חבר'ה, הפיצוחים עלי! (תומר חרוב)

 פוסט מאת תומר חרוב

מנקודת מבט מקצועית, מכבי נתניה כבר השיגה מעל ומעבר למצופה ממנה העונה. גם אם לא תעפיל לגמר הגביע או תשיג מקום באירופה, אפשר להגדיר את העונה הזו כהצלחה. אבל איך אומרים במדינת ישראל? צריך למנף את זה (היום כל דבר חייבים למנף, לא סתם ארץ ישראל נשתבחה במנופיה, שמקימים מגדלים ומנדלנים את עצמנו לדעת). אז איך נתניה תמנף את ההצלחה שלה? נראה שיש איזה מנוף רציני, אחד שכבר מינף בסנטרל פארק וקדח כמה מצבורי גז, שמאותת שהנה הוא הולך להיות באר הנפט שפורצת מנקודת האמצע בקופסה. ניסים ונפלאות.

יצחק תשובה רוצה לצ'פר את שחקני נתניה בחופשה ביוון או בארצות הברית (!) אם יגיעו לאירופה. תשובה מגיע פתאום למשחק של הקבוצה. אוהדים החלו מניפים שלטים בתקווה שירכוש את המועדון. אז איך זה שאני מחפש תשובה ולא מוצא? ובכן, כי הסיפור מריח כמו דליפת גז לא קטנה.

תשובה תרם השנה למכבי נתניה כחמישים אלף שקלים. מובן שכל אחד יכול לתרום (או לא לתרום) כאוות נפש,ו אבל יש לנתניה תורמים לא פחות גדולים, כן פחות עשירים, שלא עושים כל כך הרבה רעש וצלצולים מהתרומה שלהם. האם זה קשור למעמד הציבורי של תשובה בזמן האחרון, ששנוי במחלוקת עקב המאבק על תמלוגי הגז? קטונתי לדעת.

מה אני כן יודע? שיצחק תשובה כבר החזיק במכבי נתניה, ולא בהצלחה רבה. ברגע שהבין שלא ישיג את הזכויות על חורבות אצטדיון הקופסא האהוב (שאמור היה להיחרב מזמן) הוא ניצל הצתה של יציע הכבוד (עקב סכסוכים עם עבריינים) כדי להודיע שהקהל כפוי טובה, והעביר את הקבוצה לאשר אלון.

לגיטימי לגמרי. לא רוצה – לא צריך. אבל אם אתה אוהד שבא לאימון ואומר שאתה מתרגש מהקבוצה, איפה היית כשהיא עמדה מול שוקת שבורה לפני שני קייצים? איפה היית כשדניאל יאמר נעלם לאיביזה ושוחררו כל הנכסים שהיו לקבוצה? לאן נעלמת כשלא היה תקציב למצוא מגרש אימונים נורמלי והשחקנים התקלחו בממטרות?

דניאל יאמר, למרות הטעויות הרבות, השקיע בנתניה מה שאף אחד לא השקיע בקבוצה אף פעם. כשהפסיק להשקיע, נהג לפי החוק ולא גרף לעצמו רווחים על מכירות של שחקנים (כמו טביב, למשל), אלא ניתב את הכסף לתקציב הקבוצה. הוא השאיר אותה בידיים טובות של שני אנשים שאוהבים אותה ומנהלים אותה ביסודיות ובחכמה (קובי בלדב וגיל לב), ואני יודע מגיל לב עצמו, שאם יבוא מישהו וירצה לרכוש, התנאי שיוצב לו הוא התחייבות להשקעה של כשני מליון דולר בעונה לחמש עונות.

ברגע שתסתיים בניית האצטדיון החדש – עניין של עשרים-שלושים שנה, לא יותר – ניתן לשער שהקבוצה תשיג יותר ספונסרים ומשקיעים שונים. עד אז נסתדר עם מה שיש, כמו שהסתדרנו העונה.

יצחק תשובה רואה את הקבוצה הנוכחית של נתניה, אותנטית וצנועה, ובא לרכב על העגלה ולהגיד שהיא בדיוק כמוהו, אותנטי וצנוע, שבא מלמטה והודות לחזון השיג את המטרות שלו. אבל מכבי נתניה היתה הפלאזה של הכדורגל הישראלי לפני יצחק תשובה, והיא תהיה כזו גם בלעדיו. וגם אם תשובה יחליט שהוא נכנס ומשקיע בנתניה את מה שצריך, אני לא אמהר להסתנוור. כי גם אם הנפט פורץ לפתע, אתה יכול למצוא את עצמך מסתובב עם פחיות נפט בשעה שהציפורים עוד נוחרות על העצים, ולמכור ג'ריקן ג'ריקן, פח פח. מן הפח אל הפחת.

 

ומה עם איזה רונאלדומן?
רגע לפני האל קלאסיקו השלישי. עשה את הדבר הנכון

16 Comments

עצמות עצלות ( לשעבר lazybones) 27 באפריל 2011

אני אוהד בית״ר ירושלים מלידה, והדבר היחיד שהפך את העונה הזו לנוחה יותר היה מכבי נתניה. קבוצה שקשה לא לאהוב. הלוואי שיצליחו בעתיד ולא יפלו לבורות שחופרים כל מיני בעלי אינטרסט.

אזי 27 באפריל 2011

נתניה הופכת לגליל עליון של הכדורגל… קבוצה שכולם בעדה…
אבל יש לי שאלה כלכלית.
מה זה למכור בתנאי שהבעלים החדש ישקיע שני מיליון דולר בשנה למשך 5 שנים?
איך אוכפים את זה?
האם אני יכול למכור את האייפוד שלי בתנאי שלא ישימו בו שירים במזרחית?
אם הבעלים החדש לא ישקיע, יאמר יכול לבטל את החוזה והקבוצה תחזור אליו?
ומה עם הבעלים החדש ירצה למכור? הבעלים שאחריו יצטרך להשקיע?

אני לא ציני חס וחלילה. אני חושב שזאת כוונה מקסימה, אבל איך אוכפים דבר כזה באופן חוקי?

תומר חרוב 28 באפריל 2011

האמת שבקטע הכלכלי אני לא חזק אבל אני מניח שחוזית אפשר לאכוף את זה. למשל, לקבוע שבמידה והכסף לא מושקע הקבוצה יכולה לעבור למי שכן מוכן להשקיע אותו בחינם וכך לא ייווצר מצב שאדם מחזיק קבוצה מבלי להכניס אליה כספים.
מבנה הבעלות בכדורגל הישראלי הוא מלכתחילה בעייתי ומסובך. יכול להיות שגם לא ניתן לאכוף את זה אבל התחייבות פומבית להשקעה היא בכל זאת כלי יותר טוב מאי התחייבות בכלל, כך הקבוצה עברה מתשובה לאשר אלון מבלי שמישהו יודע מי האיש, מה תכניותיו ומה היכולת שלו לממש את התוכניות הללו(אשר דיבר על אליפות תוך חמש שנים וירד ליגה אחרי ארבע).

ירון ב. 27 באפריל 2011

פוסט עצוב, פוסט מתסכל, פוסט מרגיז, פוסט יפה.

תומר חרוב 28 באפריל 2011

תודה.

קרמר 27 באפריל 2011

האמת שהופתעתי מאוד לשמוע על הגעתו לקופסה. לא נראה לי שזה קשור לתמלוגי הגז. אני נותן לו את הקרדיט שמדובר בפינה חמה.

תומר חרוב 28 באפריל 2011

אני באמת לא יודע אם זה תמלוגי הגז, אני גם מניח שהוא הבין שאי אפשר לצבור יותר מידי פופולריות מכדורגל ישראלי. יכול להיות שזה גם קצת ליטוף לאגו שלו. אבל ההרגשה שלי היא שיותר ממה שהוא רוצה שזו תהיה פינה חמה, זה אנחנו רוצים שזה יהיה כך.
מעבר לכך, גם אם זו באמת פינה חמה בשביל תשובה אני עדיין לא מעוניין שהוא ישלוט בקבוצה. ההתנהגות הדורסנית שלו בכל הקשור לתמלוגי הגז הכעיסה אותי מאוד ואני מעדיף את נתניה שלי ענייה יותר ונקייה יותר.

איציק אלפסי 28 באפריל 2011

עוד פוסט נפלא תומר.
(רק קצת חבל לי שניצלת אותו לתת קטנה לישראליות עם עניין המינוף והמנופים. הצורך להציג קבלה חומרית על עבודה ודרך הוא לא המצאה ישראלית, הוא המצאה של תרבות המערב הקפיטליסטית שלישראל, כמדינה מערבית קפיטליסטית, אימצה אותו כמו עוד הרבה דברים אחרים. מעבר לזה אני תמיד שמח שיש בארצנו מנופים שמניפים ותנופת בנייה).

תומר חרוב 28 באפריל 2011

איציק, אני לא כלכך מבין את ההערה. זו לא קטנה לישראליות אלא ביקורת על החברה. בישראל לא המציאו את הקפיטליזם אבל כמו שאמרת כן אימצו אותו עם עוד דברים אחרים, לצד דברים אחרים שלא אימצו. יש בי ביקורת על הקפיטליזם המערבי אבל אני חי בישראל.
השימוש הנרחב במילה למנף, בכל תחומי החיים, הוא סימפטום של התרבות שצורם לי אז הכנסתי את זה. ברור לי שלא צריך ולא ניתן להפסיק לבנות אבל כשאתה רואה גורד שחקים בדיזינגוף-פרישמן, בלב הבנייה הנמוכה או את אינפלציית המגדלים שיש על החוף בנתניה(גילוי נאות-הורי גרים במגדל כזה) זה צורם, במיוחד כשאתה יודע שאפשר לעשות זאת אחרת. הרעיון של הפוסט הוא שלא צריך לרדוף אחרי ההצלחה והכסף בכל מחיר, לפחות לא בכדורגל והמטפורה של הבנייה התלבשה שם.

לירן אדרי 30 באפריל 2011

מה איכפת לנו שההורים שלך גרים במגדל על חוף הים
,אתה בא לעשות עלינו פוזות?!

רועי ברין 30 באפריל 2011

תומר אהבתי את הסגנון הכתיבה שלך,זה מעורר בי השראה רבה.
העלית לי רצון גדול לראות את מכבי נתניה מחר במשחקה נגד ק"ש
צהוב עולה

לירן אדרי 2 במאי 2011

נחמד שמישהו מגיב בשמי ואין לו אומץ לכתוב בשם עצמו, אני מאמין שגם רועי ברין לא הגיב..

יוני 28 באפריל 2011

TEN. אחלה פוסט, תומר. גם בסגנון וגם בתוכן. במיוחד לקראת 1 במאי :)

מתבונן בקביעות מהצד 29 באפריל 2011

אחלה של פוסט. בסוף תקבל פה חולצה, לא חשוב המספר העיקר שתהיה צהובה :)

לדעתי, כפי שגם אתה ציינת, תשובה רואה במכבי נתניה יותר ככלי לנקות את תדמיתו הציבורית, שנפגעה קשות בעקבות פרשת "תמלוגי הגז".

לפי מה שאני שמעתי וקראתי חברת "דלק" שבבעלותו מתכוונת בחודשים הקרובים לקדם פרויקטים למען הקהילה, בוא נחכה ונראה אם מכבי נתניה משתלבת בפרויקטים האלו (אם בכלל אלו יצאו לפועל).

מיכאל 7 בפברואר 2013

אני זוכר את יצחק תשובה בתור בעלים של הקבוצה עומד על הבמה בכיכר בנתניה לאחר העלייה ב99, מבטיח הבטחות על חיזוק ועל שחקני רכש (שכמובן לא הגיעו)…..

Comments closed