוין, המבטיח, כרגיל בבוסטון, ריצה מרתקת.

– בלי מכתיבי קצב, כל רץ לעצמו, ומסלול ירידות-עליות מתעתע. צפייה במרתון בוסטון דומה במובן הזה לצפייה במירוץ אפניים. מהיכן יבוא המהלך?

– לליסה דסיסהיקיר העיר בוסטון. מנצח 2013 (השנה של הפיגוע, לאחר הריצה דסיסה מסר את מדליית הניצחון כמתנה לתושבי העיר), שחזר לנצח בשנה שעברה. בעל שיא אישי של 2:04:45ש'. רץ חזק המצטיין במסלולים הקשים יותר (בוסטון, ניו יורק שם סיים שני, ובשנה שעברה שלישי, סגן אלוף עולם למרתון משנת 2013). דסיסה ינסה לנצח בבוסטון בפעם השלישית (8 רצים בלבד עשו זאת בעבר) ובהיעדרו של מב קפלזיגי – תהיו בטוחים שהקהל יהיה איתו.

– המבחנים האתיופיים? חמישה רצים אתיופים מצוינים נוספים יזנקו: טסגאי מקונן (שבגיל 18 ניצח בדובאי 2014 עם 2:04:32, וסיים שלישי בדובאי השנה עם 2:04:46), ימנה צגאיי המצוין (סגן אלוף העולם 2015, שני בבוסטון בשנה שעברה, שיא אישי 2:04:48), היילה למי ברהאנו (שהצטיין בינתיים רק על מסלול דובאי המהיר במיוחד, שם ניצח בשנה שעברה, וסיים שני השנה בזמן של 2:04:32), גטו פלקה (2:04:50, סיים שני במרתון פוקואוקה בדצמבר) ודריבה רובי (ש.א. 2:05:58ש', בוגר מרתון טבריה שלנו). מסורתית, הנבחרת האתיופית למשחקים האולימפיים נבחרת על בסיס זמן. זמני שלושת המהירים ממרתון דובאי: אברה, למי ברהאנו וצגאיי מקונן – מהירים כולם מ-2:04:46 – בוודאי לא ישופרו מחר בבוסטון. אבל אם יידעו בהתאחדות האתיופית להפיק לקחים מתבקשים, הם ייחסו משקל רב יותר דווקא לתוצאות המירוץ הזה כאינדיקציה לסיכויי ההצלחה במרתון האולימפי.

שימו לב לשני הרצים קנייתים המעולים. סמי קיטווארה בעל שיאים אישיים של 2:04:28 (שיקגו 2014) ו-58:48 לחצי מרתון, אך מעולם לא ניצח מרתון (בשנתיים האחרונות סיים שני בשיקגו). וילסון צ'בט בעל שיא אישי של 2:05:27 הוא בעיניי מועמד עיקרי לניצחון, מעבר לדירוג לפי התוצאה. צ'בט היה מי שהוביל את המרדף אחרי קפלזיגי בריצה היפהפיה מ-2014, כשסיים שני, וסיים שלישי גם בשנה שעברה. הוא חזק מאוד, הוא מכיר היטב את המסלול ואת הדרישות, ויש לו חשבון לסגור.

– כמה יחסרו כאן האמריקאים, ובעיקר מב קפלזיגי הנפלא. הרצים האמריקאים נדרשו להתחרות במרתון המבחנים האולימפיים בלוס אנג'לס. וקפלזיגי, יחד עם חברות הנבחרת איימי קראג, דזי לינדן ושליין פלנגן, זכו לכבוד לזרוק את ה- opening pitch במשחק הרדסוקס בפנוויי פארק אתמול. כמו אמרנו, חג בוסטון שמח!

ההימור שלי: 1. דסיסה. 2. צ'בט. 3. ימנה צגאיי. תוצאת המנצח 2:08:33ש'.

 

3. מירוץ הנשים- 

אחד הדברים שאני אוהב בשידור של מרתון בוסטון הוא ההזנקה המוקדמת של הנשים (חצי שעה לפני הגברים) והמעבר הלוך ושוב בין שני המירוצים. לפרק זמן ארוך, הנשים מקבלות את קדמת הבמה, ובשנים האחרונות ראינו פעם אחר פעם ריצות מרתקות עם מאבקים צמודים ממש עד לסיום.

השנה גם במירוץ הנשים בולטות במיוחד האתיופיות. תתחרנה שלוש רצות בעלות שיאים מהירים מ-2:20 ובסה"כ שש רצות בעלות תוצאות של 2:22:03 ומטה: טיקי גלנה האלופה האולימפית מלונדון 2012, בעלת שיא אישי נהדר של 2:18:58 (שלישית בלבד בטוקיו בשנה שעברה, ומזמן לא התקרבה ליכולתה מ-2012), בזונש דבה המתגוררת במנהטן, בעלת ש.א. של 2:19:59, שסיימה שניה לרמאית הסמים ריטה ג'פטו ב-2014 ותרצה לקבל רגע ניצחון שלם שכולו שלה (דבה רצה מצוין באופן עקבי בבוסטון ובניו יורק), טירפי צגאיי (ניצחה בדובאי בינואר עם שיא אישי של 2:19:41, ניצחה בברלין ובטוקיו בשנת 2014, שמינית בלבד באליפות העולם בשנה שעברה), אמנה בריסו שנקולה (2:20:48 למקום שני בדובאי בינואר), אטסדה באייסה (פעמים מנצחת מרתון שיקגו).

אבל רגע, עם כל הכבוד לזמנים המהירים, חובת ההוכחה עליהן נגד אלופת השנה שעברה, קרוליין רוטיץ' הקנייתית, שהראתה כבר שהיא יודעת בדיוק מהו המפתח לניצחון בבוסטון (לאו דווקא היכולת לרוץ מהר יותר בדובאי). בשנה שעברה לקחו לה 42 קילומטר ועוד 150 מטר לפני שברחה ממרה דיבבה המעולה.

ונשים לב לג'ויס צ'פקרוי, בעלת שיא אישי מצוין של 66:18 לחצי מרתון שעדיין נמצאת בשלב הניסויים והלימוד במרתון. אבל אם יתחבר… הכישרון שם.

ההימור שלי: 1. טירפי צגאיי 2. ג'ויס צ'פקרוי. 3. בזונש דבה. זמן למנצחת: 2:24:12ש'.

4. באדיבות לטסראן – להסתלבט על השידור:

אז כן, הסיפורים והתמונות והסמלים – גם הקלישאות – נוטים לחזור על עצמם, וזה כאמור חלק מהקסם של מרתון בוסטון. אז החברה' מ-Letsrun.com דאגו להוסיף עניין לצופים בשידור (מהזן האליטיסטי כמובן, כמו שצריך) –

Boston Marathon Bingo – תפסו את השדרנים. תהנו:

bostonbingojpg

 

5. ועכשיו קצת אדנלין –

 

***

 Shout out לסם שאנטל ואביגדור (ויגי) בוק ממועדון ארוחת הבוקר – מגשימי החלומות הסדרתיים שחוזרים לבוסטון לסיבוב נוסף. כי מי בכלל רוצה לרדת.

בהצלחה חברה'!

 

 

 

סיפורו של אלוף
למה גארי נוויל לא הצליח בואלנסיה? (בין היתר)

13 Comments

אריאל גרייזס 18 באפריל 2016

קרוב משפחה אמריקאי ביקר לפני כמה שבועות בארץ עם חברה שלו והסתבר לי שהיא רצה פעמיים את בוסטון, כולל בשנה של הפיצוץ (סיימה כמה דקות לפניו), כמה קינאתי בה.
וכמה חבל שערוץ הספורט בוחר לקחת את זה לערוץ בתשלום – כאילו יש כל כך הרבה צופים למרתון.

איציק 18 באפריל 2016

סליחה על השאלה, הם לא פתחו את כל הערוצים?

אריאל גרייזס 18 באפריל 2016

לא שאני יודע

matipool 18 באפריל 2016

הם ( הכוונה להוט ) פתחו את כל הערוצים למי שיש לו טריפל ומשלם על חבילת הפרימיום ( מה שהיה לי עד לפני שבועיים ) .
אני יודע כי לפני שבועיים / שלושה החלטתי לבדוק איפה אני יכול לחסוך בהוצאות הבית . אחרי 5 שיחות עם נציגים שונים ובדרגות שונות של הוט הגעתי איתם לסיכום של ביטול חבילת הפרימיום + חבילה נוספת ללא פגיעה במהירות האינטרנט ( בעיקרון – החבילות שלהם מובנות אבל אם מצליחים להגיע לנציג הנכון , אפשר לשחק עם זה ) . המשמעות של זה היא שאין לי עכשיו את ערוצים 57+58 וגם לא את ערוץ ה-HD שלהם ( ממילא ליברפול משודרת בצ'רלטון ) . מצד שני – חסכתי סדר גודל של מאה ₪ בחודש ( החיסכון של החודש הראשון הועבר לדה באזר (-: ) .

אריאל גרייזס 18 באפריל 2016

לא חסכת כלום, אתה בהוט. עדיף מוות

איציק 18 באפריל 2016

אלי התקשרו כבר לפני כשנה מהוט והודיעו שפתחו הכל ללא תוספת תשלום. כך גם אצל אמי ואחי.

אלכס דוקורסקי 18 באפריל 2016

יופי של סקירה. באמת חבל שלא משדרים בערוץ הפתוח.
אנצל את ההזדמנות לאחל הצלחה רבה לשניים מחברי קבוצתי, ניצן וניב יחזקאלי.

גדי 18 באפריל 2016

לגבי המסלול, כמה מטר עלייה וכמה ירידה?
האם יש דרך לנרמל את הזמנים בהשוואה ל מרתונים מהירים?

אריאל גרייזס 18 באפריל 2016

זה מרתון מוזר. קודם כל, הוא לא עומד בכללים של שיא עולם למרתון בגלל שנקודות הפתיחה והסיום שלו לא קרובות (אני לא זוכר בדיוק את החוקים, אבל הן צריכות להיות במרחק X אחת מהשניה). חוץ מזה, בדרך כלל הוא קשה יותר מאחרים לאו דווקא בגלל העליות – אם תסתכל על הפרופיל שלו אז הוא באופן כללי בירידה – אלא בגלל רוחות – אבל זה מאוד תלוי כי רק לפני כמה שנים נקבע בו שיא עולם (שכמו שאמרתי, לא נחשב רשמית) כי הרוחות היו בו בדיוק לכיוון ההפוך. אז קצת קשה לנרמל את זה.

איציק 18 באפריל 2016

אני כמעט בטוח שהוא במרחק X ;)

shohat 18 באפריל 2016

המסלול הוא מנקודה לנקודה – מתחיל בהופקינטון ומסיים בבוסטון.
הפרש גובה נטו: 459 רגל, או 140 מטר. כלומר בסה"כ המסלול הוא בירידה.
אחרי ירידה מגובה 145 לגובה 16 מעל פני הים ב-16 המייל הראשונים, בחמישה המייל הבאים מטפסים עד לגובה 70 (בסדרה של 4 גבעות, האחרונה מהן היא heartbreak hill המפורסם). ממייל 20.5 עד לסיום שוב מגמת ירידה עד לגובה 5מ'.

הערות:
א. לא העליות בבוסטון מחסלות אותך אלא הירידות (והעומס על שרירי הארבעה ראשי) שאחריהן מגיעות העליות, במיוחד אם פותחים מהר מדי.
ב. קשה מאוד לבצע נירמול מאחר וישנה תלות גבוהה בכיוון הרוח. פעם ב15-20 שנה, עם רוח גב, המסלול הופך לסופר-מהיר (ע"ע 2:03:02, 2:03:06 של ג'פרי מוטאי ומוזס מוסופ ב-2011, וגם הזמנים המהירים מאוד של שנת 1983 למשל). לעומת זאת מול רוח פנים הזמנים מאוד איטיים. (היום צפויה רוח פנים ככל הידוע לי).
ג. מלבד שנים יוצאות דופן כמו 2011 וה-2:05:52 של רוברט צ'ריוט מ-2010, מעולם לא ירדו מ-2:07 בבוסטון. ברוב השנים תוצאות של 2:08 עד 2:10 הספיקו לניצחון. זה שילוב בין הקושי של המסלול לבין היעדר מכתיבי קצב המתמרץ ריצה מחושבת ומתונה יותר (טקטית) בחלקים המוקדמים.
ד. בתנאים סטריליים, המסלול נחשב איטי בכשתיים וחצי דקות לעומת המסלולים השטוחים והמהירים במיוחד.

Ivan Pedroso 18 באפריל 2016

אחלה סקירה!

יריב 19 באפריל 2016

בתור אחד שיצא לו לרוץ שנה שעברה אלו הן רשמי בקשר למסלול פה, בקשר לרוח היא יא לרוב תהיה נגדית כי רצים ממזרח למערב ובוסטון עצמה צמודה לים אז ככל שמתקרבים לעיר מרגישים יותר את הרוח, נכון שיש יותר ירידות מעליות אבל רוב הירדות הן מתונות ואילו שתי העליות של הhartbrake הם בסגנון העלייה המפורסמת של בית שאן רק בקילומטר ה34 בעיצומו של הקיר…, מה עוד שהירידות הן ברובן בתחילת המסלול ולא משנה כמה אתה מנסה לשלוט בעצמך אתה מגיע לעליות סחוט פיזית.
מבחינה אישית מרתון מדהים פעם, מרגיש כאילו אתה רץ בעיירה אחת ארוכה לאורך כל המסלול בעידוד בלתי פוסק

Comments closed