כדורגל מוזר (אחרי הניצחון על בני לוד)

אם התמונה הגדולה מעוותת, נותר רק להתרכז בפרטים הקטנים.

אז ניצחנו ואנחנו מקום ראשון ופער של ארבע מרמת גן שאיבדה נקודות לקטמון ובכל זאת לא כל כך נעים כי הייתה הרגשה, איך נגיד, שבני לוד לא באמת רצתה לתת גול. אולי הם סתם חלשים, זה יתכן, זה תמיד יתכן, ועדיין זה היה קצת מוזר (שזו המילה הרשמית של הליגה הלאומית למשחקים מפוקפקים).

אז ראיתי את שאר התקצירים של הליגה הלאומית ועכו נתנה רביעיה לאין הגנה של אחי נצרת כשיא יא פטי שם את הרביעי בשער עצמי מוזר ועפולה חוזרת בדקה ה89 מ3-1 ל3-3 אחרי סדרה של טעויות מוזרות מאוד בהגנה של שעריים והפועל פתח תקווה נצחה את בית"ר תל אביב רמלה כשהבלם של רמלה מוסר באופן מוזר לחלוץ שמולו ובשבוע שעבר אותה בית"ר נתנה רביעיה מוזרה לשוער של עכו.

וזה מבאס שהכדורגל מוזר ואין יותר מידי מה לעשות, כי אנחנו יודעים שהכדורגל מוזר בכל מקום, גם בליגת העל וגם בספרד, אז מה אנחנו יכולים לעשות עם זה? לא יותר מידי, לחגוג את הדברים הקטנים. להגיד שזה היה משחק עצום של ערן לוי, שגם בלי לכבוש ולפני הבישול בדקה ה90 לקח מנהיגות במחצית השניה ושיחק בחכמה אדירה. להזכיר שאביב אברהם היה פשוט נהדר – כישרון צעיר שכבר התבזבזה לו הקריירה שלוש שנים בגלל הטיפול הלא נכון בשחקנים צעירים בישראל והאפשרות לתת להם לשחק בנוער גם בגיל 19 במקום לזרוק אותם לבוגרים ולשמוח שבסופו של דבר ניצחנו, כי גם על מוזר מקבלים שלוש נקודות.

ואני יודע מה חלקכם יגיד: איך אפשר להמשיך לעקוב ולאהוד כשברור שחלק מהדברים לא כשרים? מה הטעם בזה? אין לי תשובה. אבל יש בעולם דברים יותר מוזרים כמו פוליטיקה, כלכלה, תקשורת, וגם פעולות צבאיות אז מה פתאום שניתפס על הליגה הלאומית?

***

וזה נכתב לפני

כבר היינו בתשע נקודות יתרון על המקום השלישי. תשע שהן למעשה שמונה עשרה (אבל ההקפאה), תשע שירדו לשתיים בלבד (שהן אחת עשרה אבל אתם יודעים) ומחר מתחיל פלייאוף. כשכולם מסביב כבר מברכים אותי על העלייה אני יודע שאני בצרות, כמו שב2013 כולם הבטיחו לי שאנחנו נישאר בליגה ואני בחרתי להאמין להם למרות שידעתי שנרד.

איך הסתבכנו? בעיות של היררכיה. לא כתבתי מספיק העונה על העניין המקצועי במכבי נתניה. כאילו, שיבחתי את סלובודאן דראפיץ (וגם פרנקו כתב שהוא הדבר הבא וכבר זמם אותו להפועל) ואי אפשר לקחת ממנו את מה שהוא עשה עד כה. בעצם צריך לכתוב "מה שהם עשו" ואולי זו הבעיה.

סלובו לא עובד לבד, יש איתו את שי ברדה, העוזר מאמן שהוא בעצם המאמן השותף או מה שזה לא יהיה. הם צוות שעובד יחד כבר כמה שנים (שזה נהדר) ומשיג תוצאות בכל מקום שהוא הגיע אליו. מבחינתם אין מאמן ועוזר, סלובו עומד על הקווים במחצית הראשונה, ברדה מחליף אותו בשנייה.

מוזר, לא? אני לא מכיר דוגמא לדבר כזה מאף מקום בעולם, בטח לא בליגות הגדולות. ולמה זו בעיה? אולי לא זו הבעיה, אבל ההתדרדרות של מכבי נתניה ביכולת ובנקודות קרתה בערך כשערן לוי חזר לסגל אחרי הפציעה. לקח לו זמן לחזור לעצמו אבל במשחקים האחרונים הוא מבריק (לצד הדברים הרגילים שיכולים לשגע אותך בזמן משחק) ובאמצע הסיבוב השני היה נדמה שדברים לא מאוזנים. ההגנה שהייתה מצוינת החלה לספוג בצרורות, המאמנים עשו הרבה רוטציות, חילופים שאננים שמכניסים חלוץ נוסף ביתרון במקום לסגור משחקים וזה עלה בקאמבקים ונקודות.

בשישי האחרון בסופרלנד, סלובו העלה את בדש בהרכב. ההסבר היה ש"הוא היה מצוין באימונים" למרות שיש לו עונה בינונית מאוד ביחס לציפיות. אחרי רבע שעה ושער לראשון כבר היה ברור לכולם שזה לא זה. גם לסלובו היה ברור, לכן הוא שלח את אביב אברהם להתחמם כדי שזה יכנס ויחזיק קצת את מרכז המגרש. אביב התחמם והתחמם והתחמם כל המחצית ונתניה לא עשתה כלום. במחצית הוא נכנס והתחלנו להראות כמו קבוצה עד שערן נתן את ההברקה שלו ושלח אותנו, דווקא עם תיקו, למקום הראשון.

למה בדש לא יצא? לדעתי זה מסיבות אישיות. בדש שחקן בכיר וזה לא היה נראה טוב להוציא אותו בדקה העשרים. וזו לא פעם ראשונה שנראה שעושים החלטות מקצועיות על בסיס שיקולים חברתיים ומעמדיים. ומה זה קשור לשי ברדה? שוב, אולי זה לא באמת קשור, אבל כשאני זוכר את ענייני ההתערבות של טביב בעונה שעברה בבית"ר ואני רואה את קבלת ההחלטות התמוהה לעיתים ואת העובדה שעד היום לא ברור מי מרים קרנות ומתי, מי בועט חופשיות ופנדלים (זה  בדרך כלל תלוי האם לערן בא לפרגן לדיא) ולא ברור למה דידיה קוגבניה, אחד השחקנים המצטיינים בהתקפה מורכב שוב ושוב במרכז המגרש כדי לפנות מקום בהתקפה.

אז כשמחברים את כל אלה אני שם לב שיש הרבה דברים שלא ברורים, כמו שלא ברור מי נותן את ההוראה כשעושים חילוף, ברדה או סלובו?

ספורטנ'רול (ט"ו) - רן עצמון
שבתרבות - בין אמנות טובה לאמנות מגויסת

22 Comments

יואב 6 באפריל 2017

תומר,
לא כל כך הבנתי. שהיה טוב מקצועית, אז לא נשאלה השאלה- מי נותן את ההוראה. זאת החבילה והיא היתה ידועה מראש. רוצה לומר- מה ההבדל בעצם? למה היותם צמד, שונה ממאמן אחד באספקט של ניהול עונה ארוכה שברובה מצליחים ויש גם משברונים בדרך? כך נראית עונה, לא? הרי הפורמט הזה הביא אותך למצב מעולה של עליה, אז? תאורטית, אולי בפורמט אחר לא היית מגיע למצב של היום.

תומר חרוב 6 באפריל 2017

ברור שכשהכל הולך לא שואלים שאלות. אני חושב שהם צוות מצוין, שהם מביאים איתם המון דברים טובים אבל משהו בקבלת ההחלטות בזמן האחרון מעלה את השאלה: איזו מין היררכיה המבנה הזה, והאופי שמאפשר אותו, מקנה לקבוצה והאם זה באמת מועיל?

יואב 7 באפריל 2017

זה באמת מוזר הסידור הזה. ממש חסר תקדים.
אבל אולי באמת מדובר על משברון טבעי שיכול לקרות לכולם.
אבל זה באמת משונה…

אסף the kop 7 באפריל 2017

הסר דאגה מלבך.
אמחנו תומכים בכם מאחורה ועוזרים לכם לעלות ליגה….

אסף the kop 7 באפריל 2017

אנחנו

תומר חרוב 7 באפריל 2017

אני דואג גם בגלל שאנחנו צריכים לשחק נגדכם. אגב, עמיר תורג'מן איש מקצוע נהדר.

Shadow 7 באפריל 2017

אני יודע שזה לא קשור לפה ואם זה מפריע לך לא אפגע אם תמחק את התגובה.

בדיון הקודם(המעניין מאוד) שלך על אלימות ואחריות, לא הספקתי להשתתף מפאת זמן אבל אני חושב שההרצאה הזו יכולה לעניין מאוד את מי שתהה לגבי ההשפעות הגנטיות מול ההשפעות החברתיות.

משה שיף(נראה לי שככה רושמים את שמו בעברית) פרופסור לגנטיקה מעביר הרצאה בted על ההשפעות החברתיות בגיל הינקות על ההתפתחות הגנטית של הילוד.

https://www.ted.com/talks/moshe_szyf_how_early_life_experience_is_written_into_dna

תומר חרוב 7 באפריל 2017

ממש לא מפריע, נראה מעניין מאוד
תודה רבה

גיא זהר 7 באפריל 2017

למרות שיש דם רע בין אוהדי ב"ש לנתניה (שאת מקורו ממש אי אפשר להסביר), ממש מפרגן שתעלו ליגה, במיוחד שנראה שהפעם אתם בנויים בריא. נתניה היא אמפריה. והערה קטנה: צורמת התזכורת על הפחתת הנקודות, בלי שום קשר אם מוצדקת או לא (זה כמו שכל פעם שיכתבו על הפעול יזכירו שהיא בעצם בהפרש של 10 נקודות מהקו האדום או שחיפה היא האלופה בעונת הקיזוז).

תומר חרוב 7 באפריל 2017

התזכורת היא בגלל שאני עוסק בצוות המקצועי ולמרות הביקורת שלי צריך לזכור שהם מתמודדים עם מכשול גבוה. ההורדה בהחלט מוצדקת ולא חריפה מספיק.

גיא זהר 7 באפריל 2017

סבבה. התרשמתי מהם בבית"ר בשנה שעברה. צריך להזכיר שברמת הנבחרות יש תקדימים לצמד גם ש"ג אצלנו וגם בשבדיה בזמנו.

עמוס 12 באפריל 2017

"לא חריפה מספיק" זה אנדרסטייטמנט. היו צריכים להוריד אותנו ליגה. כל הסיפור הזה של 9 נקודות הוא בדיחה עצובה. הפועל תל אביב בדרך להנצלות וזה אסון של ממש.
אגב – אין באמת כזה דם רע בין הקהלים. בשני הצדדים יש עשרות עד מאות בודדות שחושבים שיש. הרוב מבינים שמדובר במועדונים דומים מאוד והצלחה של אחת היא דבר טוב בשבילי השניה. אם לא משום סיבה אחרת מלבד העובדה שפעם בכמה זמן, "ארבעת הגדולות" לא שולטות בכדורגל שלנו.

יניב פרנקו 7 באפריל 2017

יש דברים מוזרים בהרבה מזה בליגה הלאומית…

לודיה 8 באפריל 2017

משיחה עם שי ברדה עת היה בבית"ר הוא הציג את הדברים באופן הבא באופן גס:
הוא אחראי להעביר את האימונים שזה אומר תוכן (מה להעביר) וקצב (איך להעביר בפועל)
ודראפיץ' אחראי על יחס החוץ שזה בעיקר כל ההתעסקות עם התקשורת מול כתבים, אוהדים ושחקנים לא מרוצים.
לשאלה מי קובע את ההרכב הוא ניסה להתחמק ובסוף ענה שזו החלטה משותפת.
לגבי ניהול המשחק אמר שהוא מייעץ וגם מעיר לשחקנים בלי בעיה ומתדרך (כפי שניתן לראות) אבל ניהול המשחק שינוי מערכים, חילופים זה על סלובו.

הדיבור בנתניה הוא ששי ירצה לעבור לקדמת הבא בשנה-שנתיים הקרובות (לא בטוח ששנה הבאה כי אם נתניה תעלה הוא כן רוצה להיות בליגת העל וכנראה שלא יקבל שם קבוצה כמאמן ראשי)

תומר חרוב 8 באפריל 2017

מעניין, תודה.

בני תבורי 8 באפריל 2017

מוזר זה שאתה רואה שחקן כמו ערן לוי, שיש לו בקצה הציפורן יותר כישרון מלתשעים אחוז משחקני ליגת העל בארץ, מסבסב מגן ומשאיר לעצמו את הכדור כדי לסדר אסיסט לגול השני בפחות מאמץ משנדרש לשים עמבה בלאפה. זה מוזר כי מצאתי עצמי מוחא כפיים מול ערוץ הקיבוץ שזה עוד יותר מוזר.

תומר חרוב 8 באפריל 2017

הכי מעצבן אותי אבל הכי אהוב, אין עליו.

גיא זהר 8 באפריל 2017

אפרופו מוזר ואני כותב את זה כאן כי לא בא לי להשבית שמחות אצל אלפסי איך זה שאותה קריית מלאכי שנתנה את הדם נגד נורדיה חטפה פאקינג 0:3 מבית שמש?

יואב בורוביץ' 8 באפריל 2017

כמה לפני ארבע-חמש שנים כתבתי שמקומו של ערן לוי בנבחרת ישראל. ספגתי על כך המון בוז ולעג אבל אני גאה במה שכתבתי.

יאיר אלון 9 באפריל 2017

אני דווקא חושב שבפרספקטיבה כזו של כמה שנים אתה רואה שערן לוי לא ברמה המצופה משחקן נבחרת

יואב בורוביץ' 10 באפריל 2017

בוודאי שהוא ברמה ראויה, בעיקר כאשר אתה מדבר על נבחרת ישראל הכל כך חלשה.

יואב בורוביץ' 8 באפריל 2017

*כבר

Comments closed