לא על ההירש לבדו

הירש לא יחסל את הפשע ומוריניו לא יביא אותנו למונדיאל אם ממשלות ישראל לא יחליטו שכך הן רוצות שיהיה

קצת לפני הליגות של סוף השבוע וקצת כדי לאוורר את הדף מעודפי המכבו-זהבי שיצאו מפרופורציות, הנה לכם את שני הזוזים שלי על עוד פרשה שהעיסוק בה לא רק מוגזם אלא בעיקר מפספס בגדול ומושתת בעיקר על תובנות מהתחת.

אני לא מכיר את הירש ולא מכיר את ארדן. זה אומר שאין לי שום דבר אינטליגנטי לומר על התאמתו או לא, של הירש, ועל החלטתו הנכונה, או לא, של ארדן. קראתי גם את העיתונאים שבעד ואלה שנגד ונתתי תשומת לב לדברי המשפחות השכולות שבעד ונגד וממש קצת לפני שהדיון הזה הולך להיות עוד דיון שבקצה אחד שלו ביבי ובשני זהבה, אני מתכבד להגיש לקוראי האינטליגנטיים את עמדתי שנלמדה ונצברה בעשר שנות שירות.

ולפני הכל: משטרה זה לא צבא וצבא זה לא משטרה. שני הארגונים הללו לוחמים בחזיתות שונות, בתורות לחימה שונות, בכלי נשק שונים ותחת הנחיות חוק שונות בתכלית השינוי. זה לא אומר כמובן שאין היגיון בלחבוש לראש איש צבא את כובע המפקח הכללי או לתת ביד שוטר את שרביט הפילדמרשל, אבל זה בהחלט אומר שזה ואף זה נכנסים לארגון הפועל אחרת לחלוטין מזה שבו רכשו את אמנותם. להיכנס במשפחת פשע זה לא לטהר רובע בביירות ולכבוש יעד מבוצר זה לא לנהל נכון חקירת רצח כפול. הדיון, אם כך, בהתאמתו או חוסר התאמתו של הירש לתפקיד, לא יכול להיות בכפוף למה שמישהו חושב על תיפקודו בצ.ה.ל ועל מה שאמרו עליו שופט עליון, רמטכ"ל ואב שכול. גם שוועות החמס של הלשעברים במשטרה לא מרשימות שכן עוסקות הן בכבוד הפגוע ולא בטובת החברה שלמענה צריכה המשטרה לפעול. וגם: לא כל הניצבים שלחו יד אל מתחת לחצאיות הכפופות להם וגם לא כל האלופים. רק חלק.

*

מיום הקמת המדינה הייתה המשטרה ארגון שעושה רושם כי נכפה על ממשלת ישראל. תהיה משטרה כי צריך, אבל לאט לאט ובזהירות. דויד בן גוריון לדוגמא, אסר על משטרת ישראל להשתמש בכלבים לכל צורך מלבד גישוש. העם היהודי ידע כלבים, אמר, המשטרה העברית לא תשתמש בהם כנגד בני עמה. זה לא שמישהו רצה לשמור את הסביבה "נקייה" ממי שיכול לסכל מזימות, אבל בבסיס ההחלטה לשמור את המשטרה כגוף שיחזיר ילדים תועים הביתה או עדר פרות שנגנבו לבעליהן, עמדה ההיסטוריה של העם היהודי והמכות שהפליאו בו משטרות ומשטרים שונים. רצו משטרה ואפילו התפארו בשוטר העברי, אבל מעולם לא ניתנה למשטרה עדיפות תקציבית, מה שהוביל לאיכות נמוכה של המשרתים בה, מה שהוביל לשירות רע עבור האזרחים. זה לא קרה ביום, אבל בעשרות שנים.

כך נהיה שהעומד בראש המשרד הממשלתי שנקרא אז משרד משטרה, כיהן אמנם כחבר ממשלה, אך התפקיד ניתן לו בעיקר כפרס ניחומים. זה יכול היה להיות בן העדה הנכונה, ההוא שנשאר מחוץ למעגל מקבלי ההחלטות, ההוא שחש פגוע וההוא שבאמת האמין שזה כבוד גדול. התפקיד לא כלל עצמאות בקבלת החלטות עקרוניות אלא משניות בלבד. שר המשטרה לא היה רשאי להחליט על הקמת יחידות טקטיות למשל, שהן בסיס לעבודת כל גוף משטרתי בעולם. שרי המשטרה נאלצו, בשל מצוקה תקציבית, לנטוש את מודל שוטר המקוף שהיה הראשון לתת מענה לטענות אזרח במצוקה וכך החל להיווצר ניכור בין המשרתים במשטרה לבין החברה שאמורה להישען על יכולותיהם כנגד לוקחי החוק לידיהם.

*

באמצע שנות השבעים, כשפעולות טרור נכנסו לרחובות ערים מרכזיות ולא היו עוד מנת חלקם של תושבי ישובי ספר, הוקם מערך החבלה המשטרתי שהיה היחידה הטקטית הראשונה במשטרת ישראל. רק בסוף שנות השבעים, כשהפשע בישראל חרג כבר מזמן מגבולות הגנב העברי והפרחח שניפץ בקבוקים במורדות רצפת הקולנוע, כשגביית דמי חסות הפכה לעניין של יומיום, כשקשרי הון-שלטון הסתייעו בכאלה שרק כעשור לפני כן הוגדרו כברי כוכבא מודרניים שהעם כולו חייב להם את תקומתו, נדרשה ועדת בדיקה ממלכתית שהוקמה רק בעקבות לחץ ציבורי עצום שנבע מפרסום בתקשורת של מסמך חסוי שנכתב במס הכנסה, כדי שממשלת ישראל תכיר בעובדה שהפשע בישראל מאורגן, גם אם העוסקים בו לא עונים לשמות אקזוטיים כמו טוני וצ'רלי ועיקר עיסוקם אינו הברחת אלכוהול וניהול בתי זונות והימורים. בעקבות פרסום תוצאות הבדיקה הוקמה היחידה הארצית לחקירות פשיעה. שנתיים לאחר מכן בוטל משרד המשטרה והארגון הפך להיות אגף במשרד הפנים שבראשו פוליטיקאי, לאו דווקא מי שעבודת משטרה הייתה אמונתו ואומנותו.

כשבלשי המדור המרכזי שעטו ברחובות תל אביב בקורטינות הלבנות שלהם, מיטב הנוער של עולם הפשע כבר נסע על מרצדס. כשרכזי המודיעין קרטעו על קטנועים, העבריינים מתו מצחוק והגבירו את המיזוג בב.מ.וו. כשהיה צורך לנהל מבצע מורכב של איסוף מודיעין לקראת מבצע, בוזבזו חודשים ארוכים של דיונים בשאלות תקציביות שנועדו לפתור מצוקת מכשירי קשר. במילים אחרות, בעוד צבא העם התחמש והצטייד ואומן לקראת הרע מכל, משטרתו של אותו עם נגררה מאחור, עלובה וחסרת אמצעים.

הצעד הראשון של משטרת ישראל במסגרת מה שמכנים "חשיבה יצירתית", התרחש באמצע שנות השבעים כשמשטרת ישראל, בשאיפתה לכוח אדם איכותי יותר, פתחה את שורותיה בפני משוחררי צ.ה.ל בדרגות קצונה. כצעד בונה אמון ראשון, הובטחו לאלה מהם שנכונו להמיר את מדי הזית במדי חאקי וכובע מצחיק, דרגות קצונה מקבילות. כך התמלאו שורות המשטרה בקציני שלישות שמצאו עצמם כמפקדי יחידות מבצעיות במפלגי הסמים והרכוש מבלי שמעולם הוכשרו או התנסו בתפקידי משטרה, בסמ"פים ומ"פים משיריון, תותחנים וגולני שמצאו עצמם עומדים נבוכים מול סיטואציות אזרחיות שמעולם לא חוו, וודאי לא כמי שצריך לקבל החלטה אם לשלול את חירותו של אדם לעשרים וארבע או ארבעים ושמונה שעות.

*

המפכ"ל המוצנח הראשון, הרצל שפיר, מונה לתפקידו בינואר 80' והחזיק מעמד בדיוק שנה עד שפוטר על ידי מי שמינה אותו, שר הפנים יוסף בורג, בתואנה ששיקר לו. שפיר מצידו טען שפוטר על רקע טיפול של המשטרה בשחיתות נבחרי ציבור בהם בורג עצמו. התיק שהכיל את המסמכים הנוגעים לחקירה זו נקרא תיק אפרסק, וכמי שבכספתו הוחזק התיק והייתה לו גישה חופשית לתוכנו, הריני להצהיר כי לא היה בו כלום. עוד זוכר הכותב כי בדרך לחקירת גנרל בדימוס שנחשד בסיוע לעבריינים בכירים מאוד, אמר לו שפיר: אבל אל תשכח שהוא (הגנרל) גיבור ישראל. זה לא אומר ששפיר לא היה טוב, זה אומר ששפיר והממונה עליו לא הבינו מה תפקידם ואת האחריות ממנה הוא נובע.

ממשלת ישראל הנוכחית צריכה לתקן מצב שיצרו קודמותיה מהראשונה ולאורך כל שנות קיום המדינה ולשנות את הגישה הנהוגה. ממשלת ישראל צריכה לקבוע סדר עדיפויות ששם את האזרח והחברה בראש ולייצר עבורו ארגון משרת, מגן ותומך. ממשלת ישראל צריכה להציב לארגון המשטרה משימות חברתיות ולתקצב אותו בהתאם.

יכול להיות שהירש הוא המועמד הכי מתאים לתפקיד המפכ"ל ויכול להיות שלא. זה ממש לא משנה. אם ממשלת ישראל לא תחליט שהיא רוצה את המשטרה כארגון חזק ויציב שפועל למען החברה, אפשר למנות לתפקיד המפכ"ל גם סוס של סנאטור, או במילים אחרות, תביאו את מוריניו, ועם מה שיש, גם הוא לא יביא אותנו למונדיאל.

*

סייעו לנו להמשיך לקיים את דה באזר

*

 

כולם יודעים מה עשתה מכבי
רצי הרבע מייל

100 Comments

צור שפי 27 באוגוסט 2015

לא מפתיע אבל בשמונה מאות רמות מעל לכל מה שקראנו עד עכשיו בנושא ולדעתי אפילו סקופ – לפחות אני לומד כאן בפעם הראשונה לדעת שבתיק אפרסק לא היה כלום.
אפריורי יש לי ספקות ביחס למידת ההתאמה של הירש לתפקיד אבל ברור שהיה צורך בזעזוע ומרתיח מצעד המפכ"לים לשעבר שמגנים את המינוי במקום לשבת בפינה ולהתבייש – רובם כושלים, חלקם מושחתים, מקצתם גם וגם וכולם אחראים לתהום שהמשטרה הגיעה אליה.
לגבי משפחות שכולות הרי שאנחנו יודעים שעל כל אחת שחושבת X יש אחרת שחושבת להפך ככה שעם כל ההבנה וההזדהות – לא צריך להיות להן תפקיד בוויכוח הזה.
בהנחה שהמינוי סופי צריך לברך את ארדן שקיבל החלטה אמיצה ולייחל להצלחה של הירש, כמובן תוך הבנה שהשינויים צריכים להיות כמו אלה שכתבת עליהם ולא more of the same.

אריאל גרייזס 27 באוגוסט 2015

עזוב משפחות שכולות, תקרא מה חיילים של הירש מספרים על איכות הפיקוד שלו

אלי 27 באוגוסט 2015

ומה לגבי ה"חיילים" שמספרים מה "היה" במבצע צוק איתן?
גם הם לא הכי אמינים.

אריאל גרייזס 27 באוגוסט 2015

איבדתי אותך

יהושע פרוע 27 באוגוסט 2015

אולי הוא התכוון שהם בכלל לא חיילים והם ממציאים דברים שלא היו.

כנראה מדובר בחבורת אנרכיסטים (או אורן חזן)

איציק 27 באוגוסט 2015

ועוד מבין המוחים יש מפק"לים לשעבר שהוצנחו בדיוק כמו הירש (טרנר למשל) ומוחים על הצנחות. איפה הם היו אז?
ועוד לחשוב שבונים איצטדיון על שמו.

צור שפי 27 באוגוסט 2015

מפכ״לים. ולא מדוייק: טרנר עשה תפקיד-שניים בצמרת המשטרה לפני שמונה למפכ״ל.

איציק 27 באוגוסט 2015

אכן מפכ"לים. ואיך הוא הגיע לתפקיד בכיר? גם בהצנחה. עכשיו נשאל לאן ראוי להצניח ולאן לא.

צור שפי 27 באוגוסט 2015

בוא נסכים שאם כבר מצניחים אז עדיף שזה לא יהיה ישר לראש הפירמידה.

איציק 27 באוגוסט 2015

ממש לא, אני חושב שדווקא במצב המשטרה הנוכחי צריך להצניח. האם את הירש או מישהו אחר, זו שאלה נפרדת.

אריאל גרייזס 27 באוגוסט 2015

אדיר, בני. ועל הבקשה שלך אין אלא לומר – תמשיך לחלום

גיל שלי 27 באוגוסט 2015

איך מיישמים את ההחלטה שממשלת ישראל רוצה את משטרת ישראל כגוף חזק, פרט לתקציבים?

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

גיבוי בראש וראשונה והנחיות שנובעות ממנו. אתה תחקור ואני אשמור שאף אחד לא ינצל את סמכותו לחבל בחקירה. אתה תתפוס ואני אדאג לחקיקה מתאימה ומערכת בתי משפשט יעילה ואמיצה.

איציק 27 באוגוסט 2015

רק אומר מה שאמר לי פעם אחד מבחירי המז"פ. בקיצר, כאשר המשטרה במקום להצטלם עם 20 טויוטות חדשות תשקיע גם בציוד מתוחקם שניה רק בשנת דור אחת אחחרי הפושעים, המצב ישתפר פלאים. אז זה לא רק תקציב, כי אם גם סדר עדיפויות.

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

איציק,
אילו הייתה משטרת ישראל טובה כמחלקת הזיהוי הפלילי שלה, הייתה לנו משטרה מהטובות בתבל.

איציק 27 באוגוסט 2015

אם הם כל-כך טובים עם הציוד המיושן שיש להם וגרוש וחצי לפיתוח כלים חדשים, אז תאר לך מה היה מצבם אם גם היו נותנים להם תנאים. אני מכיר מעטים מהם, והם באמת עושים הרבה יותר מהמצופה בתנאים שיש להם.

אריאל גרייזס 27 באוגוסט 2015

מה שכן, התמונה בראש של דה באזר מטרידה ברמות. עדיף בלעדיה

אריאל גרייזס 27 באוגוסט 2015

תודה!

דור 27 באוגוסט 2015

מדובר במפקד אוגדה (תת אלוף) שהיה צורך להנחית לו אוגדונר על הראש באמצע המלחמה, לא יכלו למצוא מישהו ללא כתם כה משמעותי בקריירה?

Ljos 27 באוגוסט 2015

אפשר בבקשה הסבר "צבא פור דאמיס" למה אומרת סיטואציה כזו, למה שתתרחש ולמה זה כתם משמעותי?

ר.בקצה 27 באוגוסט 2015

זה אומר שהוא לא תיפקד.
כאילו הבוס שלך ניגש אליך באמצע המצגת, מרים אותך מהכיסא ומושיב מישהו במקומך

Ljos 27 באוגוסט 2015

תודה. נשמע משפיל משהו.

Yavor 27 באוגוסט 2015

מי יושב בזמן שהוא מעביר מצגת? (-:
המסר הובן בכל מקרה

Amir A 27 באוגוסט 2015

בדיוק בגלל זה הוא הודח..

matipool 27 באוגוסט 2015

הגנרל בדימוס זה ההוא שהכינוי שלו הוא כמו שמו של מנהיג ידוע מהמזרח הרחוק ?
מה שאתה מבקש בשתי הפסקאות האחרונות כל כך גדול על הממשלה שאין סיכוי שזה יקרה .
חוץ מזה – איך הייתי רוצה לראות הופעה חיה של השלישייה הזו . לא להאמין שסטינג וסטיוארט קופלנד היו בני חמישים ומשהו בהופעה הזו ואנדי סאמרס מעל שישים .

פו 27 באוגוסט 2015

אחלה טור בני!
בלי להתייחס לעניין של התאמה/אי התאמה של הירש לתפקיד- התנהלות הגילדה ה'לשעברית' מביכה, ולדעתי מחזקת את הסיכויים שהמינוי דווקא יעבור את המשוכה הציבורית.

גל ד 27 באוגוסט 2015

איזו משוכה בדיוק? לא משנה כמה הציבור יתנגד, הבחירות כבר מאחורינו, והדיסה לפנינו.

איציק 27 באוגוסט 2015

לא, הוא עוד צריך לעבור איזה ועדה (טירקל נדמה לי).

גל ד 27 באוגוסט 2015

לא באמת משוכה ציבורית. ועדת טירקל בוחנת את טוהר המידות שלו, ולא על כך ניסבת הביקורת על המינוי.

איציק 27 באוגוסט 2015

טירקל אמור לייצג את הציבור, ובשנים האחרונות די הרבה נפלו בוועדה זו. היא לא חותמת גומי לשימחתינו.

גל ד 28 באוגוסט 2015

אני לא טוען שהם חותמת גומי. אבל מנעד השיקולים שלהם מוגבל לכאלה שאינם רלוונטיים לביקורת הציבורית הנוכחית.

איציק 28 באוגוסט 2015

לא בטוח, אך בכל מקרה זה הכי טוב שיש לך כעת, פרט למחאה ציבורית רחבה.

גל ד 28 באוגוסט 2015

חלילה לי מלבקר את ועדת טירקל, אני חושב שהם עושים עבודה מצויינת. הנקודה שלי היא שאכן זה הכי טוב שיש לי כרגע, וזה לא מספיק.

למעשה הבעיה היא שמי שאמור לייצג את האינטרסים של הציבור הם נבחרי הציבור, ארדן במקרה הזה, אבל אני צריך ועדה שתגן על האינטרסים שלי מפניו, כי נבחרי הציבור (לא רק מצד אחד של המפה) פועלים בשם מפת אינטרסים שבינה ובין האנשים שהצביעו עבורם יש קשר רופף במקרה הטוב.

איציק 28 באוגוסט 2015

בזה אנחנו מסכימים בגדול. לצערי…

אריק 27 באוגוסט 2015

מעניין.
לא יקרה.
אין עניין לנבחרי העם בגוף חזק להתמודד עמו.
אנחנו חייבים לקיים בהזדמנות דיון על סטינג (למרות ההקשר הברור פה). האם הוא המוזיקאי האנגלי המעצבן בהיסטוריה או שמא קלפטון גובר עליו בנקודות?

צור שפי 27 באוגוסט 2015

שמע, יצא לראות אותו השנה פעמיים, פעם בכוונה ופעם בטעות (הייתי במקרה בעיר שבה הופיע ולא היה מה לעשות). האיש פרפורמר ענק. מצד שני – ראיתי השנה גם את האלוהים שלי רוברט פלאנט והגעתי (שוב) למסקנה ש….אין אלוהים.

אריאל גרייזס 27 באוגוסט 2015

באמת? מאכזב

צור שפי 27 באוגוסט 2015

זה היה נורא אריאל, כמעט בכיתי מאכזבה, הקול כבר לא קול והניסיון לחפות על זה הוליד עיבודים מסמרי אוזן ("המון אהבה" ברגאיי למען השם) וגם הקהל היה חרא, בקיצור – לא.

Amir A 27 באוגוסט 2015

ההופעה עם ה- Sensational Space Shifters ?

ניינר / ווריור 27 באוגוסט 2015

שברת לי את הלב עכשו צור :(

צור שפי 27 באוגוסט 2015

אמיר A – כן
ניינר/ווריור – מתנצל, גם שלי נשבר.

ר.בקצה 27 באוגוסט 2015

האיש כבר בגיל פנסיה, על קול כזה אי אפשר לשמור 40 שנה.

צור שפי 27 באוגוסט 2015

אתה צודק כמובן אבל תראה, אני מאוד אוהב את זיקני שבט הרוקנרול וגם די קרוב אליהם בגיל. חלק מהם הצליחו לצלוח את המגבלות הבלתי נמנעות של ההזדקנות ובכמה מקרים אפילו השתבחו עם הגיל. לד זפלין הם עד היום הלהקה האהובה עלי בכל הזמנים ולכן כל כך הצטערתי שלפחות באותו ערב אומלל רוברט פלאנט נראה ונשמע, אין לי מלה אחרת לתאר את זה – פאתטי.

Amir A 27 באוגוסט 2015

ראיתי את ההופעה הזו לא בלייב אלא בשידור של הרדיו הציבורי. נכון שהקול כבר לא שם ונכון שזה היה קצת עצוב לראות את הנסיון לבצע את "המון אהבה", אבל עדיין היו כמה קטעים מרגשים כמו WHAT IS AND WHAT SHOULD NEVER BE. אבל בגדול אני מסכים שעדיף היה אם הוא היה מתרחק משירים של זפלין. הייתי שמח אם הוא היה מתמקד יותר בשני אלבומי הסולו הראשונים שלו. שני אלבומים נפלאים שאני לא בטוח שמקבלים את הכבוד הראוי.

איציק 27 באוגוסט 2015

איך אפשר לשמוע טלביזיה אני מבין, אבל איך רואים רדיו?

Amir A 27 באוגוסט 2015

ככה זה שמזדקנים. כשתגדל תבין.

Amir A 27 באוגוסט 2015

ולצורך העניין:

http://www.youtube.com/watch?v=idHqjO9gtPE

רק תוסיף

https:// לפני הלינק

Amir A 27 באוגוסט 2015

ולצורך העניין:

youtube.com/watch?v=idHqjO9gtPE

רק תוסיף את ה – https
ואחריו את ה- www

איציק 27 באוגוסט 2015

אני גדול מספיק, לא צריך יותר. מבחינת הגיל, לא בטוח מי החטיאר בינינו ;)

Amir A 27 באוגוסט 2015

אני הקשבתי ל"התכנית לאם ולילד" עוד לפני ששינו את שמה ל"לבת לבן ולכל המתעניין". ואתה?

איציק 27 באוגוסט 2015

אני ניסיתי לראות זאת, אך ללא הצלחה ;)

דיזידין 28 באוגוסט 2015

החתול הג'ינג'י, מה

עידן. 27 באוגוסט 2015

גם אני ראיתי אותו השנה (עם פול סימון בלונדון). אולי קצת פוזה אבל עדיין פרפורמר ענק עם כמות עצומה של שירים אדירים.

מדהים איך הקול שלו נשאר אותו דבר אחרי כל השנים, כשלרוב האמנים בגילו כבר מזמן אין קול.

סימנטוב 28 באוגוסט 2015

גם אותי שברת צור, פייג' עדיין לא נשבר ולא מפסיק לנסות להתאחד

גל ד 27 באוגוסט 2015

אממ… המוזיקאי האנגלי המעצבן בהיסטוריה? קח כמה רגעים לחשוב איזה פיגורות מתמודדות מולם על התואר הזה.

Amir A 27 באוגוסט 2015

מוריסי

צור שפי 27 באוגוסט 2015

מוריסי לוקח ללא מתחרים

גל ד 27 באוגוסט 2015

יש הרכב פופ בשם ג'דוורד. הם לא מוזיקאים בשום מובן של המילה, אבל הם הדבר הכי מעצבן ביקום.

matipool 28 באוגוסט 2015

אריק – סטינג של פוליס + 2 האלבומים הראשונים רחוק מאד מאד מאד מהדיון שהצעת .
בחור שגדל בניוקאסל , התחיל כמורה למוסיקה והביא קול ייחודי ושונה עם פוליס ועשה טוויסט יפהפה באלבום הסולו הראשון .
אני מניח שאתה מתכוון לשנים המאוחרות שלו אבל עדיין הוא בכלל לא באזור חיוג . מי שאוהבים לרדת עליו במיוחד זה פיל קולינס בקריירת הסולו .

אריק 28 באוגוסט 2015

סטינג כמוזיקאי זה דבר אחד וכמעצבן זה דבר אחר. הוא פוץ צדקן טהרן בלתי נסבל.

אסף the kop 28 באוגוסט 2015

הוא כלום לעומת ג'וליאן קופ.
הסקאוזר המטונף.

Lord Anthony 27 באוגוסט 2015

קל לומר שבסופו של דבר הכל עניין של תקציבים והחוסר בכוח אדם איכותי מסתכם בזה שמדינת ישראל לא מוכנה להשקיע תקציבים במשטרה, אבל מצד שני מדינת ישראל משקיעה הרבה מאוד כסף בצבא וגם שם המצב לא מי יודע מה.
המשטרה היא אירגון חולה, במידה מסויימת כי זה גורלם של אירגונים גדולים במגזר הציבורי שנידונים במשך השנים להתנוונות איטית הן מקצועית והן מוסרית, ובמידה מסויימת עקב חוסר יכולתן של הממשלות לדורותיהן לבצע את הניעור הנדרש בצמרת המשטרה ולבצע ניקוי אורוות לפני שחצי מהניצבים נאלצו לפרוש בעקבות חשיפות פרשיות כאלו ואחרות. מהבחינה הזאת משטרת ישראל לא שונה מהותית מחברת החשמל או מהנמלים.
במשטרה צריך קודם כל לשנות מהיסוד את התרבות האירגונית על מנת למשוך כוח אדם איכותי. משכורות יעזרו אבל בסופו של דבר אנשים איכותיים מחפשים אתגרים ומקומות שיאפשרו להם לממש את היכולות שלהם, כל עוד משטרת ישראל כאירגון לא מאפשרת את זה, לא משנה כמה תשלם לאנשים עדין תקבל כוח אדם בינוני (ע"ע צה"ל)

ובנוגע להירש, תמוהה בעיני, איך אדם לא מקצועי, שבתור מפקד אוגדה היה כושל למדי, ובאופן כללי ביצע את תפקידו באופן מחפיר, ממונה לעמוד בראשו של אירגון כלשהו, על אחת כמה וכמה משטרת ישראל.

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

אתה צודק לגמרי, אך תרבות ארגונית לא משתנה מעצמה וכוח אדם איכותי לא יגיע אם לא יהיה כדאי לו כלכלית. לגבי המינוי של הירש אני נמנע מלחוות דעה ראשית כי אינני מכיר אותו ושנית כי הוא שולי בפוסט הזה.

סימנטוב 28 באוגוסט 2015

כל מילה

holden 27 באוגוסט 2015

המשטרה חייבת לחזור לימי " השוטר-אזולאי", הכוונה שכיום אין בכלל שוטרי-מקוף, אני בשנים האחרונות לא זכיתי לראות שוטר הולך ברחוב בשכונות ומרחרח, פעם זה היה מחזה שכיח.
היום אין הרתעה ואין יראה מהחוק, בהרבה מקומות במיוחד בצפון הארץ ובדרומה אתה יכול לאור יום לרצוח מישהו ולהלך בניחותא מזירת הפשע ולא יתפסו אותך. תיתפס רק אם יש מצלמה באחת החנויות ברחוב, המצב עד כדי כך מחפיר, רוב רובו של כח- האדם המשטרתי מיועד לעיר הבירה ירושלים, אני מבין ששם צריך שוטרים גם מבחינה בטחונית וגם מבחינה ייצוגית אבל בערים כמו: באר שבע, קרית-גת, חיפה והקריות , נשר תל חנן כמעט ולא נתקלים בשוטרים , בטח ובטח לא ברחוב ,
השיטור העירוני נכנס לאחרונה בחלק מהערים שציינתי אבל משום מה האזרח הפשוט מתייחס אליהם כמו למתנדבי המשמר האזרחי,
אין פחד מהמשטרה,
באותם ערים שציינתי אני רואה חדשות לבקרים גברים ונשים משוחחים בפון מתוך כדי נהיגה באין מפריע והם אפילו לא חוששים שמא יגיע שוטר כי הם יודעים ובצדק שהסיכוי שבדיוק יעבור שוטר הוא אחד למליון,
המדינה התקדמה, הטכנולוגיה השתפרה פלאים אבל מה שבאמת חסר זה אותו השוטר אזולאי

איציק 27 באוגוסט 2015

לראות שוטר מרחרח (או אולי מריח), מריח לי לא טוב, והשוטר משוטר אזולי זה אותו אחד מתעלת בלאומיך, וזו לא היתה תצוגת שיטור מרהיבה.
לגבי שוטרי מקוף, כמובן שיש בזה הגיון. אני רואה בבאר-שבע לפעמים רכבים שבהם נוסעים מאוד לאט שטרים משיטור קהילתי. לעולם לא ראיתי אותם מחוץ לרכב פרט למקרה של חניה כפולה כדי לקנות במאפיה ליד ביתי. כלומר במקום להעיר לחוני חנייה כפולה על פינת הסיבוב (שגם בלי חנייה כפולה אסור לחנות), הם חונים שם בכפולה. אז אם זה השיטור הקהילתי, עדיף בלעדיו. כלומר שוב חוזרים לא רק למה, כי אם במיוחד לאיך.

גיל שלי 27 באוגוסט 2015

הדבר הכי מאכזב במינוי הזה הוא דווקא הבנליות שבו. למה מפכ"ל המשטרה צריך להיות אלוף או תת אלוף? אם כבר להביא מישהו מבחוץ (משהו הכרחי לגמרי לאור מה שנחשף על המשטרה) למה לא להביא מישהו שבאמת יודע לנהל?

גל ד 27 באוגוסט 2015

זה גם מה שאני חשבתי. ואם חייבים מישהו שמכיר את פעילות המשטרה אז אולי פרקליט בולט.

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

גל,
כיוון מחשבה נכון מאוד.

איציק 27 באוגוסט 2015

או נחקר ותיק ומנוסה ;)

Oded 28 באוגוסט 2015

לא יעבוד – אלה מתמודדים לראשות הממשלה, מפכל קטן עליהם

Amir A 27 באוגוסט 2015

"ממשלת ישראל צריכה לקבוע סדר עדיפויות ששם את האזרח והחברה בראש". על מנת שזה יקרה צריך שקודם כל האזרח בישראל יבין מה המשמעות של "האזרח והחברה בראש" וידרוש לקבל את זה. מכאן תהיה הדרך קצרה לפעולה של ממשלת ישראל. אחרי הכל היא מורכבת מפוליטיקאים שיתכופפו לכל כיוון אליו הרוח מנשבת מכיוון האזרחים.
הבעיה היא שעל מנת שהאזרחים יבינו את זה צריך לחנך אותם לכך, ונחשו מי אחרי על תכני החינוך בישראל?

צרפתי 27 באוגוסט 2015

על תכני החינוך של הילדים אחראים ההורים.

red sox 27 באוגוסט 2015

בני, הבאת זווית חדשה ומעניינת לסיפור, והייתי רוצה לתת עוד אחת.
יש מגמה ברורה כלל עולמית של מיליטריזציה של משטרות. לא ברמה הפרסונלית אלא ברמה הטקטית: אימוץ שיטות פעולה ודפוסי התנהגות צבאיים. זה מתבטא בין היתר בהקמת יחידות מיוחדות ללוחמה עירונית כולל אמצעי לחימה כבדים וצבאיים לחלוטין. זו נגזרת של ההתייחסות לעבריין כאוייב ולא כאזרח כמובן. בארה"ב לכל עיירה בינונית יש יחידות משטרה עצמאיות של "שוטרים לוחמים", פשיטות על סוחרי סמים מתבצעות בנגמ"שים(!) וכל מעצר של עבריין תנועה הוא מבצע סמי-צבאי עם אמל"ח כבד.

בישראל יש תהליך מקביל ומטריד לא פחות של "מישטור" הצבא, שבאיו"ש עוסק פחות ופחות בהגנה ויותר ויותר בבידוק, פינוי מתנחלים ומעצרים פליליים.

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

רד,
נכון והדבר לעניות דעתי נובע מ "מירוץ חימוש" שמתקיים לאורך השנים והצורך ליצור מאזן אימה. הבעיות של משטרת ישראל דומות, ובנוסף להן קיימות אחרות שמשטרות בעולם אינן מתמודדות עמן. בין תפקידי משטרת ישראל כפי שמוגדר בחוק, מצויים תפקידים שמשטרות אחרות אינן אחריות להם כדוגמת אחריות לביטחון פנים.

no propaganda 27 באוגוסט 2015

טור מעניין מאוד, תודה.

בגדול אני לא מבין על מה המהומה? שר החליט לתת תפקיד לחבר שלו, כל מיני אנשים מהמשטרה שקידמו את החברים שלהם שנים, ציםו לשים בתפקיד חבר אחר שלהם ומפחדים שיקלו מהם מקום מקומבן, זה הכל. כל הדיון על מתאים\לא מתאים זה טוב ויפה לעיתונות בפועל זה עניין של אינטרסים גרידא

עופר ג. 27 באוגוסט 2015

מרתק.
מסכים עם מי שכתב שאולי הגיע הזמן לנסות מנהל ולא מפקד.
גם עמיר פרץ שלא"ראה" במשקפת, בסוף ראה יותר טוב מכולם.
אני לא בטוח שהמשטרה עד כדי כך חולה ולא בטוח ששיעורי הפשיעה בארץ עולים על מדינות אחרות.
אני לפחות מרגיש שאני לא מכיר את כל התמונה וקשה לי לכן לשפוט את איכות הארגון.

עופר ג. 27 באוגוסט 2015

מרתק.
מסכים עם מי שכתב שאולי הגיע הזמן לנסות מנהל ולא מפקד.
גם עמיר פרץ שלא"ראה" במשקפת, בסוף ראה יותר טוב מכולם. ואני יודע שהוא פוליטיקאי ולא מנהל, אבל זו הדוגמא הכי טובה שעולה לי כרגע.
אני לא בטוח שהמשטרה עד כדי כך חולה ולא בטוח ששיעורי הפשיעה בארץ עולים על מדינות אחרות.
אני לפחות מרגיש שאני לא מכיר את כל התמונה וקשה לי לכן לשפוט את איכות הארגון.

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

עופר,
מסכים לגבי סעיף ה "אולי". מה שנתפס כמחלה של המשטרה מקורו בגוף המייעד והמנחה שלה ככלי לאבטחת הדמוקרטיה וזכויות האזרח. חשוב לי מאוד להזכיר פעם נוספת: אלה ממשלות ישראל מדיי וואן של הקמת המשטרה ולא ממשלות הימין או הממשלה הנוכחית מאז המהפך של 77'.

wazza 27 באוגוסט 2015

בני אוף טופיק לחלוטין אבל הרבה יותר חשוב, יש לך המלצה על ספר כדורגל לאוהד ליברפול והפועל פ"ת בן 72?

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

wazza,
לגבי ליברפול אני ממליץ בחום על הספר הזה: http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=215848
לגבי הפועל פ"ת אני ממליץ על קרדיולוג טוב…

עופר ג. 27 באוגוסט 2015

מצטרף להמלצה על הספר של שאול אדר. קריא, קליל ונותן תמונה רחבה על העיר והקבוצה. פעם ראשונה שהבנתי מה זה סקאוסר….

wazza 27 באוגוסט 2015

מעולה, עשיתי קצת חיפוש וזה מה שהעליתי בעצמי, תודה

MOBY 27 באוגוסט 2015

המשטרה פתטית, ראשיה מתאימים בדיוק לעניין הגמל והדבשת, אני מהאנשים שטוענים שאין ״לא ידעתי״ יש, ידעתי ובחרתי להתעלם על מנת …. (להתקדם, למצוא חן, להישאר בתפקידי, לסחוט מישהו, כל התשובות..). לכן מצעד הבכיינים בטלויזיה וברדיו היה מעציב ומפחיד.
לשמוע רב ניצב בדימוס (חושב שזה היה קראדי, לא בטוח)מדבר על זה שהם פנסיונרים ולא באים בתור ״שוטרים״ או לובשי מדים, כל זאת תוך כדי שהם מדברים על פגישה בבית השוטר, ומחשבים שנות שירות, היה קשה מבחינה לוגית.
לאן הידרדרו ראשי המשטרה שהם לא מבינים שהם פשוט מגוחכים.
ולעניין המינוי, ארדן מאוד מתרשם מגבב מילים חסר משמעות. אין לו מושג בצבא והאיש השתמט ממילואים באופן סידרתי. הוא בתור איש שלישות, לא מסוגל להבין שפיקוד הוא לא הוצאת דוח1. לדעתי הוא עשה נכון למנות מישהו מבחוץ אבל הבחירה היא מהגרועות שיש.
להירש יש אשמה גדולה במקרה החטיפה. אנחנו התרענו על תרחיש הזה בדיוק 6 חודשים לפני, אנחנו התנהגנו אחרת בנקודה הארורה. התוכניות שאושרו על ידו, והעמדות שאושרו על ידו למקרה חניבעל, היו דה פקטו גרועות וממולכדות. זה לישון בתורנות שלך. לגבי התנהלות תוך כדי לחימה, אנחנו יכולים לבקר בדיעבד, אבל אין לנו את התמונה כולה זו חוכמה קטנה מאוד.

דורפן 27 באוגוסט 2015

תיארת פה בני את הבעיה של המדינה – האמונה בצבא.

זה מתחיל בכך שאנחנו מאמינים עיוורים במוסריותם. כשאנחנו מאמינים לכל מה שהם אומרים על המתרחש במלחמה לא פלא שהם מצפים שנאמין להם כשהם טוענים שלא הטרידו חיילות.

זה ממשיך בתנאי הפנסיה שלהם וסירובם להתייעל.

זה ממשיך במינוי שלהם לתפקידים שאין שום סיבה שיינתנו להם – למשל תפקידים בכירים במשטרה. נדמה לי שהמגזר הפרטי כבר נגמל מכך.

וכל זאת מוזר לי. כי זה לא מצב שהם מסכנים את החיים שלהם להגן עלינו. אנשים משרתים בסדיר ובמילואים ומסכנים את חייהם גם כן. אין שום סיבה שירגישו כל כך אסירי תודה לצבע הקבע.

בני תבורי 27 באוגוסט 2015

מסכים, ה "מקודשות" של הצבא עולה לפעמים על הצורך בדיון וחשיבה רציונליים ועמדות שאינן תואמות את הלכי הרוח הצבאיים נחשבות לחתרניות אם לא בוגדניות. עם זאת, הלוואי וחלק מהיחס האובר-מגונן של החברה לצבא היה נדבק קצת למשטרה.

אסף 27 באוגוסט 2015

תודה בני. אחד הטובים שלך

שלו 27 באוגוסט 2015

אין לי שום דבר טוב לכתוב על גל הירש או על משטרת ישראל.
בקצרה:
המצב של המשטרה כל כך רע שגם מינוי גרוע כמו גל הירש עדיין עושה איתה חסד.
לא מצאו אף ניצב ראוי גם לא ניצב במיל'.
לא מצאו אף אלוף במיל' או תת-אלוף במיל' זולת האיש תת-אלוף גל הירש.
מצבנו מעולם לא היה רע יותר.
כלב שוטט ברחוב היה יכול להיות מינוי יותר ראוי.
המשטרה לא צריכה מישהו עם יכולות יוצאות מהכלל, היא צריכה אדם ישר וצנוע.
לוותר על הניצבים ותת הניצבים (בתקווה שזה יספיק) ולהצמיח מנהיגות חדשה.
יש המון שוטרים וקציני משטרה זוטרים טובים, יש גם לא מעט שהם לא.
הגיע הזמן לעשות סדר במשטרה, כי ברחובות כבר מזמן לא נעים…

בני תבורי 28 באוגוסט 2015

וזה כשאתה עוד רגוע… :)

סימנטוב 28 באוגוסט 2015

וואו בני ריספקט! למדתי המון, תודה

משה 28 באוגוסט 2015

אולי מוריניו יילחם בפשע וגל הירש יביא אותנו למונדיאל ?

דניאל 28 באוגוסט 2015

ראשית, אני דוקא חושב שלתפקודו הצבאי ישנה חשיבות רבה בדיון, ואני לא נכנס לאם הוא תפקד טוב או לא. הרי אם במינויו ישנה טענה שזהו בעצם תפקיד ניהולי, שלא דורש ידע משטרתי מקצועי, אז תפקודו בצבא הוא הדוגמא היחידה שיש לנו על מנת לשפוט את היכולות הניהוליות שלו (ולמיטב הבנתי זה גם הניסיון הניהולי היחיד שיש לו).

ושנית, מאוד אהבתי את האנלוגיה של מאמן קבוצה ליגה ג׳ שנדרש להגיע לליגת האלופות. נחשפתי כמה פעמים במהלך השירות הצבאי לאנשי מג״ב שבקושי הצליחו לחבר משפט קוהרנטי במהלך כתיבת דו״ח (בלי הגזמה), ואני עדיין זוכר את המחשבה המבהילה שרבים מהם יהפכו להיות שוטרים כחולים בסוף השירות. העלאת איכות השוטר היא אחד הדברים המרכזיים שמדינת ישראל חייבת לעשות כדי להתקדם (ביחד עם העלאת איכות המורה).

holden 28 באוגוסט 2015

ראו זה פלא או שמה זו יד -הגורל?
עמוק בתוך האשמורת השלישית של הלילה נקלעתי לתוך קטטה אלימה ותקיפה באזור מוכה פורענות שידוע לשימצה, אזור שנודע בשם הגנאי או בשם הגנרי: עמק האלכוהול,
שניות לאחר תחילת הקטטה האלימה הופיעו אאוט אוף דה בלו שתי ניידות משטרה שאיגפו אותי ואת התוקפים ועצרו את כל המעורבים בתקרית הלא נעימה, מסתבר שבסופי שבוע במפרץ חיפה כן יש כח שיטור מוגבר להשלטת סדר ובעיקר למעקב אחרי נהגים הלומי אלכוהול במחזור-הדם.

שהם רוצים-הם יכולים.
אממה
בתחנת המשטרה הסמוכה תוך כדי מתן עדות נשמעו לעבר אנשי החוק קללות ונאצות והשוטרים הרכינו ראש ולא הגיבו,
לרגע עשה לי רושם שיש היפוך תפקידים:
הפושעים למעלה בתוך התחנה והשוטרים והשוטרות מתכופפים כנועים,
לא היה חוקר פנוי זמין לקחת ממני עדות, אולם לאחר שעה ומחצה החוקר הנחמד אף הציע לי משקה קר ומרענן והיה אמפטי במהלך ההצערה,
ההרגשה האישית שלי היתה חצויה, מצד טחד ראיתי לרגעים תפקוד מקצועי וקשוח ורגעים ספורים לאחר מכן מבוכה, מחסור בכח אדם וחובבנות.

איציק 28 באוגוסט 2015

לפחות קיבלת יחס של לקוח VIP, הציעו לך מים. בטח יכולת לבקש גם איזה קרמ-שמיט.

holden 28 באוגוסט 2015

זהו שזה לא היה מים, זה היה בקבוק משפחתי בטעם אשכולית אדומה קפוא מהפריזר,
הרגשתי כמו גאיידמק :)
קרמשניט זה לא החוקר המהולל ממחלק המוסר?
קרם שניט אחת העוגות הטהובות עלי, למעשה היא ועוגת תפוחים והשלישית היא בסבוסה רטובה

מאשקה 29 באוגוסט 2015

אהבתי את מה שכתבת
תודה לך בני תבורי

Comments closed