בועט אצל עצמו הוא גר

לדיויד אייקרס יש תקופה רעה. אז מה?

 

הדיון שנפתח בשאלת הבועט של הניינרס מצדיק התייחסות.

רובנו גדלנו על סוג של כדורגל שבו כולם בועטים כל הזמן. למעשה, המהות הפיזיולוגית בבעיטת עונשין של כ. רונאלדו או סלאלום של מסי, זהות לברכת שלום של יחיאל אבן צור. רגל פוגשת כדור או רגל, ומכאן לצחוק או בכי.

השימוש ברגל, במשחק כפי שאנחנו מודעים אליו, נוגע גם למהות המשחק ולמתרחש בו בכל שנייה נתונה, מה שממש לא קורה בפוטבול אמריקאי.

כנראה שזו הסיבה לכך שההתייחסות לשאלה האם צריך להחליף את אייקרס, ועוד בבועט שמגיע מכדורגל כפי שמשוחק בכל העולם, נגועה בקלות ראש יחסית.

*

בעיטה בפוטבול אמריקאי, כל בעיטה, היא הדבר הכי דומה לחבטת גולף. הסיכוי שהכדור ילך הכי הפוך מהכיוון אליו התכוונת, הוא הגדול ביותר. אף משחק כדור, כולל לא ביליארד, אינו מציב אתגר טכני כל כך משמעותי ודורש לימוד ארוך ומעמיק.

למעט השימוש הפיזיולוגי בכף הרגל, אין שום דבר בבעיטת פוטבול, שדומה לבעיטה מכל סוג בכדורגל. השימוש המוחצן בצד החיצוני של כף הרגל הוא משהו שלא מוכר בכדורגל, הצד הפנימי כלל אינו בשימוש. תנועת הכדור מוגדרת מראש ומחייבת התכוונות ואין בה שום דבר אקראי. תנועות הגוף שונות וכן המתודיקה. על השוני במבנה הכדור, אני מניח שאין צורך להכביר מילים.

אני אומר את זה בוודאות שנרכשה על בסיס ניסיון קצר אמנם, אך מביך מספיק כדי להפנים.

*

מאיזה תפקיד בכדורגל יכול להגיע שחקן שיהיה ראוי לתפקיד בועט פוטבול? שוער נשמע הגיוני אך רק לבעיטות הרחקה. מעבר לכך אף שחקן אינו מתאים, מעצם הגדרת תפקידו במשחק.

לאותן בעיטות עונשין מסעירות בכדורגל שדומות בחזותן לבעיטות שער שדה בפוטבול, נדרשת מיומנות שמתפתחת על בסיס כישרון מיוחד שאפשר לפתחו רק אם הוא קיים, יותר מאשר על הליך למידה מדורג. רונאלדו היה צריך רק להישאר קצת אחרי האימון וללמוד לשפר את החדות, לעומתו קיימים אלפי שחקנים מצטיינים שיכולים לכלות קריירה שלמה על ניסיונות נואלים לעקם כדור בדרך לרשת.

אגב, זה נכון גם הפוך. בועט פוטבול לא מכיר מצבים שמחייבים בעיטה חזקה ומדויקת בכדור שנמצא בתנועה מכל כיוון אפשרי. גם מנחי הרגל ומצגי הגוף בכדורגל, מגוונים ומורכבים יותר מאשר בפוטבול.

*

מה שאני אומר בעצם זה שצריך סבלנות. אייקרס יודע לבעוט, הוא לא עושה את זה טוב לאחרונה ואין לי מושג למה. נכון שבכושר שלו כיום, הוא מסתמן כגורם שעלול להשפיע לרעה על השגת יעדים אצל הניינרס והחלפתו נשמעת כדבר הנכון לעשות.

אם יש בסגל של הניינרס מחליף ראוי, יתכן וזה הזמן לעשות את זה. באמת לא צריך לחכות לפציעה כבמקרה סמית' – קייפרניק. מה גם, ששם אפשר היה לדעת מראש שהמחליף לפחות ניחן בכמה תכונות שיכולות להפוך אותו לראוי.

במקרה של הניינרס, אני באמת לא יודע. למען האמת ניסיתי לחפור קצת ברשת ולראות, אבל העליתי פורצלן בידי. מה שבטוח, החשיבה שבועט, מוצלח ככל שיהיה, שמגיע מהכדורגל יכול להיכנס לתפקיד של בועט פוטבול מבלי שיהיה לו זמן מספיק ללמוד את המקצוע, הזויה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

AP MVP
יומן אליפות של הניינרס (16). הדיוויזיה בידינו! (וגם שבוע מנוחה וכל זה)

27 Comments

רונן דורפן 31 בדצמבר 2012

בני – אני אהיה עדין ואגיד "קשקוש ואתה טועה פה לחלוטין". אין בנאדם בעולם שמתפרנס מפחות עבודה מאשר בועט בפוטבול מקצועני. המחיר? אין "תקופה רעה" אין "הוא לומד" אין "אבל הוא שחקן קבוצתי". יש "הכדור עבר בין הקורות". זהו.

בני תבורי 31 בדצמבר 2012

שמח שהיית עדין.

גיל שלי 31 בדצמבר 2012

הכרתי בחור בשם גדעון שרר שהיה שחקן בהכח לפני הרבה מאוד שנים. הוא עשה מבחנים לבעיטה בקבוצת פוטבול ונתן בעיטות מעולות. לא לקחו אותו בסוף בגלל שפחדו שלא יצליח לעמוד במכות שיחטוף או לתקל אחרי החזרת בעיטה. זה הסיפור שהוא סיפר לאבא שלי לפחות.
בסגל של הניינרס אין תחליף. מעט מאוד קבוצות מחזיקות שני בועטים. היה צריך לחתוך אותו ולהביא בועט אחר, לדעתי עכשיו כבר אי אפשר.
יש שתי קבוצות שנמצאות במצב דומה, הניינרס והפאקרס שכנראה יפגשו בפליאוף. שתי הקבוצות לא יכולות לסמוך על הבועט שלהן

מנחם לס 31 בדצמבר 2012

אני מכיר לפחות עשרה שחקני כדורגל ישראלים שניסו לבעוט פוטבול במכללות וכולם ניכשלו (באדלפיי, בפוסט, בהופסטרה – כולן דיבישיון 2 אבל מה זה משנה?). מדוע? בכל המקרים הבעיטה לא היתה רחוקה מספיק. 30 יארדס וזהו. כיתות ביומכניקה שלי ערכו השוואות סינמטוגרפיות בין בעיטות כדורגל בכדורגל, ובעיטות פילד גול בפוטבול, ולמרות מה שבני כתב למעלה, לא היה כל הבדל ביניהן. אני חושב שההבדל הוא בעיקר פסיכולוגי (כדור שונה, וכו').
וכמובן שהרבה שחקני כדורגל ניסו לבעוט. היו כמה יוונים בשנות ה-60 (האחים יופרימיום או משהו כזה), ואיזה נורווגי מצויין ששכחתי את שמו, אך הרבה אנגלים שהגיעו הנה ניכשלו. עד כמה שידוע לי כבר לא 'מביאיחם' שחקני כדורגל, כי כנראה התמחות בתיכון ובהמכללות היא נסיון שלא יסולא בפז.

ניינר 31 בדצמבר 2012

אייקרס מאד מדאיג אותי…מאד

משה 31 בדצמבר 2012

1. אצל יחיאל אבן צור זה היה בעיקר רגל פוגשת רגל או ברך או ירך או ראש.
2. אם בכדורגל היה שחקן שתפקידו לבעוט רק פנדלים והוא היה מפספס שלושים אחוזים מהם(זה בערך אחוז הפספוס שלו השנה), כולל שניים בדקה ה-90 האם היית נותן לו עוד הזדמנויות ? הוא עובר עונה קטסטרופלית במונחים שלו, אם פעם היית מקווה שאלכס סמית לא יאבד יארדים כדי שאייקרס יבעט שער שדה, אתמול אחרי שתי ההחטאות הראשונות מטווחים סבירים לחלוטין התחלתי לתהות אם לא כדאי שנלך בדאון רביעי על היכולות של קפרניק.

באבא ימים 31 בדצמבר 2012

אייקרס נתחך מהאיגלס בגלל שפספס שני שערי שדה מטווחים סבירים לחלוטין במשחק הפלייאוף נגד הפאקרס בעונת 2010. האיגלס הפסידו 21:16 והפאקרס המשיכו וזכו בסופרבול.

בעונה שלאחר מכן נפגש אייקרס עם האיגלס, הפעם במדי הניינרס. אלכס הנרי שהחליף את אייקרס באיגלס החטיא שני שערי שדה והניינרס ניצחו משער שדה של אייקרס אחרי שפיגרו 20:3.

לאחר שעזב מימן אייקרס שלט חוצות ענקי ליד הלינק בו הוא מודה לאוהדים על התקופה היפה שלו בפילי.

האיגלס הדרדרו מאוד מאז שהוא עזב.

דויד אייקרס נשמה!*

*משפט שלעולם לא תשמע מאוהד פוטבול אמריקני.

בוזו 1 בינואר 2013

למרות שאני אוהד איגלס שמחבב מאד את אייקרס,קצת קשה לי עם המשפט " האיגלס הדרדרו מאוד מאז שהוא עזב". להגיד שיש קשר בין ההתדרדרות לעזיבה שלו זה די מאולץ. נסה מאמן דגול שמיצה את עצמו, קווטרבק לא טוב, הגנה ביזיונית ועוד לפני נאשים בכשלונות עזיבה של קיקר…

גל דגון 31 בדצמבר 2012

מה עם בועטים מפוטבול אוסטרלי או רוגבי?

ג'רמייקל רוג'רס 31 בדצמבר 2012

גיא עזורי המאמן הישראלי הגיע מרקע של כדורגל היה קיקר מוצלח מאוד במכללות [ שם הכיר את האפדרין] וקקרע את הרצועה בברך במחנה האימונים של הג'טס כמדומני.
זכורה לי גם פרסומת משעשת שבה בקהאם וג'וני ווילקינסון התחלפו בינהם בבעיטות כשבקהם בועט עונשין בראגבי ו ווילקו נסה לסובב כדורים מעל חומה.
http://www.youtube.com/watch?v=aF5X_Kxvz_o

Mnm 31 בדצמבר 2012

גיא עזורי(בוגר מכללת ניו אינגלנד) היה צריך להיות בועט בגטס ובאחד המבחנים או האימונים נפצע פציעה שגרמה לקריירה שלו להסתיים בגלל המאמן שאמר לו להמשיך למרות שחש כאבים ברגל ואז נקרע לו,(לא זוכר בדיוק מה) , משהו ברגל…

מנחם לס 31 בדצמבר 2012

זה לא נכון. הייתי שם בפוסט יוניברסיטי. הבעיטה שלו פשוט לא היתה ארוכה מספיק. 'הנסיון שלו' גם לא היה ממש נסיון. זה היה בתוך עונת הכדורגל (אני אימנתי אז את אדלפי, שכנמה של פוסט, וגיא היה אצלנו יותר מאשר בפוסט בגלל נימרוד דרייפוס ושאר הישראלים שלי), והוא סתם ניסה כמה בעיטות באימון קבוצת הפוטבול ללא מדים, ללא קסדה. זה לא היה רציני.

Mnm 31 בדצמבר 2012

המבחנים היו בגטס לא בפוסט…

מנחם לס 31 בדצמבר 2012

שטויות במיץ עגבניות. גיא היה בתקופה ההיא בן בית אצלי.

בוזו 1 בינואר 2013

אז השטויות הן של עזורי.
הוא זה שסיפר בכמה ראיונות שנבחן אצל הג'טס.

רונן דורפן 31 בדצמבר 2012

הביאו פעם אחת בועט מהפוטבול האוסטרלי – אבל לפאנטים.

עמית 31 בדצמבר 2012

בתור ישראלי ששיחק כדורגל מגיל גן ואח"כ הפך לשחקן ראגבי ולבועט בקבוצה איני יכול להסכים אתך בכלל. יש הבדל בין הבעיטה בשני המשחקים אך כדורגלן יכול להשלים את הפער די מהר. הסיפור שלי הוא בהחלט כזה. לא הייתי שחקן הראגבי המוביל בקבוצות בהן שיחקתי, אך הייתי מטובי הכדורגלנים. לטעמי הבעיה הקשה יותר בהבאת בועט מחוץ למשחק היא יכולתו לעמוד במימד הפיזי, למרות שמרטין גרמטיקה האלמותי ודאי צוחק עכשיו. אישית, אני חושב שאייקרס יחזור לעצמו בפלייאוף

מנחם לס 31 בדצמבר 2012

היה איזה ישראלי ששיחק בנוער של מכבי נתניה שניסיתי בכדורגל, אבל הוא אמר לי שישנה לו סטפנדיה מ-LSU, ואז היה מצלצל אלי עם ספורים של בעיטות מ-60 יארדס וקריירת NFL בטוחה, עד שהקשר פסק ולא שמעתי ממנו יותר. היו כמה וכמה ישראלים עם ספורי הצלחה בשנות ה-70 עד שהאמריקראים קלטו שאין תחליף ל-3 שנות בעיטה בתיכון ואז עוד 4 שנות בעיטה בקולג', אפילו אם אתה בקהאם.

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 31 בדצמבר 2012

בקיצור צריך להביא את יחיאל אבן צור להחליף את אייקרס, גם אם הבעיטה לא תצא משהו אף אחד לא יעז לגעת בכדור ואפשר פשוט להרים אותו ולצעוד לטאצ'דאון.כל כך בסיסי שאני מופתע שאיש לא חשב על זה

תום 31 בדצמבר 2012

יש איזה קליפ של בקהאם בו הוא בועט די בקלות גולים מ-40 יארד ומעלה.

תום 1 בינואר 2013

תודה.

לפי דעתי כל שוער ממוצע יכול להיות פאנטר ו/או פלייס-קיקר מעולה עם קצת אימון.

סימנטוב 31 בדצמבר 2012

אם זה תפקיד שמתפרנסים בלי לעבוד כל כך אז איך זה שפולני מצליח כל כך הרבה שנים? הוא בטח לא פולני אין כאן סבל, אה רגע הוא משחק באוקלנד ריידרס בסדר זה מסביר את העניין…
בזמנים אחרים לא הייתי מתנגד לראות שניים ריבלינו ורונלד קומאן

אייל הצפון 1 בינואר 2013

בועט בפוטבול צריך קודם כל טכניקה בראש.
כמו בפנדלים או בזריקות עונשין בכדורסל, החוכמה היא לא לדייק ב-100% באימונים אלא במשחק עצמו, עם כל המתח שקיים. בנוסף למתח מהמצב עצמו בפוטבול הבועט צריך לדעת להתעלם מהעובדה ששניה וחצי אחרי הבעיטה שתי גורילות במשקל 120 קילו יכנסו בו במהירות של 30 קמ"ש. חוצמזה הוא צריך להיות מסוגל למחוק מהמוח החטאות ולעשות את אותו רצף של פעולות בלי לחשוב עליהן.
מסקנה: קח את השחקן שהיית רוצה שיזרוק 3 זריקות עונשין לקבוצה שלך שתי שניות לסוף במצב של מינוס 2, ודא שיש לו רגל מספיק חזקה וללמד טכניקת בעיטה זה הדבר הפשוט יחסית.
או בקיצור ריי אלן/שרונאס יסקיביציוס

austaldo 1 בינואר 2013

בעיטת placekick בפוטבול דומה קצת לחבטה בגולף בזה שאם נקודת המגע בכדור זזה בחצי סנטימטר ימינה, שמאלה, למעלה או למטה זה יגרום לשינוי משמעותי במסלול של הכדור. העיניין הוא שתנועת הבעיטה בדיוק כמו חבטה בגולף אצל מקצוענים זה משהו אוטומטי לחלוטין. ההבדל הוא שבפוטבול הבועט תלוי גם בסנאפר ובשחקן שתופס את הכדור ומניח אותו.
בועטים בפוטבול הכי מזכירים לי נאקלבולרים בבייסבול – יש להם תקופות ארוכות שאי אפשר לגעת בהם ואז פתאום חובטים עליהם בלי סוף.

גיל 3 בינואר 2013

אני חושב שקצת מזלזלים בבועטים, בדיוק כמו שמזלזלים בפאנטרים, וכולם חושבים שהם יכולים לבעוט כמותם כשאין רחוק מזה מהמציאות. אולי לא כזה מסובך לבעוט מ30 יארד אבל מ50 יארד שגיאה ב1% בזווית הבעיטה תשלח את הכדור לקיבינימט. ועוד לא דיברנו על פעמים שצריך לבעוט בזווית מהמגרש וגם את ההשפעות של הרוח שצריך לקחת בחשבון, וכמובן ההיבט הפסיכולוגי שהוא אולי החשוב מכולם. לוקחים את הקיקר כמובן מאליו עד שהוא מתחיל להחטיא אבל אין לדעתי שום לחץ דומה בשום ספורט כמו שיש על קיקר (אולי בגולף בגומה ה18 שבו פאט זוכה לך בטורניר).

Comments closed