לקראת ברלין

בקלה, קיפצ'וגה וקיפסאנג מול השיא. סקירה ועדכונים.

cover photo courtesy of: Denis Barthel – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43719259

  1. ב14 השנים האחרונות סיפק מרתון ברלין 6 שיאי עולם (2003, 2007, 2008, 2011, 2013, 2014). אלו 6 הפעמים האחרונות בהן שופר השיא. בשנה שעברה פספס קנניסה בקלה בברלין את שיאו של דניס קימטו הקנייתי ב6 שניות בלבד, והקדים בעשר שניות בלבד את וילסון קיפסאנג בזכות הגברת קצב משמעותית בשני הקילומוטר האחרונים. אלמלא ההאטה הטקטית המסוימת בין הקילומטר ה37 ל-40 כדי לאגור כוחות לסיום החזק, השיא היה בהישג ידו. אל שני הרצים הנפלאים האלו יצטרף ביום ראשון הקרוב הרץ האחד הנחשב חזק ומוכן עוד יותר מהם, אליהוד קיפצ'וגה. לקיפצ'וגה שתי ריצות קודמות השקולות כנראה לתוצאה מהירה משיא העולם, בהשוואה לתנאי ברלין (2:03:05ש' בלונדון בשנה שעברה, מסלול איטי יותר; וריצת ה2:00:25ש' בניסוי של נייקי במונזה בחודש מאי השנה). הצפיות בהתאם.

2. 60:50. אלו הספרות. לפי יוש הרמנס, הסוכן המייצג גם את קיפצ'וגה וגם את בקלה, זהו זמן היעד שהוגדר כמשימה לשלושת מכתיבי הקצב הרשמיים: סמי קיטווארה (בעצמו רץ של 2:04 עם שיא אישי של 58:48דק' לחצי מרתון), גדעון קיפקיטר (2:05, סיים שישי באליפות העולם למרתון באוגוסט) וג'פרי רונו (59:45דק' לחצי, סיים שישי במרתון ברלין בשנה שעברה). הספליט המבוקש הוא המהיר אי פעם (קימטו עבר את חצי המרחק ב- 61:45דק' כשקבע את שיא העולם, והגביר בחצי השני ל – 61:12דק').

כדי להמחיש עד כמה המטרה הזו נועזת, אלו הספליטס המהירים ביותר לחצי הראשון בריצת מרתון עד היום:

Berlin 2016 1:01:11 / 1:01:52 / 2:03:03 Kenenisa Bekele
London 2016 1:01:24 / 1:01:41 / 2:03:05 Eliud Kipchoge
Dubai 2008 1:01:27 / 1:03:26 / 2:04:53 Haile Gebrselassie

אפשר לראות כאן דבר מעניין. הריצה הבלתי רשמית של קיפצ'וגה מחודש מאי במונזה: 2:00:25ש' בעצם מגדירה ומשנה את ההערכות ביחס למה שמראה הניסיון לפניה. העובדה היא שבשנה שעברה (2016) גם בקלה וגם קיפצ'וגה רצו את המרתונים הטובים ביותר שלהם (תוצאות 2 ו – 3 בכל הזמנים). הם פתחו בקצב איטי יותר מהמתוכנן (ב21/34 שניות, והאטו בחצי השני). אלו היו שתי ריצות נפלאות בהן התקרבו ממש שניות לשיא, אבל האם הם באמת שיפרו מאז כל כך את היכולות שלהם?

אין ספק שהמטרה יומרנית. מרתון ברלין הפך השנה בעצם להמשך הניסוי, הפעם בתנאי מירוץ רגילים (אמנם מאד טובים) עם שלושת רצי המרתון הטובים בעולם. הניסיון הזה ייתן כנראה גם תשובה לשאלה עד כמה משמעותי היה היתרון שאפשרו התנאים המיוחדים בניסוי הסאב 2 של נייקי. מהדרישה להכתבת הקצב נראה שקיפצ'וגה ואנשיו מעריכים אותה בכ-90-120 שניות.

כדי לאיים על השיא, שלושת המועמדים יצטכו עזרה ממכתיבי הקצב גם מעבר לנקודת החצי, ורצוי עד לנקודת ה30 ק"מ. לכן נבחרו רצים מעולים לצורך המשימה.

3. מזג האוויר. כרגיל, ברלין לא מאכזבת. התחזית היא למזג אוויר מעונן, אחוזי לחות גבוהים (סיכוי לגשם בהמשך היום, לא במהלך הריצה כנראה), 12 עד 18 מעלות (המנצחים יסיימו לפני שעות הטמפרטורות הגבוהות יותר). רוח קלה של 10-15 קמ"ש. סיכוי לא רע למעט גשם בשבת אחה"צ – גם זה יוכל להועיל.

4. האימונים של קיפצ'וגה. הזדמנות יוצאת דופן לעיין בפירוט בחודש האחרון לאימוניו של קיפצ'וגה לקראת ברלין, כאן. האימונים מגוונים. הרבה מאד קילומטרים (כצפוי). שלושה אימוני איכות לשבוע, עם דגש משמעותי על סימולציות מרתון. שימו לב לשלוש ריצות טמפו של 40 קילומטר בחודש האחרון, האחרונה 10 ימים בלבד לפני המירוץ (זה מפתיע) – המהירות היו ב2:13 ו2:15ש', יש לקחת בחשבון שהריצות התבצעו בתנאי גובה ובמסלול שטח שאיננו מהיר. כך נראים האימונים של רץ המרתון המושלם לקראת המטרה האולטימטיבית שלו. לפי האימונים לפחות, נראה כי התאושש היטב מהריצה במונזה לפני 4 וחצי חודשים.

5. מה לא נאמר ונכתב קצת לגבי שלושת הרצים המעולים האלו. אני אקציב לעצמי פסקה אחת קצרה על כל אחד מהם, לא יותר מתזכורת.

אליהוד קיפצ'וגה – רץ המסלול המצטיין שהיה לאלוף עולם ל5000מ' – בניצחון מפתיע על בקלה ואל גארוז' כבר בגיל 18 (14 שנים חלפו כבר, קשה להאמין). מאז מרתון הבכורה שלו (המבורג 2013) – כולל –  ניצח 7 מ8 המרתונים בהם השתתף, כולל המרתון האולימפי, והוסיף את ריצת ה2:00:25ש' הידועה. ההפסד היחיד שלו היה כשסיים שני לקיפסאנג בברלין 2014 – קיפסאנג קבע אז את שיא העולם. מאז ניצח את קיפסאנג פעמיים (לונדון 2015 – שניהם הקדימו שם גם את שיאן העולם קימטו, ולונדון 2016). די ברור שלקיפצ'וגה היכולת לרוץ מהר משיא העולם. השאלה היא התזמון. רצף המרתונים שלו בינתיים היה מושלם, האם יתכן שלרץ ברמה הזו לא יהיה אף פעם יום חלש? גם זה דבר שלא הכרנו בעבר. עבור קיפצ'וגה, כל הדרכים מובילות אל יום ראשון. זו ההזדמנות שלו לשים חותמת על מעמדו כרץ המרתון הטוב בעולם.

וילסון קיפסאנג – העקביות של קיפסאנג מרשימה לא פחות מזו של קיפצ'וגה, ונמשכת זו כבר השנה השביעית במספר. שיאן העולם לשעבר (2:03:23ש', 2013), בעל שיא אישי של 2:03:13ש' – ההבדלים כאן הם מאד קטנים. קבע לא פחות מארבע תוצאות מהירות מ-2:04ש' עד היום (וארבע נוספות מהירות מ-2:05). קיפסאנג ניצח את רצים הטובים ביותר בדור הנפלא הזה. הוא בטופ מאז 2011 (רץ 2:03:42ש' בפרנקפורט והחטיא אז ב4 שניות בלבד את שיא העולם הטרי של פטריק מקאו). צבר ניצחנות בניו יורק ובלונדון, השנה שיפר את שיא המסלול בטוקיו – 2:03:5ש', והוא מצהיר שתקופת האימונים לקראת ברלין היתה חזקה ומוצלחת מבעבר. עכשיו שימו לב: אם קיפסאנג ידהים וינצח ביום ראשון, בשיא עולם, רשימת ההישגים שלו תהיה מרשימה לא פחות מזו של קיפצ'וגה (כולל 2-0 בשיאי עולם רשמיים). אז זה ככה עבור מי שרוצה לעודד את האנדרדוג, כשקשה לדמיין אנדרדוג חזק יותר.

קנניסה בקלה קריירת המרתונים של בקלה (והמירוצים בכלל מאז 2010) היא הרבה פחות קונסיסטנטית. ויש בזה דווקא משהו אנושי שמחזק את הרצון להיות בעדו. גם באימונים מתמודד בקלה מזה שנים עם פציעות שמגבילות אותו ומחייבות זהירות. הכישרון שלו כל כך יוצא דופן שגם לאחר תקופה קצרה יחסית של אימוני איכות הוא הצליח לייצר כמה ריצות שהבהירו שהרץ אולי הגדול בהיסטוריה עוד כאן. ריצת החזרה שלו בברלין בשנה שעברה, כשהצליח לצמצם הפער אל קיפסאנג שכבר ברח ממנו, ובסיום פשוט פתח מבערים (מהר מ2:50דק' לקילומטר לשני הקילומטר האחרונים) – הראתה שוב כמה מיוחד הרץ הזה. בקלה ויתר (לשמחתנו) על ההשתפות במרתון אליפות העולם ותירץ זאת בכך שהוא "לא בכושר מספיק טוב". ידוע מעט מאד לגבי האימונים שלו בתקופה האחרונה. כך עם בקלה בשנים האחרונות – השאלה היא באיזה מצב הוא יגיע. אם זו אכן תהיה ריצת השיא ההיסטורית, ראוי כל כך שיהיה חלק ממנה. אזכיר פעם נוספת שבקלה מקוה להיות הרץ הראשון שיחזיק בו זמנית בשיאי העולם ל5000מ', 10000מ' ומרתון (אינגריד קריסטיאנסן עשתה זאת בקרב הנשים. גברסלאסי קבע את שיא המרתון לאחר שבקלה שיפר את שיאי המסלול שלו).

6.פטריק מקאו, זוכרים? ב2010-2011 היה פטריק מקאו רץ המרתון הטוב בעולם. הוא ניצח בברלין את היילה גברסלאסי ושיפר את שיאו העולמי, ל-2:03:38ש' (זה גם היה המרתון הראשון ששידרתי). גם מקאו יתחרה ביום ראשון בברלין. רץ גדול נוסף, אך מעבר לשיאו. מאז ריצת השיא שלו בברלין 2011 מקאו לא רץ מהר מ2:06ש'.

7. כגודל הצפיות, 85 אחוז – בסקר אקראי בקרב גולשי אתר letsrun (אלו קוראים שעוקבים, מתעניינים ובקיאים) 85 אחוז השיבו שהם מאמינים ששיא העולם יישבר, מעל 60 אחוז השיבו שהתוצאה תהיה מהירה מ-2:02:30 – כלומר שיפור משמעותי. זו משאלת לב, זה ה-hype, זו התפאורה, זו ברלין, זו הריצה של קיפצ'וגה במונזה שעוררה את הדמיון ואת הביטחון, זו העובדה שיתחרו שלושה רצים שהרגילו אותנו להופעות אדירות ברגעי שיא ומספיק שרק אחד מהם יעמוד במטרה. ההתלהבות המוקדמת הזו עשויה גם להטעות, כמובן, ולפעמים כגודל הצפיות…

8. יגיע הרגע ביום ראשון, שבו זה יקרה – מתישהו אחרי נקודת השלושים. אחד משלושת הרצים האלו ימצא את עצמו בפני השאלה: לזה חיכית, העולם צופה, זה הרגע, אין אחר, האם אתה מוכן? ואם יופיעו שם הנחישות של קיפצ'וגה אחרי 35 קילומטר במונזה (כששפשפנו העיניים), הווינריות של בקלה שנהנינו ממנה כל כך הרבה פעמים במהלך 15 שנים, או הריצה הבטוחה ומלאת החסד של קיפסאנג – אז נזכה לראות משהו באמת מאד מיוחד.

הזינוק ב9:15 שעון ברלין, 10:15 שעון ישראל.

ההימור שלי: הראש אומר קיפצ'וגה, הלב אומר בקלה. נלך עם הלב, בקלה לניצחון ב- 2:02:49ש'.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פודקאסט דה באזר 3 – בלוך & חרוב
פרשת האזינו

34 Comments

דובי מילר 22 בספטמבר 2017

קיפצ׳וגה, אחרי מונזה, אמר שהקושי היה לעשות את הדילוג הזה של ה-2 דק לכיוון השעתיים ועכשיו יהיה לרצים הרבה יותר קל (יחסית..) לגשר על עוד 25 שנ׳.
מי שלא ינצח בראשון, רק שלא נתאכזב.

נחשון שוחט 22 בספטמבר 2017

זה היה סקריפט הכרחי במסגרת האירוע וכותרת הסאב 2. השאלה היא כמה מה"דילוג" הזה התאפשר בזכות התנאים המיוחדים. אם תהיה ריצה טובה, זה מה שנגלה ביום ראשון.

גדי 22 בספטמבר 2017

שידור ברשת למי שבעבודה?

Kirma der faux 22 בספטמבר 2017

חובבי הספורט כיום מרגישים עם פרשות הסימום כמו נערה שמפחדת להתמסר שוב אחרי שנפגעה יותר מדי פעמים. עד כמה אנחנו חושדים או בוטחים בשלושת הרצים המופלאים האלה?

אלכס דוקורסקי 22 בספטמבר 2017

אפשר להבין את המשפט הראשון שלך. לעתים מזדהה איתו.
הסוכנות העולמית למלחמה בחומרים האסורים בספורט משקיעה מאמצים ומשאבים רבים (הפספורט הביולוגי, למשל, שמאפשר לבדוק את הדגימות גם שנים לאחר שנלקחו) – בפרט בענפים כמו אתלטיקה, אופניים, הרמת משקולות ושחייה – בהם החומרים האסורים עלולים להוות גורם משמעותי בשיפור הביצועים.

עם זאת, גם מספר חברות תרופות, חלק מהמאמנים וגם אתלטים מסוימים מנסים בכל זאת למצוא דרכים יצירתיות לצרוך את החומרים הללו ומצליחים לעתים להערים על הרשויות.
להערכתי, שמבוססת מעט על החדשות ובעיקר על תחושת בטן (מה שללא ספק מחזק את מהימנותה…), הסימום, למרות המאבקים נגדו, מתרחש בכל העולם, כשמדינות אפריקה המזרחית אינן יוצאות דופן. כך גם לגבי חלק מהאתלטים ברוסיה, בארה"ב, בארץ ובעוד מדינות רבות.

האתלטים שהוזכרו הינם ותיקים, שמתחרים שנים רבות, זכו בתחרויות חשובות וקבעו שיאי עולם. ככאלה, הם נדרשו פעמים רבות לבדיקות ועברו את כולם בתוצאות שליליות. לאור זאת, הם נקיים.
ועדיין, לאור מה שקורה היום, אשקר אם אכתוב שגילוי כלשהו יגרום לי ליפול מהכיסא.

באופן אישי, משתדל מאוד (ומצליח) ליהנות מאוד מצפייה באתלטיקה ומשתדל לא פחות (ומצליח גם כן, רוב הזמן) להדחיק את נושא השימוש, לכאורה, בחומרים האסורים.

Ivan Pedroso 23 בספטמבר 2017

מזדהה עם כל מילה

+1

shohat 23 בספטמבר 2017

השאלה שאתה מעלה רלוונטית כיום לכל ענפי הספורט ואיננו יכולים להיות בטוחים בשום דבר. באתלטיקה משקיעים בבדיקות, בדגש על בדיקות פתע מחוץ לתחרות. לגבי שלושת הרצים האלו לא עלו חשד או אינדיקציה ספציפיים. ניתן להבין מי שמשקיף על הספורט של ימינו בחשדנות יסודתנית, רק שהייתי מצפה לעקביות: ההבדל בין אתלטיקה ורכיבה לענפי הכדור היא שבענפי הכדור אפילו לא עושים מאמץ לגלות ולמנוע.

kirma der faux 23 בספטמבר 2017

תודה רבה על התשובות וכמובן על הסקירה. רוצה כמוכם להאמין שהעסק אכן נקי והוגן.
מסכים שבענפי הכדור (ובכלל איפה שיש יותר כסף) כנראה שיש הרבה יותר רמאות. במידה רבה מי שטורח לתפוס רמאים הוא זה שיוצא לו שם רע בסופו של דבר.

אלכס דוקורסקי 22 בספטמבר 2017

סקירה מעולה, נחשון, ואשמח גם אם ההימור שלך יתגשם.

איתמר 23 בספטמבר 2017

פרט מעניין: בחירות בגרמניה ביום ראשון, יום המירוץ. המקלחות לרצים ממוקמות בדרך כלל מאחורי קו הסיום, במדשאה הגדולה שמאחורי ברנדבורגר טור. המדשאה הזו תילקח ביום ראשון לטובת כל ניידות השידור שייפרסו מול הבונדסטאג, הממוקם מצידה השני. היכן הרצים יתקלחו? זו ברלין, עיר שכבר רגילה לבלאגן, כך שיהיה בסדר.

אופיר 23 בספטמבר 2017

עוררת כאן כל כך הרבה עניין בריצה הזו, ועכשיו אני מתבאס לאללה שלא אצפה בה (פער שעות).
נקווה שתהיה מוצלחת כמו הסקירה.

Ivan Pedroso 23 בספטמבר 2017

סקירה נפלאה, תודה

אוהב את קיפצ'וגה, אבל את קנניסה יותר. מייחל לניצחון של בקלה, אבל באמת קשה לדעת איתו…

הולך על קיפצ'וגה לניצחון עם שיא עולם (2:02:36), בקלה שני קרוב עם ירידה מתחת ל-2:03. קיפסאנג לא יהיה בטופ 5 לדעתי.

אגב, תהייה – לאור ההישגים של בקלה במרתון כשהוא עשה את המעבר אחרי גיל 30, וגם לאור כל הפציעות באמת, מה היה קורה אם הוא היה מבצע את המעבר לפני עשור, כשהוא היה עדיין פחות או יותר בשיאו על המסלול?

austaldo 23 בספטמבר 2017

אם איזשהו אירוע השנה ראוי לכינוי "סופר קלאסיקו" זו הריצה הזו. התחושה שלי זה שיהיה שיא, לא שיפור דרמטי אבל שני רצים ירדו מהשיא הנוכחי.
גם אצלי הלב אומר בקלה, הראש אומר קיפצ'וגה ראשון וקיפסאנג שני.

שמעון 23 בספטמבר 2017

קיפצ'וגה לוקח בגדול בלי תחרות ושובר שיא עולם.

ק. 23 בספטמבר 2017

יופי של סקירה. עושה חשק וציפייה למרתון הזה.
לפי מה שאני זוכר שכתבת בעבר, התנאים שצפויים טובים אבל לא אידיאלים (יותר מ-10 מעלות ו15 קמ"ש זה לא זניח )

YG 23 בספטמבר 2017

שידור?

נעם 23 בספטמבר 2017

אני מנמיך ציפיות. לפני לונדון לפני כמה שנים היו אותן ציפיות והתבדינו.

איאן ראש 23 בספטמבר 2017

מה הכוונה במסלול מהיר או איטי?

shohat 24 בספטמבר 2017

יש הבדלים – גדולים או קטנים – בין מירוצי כביש. טופוגרפיה, גשרים, כמות פניות חדות, משטח ועוד גורמים משפיעים.

יריב 24 בספטמבר 2017

קיפסאנג הוא הפייבוריט שלי

MWHL 24 בספטמבר 2017

חיזוי המודל: 2:02:56

רועי 24 בספטמבר 2017

לינק לשידור? תודה

אלעד כץ 24 בספטמבר 2017

תודה על הלינק.
מה היה הזמן לחצי המרחק?

איציק 24 בספטמבר 2017

ולמי שהגרמנית לא שגורה בפיו, היכן בקלה?

אודי 24 בספטמבר 2017

בקלה דקה מאחורה.
קיפסאנג פרש בקילומטר ה30.

Ivan Pedroso 24 בספטמבר 2017

נראה לי שבקלה פרש גם ולא המשיך לקילומטר ה-35.

איברה 24 בספטמבר 2017

גם בקלה פרש

עידן. 24 בספטמבר 2017

כגודל הציפייה גודל האכזבה.

איציק 24 בספטמבר 2017

כגודל הציפיות… חצי אכזבה.

austaldo 24 בספטמבר 2017

קיפצ'וגה 2:03:34' בקלה 2:03:47

איציק 24 בספטמבר 2017

זה לא בקלה, בקלה פרש.

udi 24 בספטמבר 2017

בקלה פרש התכוונת לאדולה כנראה

שחר ש 24 בספטמבר 2017

איזה פייט נתן Adola Guye לקיפצ'וגה. וואו. וזה מרתון בכורה שלו (לפחות לפי אתר האיגוד האתלטיקה העולמי).
איזה מאבק על המקום השלישי! והמנצח במאבק הזה ובמדרגה על הפודיום, Geremew Mosinet, גם בשבילו כנראה מרתון בכורה.

Comments closed