לקט חדשות אתלטיקה (1)

עונת האתלטיקה הקלה מתעוררת לאיטה. הפסדים לשיאן העולם ארייס מריט ולג'רמי וורינר, פציעה מאכזבת ליוהאן בלייק, חגיגות ה - 40 לקיסר, והמאסטר החדש-ישן שהגיע אל המרתון. וגם על מקבץ של הישגים מרשימים לאתלטיות ישראליות בתחרויות המכללות בארה"ב. עונת 2013 יוצאת לדרך.

אז את חודש אפריל הקדשנו למרתונים…

עונת האתלטיקה הקלה, לעומת זאת, מתעוררת לאיטה.  הקצב יתגבר בהדרגה במהלך החודש הבא, עם תחילת תחרויות "ליגת היהלום" – התחרות הראשונה תיערך ב – 10 למאי, בדוחא.  העונה תיבנה לקראת השיא שיגיע באליפות העולם במוסקווה, באוגוסט.

בינתיים נחמם מנועים עם לקט של חדשות בולטות מן השבועות האחרונים בתוספת הערות של רלוונטיות והקשר:

track shoes

(התמונה באדיבות:  Jon Connell)

הפסד מפתיע לארייס מריט:

האמריקאים מתחילים קצת לפני האירופאים, ומשם זורמות התוצאות הראשונות.

שתי תחרויות משכו את תשומת הלב במהלך סוף השבוע האחרון:  ה – Drake Relays  – תחרות המתקיימת באוניברסיטת דרייק שבמדינת איוואה, וה – Penn Relays היוקרתיים.  תיכף נדבר קצת על ה – Relays (מירוצי שליחים מגוונים)  אבל נתחיל עם כמה תוצאות ראויות לציון.

ראשונה היא הנצחון המפתיע של אנדרו ריילי הג'מייקני בריצת ה – 110מ' משוכות בדרייק, ריצה שהתחרו בה שלושת המדליסטים האולימפיים (ביניהם ג'ייסון ריצ'רדסון, שפסל בזינוק).  מול רוח פנים חזקה מאד של 3.2 מ'/ש' התוצאות היו כצפוי חלשות – 13.42 שנ' לריילי, לפני ארייס מריט ב – 13.48.

העניין הוא בכך שתחרות ראשונה לעונה… והאלוף האולימפי ושיאן העולם רושם בה הפסד.  ב – 2012 ארייס מריט עשה מעבר מריצה של 8 צעדים מהזינוק עד למשוכה הראשונה לריצה ב- 7 צעדים בלבד.  התוצאה היתה מפגן שליטה מוחלט במקצוע הטכני והקשה הזה.  מריט רשם ב – 2012 שבע תוצאות מהירות מ – 13 שניות (עקביות מדהימה), מדליית זהב אולימפית, ובונוס של שיא עולם בלתי-נתפס של 12.80 שנ'.

אני לא מציע להסיק מסקנות מרחיקות-לכת ממירוץ פתיחת העונה המאכזב עבורו.  פספוס של טיימינג, יציאה לא טובה, יום חלש – זה יכול לקרות לכולם.  ארייס מריט הוא עדיין האיש שאותו צריך יהיה לנצח במקצוע הזה, גם השנה.

עוד הפסד לג'רמי וורינר:

אז מה יהיה עם ריצת ה – 400מ'?  המקצוע שמסורתית נשלט באופן כמעט מוחלט על-ידי האמריקאים, ובשנה שעברה לא התברג אפילו אמריקאי אחד אל ריצת הגמר האולימפית.  האם נראה השנה קאמבק של האדום-לבן -כחול?  ומה קורה עם וורינר, ילד הפלא ששלט במקצוע בין 2004 ל – 2007, אבל מאז ההפסדים שלו ללה-שון מריט ב – 2008 ו – 2009 הזיוף שלו רק נהיה צורם יותר, יש סיכוי שנראה אותו חוזר לגדולה?  וורינר ממשיך לשדר אופטימיות ומבטיח שעד אליפות ארה"ב הוא יהיה בכושר לרדת מ – 44 שניות (שיאו האישי 43.45).  בינתיים, בדרייק, הוא הפסיד שוב למדליסט הכסף מלונדון, לגוולין סנטוס הדומיניקני – 44.74 שנ' (איטי בשתי מאיות בלבד מתוצאת השנה ל – 2013 של האלוף האולימפי קיראני ג'יימס) לעומת 45.35 לוורינר.  ה – 400מ' הוא מקצוע שיהיה מעניין מאד לעקוב אחריו, כולל כמובן המשך ההתקדמות של האלוף הצעיר מגרנדה, ג'יימס.

ג'ני סימפסון חוזרת לנצח ב – 1,500מ':

שני שמות מעוררים בשבועות האחרונים התלהבות בקרב חובבי האתלטיקה האמריקאים.  ג'ני סימפסון שהפתיעה עם נצחון באליפות העולם ב – 2011, אבל לא הפגינה רמה דומה מאז, קבעה בסוף השבוע האחרון את תוצאת השנה בעולם (בינתיים) עם נצחון בדרייק בזמן של 4:03.35 (זכרו שרק מתחממים).  סימפסון רצה 600מ' אחרונים מרשימים ונראית חוזרת לכושרה הטוב.  יש גם סיפור מרגש מאחורי הקלעים על חזרה אל חיק ההדרכה של מאמנה מהקולג' מרק ווטמור (המאמן יוצא הדופן של אוניברסיטת קולורדו).  בעיקר, נראה שהמוג'ו חזר אליה.  כשפרשת שימוש בסמים (מאד לא מפתיעה) אופפת את הנצחון של שתי הרצות הטורקיות במשחקים האולימפיים, חזרתה של ג'ני סימפסון  – שעוד תצטרך להתחרות כמובן מול הרצות האפריקאיות, היא חדשה מרעננת.

הרצה השניה היא מארי קיין בת ה – 16 שקבעה באותה תחרות 4:10- שיא בתי ספר תיכון בארה"ב.  קיין עדיין רחוקה מן העלית העולמית אבל אפשר להבין את ההתלהבות מהפוטנציאל שלה.

ה – Relays:

הקונספט האמריקאי של תחרויות "שליחים" למרחקים השונים הוא יפהפה, וחבל שלא רואים אותו יותר, ומחוץ לארה"ב.  בתחרות – Penn Relays שהתקיימה בסוף השבוע האחרון נשבר שיא ארה"ב לנשים ב – 4* 800, ואתיופיה סיימה לפני קניה וארה"ב במקצה ה –   Distance Medley, שבו עובר המקל בין ארבעה רצים, שרצים לפי הסדר 1,200מ', 400מ', 800מ' ו – 1,600מ'.  בעיניי זה אחד המקצועות היפים באתלטיקה קלה.  תארו לכם את ברנארד לגאט מקבל את המקל…  רגע, זה בעצם בדיוק מה שהיה. לגאט – חודש לאחר חצי מרתון ניו יורק –  רץ עבור אחת משתי הקבוצות של ארה"ב.  הוא רץ 3:54 ללג האחרון והקבוצה שלו סיימה רביעית בלבד.  הרביעיות המנצחות כללו רצים כמו טימוטי קיטום (קניה) ומוחמד עמאן (אתיופיה) – מטובי רצי ה – 800מ' בעולם.

חבל שתחרויות כאלו לא תופסות מקום בסבב האירופאי, עם הרכבי חלומות של ממש.  הן מרתקות לא פחות מכל מירוץ אישי.

אם אתם עוד לא מכירים, למדו את השם:  אליהוד קיפצ'וגה:

בזמן שהתעסקנו בהייפ המטורף לקראת מרתון לונדון והרכב האול-סטאר שהתקבץ שם, הגיע למרתון המבורג רץ קנייתי שיודע דבר או שניים על "לגנוב את ההצגה".  מה יודע, הוא כתב את הספר.  כשקיפצ'וגה היה רק בן 18, באליפות העולם ב – 2003, כל עולם האתלטיקה עסק בדו-קרב האולטימטיבי בין המלך הבלתי-מעורער של ריצת ה – 1,500מ' הישאם אל גארוז' לבין המלך הבלתי-מעורער של ריצת ה – 10,000מ' קנניסה בקלה, בגמר ה – 5,000מ'.  לקיפצ'וגה לא הפריע שאף אחד לא דיבר עליו.  הוא פשוט בא… והביס את שניהם.

הסיום של אותה ריצה מדהימה (אם אין לכם סבלנות העבירו ישר ל – 12:00 דק', אבל משם – מאד כדאי לצפות):

בשבוע שעבר, בחלוף כמעט 10 שנים, כשכל העיניים הופנו לעבר לונדון (שם הביצוע היה יומרני וכושל) הראה קיפצ'וגה, במרתון הראשון שלו, איך עושים את זה נכון.  63:12 לחצי הראשון, והגברה ל – 2:05:30 בסיום – שיא מסלול ומרתון בכורה יוצא מן הכלל.

קיפצ'וגה, רק בן 28, כבר 10 שנים בין הרצים בטופ העולמי.  בגלל שהוא נאלץ להתחרות מול בקלה וסיהין האתיופיים בשיא כושרם, הוא גם underrated.  אבל מדובר ברץ הרביעי בכל הזמנים ל – 5,000מ', ושימו לב לשורה הסטטיסטית הבאה:  סאב 12:50 ל – 5,000מ', סאב 26:50 ל – 10,000מ', ועכשיו גם סאב 2:06 למרתון.  רק שני רצים נוספים בהיסטוריה יכולים להשוויץ במקבץ כזה.  רוצים לנחש מי הם?  (קדימה, נסו.  זה לא כל כך קשה).  הנה הקאצ':  מרתון הבכורה של קיפצ'וגה מהיר משל שניהם.

בינתיים הודיעה ההתאחדות הקנייתית על רשימת המועמדים הסופית לנבחרת המרתון לאליפות העולם.  ברשימה שוב לא מופיעים פטריק מקאו וג'פרי מוטאי.  כן מופיעים בה, בין השאר, קיפצ'וגה, אבל קירוי (אלוף העולם מ – 2009 ו – 2011), עמנואל מוטאי ודניס קימטו.  בחירת הנבחרת הסופית תיערך רק ביוני.

יוהאן בלייק נפצע ויושבת לפי ההערכה לכשישה שבועות:

בשורה לא משמחת מגיעה מן המחנה של יוהאן בלייק הג'מייקני, אלוף העולם ל – 100מ' והדבר הקרוב ביותר ל"מתחרה" לאוסיאן בולט.  בלייק נפצע בשריר הירך האחורי וייאלץ לנוח תקופה משוערת של שישה שבועות.  זה לא מוציא אותו מהתמונה לקראת מוסקווה, אבל יהיה לו הרבה פחות זמן להתכונן (בהנחה שההחלמה תהיה מלאה).

blake

(תמונה באדיבות:  Andreas Ebling)

חגיגות ה – 40 לקיסר:

ביום 18.4.13 צויין יום ההולדת ה – 40 (הרשמי) של הקיסר היילה גברסלאסי.  לחגיגות ה – 40 לקיסר אקדיש את הפוסט הבא, בהמשך השבוע.

Shout out לאתלטיות ישראליות המתקדמות בארה"ב:

בהזדמנות הזו, נספר לכם על שלוש אתלטיות ישראליות המתחרות בתחרויות ה – Division I במכללות בארה"ב, שהתקדמו בתקופה האחרונה בצורה ראויה לציון, וניתן shout out של "כל הכבוד" מהארץ.  אולי בכל זאת ישנם ניצנים של תקוה.

מאור טיורי, הלומדת באוניברסיטת סן פרנציסקו, קבעה שלושה שיאים אישיים במהלך ארבעת השבועות האחרונים:  34:45.34 ל – 10,000מ' (תוצאה שלא נראתה כאן מאז נילי אברמסקי), 16:42.09 ל – 5,000מ' ו – 4:31.91 דק' ל – 1,500מ'.

שני לנדן הלומדת באוניברסיטת UC Davis, שיפרה את שיאיה האישיים ב – 800מ' – 2:07.87 דק' (והוסיפה ריצה מרשימה נוספת של 2:08.34 עם נצחון במקצה שלה בתחרות Mt. Sac) ושיא אישי נוסף של 55.49  ל – 400מ'.

שחף ברני, המתאמנת באוניברסיטת צפון טקסס, שיפרה את שיאה האישי בקפיצה לגובה כשניתרה לגובה של 1.82מ' ומסמנת את עצמה כהבטחה הבאה של המקצוע – אחד החזקים ביותר של האתלטיקה הישראלית.

(תודה לעמית נאמן, מאמנה בארץ של מאור טיורי, על המידע ועל העדכונים השוטפים שהוא מעביר לגבי הישגי האתלטים הישראלים הלומדים בארה"ב).

 

תלמדו מה-NBA, שופטים
פג התוקף (עמית פרוסנר)

8 Comments

ג'וני 28 באפריל 2013

אתלטיקה ענף הספורט מס' 1 בעולם ללא שום תחרות

אופיר 28 באפריל 2013

עונת הסמים נפתחת. סטלה נעימה לכולם (ועצימת עיניים מהנה לאחרים).
רק זכרו: אם זה נראה טוב מכדי להיות אמיתי – זה טוב מכדי להיות אמיתי. ותודה ללאנס שהוכיח לנו את זה בפעם ה-9,000.

נטע 28 באפריל 2013

שאלה: האם סיום כזה ,של קיפצ'וגה זה ראש בלבד או שהשאיר כוחות לסוף? האם בדרכ זה סגנון ריצתו סיום חזק ,

נחשון שוחט 28 באפריל 2013

היי נטע. בהנחה שאת מתייחסת בשאלה לגמר ה – 5,000מ' – זה מה שנדרש (בדרך כלל) כדי לנצח ריצת 5,000מ' או 10,000מ' על המסלול – יכולת סיום של 25 שניות ל – 200מ' האחרונים. זה דורש גם יכולת פיסית וזה גם "בראש" (גם על זה אפשר להתאמן). במקרה הזה הריצה התנהלה בקצב מהיר והתוצאה – 12:52.79 היא מאד איכותית (במיוחד לגמר של אליפות עולם).

נחשון שוחט 28 באפריל 2013

בתודה למולי אפשטיין על התיקון: ההתאמה שעשה ארייס מריט היתה ריצה של שבעה צעדים עד למשוכה הראשונה. בין שאר המשוכות המרחק קטן הרבה יותר כמובן.

אלעד 28 באפריל 2013

תודה רבה על הפוסט, ממתין לעוד עדכונים שוטפים.

איציק 28 באפריל 2013

טוב כרגיל, רק שאלה: ממתי באיצטדיו בסכנין יש תחרויות אתלטיקה בינלאומיות :-)

ש. בן ד. 29 באפריל 2013

ראשית, תודה (כרגיל).

שנית, האם אתה יכול לתת קצת יותר פרטים על הישראליות? אני תמיד שמח לשמוע על ספורטאים ישראלים. :)

Comments closed