מציאות מדומה

מופע האימים זוכה לפוטושופ באתר תקשורת. מישהו התבלבל.

 

התנהגות שאין לה כל צידוק אבולוציוני הופגנה השבוע במשחק ילדים בכדורגל.

אתם יודעים על מה אני  מדבר אבל הנה בקצרה: הפועל באר שבע ילדים ב' מארחים את המקבילים ממכבי חיפה. המסגרת: רבע גמר גביע המדינה. התוצאה: 1:2 לבאר שבע.

במהלך המשחק התרחשו שני אירועים במקביל: אחד, שער לזכות המארחים שהובקע לאחר ששחקן חטף כדור שהוחזר על ידי קבוצתו לאורחים לאחר שאלה הוציאו אותו לאפשר טיפול בחבר שלו שנפצע. השני הוא זה שאליו מתייחסת שורת הפתיחה.

כמה אבות מקומיים, במופע אימים לוקאל פטריוטי, התמקמו מאחורי ספסל חיפה על מנת לספר ולתאר בפרוטרוט לילדי חיפה מה יעשו להם ולאימותיהם מיד לכשיתאפשר. את אמרותיהם הם גיבו בהשלכת סיגריות בוערות על הילדים ודיווחים על זהותו המינית של מוחמד. כאמור, אין צידוק אבולוציוני.

נפלאות הסלולר אפשרו הנצחתם של אותם אבות על סרט שנהייה קצת ויראלי בתפוצתו וטוב שכך.

*

מועדון הפועל באר שבע המארח יצא גדול. מיד עם תום המשחק פורסם מטעמם ברבים גילוי דעת חריף ביותר המגנה את התנהגות אותם הורים. ילדיהם אף הושעו מכל פעילות במועדון. אסי רחמים מנכ"ל המועדון שנכח במשחק, הגיש בקשה להתאחדות לבטל את תוצאת המשחק ולקיימו שוב. עכשיו ההתאחדות צריכה להחליט וכולנו במתח.

אם טרם ראיתם את הסרטון, אני חושש שפספסתם. בהחלטה מוזרה לה שאין לי מושג מי עומד מאחוריה, הוסר הסרטון מהרשת. צריך לומר שהצילום לא משהו והשחקנים הראשיים חרא, אבל עדיין יש להימצאו ברשות הרבים, חשיבות העומדת מעל כל שיקול אחר.

*

תראו, זה לא עניין פרטי. מתקיימת מערכת שלמה של חוקים וסנקציות כנגד פגיעות בילדים אפילו על ידי הוריהם הפרטיים, מורים אינם יכולים להרביץ ואפילו תורה. אנחנו לא מוכנים לגלות, ובצדק, טיפה של חסד כלפי אנשים אלימים. אז מדוע ייהנו אותם אבות מחסינות? למה לא יוצג קלונם ברבים?

אתר וולה, אתר מצוין. הוא עוסק במקצועיות ובקביעות בכיסוי ליגות הילדים, נערים ונוער. השבוע הוא התגאה בכך שלא ניצל את זכותו כשאר כלי התקשורת והסיר את הסרטון תוך ויתור על רייטינג.

ואני שואל, למה, על מי אתם מגנים? והאתר משיב: על הילדים שהוריהם התנהגו בנבזות. במה זכו ילדים אלה למה שלא זכו ילדי חיפה שהמחווה "ההורית" כוונה לעברם? נהגנו באחריות, מתגאים שם באתר, תרמנו להרגעת הרוחות.

אה, אני אומר, הרגעת הרוחות זה מה שחשוב. לא הטיפול במופרעים, לא התגובה הציבורית שאולי תוליד מהלך ראוי. הרגעת הרוחות. הדרך הישראלית הידועה: עזוב אחי, למה לך, למה…זה מן הסתם גם מה שעבר במוחם של כמה מהצופים בלינץ' באריה קרפ בחוף תל ברוך. עזוב אחי, יהיה בסדר.

*

ביוון לא הרגיעו רוחות ולא הסירו סרטון. השחקן שהצדיע במועל יד הודח מהנבחרת הלאומית לצמיתות. בקובנה לא הסירו סרטון ושני האוהדים שתקפו את רודי פרננדס לא יזכו להיכנס לאולם ז'אלגיריס לעולם. באנגליה לא הסירו סרטונים אבל כמה אוהדים שחשבו שהכול מותר, הורחקו לצמיתות מיציעי קבוצותיהם האהובות.

רק כאן, אתר ספורט חושב שתפקידו לשפוך מים קרים. סליחה, אבל לא הבנתם את תפקידכם. אתם אתר מדווח, לא ועדה לסולחות. הילדים של באר שבע לא הקורבן במקרה הזה ולא הם זקוקים להגנה. מעללי האבות משם צריכים להיצרב בתודעתו של כל מי שסבור שקללות ואיומים על שחקני כדורגל ועל ילדים בפרט הינם צעד לגיטימי בדרך להבטחת ניצחון קבוצתו.

ידע כל אב עברי שתפקידו במגרש, מלבד לפרנס את התאחדות מגדלי החמניות, לעודד את הקבוצה, לא לעשות שפטים ביריבה. לא להלך אימים ולא להפוך לגורם משפיע אלא דרך עידוד בלבד.

נדמה לי שמנסים ליצור מציאות מדומה אחרת מזו שהתרחשה באמת. גם לכך אין צידוק אבולוציוני.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

14.7.2011 ב"דה באזר", אתמול סטנלי פישר
"שיגעעעעון" (מרגול) / אלון רייכמן

42 Comments

אריאל גרייזס 18 במרץ 2013

מה אשמים הילדים שהורחקו מפעילות בזה שיש להם הורים מחורבנים? זאת נראית לי החלטה עוד יותר אומללה מאשר הורדת הסרטון מהאתר.
צריך להרחיק את ההורים האלו, לא את הילדים

matipool 18 במרץ 2013

לגמרי .
איזו החלטה מטומטמת .

גיסנו 18 במרץ 2013

הוידאו הזה יכול וצריך להיות טיעון טוב כדי לעשות שינוי מעמיק, ולבטל את כל הליגות התחרותיות עד גיל נערים לפחות (כנהוג במקומות עם כדורגל קצת יותר מוצלח).

גיל שלי 18 במרץ 2013

+12

D! בארץ הקודש 18 במרץ 2013

*1

בני תבורי 18 במרץ 2013

מסכים לגמרי!

יונתן 18 במרץ 2013

אני לא מסכים איתך בנוגע לתפקוד האתר.
אין ספק שאתרי חדשות – מטרתם להביא לנו את החדשות ואת האירועים כמו שהם. מצד שני, קיימת איזושהי חלוקה, גם אם לא פורמלית, בין האתרים. תוכן שכזה הוא מסוג הדברים שאופירה (וגם בערוץ הספורט) חוגגים עליהם, ובמקרה הזה בצדק. אנחנו בהחלט צריכים להיות חשופים לדברים האלה שקורים מתחת לאף של כולנו.

אבל לא וולה. אני מניח שרבים מקוראי הפוסט בכלל לא שמעו על האתר הזה, פשוט כי הוא לא מיועד אליהם. מי שנכנסים לאתר הזה הם בעיקר אלו שמתעסקים בליגות הנמוכות, מתוכם ילדים רבים. אתר שכזה, שמיועד לילדים, לא צריך לתת במה לדברים האלה ולתת לילדים ללמוד על התנהגות כזאת, יש מספיק אתרים אחרים שיעשו את זה.

אני מודע לזה שבמציאות של ימינו, צנזור סרטון כזה הוא לא יותר מאצבע בסכר שעומד לקרוס גם ככה. אבל כל עוד אנחנו יכולים לשים את האצבעות האלה, חובתנו היא לעשות כן.

האכזבה הגדולה היא מהאתרים הגדולים שהסירו את הסרטון. הם היו חייבים להביא לידיעת כלל הציבור את הזוועות שמתחוללות מדי שבת בבוקר לעיני ילדינו. אבל לא וולה, תנו לילדים להמשיך להיכנס לשם ולקרוא פריוויו לקראת גמר גביע המדינה ילדים ב'. בואו לא נאיץ את תהליך אובדן התמימות שלהם, שגם ככה הוא מהיר מזה שכולנו עברנו.

בני תבורי 18 במרץ 2013

יונתן,
אני מבקר באתר וולה כי אני בהחלט נהנה מהמידע שהוא מספק שלא פשוט למצוא באתרים אחרים. אני חושב שהם עושים עבודה מצוינת. יחד עם זאת, אין זה תפקידם לעסוק בצנזורה של ידיעות חדשותיות הנוגעות לתחום אותו הם מכסים. יכולתי להבין אילו בחרו לא להתייחס לנושא. מכיוון שבחרו לנקוט עמדה, לא ראוי היה מצידם לפעול כפי שפעלו.

יוני (המקורי, מפעם) 18 במרץ 2013

אני לא מבין למה לא מפרסמים את שמות האבות ליד הסרטון. נראה מישהו מעז לדבר ככה אם שמו יופיע באינטרנט בצד סרטון כזה. זה קלון. תחשוב שאתה הולך לחפש עבודה ומעסיק פוטנציאלי רואה לצד השם "בני תבורי" בתוצאה השלישית בגוגל את הסרט.

קשקשן בקומקום 19 במרץ 2013

תאר לך קוראים לאבא משה לוי – חצי מדינה תהיה מובטלת בגלל איזה עארס מבאר שבע… :-)

Amir A 18 במרץ 2013

הספקתי לראות את הוידאו המדובר לפני שהוא הוסר מהרשת ולא האמנתי. פשוט לא יכול להיות שיש אנשים מבוגרים שמתנהגים ככה. אני יכול להבין שמקללים את השופט או איזה שחקן פה ושם, אבל מה שרואים בסרטון הגיע ממוחו הקודח של במאי סרטי בורקס סוג ז' משנות ה-50 של המאה הקודמת. אין דברים כאלו במציאות. אתם בטוחים שלא מדובר באיזו מתיחה על חשבוננו?

אביאל 18 במרץ 2013

הוסר לגמרי ? אין אותו אפילו ביוטיוב ?! מוזר ביותר.

בני תבורי 18 במרץ 2013

אביאל,
באתרים שבדקתי הסרט הוסר ובמקומו מופיע הכיתוב "סרט פרטי". יתכן, יחד עם זאת, שניתן עדיין למצוא אותו.

בני תבורי 18 במרץ 2013

אורליוס,
תודה. דווקא הכי קרוב הביתה לא חיפשתי…

Tal 18 במרץ 2013

אני חושב שהצופים שנכחו ו/או מועדון מכבי חיפה צריכים להגיש תלונה במשטרה, ואולי בגלל הלחץ התקשורתי, המשטרה תואיל לחקור ולטפל בעבריינים האלו שזהותם ידועה (הרי השעו את הוריהם).

בסרטון תועדה אלימות מילולית מזעזעת נגד ילדים, ואני לא חושב שצריך למחול על הפליליות שבאירוע, רק משום שהתרחש במגרש כדורגל, כאילו זה איזה מתחם שהחוק לא חל בו.

Tal 18 במרץ 2013

*השעו את ילדיהם כמובן.

בני תבורי 18 במרץ 2013

אגב, אתר וולה מציין גם שדוברת מועדון הפועל באר שבע פנתה לד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד בבקשה שיסייע בהורדת הסרטון מהרשת.

אריק 18 במרץ 2013

אוף טופיק.
כדורגל הוא משחק מפגר. איך אני יודע? זה לא פאול:
http://www.youtube.com/watch?v=MYZZX3cQO5s

בני תבורי 18 במרץ 2013

אללה יוסתור…השופט באמת לא שרק על זה?

אריק 18 במרץ 2013

לפי הבנתי לא. בכל מקרה שום כרטיס לא נשלף.

גל דגון 18 במרץ 2013

וואו, כשג'ון ג'ונס שולח בעיטות כאלה ב MMA הוא מקבל שריקות בוז על קרב מלוכלך.

גלן 18 במרץ 2013

אני אחראי לפואמה. קצת תרבות יום שני

בני תבורי 18 במרץ 2013

גלן,
תודה, בקיבוץ כבר מזמן היית רכז תרבות…

הורה 18 במרץ 2013

אני הורה לנער בן 16 וגולש בוולה מתחילת הדרך שלו
וזה לא נכון מה שכתבת הרבה פעמים הם עושים כתבות
על אלימות ולא חוסכים בביקורת נגד בית הדין של ההתאחדות
במקרה הזה הם היחידים שלא רקדו על הדם וגילו
אנושיות ואם המועצה לשלום הילד בכבודה ובעצמה
פעלה למחוק את הסרטון אז זה רק יכול להראות
את הגדולה שלהם שהם העדיפו ללכת לכיוון
של המפשרים ולא של המחממים
תנסה רגע לשים את עצמך
במקום הילדים שהוריהם התפרעו
ובכל המדינה משמיצים אותם
איך הייתה מרגיש ?
כל הכבוד להם

בני תבורי 18 במרץ 2013

הורה,
אני מודה לך על התגובה. בוודאי שמת לב שציינתי את וולה כאתר מצוין וחשוב שאני נעזר בו רבות. הטענה שלי היא נקודתית ונוגעת לאירוע שהזכרתי. צר לי על הילדים שאבותיהם נהגו בפראות ולא הייתי רוצה להיכנס לחישובים מי נפגע יותר, הם או אלה של חיפה. אני לא סבור שתפקידו של אתר להיות מפשר ואני חושב שהסרת הסרטון מונעת הצפה ראויה של הנושא לסדר היום הציבורי. מה שחשוב זה לא אם יתקיים משחק חוזר או לא, אלא אם המקרה הזה יכול להיות אחרון מסוגו. בכל אופן, שוב תודה על תגובתך הראויה.

football junky 18 במרץ 2013

Hi Beni,

Sorry to be a bit of a smart-ass and ask a hypothetical question.

Anyway, as someone who reads your posts and think of you as a person with integrity, I am very interested to know what you would have done if you were in the stadium, next to these lovely persons – as a father of a kid who is playing (regardless of which team).

BTW, how's Jake Bugg? Did you like his stuff or you think he's overrated?

Go ahead and try the following link, of a great band (Tame Impala)- enjoy!! http://www.youtube.com/watch?v=LnKUD_OztRE

All the best

בני תבורי 18 במרץ 2013

football junky,
נתחיל מהסוף: ג'ייק באג נחמד מאוד וגם Tame Impala. לשאלתך, בדרך כלל אני לא יושב בשקט במקרים כאלה, אבל כאדם בוגר אני יודע לנתח את הסיכויים שלי במקרה שמישהו לא יאהב את ההתערבות שלי…

wazza 18 במרץ 2013

אני חושב שאתם קצת מיתממים עם היחס לסיפור הזה, מה חשבתם שההורים יושבים ביציע ודנים בטקטיקה הרצויה לילדים שלהם? תלכו פעם למשחקים מליגות נמוכות ותשמעו איך הורים מדברים ליד הילדים שלהם, אני נכחתי במשחק של הפועל טבריה ושמעתי קללות שלא ידעתי שקיימות, בקיצור זה העם שלנו ובתוך עמי אני חי.

בני תבורי 18 במרץ 2013

wazza,
לא, זה לא מה שחשבתי, אבל מה אתה מציע, להתרגל ולשתוק?

wazza 18 במרץ 2013

לא ממש לא, אבל מהתגובות פה זה נראה כאילו אנשים נורא מופתעים , התופעה הזו הרבה יותר רחבה ממה שנראה לנו

אלעד 18 במרץ 2013

אמנם גם אני חי בתוך עמי, אבל עדיין הופתעתי והזדעזעתי מהעצמה. אני בטוח שרוב המגיבים פה שיחקו כילדים /נערים בליגות כאלו ואחרות. גם אני שיחקתי (אמנם בכדורסל, שזה קצת שונה). עצם זה שאף אחד פה לא מנדב סיפור דומה שהוא מכיר, מראה שאולי זו לא תופעה כזו רחבה, כך אני מקווה.

בני תבורי 19 במרץ 2013

wazza,
בזה אתה לצערי צודק. שוחחתי עם מנהל אתר וולה ושמעתי ממנו סיפורים קשים מאוד על המתרחש במגרשים במשחקי ילדים, נערים ונוער.

רועי ויינברג 18 במרץ 2013

הבעיה היא, כפי שכבר נאמר, הורים לחוצים מדי, שחיים בפנטזיה שהילד שלהם יהפוך לכוכב כדורגל. זה לרוב לא ריאלי, והילד עצמו נתון בלחץ גדול.

Amir A 18 במרץ 2013

אני מכיר כל כך הרבה הורים לחוצים שבטוחים שהילד שלהם הוא המסי/לברון/איינשטיין הבא ורק המערכת אשמה שהוא לא פורץ קדימה. ועדיין, שפה כזו מול ילדים לא שמעתי.

איציק 18 במרץ 2013

בני,
ואללה יכולה לטעות שלא שמה את הסירטון; גוגל יכול לטעות בהורדת הסירטון. מה שאני לא מבין, זה את השקט של מר לוזון. נדמה לי שליגות הילדים הן תחת ההתאחדות שהוא נמצא בראשה. הוא מופיע בכל מקום שיש בוא יחסי ציבור. כאן פתאום הוא שותק. מה, ילדים זה לא פופולרי? אנחנו יכולים לצעוק, ואללה יכולה לדווח, אבל הפעולה צריכה לצאת מההתאחדות, והפעולה מתחילה בהצהרה פומבית של העומד בראשה. איפה הוא? הוא צרוד, איבד את הקול אות את שפיותו זמנית? זו הבעייה הגדולה יותר מהסרת הסירטון.

איש כדורגל 18 במרץ 2013

אתה כנראה לא עוקב אחרי אתר וולה מספיק. אם היית עושה את זה היית שם לב כמה הם פועלים נגד אלימות והם אפילו הריצו עצומה נגד אלימות. תכתוב בגוגל את צמד המילים "אלימות וולה" ותבין על מה אני מדבר.

לך בתור מישהו שכותב במדיה גדולה זה כנראה לא בא בטוב אתר שחושב מחוץ לקופסא. הרי מה אתם יודעים לעשות הכי טוב באתרים הגדולים ? להתעסק בשלילי. אחרי זה אתם מתפלאים למה אנשים טובים בורחים מהכדורגל. ולא שאין דברים לא טובים יש יותר מדי, אבל יש גם דברים חיוביים. וולה לפחות לא מרעילים את האווירה ואת הילדים. הם מבינים שבתור אתר שגולשים בו אלפי ילדים הם חייבים להתנהג אחרת.

בקיצור לוולה מגיע שאפו על ההתנהלות שלהם כולל במקרה הזה של בש וחיפה. יש להרבה אנשים בתקשורת מה ללמוד מהם

בני תבורי 19 במרץ 2013

איש כדורגל יקר,
אני מכבד את עמדתך, אך חבל שאתה מגמד את טענותיי לכדי התחשבנות כלשהי עם אתר וולה. הם לא האויב שלי ואני לא האויב שלך. הורים מתפרעים הם האויב של כולנו ולתת להם חסות בדמות "העלמתם" מהמסך, זו טעות.

אורי צציק 19 במרץ 2013

אבות אכלו בוסר ושיני בנים תכהינה?
אני אישית לא מבין את הצורך לפרסם כל דבר בעיתונות. זה מקרה שקרה וצריך לטפל באותם אבות (לא ע"י פגיעה בילדים… אלא אם היו אזהרות קודמות שהתנהגות שכזו תוביל להרחקה). אבל לפרסם בראש חוצות "הנה, תראו איך הישראלי המכוער שוב מרים ראש" לא נראה לי כמשהו פרודוקטיבי.

בני תבורי 19 במרץ 2013

אורי,
זה לא פרסום לשם פרסום. הרציונל מאחורי הפרסום הוא קביעת מדד בושה או רף פאדיחה לכל אחד שיתנהג כבבון. אות קין שיקל על החוק למוצאו ולהתחשבן אתו. הכדורגל הזה הוא לא רק של האבא שהילד שלו משחק.

י.ג 20 במרץ 2013

זה מה שטענתי ביום חמישי בחדשות הספורט (4 דק 4 דעות):

אין לי מושג מי יהיה בשוך הקרבות הקואליציוניים השר הממונה על החינוך בישראל אבל עבודה מחכה לו, והרבה.  חוט שני עובר בין ההורים שלא הפסיקו לקלל במשחק הילדים בבאר שבע השבוע, ההורים שגידפו, התקוטטו ופוצצו משחק כדוריד ילדים בר"ג, וההורה שהרביץ למורה בהוד השרון. אני מניח שרבים מכם מכירים את האמירה שגורסת שזה שיש לך ילדים לא הופך אותך להורה, כמו שזה שיש לך פסנתר לא הופך אותך לפסנתרן. נטל החינוך שמוטל על כתפי מורים, מאמנים ורבים אחרים הוא בראש ובראשונה עבודה של הורים, שמתאמצים בכל הזדמנות לקלקל לרבים וטובים כמו ניר, שמוליק, זאביק וויקו שנאלצים לעיתים קרובות מדי לנסות ולהרחיק ככל שניתן את הילדים, שכמעט-כולם לא יהיו כדורגלני צמרת, מההשפעה של הוריהם. יותר מדי הורים נוטים לשכוח, שבדיוק כמו שהם מתנהגים בבית, בכביש בכיתה או במגרש ילדיהם ינהגו גם אם יאמרו להם אלף פעמים אחרת. איך אמר שוויצר אחד (אלברט, לא דוביד..): דוגמא אישית היא לא מקור ההשפעה העיקרי על אחרים – היא המקור הבלעדי. תסתכלו עליהם ותראו אותנו.
 
 

אריק 21 במרץ 2013

צדקת. אני כנראה רומנטיקן, נאיבי חסר תקנה, אם חשבתי אחרת.
http://uk.eurosport.yahoo.com/news/premier-league-suarez-consider-champions-league-clubs-204400122.html

Comments closed