מחר 6:30 בדובאי – בקלה מול שיא העולם

הכל מוכן לקראת הניסיון הנועז של קנניסה בקלה לשפר מחר בבוקר את שיא העולם למרתון ולהחזיק בו זמנית בשיאי ה5000מ', 10000מ' והמרתון. הכל... חוץ ממזג האוויר. הסברים, תזכורות, הקשר ופרופורציה, וניחוש (לצערי) לא אופטימי. וכמה שאשמח לטעות..

1. מחר ב6:30 בבוקר, שעון דובאי (4:30 שעון ישראל) ינסה קנניסה בקלה לעשות את מה שאף רץ לפניו לא עשה: להחזיק בו זמנית בשיאי העולם לריצות 5000מ', 10000מ' ומרתון. היילה גברסלאסי החזיק אמנם בשלושת השיאים, אך כשקבע את שיא המרתון שיאי ה5000מ' וה10000מ' כבר היו שייכים לבקלה. רק רצה אחת זכתה להישג המיוחד הזה, והיא אינגריד קריסטיאנסן הנורווגית, הנפלאה.

(בקלה לפני הניצחון במרתון הראשון שלו, בפריס 2014. בקלה סיים 4 מבין 5 המרתונים בהם השתתף, וניצח בשניים מהם – פריס 2014, וברלין 2016)

Photo credit: Marie-Lan Nguyen @ wikemedia commons

2. הצהרות ישנן תמיד. במקרה הזה מספר גורמים מצטברים מאוששים את ההנחה כי מדובר בניסיון ממשי לתקוף את השיא: במרתון ברלין האחרון חסרו לבקלה 6 שניות קצרות בלבד כדי לשבור את השיא. קצב הריצה שלו ב-2.195 הקילומטרים האחרונים היה מהיר משמעותית מקצב השיא (6:09דק' סה"כ; 2:49, 2:47 לקילומטר, כאשר הקצב הממוצע טיפה מהיר מ2:55דק"מ) באופן המלמד שנשראה לו "רזרבה". הצורך להתחרות כתף אל כתף מול וילסון קיפסאנג גרם להאטה טקטית מסוימת בין קילומטר 37 ל-40 – ששם אבד השיא. המסלול של מרתון דובאי הוא מהיר במיוחד ורצים פחות מוכרים קבעו שם תוצאות מהירות מאד (אפילו חריגות) בשנים האחרונות (אוסף תוצאות של 2:04 של רצים שלא רצו מהר מ-2:06 בשום מקום אחר). ההחלטה של בקלה להתחרות בדובאי, למרות שהוא מחויב למרתון לונדון באפריל וגם חושב, לפחות לפי המוצהר, על דאבל של 10000מ'-מרתון באליפות העולם בקיץ מצביעה על כך שהוא מרגיש בכושר טוב ומוכן לניסיון רציני לתקוף את השיא (התכנית השנתית של בקלה ימרנית מאד, וניתן להניח שהיא עוד תשתנה בדרך). מארגני מרתון דובאי העלו את התמריץ הכספי והודיעו על בונוס של 250,000 דולר על שבירת השיא. בתוספת 200,000 דולר עבור הניצחון – התמריץ הכלכלי לרוץ בדובאי גדול במיוחד.

dubaimap

(מסלול שטוח וישר כמו סרגל למעט נקודת הסיבוב).

3. בינתיים נרקמת גם תכנית ממשית. יוש הרמנס, סוכנו/מנהלו האישי של בקלה הודיע שהתכנית היא לעבור את חצי המרחק ב- 61:00דק', בשאיפה עם שלושה פייסרים. הספליט המהיר ביותר לחצי המרחק במרתון, עד היום, היה 61:11דק' במרתון לונדון בשנה שעברה – אז זו היתה פתיחה מהירה מדי. התכנית הזו מלמדת שהכוונות הן רציניות.

4. ואני עדיין תוהה: האם אפשר שבקלה יתייחס לריצה בדובאי כ"ניסוי". ירוץ 30 ק"מ בקצב השיא ומשם יחליט – אם הוא מרגיש חזק אז ינסה לעשות את זה. ואם התנאים אינם לטובתו או ירגיש שאין לו את זה – יעצור וישמור את עצמו ללונדון (גם מרתון לונדון וגם אליפות העולם שתתקיים בקיץ בלונדון).  בתנאים שמציעים לו בדובאי – אין סיבה לרץ ברמתו, וכשהוא כבר בן 34, לנסות את מזלו. ואם לא יילך, לעבור לתכנית ב'. (בפעם הקודמת שבה בקלה התחרה בדובאי הוא אכן פרש אחרי 30 ק"מ, בגלל פציעה בגיד האכילס. הפציעה מנעה ממנו להשתתף במרתון לונדון ובעצם השביתה אותה למשך כמעט שנה).

5. תחזית מזג האויר איננה אופטימלית, אך היא פחות קיצונית ממה שנצפה לפני כמה ימים. התחזית למחר בדובאי היא ל16 מעלות עד 25 מעלות, לחות מעל 50 אחוז, וגם מעט רוח (18 קמ"ש). השמש תזרח ב7:05 והמנצחים יסיימו הריצה לפני שהטמפרטורה תגיע ל-20 מעלות. כלומר 16-18 מעלות למהלך הריצה. 5-8 מעלות חם מדי, מה שיקשה על ניסיון שבירת השיא, אך אלו לא תנאים ששוללים את הסיכוי מראש (כפי שחשבתי לפני כמה ימים). אסביר במשפט מדוע ישנה חשיבות רבה כל כך לטמפרטורה וללחות: ככל שחם יותר, ולח יותר, במהלך המאמץ זורם יותר דם אל העור לצורך קירור באמצעות הזעה. דם הזורם אל העור אינו מגיע אל תאי השריר הזקוקים לחמצן המגיע באמצעותו. המשמעות היא שבדופק נתון פחות אנרגיה מיוצרת בשריר, ולהיפך: כדי לרוץ באותו הקצב המהיר, הדופק עולה. ככל שהריצה מתקדמת האפקט הזה גובר, ונקרא cardiac drift. יתכן בהחלט שהתכנית לפתוח על 61:00דק' צופה את ההאטה לנוכח התחממות בשלב המאוחר יותר למירוץ, כך שגם פוזיטיב ספליט קטן יאפשר שבירת השיא.

6. מרתון דובאי פותח עונת מרתוני האביב שתהיה יומרנית במיוחד השנה, ואצל הגברים לפחות, שונה ממה שהורגלנו אליו בשנים הקודמות. השנה לא יתקבצו טובי הרצים למירוץ אולטימטיבי בלונדון אלא דווקא יתפזרו, כשכמה מהם ינסו לתקוף את שיא העולם באופן עצמאי. בקלה יהיה הראשון, מחר בדובאי. אחריו בפברואר ינסה וילסון קיפסאנג בטוקיו. בלונדון יתחרו שוב בקלה, סטנלי ביווט ונוספים. ושלישיית פרויקט הסאב-2:00 של נייקי  – אליהוד קיפצ'וגה, זרסנאיי טדסה ולליסה דסיסה – ייצאו לניסיון ה-over-hyped שלהם בחודש מאי, במקום ותאריך שלא נמסרו לגביהם הודעה עדיין. בכל מקרה התוצאה שתקבע במרתון הסודי של נייקי לא תוכר כשיא העולם. כבר כתבתי פוסט גנוז על פרוייקט הסאב-2 (התקציר: אני לא אוהב ולא מתלהב). גנזתי אותו בגלל אירועים שקרו והפכו העיסוק בנושא לטריוויאלי ולא חשוב. בהתאם למה שיהיה מחר בדובאי אשקול אם לפרסם אותו בכל זאת בימים הקרובים.

במרתון בוסטון צפויה תחרות מעניינת שתכלול רצים שלא היו בשיאם בשנים האחרונות (שיאן העולם קימטו ושיאן העולם לשעבר מקאו, בין השאר), ומולם בין השאר גיילן ראפ והתקוות האמריקאיות שעל כתפיו. המרתון המעניין ביותר מבחינת העומק האיכותי והתחרות, בלי שום ספק, יהיה מירוץ הנשים בלונדון, כשאל 8 רצות מרתון גדולות תצטרפה שתי אלופות מסלול גדולות: טירונש דיבבה (שכבר התחרתה בהצלחה יחסית במרתון, אך טרם מיצתה יכולתה, לדעתי) והאלופה האולימפית ל5000מ' וסגנית אלופת ה10000מ' ויויאן צ'ריוט, במרתון בכורה.

bekele-kipsang

(בתומנה: בקלה מול קיפסאנג במרתון ברלין האחרון, הבלתי-נשכח. כתף אל כתף עד קילומטר וחצי לסיום. בקלה סיים ב2:03:03, רק שש שניות משיא העולם של דניס קימטו שנקבע בברלין 2014. קיפסאנג, שיאן העולם הקודם ובעל שלוש תוצאות מהירות מ-2:04, סיים מעט אחרי בקלה ב-2:03:13ש'. שניהם מתחילים את השנה עם ביטחון וכוונה לקזז את השניות החסרות, והפעם כל אחד מהם ינסה בדרכו, בנפרד).

7. המתחרים המרכזיים של בקלה, על הנייר, יהיו צגאיי מקונן, שניצח בדובאי ב2014, בגיל 18, בתוצאה מעולה של 2:04:32 וסיים שלישי בשנה שעברה. דינו ספיר, שקבע 2:04:50ש' בדובאי ב2012, טמירט טולה מדליסט הארד מריצת ה10,000מ' במשחקים האולימפיים בריו, ושורה של רצי 2:05-2:06 שלפחות חלקם עשויים לקפוץ קדימה ל-2:04 כפי שקורה כל שנה בדובאי. העניין הוא שאם רובם יפתחו בקצב הפתיחה המטורף שעליו מצהירים מהמחנה של בקלה, הם גם יישרפו ויסיימו לאט הרבה יותר. הסיכוי להפתיע הוא לדעתי דווקא של מי שלא יתפתה ויהיה אמיץ מספיק כדי לרוץ את החצי הראשון דקה ואפילו דקה וחצי לאט יותר מהדבוקה המובילה. שם מעניין נוסף שנמצא ברשימה הוא טריקו בקלה, אחיו הצעיר של קנניסה, מדליסט אולימפי מ2012, שלא סיים את שני המרתונים בהם השתתף. אפשר שהוא נמצא שם כדי לסייע לאחיו ובלי כוונה לסיים גם הפעם.

סקירה מפורטת של שדה המתחרים, על-ידי לטסראן.

8. אין ברירה. צריך לתת תחזית, כלומר ניחוש. אני מצטער להשבית את השמחה המוקדמת, ומקוה לטעות – כי אני תמיד בעד בקלה. אבל כל העסק נשמע לי חם מדי, צפוף מדי, ו-overhyped. כמו גברסלאסי, אני צופה שגם בקלה ימצא שלא כל כך פשוט בדובאי (התוצאה המהירה ביותר של גברסלאסי בדובאי, בכמה ניסיונות – הוא ניצח בדובאי שלוש פעמים ברציפות – היתה 2:04:53ש'). לגמרי לא מובן מאליו שבקלה ישחזר את הריצה הנפלאה מברלין. ובעיקר, גם היכולת וגם הרצון לא מספיקים לריצת מרתון אופטימלית, אם לא מתקיימים התנאים. ובתנאים הצפויים מחר בדובאי – You can't beat the house. ושוב, כמה שאשמח לטעות ושנראה את הרץ הנפלא הזה עושה פעם נוספת את מה שמעבר לדמיון.

אני נותן 50 אחוז לפרישה של בקלה אחרי 30 קילומטר, ו50 אחוז לניצחון שלו ב- 2:05:25ש'.

***

ובכל זאת, חשבו על הרעיון לקום מחר בשש בבוקר, לראות את חצי השעה האחרונה. כי אם זה יתחבר – אז תוכלו לצפות מחר בהכתרה הרשמית של גדול הרצים למרחקים בכל הזמנים.

***

סיום מרתון ברלין 2016, תזכורת:

מה באמת אפשר לשנות בחוק הנבדל?
יומן פירוק - חלק י"ג

30 Comments

דן סלפטר 19 בינואר 2017

משיחה עם קנובה לפני כמה ימים בקניה (קנובה מייעץ לו באופן צמוד אך מעיד שבקלה עומד בתוכנית בחלקה ובכל מקרה, בברלין היה בכושר של 85%), הוא לא חושב שהריצה בדובאי תהיה יותר מאשר "אימון 90%". אבל הוא אומר גם שבקלה זה בקלה, והוא מסוגל להכל. להרגיש טוב מדי – ולפרק את השיא, וגם, לפרוש אם לא מתחבר לו.
מעניין בהחלט יהיה.

נחשון שוחט 19 בינואר 2017

היי דן, תודה רבה! זו היתה ההצהרה של קאנובה לפני כמה ימים, שהעלה אלברטו סטרטי:
About Dubai, I really do not think it can attack the record. The idea was to run for a slightly shorter time to 2:04 ‘, as a “long-specific”, and trying to London, which is for sure more difficult as course, but also more important as the image. But with Kenenisa you can never say ….
https://medium.com/alberto-stretti/coach-canova-about-bekeles-double-announcement-66681bb67e95#.a6wlbibdf

אהבתי לקרוא, כי כתבתי הערכה דומה לפניו, כששמעתי שהתכנית היא לדובאי-לונדון. מעצם זה שהוא מתוכנן ללונדון הגיוני שדובאי זה טסט של "נראה מה יהיה" ולא בהכרח המטרה העיקרית.
מקוה שקראת את הכתבה על האח קולם או'קונל. אשמח לשמוע גם הדעות שלך ושל לונה לגביו ולגבי הנושאים שמעלה הכתבה.
תמשיכו ליהנות!

דן סלפטר 19 בינואר 2017

בהחלט קראתי את הכתבה על קולם.
בחור מקסים, בפעם הראשונה שלי בקניה, לקח אותי טרמפ משראה אותי מהלך לבד בשביל צדדי, וכמובן שהציג עצמו כמורה ולא כמאמנם של הגדולים…
מרתק היה לראות את האינטראקציה בינו לבין רודישה באחד מאימוני המסלול. כמה מקפיד על התנועה המשוחררת (זה היה רק 39 שניות ל300 אז אין סיבה להתפזר…), כמה האימון כל כך "צנוע" ביחס לרמת הרץ בדיוק בשביל שיגיע מהמקום הזה של ה"שלמות" התנועתית ולא מאגרסיביות.
בהזדמנות אחרת יצא לי לקרוא על מה שהם עבדו עליו בעונה של ה1:40.91, וזה בעיקר, היכולת להגביר את ה200 שבין ה400 ל600 (לא מובן מאליו אחרי 49 משהו ב400…), מתוך ידיעה שה200 האחרונים יהיו משמעותית איטיים יותר.
מרתק – שבוע לצידו בקניה ותוכל לכתוב ספר, ולא כתבה קצרה…

נחשון שוחט 19 בינואר 2017

מדהים! איזו חוויה מעשירה לפגוש הדמויות האלה ולהתאמן לצדן.

יורם דומב 19 בינואר 2017

אז ככה אני נשאר אם התחזית שלי שבקלה לא רק שלא יפרוש מהריצה אלא יעשה שיא עולמי!!! ( הכסף יהווה בשבילו תמריץ מספיק טוב ) במידה ולא הוא ינצח בזמן של 2.04.34.

נחשון שוחט 19 בינואר 2017

קישור לצפייה (מקוה שיעבוד גם בארץ) – http://www.letsrun.com/news/2017/01/2017-dubai-marathon-free-live-stream/

צור שפי 19 בינואר 2017

למה תוצאת המרתון של נייקי בכל מקרה לא תוכר כשיא עולמי?

נחשון שוחט 19 בינואר 2017

הסיבה/הפרטים – לא ברורים/לא פורסמו עדיין. הרעיון של נייקי בהכרח כולל איזו מניפולציה ביחס לכללים להכרה בשיא, לצורך חסכון אנרגטי. הם לא הודיעו מהם בדיוק הפרטים אבל הצהירו שהתוצאה כנראה לא תוכר. אני אפרסם את הפוסט המפורט על הפרויקט הזה עם ההסבר המפורט ודעתי לגבי הפרויקט הזה – גם דעתם של פרשנים נוספים – בעוד כמה ימים. בין השאר אסביר מדוע אין שום סיכוי ששלושת הרצים (המעולים) האלו יחתכו פתאום שלוש דקות מהשיא הקיים, כך מיד.

צור שפי 19 בינואר 2017

תודה נחשון. מחכה בעניין לפוסט שלך. מתקשה להבין מה הטעם בכל האופרציה אם ידוע מראש שהיא כוללת מניפולציה שמונעת מהתוצאה את ההכרה כשיא עולמי. באותה מידה היו יכולים להסיע את המשתתפים ברכב או להצמיד להם מנוע עזר…

נחשון שוחט 19 בינואר 2017

אני סקרן לראות מהי בדיוק ההתחכמות. אני מעריך שלאנשי נייקי שתי הנחות: 1. הייפ והרעש ינצחו, בכל מקרה ישימו את החברה במרכז (זו אחת הבעיות הקשות, שהסיפור הופך להיות על נייקי ולא על האתלט). 2. שקודם יראו את המספר ואז יופעל הלחץ לשינוי הכללים ולהכרה בשיא. גם אם הם טועים בנושא השני, הם כנראה מאמינים בכוחו של שיא עם כוכבית ושגם עם הכוכבית ידברו עליו עשרות שנים.

יותם ורדי 19 בינואר 2017

היי נחשון,
יש ניתוח מעניין של רוס טאקר על המניפולציות שהם יכולים לבצע

עמי ג 19 בינואר 2017

ומתוך היכרות רבת שנים של תקשורת בכלל ותקשורת ספורט בפרט – נייקי צודקת לגמרי!
עם כוכבית, ועם 8 כוכביות – מי שירוץ ראשון מרתון מתחת ל-2:00 עדיין יהיה האדם הראשון לעשות זאת. הוא יהיה פורץ הדרך, הגאגארין של המרתונים.

shohat 19 בינואר 2017

אתה כנראה צודק בקרב הקהל הכללי (שממנו הכסף הגדול). לשוחרי האתלטיקה האמיתיים לא יוכלו למכור בלופים. וגימיק נשאר גימיק (ג'סטין גאטלין רץ 100 מטר ב9.45 עם מאווררים בגבו. זה לא תפס אפילו כהערת שוליים).

בני נוה 19 בינואר 2017

יש לי תחושה שההתחכמות תהיה ריצה במסלול עם הפרש גובה של 300 מ' שיכלול קטעים מישוריים וקטעי ירידה מתונה ארוכים.

shohat 19 בינואר 2017

זה הם הודיעו שלא יהיה.

MosheL 19 בינואר 2017

פרומו מהפורום של GRC – המועדון של גזצ'או:
ההתפתחות של שיאי המרתון החל מ 1980 עקבית (הגרף שמתואר במאמר שלווה את ההצהרה של נייק מטעה מכייון שבחר את ציר הזמן שמתאים לטיעון שלו). ב- 2012 ניתן היה לחזות ש שיא המרתון ב -ינואר 2017 יהא 2:03:05, טעות של שניות בודדות מהשיא בפועל. בהנחה ששום דבר מהותי לא ישתנה, ירידה מתחת ל 2:00 תתרחש בעוד כ- 20 שנה. לכן, בהנחה שנייק חברה רצינית שלא תתבזה, יתכן שהם עובדים על טכנולוגית נעל חדשה שתאפשר ניצול אנרגטי טוב יותר בזמן הריצה (מקביל לחליפות השחייה ששיפרו משמעותית את השיאים) במקרה כזה, כל הרקורד ההיסטורי הופך כמעט חסר משמעות והתוצאה של סאב 2:00 היא לא בלתי סבירה (אם כי מפתיעה)

נחשון שוחט 19 בינואר 2017

היי משהל היקר! כמה טוב לראות אותך כאן. Long time.
בשנת 2011 כתבת את הכתבה המרתקת בה הצגת מודל מקצועי לחיזוי התפתחות שיא המרתון.
חזית אז שיא עולם למרתון בשנת 2017 בין 2:03:02 ל-2:03:09.
הכתבה מציגה את הניתוח המקצועי ביותר להתפתחות שיא המרתון לאורך השנים ונותרה רלוונטית ומרשימה מתמיד.
קריאת חובה למי שמתעניין בנושא.
http://bc-running.com/bcrunning/?p=263

מה שחסר זה שערוך אימוני היאסו 800. :)
נפגש יקירי.

no propaganda 19 בינואר 2017

המאמר מעולה!

גדי 19 בינואר 2017

לא רוצה להיות נודניק אבל נראה לי שהתכוונת לסבב האביב ולא סבב הסתיו

נחשון שוחט 19 בינואר 2017

נכון. חשבתי שתיקנתי כבר… תודה.

ירון ג 19 בינואר 2017

חד ומפורט. תודה

איציק 19 בינואר 2017

האם מו פארה יסכים איתך שבקלה הרץ הגדול ביותר בכל הזמנים (אני אולי מסכים איתך, אך לא רוצה להסכים איתך. אצלי גברסילאסי לפניו, אבל אולי זה עיניין נוסטאלגי)? האם הרץ הגדול ביותר חייב להיות גם שיאן עולם, או מספיק שיהייה המנצח הגדול בכול הזמנים ופה למו פארה יש קייס כנראה.

גיא זהר 19 בינואר 2017

מו פארח הוא סוג של לאנס אמסטרונג (נעזוב כרגע את עניין הסמים). מינימום תחרויות ומתרכז רק בעיקר. וגם מבחינת הישגים גם ללאסה וירן (בתקופתו לא היו אליפויות עולם) ואמיל זאטופק יש קייס לפחות כמו פארח שלא לדבר על בקלה האורגינל.

איציק 19 בינואר 2017

אני מסכים, ויש מבחינתי על פארה כוכבית ענקית כי לא ניסה לתקוף את שיאי עולם (ואולי גם לא יכל), אבל מבחינה עובדתית אם מה שחשוב זה הזהב באליפויות עולם, אירופה (אולי) ואולימפיאדה, אז הוא הכי עיקבי.

גיא זהר 19 בינואר 2017

לא יכל. השיאים של בקלה בלתי שבירים בטווח הנראה לעין שהמרתון שואב את רצי העלית (וזו גם עוד כוכבית על פארח), אבל מעבר לזה כאמור זאטופק (4 זהב ואחד כסף – בימיו לא הייתה אליפות עולם) ואפילו קנניסה בקלה וגברסילסה נותנים לפארח פייט גם מבחינת כמות מדליות.
האם בקלה boat? אני איתך לגבי גרברסילסה אבל הרזומה של בקלה כולל שליטה מוחלטת במירוצי שדה מדבר בעד עצמו גם אם לא ישבור את השיא במרתון.

shohat 19 בינואר 2017

לקבוע "הגדול בכל הזמנים" זה בעייתי כי לא ניתן אובייקטיבית להשוות ברצינות בין תקופות – נורמי, זאטופק, קלארק (למרות הכשלונות האולימפיים), וירן וההשפעה של כל אחד מהם. בבינוניות מועמדים נוספים. אני מעדיף ומנסה להביא הסיפור והשיעורים מכל אחד מהם.

בכל זאת הפוסט הבא בסדרה – שכבר פורסם כאן בעבר ועוד לא החלטתי אם להעלות כפי שהוא או לכתוב מחדש – מגדיר את גברלאסי כJordanesque ומסביר. משך הזמן בטופ, הורסטיליות, החדשנות, ההשפעה, המצאת עצמו מחדש, המתחרים שניצח, כמות השיאים וההישגים, ועוד. כעת הישגיו של בקלה עוד רגע מאפילים עליו. אני יכול לנהל משך שעות הדיון מי הגדול מבין שניהם, בתנאי שאוכל כל חמש דקות להחליף צד…
פארה רץ מעולה ווינר גדול אבל מבחינתי לא נכנס לדיון הזה. מדובר ברצים שהראו רמה שלא נראתה לפניהם. אני מאמין שבקלה בשיאו היה מנצח את פארה. הוא סגר 2000 אחרונים בריצת גמר על 4:56…

גיא זהר 19 בינואר 2017

אני תמיד אשים את ראשי על בקלה ובטח שהוא רץ טוב מפראח, אבל פראח מבחינה טאקטית מהגדולים שהיו ותמיד יושב בראש ההפסד של בקלה למורסלי ב5000 (ברור שמורסלי פינישר טוב מבקלה ובקלה טוב מפראח כנראה).

shohat 19 בינואר 2017

אתה מתכוון לאל גארוז כמובן.
בקלה ניצח את פארה בפיניש בחצי מרתון במפגש שכן היה ביניהם.
בקלה היה מתקשה להתמודד עם פארה (כמו עם אל גארוז) אם הריצה מגיעה לשני סיבובים אחרונים (פארה רץ 3:28 ל1500 בעצמו ונוהג להשתלט על הריצה 800 מטר לסוף בהגברה הדרגתית). כשבקלה הבין שהוא לא חסין מפני מסיימים מהירים ולא יכול לסמוך תמיד על הפיניש שלו, הוא פשוט השתלט על הריצה הרבה קודם. בהגברה ממושכת של סאב 13 לחצי שני ב10000 או 2000 מטרים אחרונים ל5000 פארה כנראה לא היה מחזיק אתו. זו יכולת שאף רץ אחר לא הראה. פארה מעולם לא התחרה מול רץ בעל יכולת טוטאלית כזו ועם רמת ביטחון כזו.

Ivan Pedroso 19 בינואר 2017

מחזיק אצבעות לבקלה. הלוואי וישבור את השיא, אם לא מחר אז בלונדון.

ואני ממש אשמח לקרוא על הפרויקט של נייקי, כל המסתורין הזה (לטובה ולרעה) נשמע מרתק.

לגבי העניין של בקלה vs. גברסילאסי שהועלה בתגובות, אני אישית כ"כ לא יכול לבחור, לשניהם יש אחיזה מאוד גדולה בלב שלי. פארה רץ ענק, אבל מבחינתי חוסר ההתמודדות שלו עם שיאי העולם (אולי חוסר רצון, אולי ההבנה שלא יוכל ולכן לא ניסה אפילו) גורעת ממיקומו ההיסטורי.

Comments closed