המערך. באנו לשנות

על השיטה החדשה של מכבי נתניה

מה מחפש לעצמו אדם רציני בקהילה בסוף יולי במגרשי הכדורגל? רמה גבוהה הוא לא ימצא, גם תחרותיות לא. הוא לא לוקח חלק באירוע מאוד פופולרי ומיוחד ששווה שיתוף ברשתות החברתיות וגם תנאי הלחות לא מקלים עליו. נותרו לו הריגוש של הפתיחה המחודשת אותה הוא חווה מידי חודש יולי – החזרה אל אותו לוקיישן, עם אותם אנשים ואותן הג'סטות המוכרות אבל עם מיתוג מחדש (ישן) – והאפשרות לבחון את הקבוצה שלו על המגרש, למה יש לו לצפות השנה וממה הוא כבר רשאי לראות את עצמו מאוכזב.

והאמת שהיה די מעניין במשחק גביע הטוטו מול הפועל חיפה. אמנם חיים סילבס הוא המאמן הראשון בהיסטוריה של הכדורגל שחוזר עם קבוצתו ממחנה אימון ולא אומר ש"אני שמח כי הייתה אווירה נפלאה והקבוצה התגבשה גם בצד המקצועי אבל בעיקר בצד החברתי. גיליתי פה חבורת שחקנים מיוחדת מאוד, אף פעם לא חזרתי ממחנה אימון בתחושה כל כך טובה" ועדיין יש פה, לפחות מהצד שלנו סוג של  קנה מידה למה שהולכים לראות השנה.

סלובו וברדה הראו בשלוש השנים שלהם בנתניה שהם יודעים להעמיד קבוצה, כזו שמשחקת כדורגל טוב מאוד בשנתיים הראשונות ובשנה שעברה, כשהיה צריך הם הפכו אותה להיות כזו שבאה לקחת נקודות. והעונה הזו, במועדון שרעב מתמיד, הם נדרשים לשלב. כדורגל ותוצאות, רוע וברק, כוח ואלגנטיות. אז מכבי נתניה החתימה ארבעה שחקני חיזוק ישירות להרכב (אלמוג כהן, רומן גולוברט, רועי קהת ובורחה הררה שלא פתח אתמול אך מיועד לתפקיד המגן השמאלי) ועוד חמישה לסגל (יובל שדה, רון אשכנזי, בן תורג'מן, צליל נחמיה ורז כרמי) כדי שסלובו לא יסתכל על הספסל בחודש מאי ויראה שם שניים וחצי שחקנים כשירים.

ועוד נגיע לעניין הפרסונלי של כמה מהם אבל מה שמעניין זה שסלובו וברדה משנים את השיטה שלהם. מתחילת דרכם בנתניה, סלוברדה הקפידו לשחק במערך היהלום אותו הם מאוד אוהבים, גם כשהם היו  צריכים לעשות התאמות ולשנות, זה נראה היה שהם תמיד רוצים לחזור ליהלום ואת הרכש הם יעשו לפי השיטה האהובה. אבל אתמול, וגם לאורך מחנה האימונים, הקבוצה עלתה לשחק במערך שטרם נראה אצל הצמד: 4-2-3-1. שני קשרים אחוריים באמצע שאמורים לתת אנרגיה ורוע, שלושה קשרים התקפיים שמצופה מהם להחליף הרבה מקומות ולעזור בכנפיים להגנה ובצ'יראי לבד בשפיץ. אבל יש בעיה, בשיטה כזו בעצם חסר מישהו באמצע המגרש שמנהל את המשחק, מה שבאיטליה קוראים לו רג'יסטה, הפירלו. אלמוג כהן הוא שחקן על בישראל אבל הוא לא רג'יסטה וסתיו פיניש גם לא ידוע כמוסר מתוחכם במיוחד.

וכאן נכנס רומן גולוברט. בלם גבוה, רחב, נראה כמו אקסטנציה של ברנקו ורגוץ' אותו הוא החליף. רגע? אבל אמרו לנו כל הזמן שמחפשים בלם מהיר, הוא לא נראה מאוד מהיר. נכון, הוא לא נראה והוא בטח לא יאתגר את משה גלאם ("ניצחתי את בן ג'ונסון") במאה מטר אבל הוא חושב מהר ומתמקם מהר. פרט לכך הוא אוהב את הכדור, מאוד אוהב את הכדור. מאז איתי שכטר לא ראיתי משחק בכורה של שחקן שכל הזמן רוצה את הכדור אצלו ברגל, כל הזמן עושה תנועה, פותח אופציה למסירה ולא מפסיק לבקש את הכדור. ומסתבר שהוא יודע מה לעשות איתו. ברבע השעה הראשונה הוא הספיק לנסות מסירת מפתח מטווה הארבעים מטר בין שלושה שחקנים שהייתה קרובה לשים את ויקי כחלון על סף הרחבה ולהצטרף כמה פעמים להנעת הכדור עמוק בשטח של הפועל חיפה.  הוא מוסר כדורים ארוכים שעם עוד קצת תיאום יהיו מדויקים, הוא עובר שחקנים בצורה די קלילה ובגדול הוא נראה כמו שחקן שגדל בהתקפה עד שהוא גדל וגדל וגדל ומישהו אמר לו: אתה צריך להיות בלם. וכשרומן עולה להתקפה, יש שני קשרים אחוריים שאמורים לגבות אותו ומזל שאחד מהם הוא אלמוג כהן, האיש שאין גליץ' שהוא לא מוציא ממנו את הכדור.

אלמוג מביא המון שקט למשחק. הוא עושה את הדברים הפשוטים ועושה אותם מהר וזה חשוב בשיטה שבה אין בעבור מה להניע את הכדור אלא לדחוף אותו קדימה אל שלושת האנרג'ייזרים מקדימה – קניקובסקי, קהת והיקה. הם כל הזמן מחליפים מקומות כשקהת הוא החופשי ביותר מביניהם. אולי בגלל שקהת הוא מסוג השחקנים שקשה לך לדעת מהי הרגל החזקה שלו, קראת שזו שמאל אבל הוא אתה זוכר שערים שלו בימין. הוא חלוד, זכר לעונה מזעזעת במכבי חיפה, ועדיין אפשר לראות את הניצוצות ובעיקר את היכולת לזוז ולהזיז את הכדור. כמה שזה יהיה יותר מהר זה יהיה יותר קטלני. מהיר וקטלני זה גם מה שמצופה מגבי קניקובסקי. גבי יכול לשחק כמעט בכל עמדה בקישור, כולל את הקשר האחורי. הוא חוטף, הוא מתקל, הוא רץ ללא הרף, הוא מוסר נהדר וגם הבעיטה שלו לא רעה, הוא יכול לעשות הכל וזה מה שהוא אמור לעשות בתפקיד שלו. כן, הוא יצטרך לעשות את כל הדברים האלו קצת יותר טוב ולהרים את המספרים השנה, אבל בתפקיד הזה הוא יכול לנצל את הקרבה לשער כדי לנצל את הדינמיות ולהגיע להרבה מצבים, את חלקם הוא אולי יחמיץ, אבל לא את כולם. היקה, שהגיע בינואר כשחקן שאמור לסייע בשלבים המאוחרים לא הצליח להרים את עצמו לרמת הציפיות. אתמול הוא פתח טוב ולא רק בגלל השער, המון דינמיות ואסרטיביות, הוא כל הזמן תקף וחיפש את העומק. נראה שהוא שיווע לשותף כמו קהת שישחק איתו דאבל פאס ועם הררה שנראה כמו בינגו בהתקפה, הוא יכול לייצר לעצמו המון שיתופי פעולה התקפיים בשטחים קטנים כמו שהוא אוהב לעשות.

בעונה שעברה נתניה התמודדה די יפה בליגה ובגביע אבל קרסה מול קבוצות שמשחקות בשלושה בלמים. בני יהודה, מכבי תל אביב ומכבי חיפה תסכלו אותנו שוב ושוב. ניצחון אחד בלבד השגנו מול שלושת הקבוצות האלו וגם מול אחרות שמשחקות בשיטה הזו, ניצחנו בדוחק. והדבר המתבקש מול שלושת הבלמים בדרך כלל, זה לעבור לשחק בשלושה בלמים כדי לנטרל את הקבוצה השנייה. סלובו וברדה מבקשים לנסות נוגדן אחר כנגד חיידק השלישייה האחורית: מערך דינמי הרבה יותר בו כשהקבוצה עם הכדור הבלם הופך להיות קשר נוסף וכשהיא ללא הכדור, שחקני ההתקפה מקריבים הרבה אוויר כדי לסגור את האגפים. יכול להיות שזה יתחבר ויעבוד, ויכול להיות שלא, אבל מכבי נתניה של השנה היא הבשורה של צמד המאמנים שלא מעט אנשים האשימו אותם בקיבעון וחוסר יכולת אלתור: הם באו לשנות.

הצילום באדיבות אינסטגרם מכבי נתניה.

עולים לרשת-הצד המנטלי של הטניס -איתמר קורן
מסקנות מחזרה לאליאנס ארנה

15 Comments

Dr.van nostrand 28 ביולי 2019

בהצלחה בגביע הטוטו ובמאבק על הכניסה לבית העליון.
מי ייתן ויהיו לכם עוד משחקים בסיבוב השלישי שהאליפות לא תהיה סגורה בפניכם מתמטית.

תומר חרוב 28 ביולי 2019

יש לך חלופה יותר טובה?

Dr.van nostrand 29 ביולי 2019

מה שהטוטו יקבע זה מה שיהיה.
אם ייתן לי ליין טוב על ליגה ג בארץ, נתעדכן בתוצאה.
אם יעלו לי את הפרסים בלוטו, אטריח אץ עצמי לשם יותר.
זה הכדורגל המקצועני היום. הימורים ותו לא.
אם זה היה קשור לספורט, וודאי היו מוצאים דרך טובה יותר לקיים ליגה תחרותית ולא שולחים את כולם לים עוד בנובמבר.
אז למה להשלות את עצמנו?

Dr.van nostrand 29 ביולי 2019

חשוב להוסיף שהכתיבה שלך נהדרת ומהנה ובאמת מודה לך על הזמן והיצירתיות.
התגובות הציניות שלי הן בשביל להזכיר שקבוצות כמו נתניה יכולות לעשות דברים יפים ואפילו מדהימים אבל התכנון של הליגה הוא שקבוצות עם הכסף הגדול יעלו ויהיו מרכז תשומת הלב, אם לא כולה.

הייתי מוסיף לריבוע הקודם אבל אין באפשרותי לערוך אז רשמתי נוסף.
הזלזול הוא לא בך ובשאיפות הצנועות והראויות שלך, אלא בכך שכופים עלינו להסתפק בלקחת חלק מהמסגרת ושנגיד תודה שבכלל מזכירים אוצנו בתוצאות של הטוטו…על זה מוחים.

תומר חרוב 29 ביולי 2019

תודה.

ayalon 29 ביולי 2019

אורי קופר כתב על זה פוסט לא מזמן. אולי אתה כבר מכיר, אבל הנה בכל זאת:

https://www.facebook.com/CoopBall/photos/a.1374517079458437/2362827837294018/?type=3&theater

תומר חרוב 29 ביולי 2019

כן, בודאי שקראתי את הטור המצוין של קופר. אגב, האנליסט שאחראי להבאת כמה מהסרטים המוצלחים שלנו הוא בוגר הקורס שלו.

טרנטה 29 ביולי 2019

שיהיה לכם בהצלחה. כמי שגר בנתניה (קרית השרון היא נתניה?) אני מרגיש את התכונה וההתלהבות. כמה צופים יגיעו למשחקים לדעתך?
אני מעריך מאד את נתניה בשל העובדה שהיא אשכרה מנסה לשחק כדורגל ולא את הגרסה המקובלת בליגת העל המכונה אנטי-כדורגל. אתם הוכחה שאפשר לעשות קבוצת כדורגל טובה בלי להשתולל תקציבית אם רק נותנים לבעלי המקצוע לעבוד.
לדעתי תגלה ממש בקרוב שאלמוג כהן הוא לא שחקן על. לא בישראל ולא בשום מקום. לשמחתך תגלה גם שהוא לא צריך להיות כזה. מספיק שירוץ הרבה.
רשמת בחצי מילה אבל השנה יש לכם גם קצת ספסל עם גיא מלמד ואביב אברהם ועוד כמה.
נקודת התורפה שלכם היא כרגיל השוער.
שמחנו (לא ממש) להתארח במגרש שלכם. תודה רבה ועכשיו נחזור הביתה.תבואו לבקר. גם אנחנו נגיע. להערכתי יהיה קשה לקחת מכם את הנקודות.

תומר חרוב 29 ביולי 2019

זה חצי נתניה אבל הם משתפרים שם בקריה.
אנחנו דווקא מאוד מרוצים מדני עמוס ואני יכול להגיד לך שאם היה איזשהו ספק לגביו, הוא לא היה נשאר והיום מדרגים את העמדה הזו. לא משתוללים תקציבית אצלנו אבל מאוד מתאמצים לשדרג.
אלמוג הוא שחקן על בישראל כמו שדן גלזר הוא שחקן על, כי הוא עושה את הדברים פשוט מאוד. רואים שהוא בא עם ניסיון מליגה הרבה יותר טובה, כמו הזרים האלה שמגיעים ומיד אתה מזהה שיש להם את התכונות שאין לשחקנים ישראלים. וזה עוד לפני שאני מדבר על הערך המוסף, הברדאי שהוא מביא לנו.

משה 29 ביולי 2019

הביקור הקודם של אלמוג כהן בליגה הישראלית היה בינוני ואף מאכזב. אני מקווה בשבילכם שבסיבוב הזה הוא יתרום הרבה יותר.

תומר חרוב 29 ביולי 2019

הוא עצמו דיבר על הסיבוב הקודם והסביר מה לא עבד שם ולמה בגלל אותו סיבוב הוא למד לעולם לא להפסיק לעבוד קשה לחישוב שמשהו יבוא לו בקלות. ואחרי זה הוא עשה עונות מצוינות בגרמניה. אז אני לא חושש.

עידן. 29 ביולי 2019

אלמוג כהן הוא מסוג השחקנים שתלוי באופן מוחלט באיכות השחקנים שלצדו. שים אותו עם שחקנים איכותיים באירופה והוא יראה טוב, שים אותו בליגה ארצית והוא יתאים את עצמו לרמה.

הוא ייתן מעצמו, ירוץ הרבה (ביחס לישראל) ויחלק פסים פשוטים של 10 מטר לצדדים. לא הייתי מצפה ממנו להוביל את הקבוצה.

יואב 29 ביולי 2019

יש עוד שני עינינים עם אלמוג כהן…
1- הגיע למועדון לא מתפקד שחי באלוזיות(וכשנראה היה שהתפכח, הוא מנכס לעצמו היום את 500 מיליון השקל שהושקעו בבלומפילד).
2- זהבי הגיע ליריבה העירונית ומיד החלה ההשוואה כשלאף אחד אין סיכוי לעמוד בה.
אלמוג יהיה טוב לנתניה, הוא יתן באלאנס, שפיות, מיקוד, ניסיון, מוסר עבודה ונראה לי שדשא צומח בסביבתו.

Ollie Williams 29 ביולי 2019

אלמוג עצמו אגב עשה סוויץ' גדול בגישה אחרי הביקור בהפועל ומאוד שדרג את הרמה שלו

טל 12 30 ביולי 2019

המערך הוא התקווה היחידה ;-)

אגב, האזנתי לשיר "רק נתניה" ביוטיוב ונזכרתי במשחק האחרון של עונת 99.

היו שם הרבה סטיקרים – רק נתניה (באדיבות מטה הבחירות של הליכוד).

Comments closed