שבנקסי יאמן

אין לי מושג מה שחר חושב ורוצה אבל הוא ספג מספיק חבטות בשביל להבין שאין יותר דבר כזה ״הרכש הכי טוב שהמועדון עשה״

גיא לוזון צודק בדבר אחד. בשביל שמכבי חיפה תצליח להכיל שחקנים ישראלים בכירים כמו מאור בוזגלו היא צריכה איש חזק במועדון.  זה לא אומר שצריך לפתוח במלחמת כנופיות נגד מנהל ספורטיבי שעוד לא מונה.  ודאי לא להדליף  לתקשורת הספורט שמיד פולטת אמירות מגוחכות כמו שבמועדון מרוצים מאד מעוזרי המאמן מיק פריסט (אחד שעבד במנצ׳סטר יונייטד)  ובוקולי (אחד שמחובר למועדון בדבק היפוקסי), אבל  הם כנראה יעזבו. והאיש של לוזון יישאר. למה יעזבו? לא אומרים. מה קרה? מוריניו הגיע? או  להגיד שמכבי חיפה צריכה  להיזהר שלא יקרה לגיא לוזון מה שקרה לרוני לוי בהינתן מינוי של מנהל ספורטיבי מהכדורגל האירופאי. אם כבר מכבי חיפה צריכה להיזהר בדיוק מהדלפות כאלו. ויכוח סוער, אם יש כזה, חייב להישאר בתוך המועדון. כל עוד גיא לוזון עובד במערכת האינטרס שלו צריך להיות זהה לשלה. גיא לוזון מאמן טוב, אף אחד לא יערער על מעמדו אם ימשיך לתת עבודה על המגרש אבל אנשים עובדים עם אילוצים. וגם את זה הוא חייב להבין. אם אין לו קשר להדלפות בתקשורת. אם הוא מנסה למנוע אותן בכל כוחו. מחילה.

*

גיא לוזון הצליח לחזק את מעמד המאמן של מכבי חיפה בתוך זמן קצר. על זה מגיע לו רספקט. הוא עשה את זה בדרך שלו. הכי רחוק מקרלסן. קודם כל הוא מעמיד  את עצמו במרכז.  אחר כך הוא מצליח לפרק את הקירות של חדר ההלבשה. וזה חדר הלבשה עם חתיכת רפיוטשן. עד עכשיו אף מאמן לא יצא משם עם הכסף. לשחקנים שחזרו מאירופה אין עם מה להפחיד את גיא לוזון. הוא יודע מה זה לאבד הזדמנויות שהיו בידיים שלך. יותר מתוחכם מהם אפילו עם התקשורת. הוא מלטף את השחקנים הבכירים ונותן להם את המפתחות לחללית ובאותו זמן ביקום מקביל נותן לנוער לשחק. הם יישארו חייבים לו. האמת אני בעד שישחקו. בשביל החולצה. בשביל עצמם. רק שישחקו.

*

ביחד עם זה מותר להניח שיעקוב שחר שומע הרבה ביקורת על כך שביטל או דחה את פרויקט הצוות המקצועי הזר והמנהל הספורטיבי מהכדורגל האירופאי.  סביר שהביקורת הזאת מגיעה יותר מהמנויים הרציניים, מהתומכים הכבדים של הקבוצה, אנשים שהוא מכבד את דעתם, אנשי עסקים לדוגמא. אבל לא רק. יש הרבה אוהדים שלא מתחברים לנרטיב המבוקש. אוהדים שמבינים שמכבי חיפה צריכה להתקדם לנקסט לבל. אין לי מושג מה שחר חושב ורוצה אבל הוא ספג מספיק חבטות בשביל להבין שאין יותר דבר כזה ״הרכש הכי טוב שהמועדון עשה״. שמכל במה מאולתרת אפשר ליפול ושצריך לבצע שינוי יסודי כזה שמעמיד את המועדון במרכז. הוא מוכרח להבין את זה.

רק לדוגמא קחו את הנוער. עוד לא עלו על הדשא וכבר מורידים. עושים מהפכה. מביאים מלא שחקנים חדשים. זה בדיוק שיחה שגיא לוזון ומנהל ספורטיבי צריכים לנהל בניהם. לקחת החלטה מערכתית. ואחר כך אותו מנהל ספורטיבי זר ומנוכר ייתן למאמן גב.   ישמור עליו.

*

במכבי חיפה צריכים לבנות קבוצה מאוזנת שתגדל אישיות ותפתח את העקרונות שלה. בשביל לעשות את זה צריך ראייה לטווח ארוך והבנה עמוקה בתהליך בניה מקצועי של קבוצה מאוזנת.  צריך סבלנות. זה לא בהכרח זהה לאינטרס של מאמן שרוצה ל-ממש את הקפיטל. זה אפילו הפוך. אבל כדורגל זה על גם וגם. עד עכשיו סיפרו למכבי חיפה שהבעיות שלה הם בור בלי תחתית. גיא לוזון מספר סיפור חדש יותר אופטימי. וזה ממכר. נכון.  אבל במכבי חיפה הגיעו לנקודה שבה צריך לקום מהשולחן. מספיק פעמים בחרו שם להמר על הבית. זה בערך מסביר את הויכוח אם יש כזה בין גיא לוזון ליעקב שחר.

*

וזה ניכתב לפני:

המחלה של מכבי חיפה זה לחשוב שלרדת לפלייאוף תחתון זה איום קיומי. לאבד את הכרטיס לאירופה. לחשוב שלא לקחת אליפות זה איום קיומי. לשים את ההישגים לפני דבר בסיסי כמו לבנות קבוצה זה דבר שקורה כשמה שחשבת ש-שלך לא שייך לך יותר ואתה לא מוכן להבין את זה. שקוע בעלבון. מתוך עלבון לא צומח כלום.  וכל עונה שאתה זורק וקונה ועוד פעם קונה ועוד פעם זורק מקצינה את האבסורד. אליפות בלי קבוצה. וכל מי שמבטיח לך שהוא יסדר את זה בעונה אחת או אפילו שתיים משקר אותך. מוכרים למועדון שמלא בעלבון ושחש שניזרק מהנרטיב המרכזי לשוליים אשליות על זין מוזהב.

 

אני מציעה שבנקסי יאמן את מכבי חיפה.

הילד שפגשתי
דה באזר ביטר (1) - אלעד כץ

20 Comments

גאזה 4 באפריל 2017

נהדר ורד :)

yaron 5 באפריל 2017

מצטרף, יופי של פוסט.

vered s 4 באפריל 2017

תודה שנהנית. חבל שאי אפשר לשים את התמונה של הפוסט בתוך הפוסט.

D! כאן ועכשיו 5 באפריל 2017

תכלס, זו תמיד בעיה.
תדווחי לבני

vered s 4 באפריל 2017

כלומר היא רק בחוץ בהפנייה.

רומן 4 באפריל 2017

ובתוך כל זה גדל לנו מגה סטאר שחייבים לטפח..
מוחמד עוואד, זה שחקן עם כישרון ששנים לא היה כאן, מהיר, חכם, טכני בטירוף, קליני.
התמוגגתי ממנו בליגת האלופות לנוער, והמשחק מול בתר היה בכורה ששמורה לכוכבים הגדולים ביותר.

vered s 4 באפריל 2017

נכון. ואחד היתרונות זה שהוא בגיל שבו יש חוצפה וביטחון טבעיים. לפני משתחילים לפחד. אז חשוב שישחק. מבחינתי הוא ואזמי זה שניים שהייתי רוצה שישמרו בקבוצה ויתנו להם.

רומן 4 באפריל 2017

לגמרי

עומרי (ירוק) 5 באפריל 2017

האופטימיות שלך תמיד מרגשת רומן..
לדעתי רחוק מלהיות "מגה סטאר" פוטנציאלי.

רומן 6 באפריל 2017

יש לו טאץ' נדיר, יש לו נגיעה ראשונה מדויקת ויש לו מהירות. צריך קצת להעלות מסת שריר אולי, אבל הלו גם ברקו היה רבע עוף..

איאן ראש 4 באפריל 2017

מקווה ששחר יחזור לנושא צוות מקצועי זר ואיכותי לא רק לבוגרים.

vered s 4 באפריל 2017

בוא נגיד שמיק פריסט זה סוג של מקרה מבחן לכוונות של שחר. בהנחה שפריסט רוצה להישאר.

פרלה 5 באפריל 2017

עוואד לפי ליגת האלופות ובעיקר המשחק מול דורטמונד הוא שחקן מאד מאד אנוכי ורק אם ישפר את הפיזיות והאנוכיות יוכל להיות ראוי לסגל הבוגרים.
וולבלום לעומת זאת יתן פייט רציני לנטע על סרט הקפטן.
בריק זה סימן שאלה וצריך לזכור שכבר השתפשף בהשאלה בליגת העל.
בן דוד זה סימן קריאה, הוא משחק כמי שמתחנן שכבר ישלחו אותו לעכו, כי זה פשוט גדול עליו. גם בעונה שעברה וגם בהזדמנויות השנה זה פשוט לא זה.
גם בשבת הספיגות החלו באגף שלו.
יופי של פוסט, תכתבי יותר.
בהחלט דרוש כאן מנהל מקצועי אבל בגלל הסיטואציה כדאי להשתדל לא לבצע זאת בלעומתיות מול לוזון אלא באופן נכון וכשהוא תורם מנסיונו בעניין הזה.
כשקרלסן ישוחרר רשמית ולמרות שחבל שזה נעצר איתו באמצע אפשר יהיה גם למנות את נקודות הכשל שלו.

vered s 5 באפריל 2017

בקשר לפוסט. בטח. תודה. ולענין: איזו סיטואציה? ומה הכוונה בלעומתיות? גיא לוזון שולל מנהל מקצועי זר. זה מריח מאינטרס אישי וזה לא טוב למועדון. אין טעם במנהל ספורטיבי ישראלי שיסגוד למאמן. הרעיון הוא לקחת מנהל ספורטיבי מהכדורגל האירופאי שיכניס סטנדרטים מיקצועיים, יפחית את מעורבות התיקשורת עד לאפס, ויביא איתו אנשי מקצוע אירופאיים לכל המחלקות. נכון שמנהל מקצועי שמגיע למועדון שכבר יש לו מאמן צריך לקחת גם את זה בחשבון. אי אפשר לדוגמא לדבר על שיטת מישחק שקובעים עבור המועדון ומתחילים כבר במחלקות הילדים והנוער שזה ממילא אלמנט קצת מחלוקתי ולא משהוא שבהכרח צריך להתחיל איתו. הוא לא יכול להחליט לבד על כל שחקני הרכש כי בכל זאת יש מאמן עם תוכניות משלו. ועדיין מנהל ספורטיבי זר יחייב את גיא לוזון להסביר בדיוק התוכניות שלו. בכלל זה שיטת המישחק, רוטציה, שחקנים מובילים לשיטתו, באק אפס וכל בניית העונה. אחרי שגיא לוזון יסביר מה הוא רוצה זה רק יתרון אם מנהל ספורטיבי ייכנס איתו לחיכוך מקצועי , ישאל שאלות, יבדוק, יחלוק עליו, יציע רעיונות. ואחרי שיסכימו על משהו זה בכלל לא בעיה אם אותו מנהל ספורטיבי גם יביא חלק מהשחקנים. מה בעייתי פה ובשביל מי זה בעייתי?

vered s 5 באפריל 2017

אה. ואתה מוכן להרחיב קצת על איתן וולבלום? מענין מאד.

מתן גילור 5 באפריל 2017

אמנם אני לא עמית, אבל בכל זאת… וולבלום, בניגוד לעוואד, מוכן פיזית. בזאת אין ספק. הבחור בנוי טוב מאד לגילו וגם הגובה לא מזיק בלשון המעטה. זה לא עוואד שמפסיד כל מאבק פיזי בבוגרים. גם מנטלית, לפחות לפי משחקיו בנוער, מדובר על שחקן שטובת הקבוצה לנגד עיניו והוא לא מחפש להפגין יכולות בפני המצלמה. כמו כן, בתור קפטן קבוצת הנוער, הראה לא מעט מנהיגות.
אבל כמובן שעדיין מאד מוקדם לשפוט על סמך כמה עשרות דקות מול אמצע דליל ועייף של בית"ר ירושלים.
לא הייתי פותח איתו ביום ראשון בנתניה, אבל בבית מול סכנין כלל לא הייתי פוסל זאת על הסף.

פרלה 5 באפריל 2017

וולבלום, לפי משחקי הנוער מול היריבות בליגת האלופות לנוער, וגם הדקות מול בית"ר, זה שחקן שמשתלב בטבעיות בקבוצה הבוגרת.
משחק בשקט נפשי, מכוון את הקבוצה קדימה, פיזי, מניע כדור מהר ורמה גבוהה של קבלת החלטות.
נטע, בירם, טאלב הם שחקנים שמחד כשנכנסו להרכב נראו מבושלים ובוגרים והמעט שראינו מוולבלום יוצר אצלי הרבה אופטימיות.

פרלה 5 באפריל 2017

להימנע מלעומתיות זה לנהל נכון את בחירת המנהל המקצועי ולא להנחית מישהו ולקוות לטוב.
אינטליגנציה רגשית נכונה וניהול הסיטואציה בתבונה, בשיתוף עם לוזון, שבכל זאת מקבל במה שעוד לא זכה לה בארץ, יגבירו את הסיכוי לשיתוף פעולה מפרה.
קרלסן ורוני היו שמן ומים למן ההתחלה.
בתקווה שהפלייאוף יהיה מוצלח ולוזון יהיה ראוי לעונה הבאה ובחירת המנג'ר וקביעת סדרי עבודה שכולנו נהנה מהם.

פראליה 5 באפריל 2017

גיא לוזון , למרות הפוזה של "עשיתי הכל , ראיתי הכל" , עדיין לא התנסה בלחץ של מועדון גדול עם ציפיות , ונמצא בחתיכת דיסוננס במכבי . להביא את האישיות שלו , נקי בלי פילטרים , יוריד אותו למסלול התרסקות מהר מאד , מצד שני , גיא לוזון עם שיופים , זה לא גיא לוזון . דווקא בגלל זה , הייתי סוגר לו פינות כמו רכש , ניהול ואסטרטגיה , כדי שידע להתרכז במה שהוא הכי טוב בו , לאמן ולבטא את הכריזמה שלו מול שחקנים מנותקים . בינתיים נראה , לראשונה אחרי שנים , שהשחקנים זזים למקומות שהמאמן רוצה שיזוזו , וזו התחלה טובה , למרות שבנצחון מול ביתר , מרכיב המזל היה עצום .

yaron 5 באפריל 2017

לדעתי כדי שמנג'ר מקצועי יצליח חייבת להיות היררכיה ברורה. במכבי ת"א כל השחקנים יודעים שאם המאמן לא מבסוט מהם אז הם לא ישחקו אבל אם קרויף לא מבסוט הם לא יהיו בקבוצה.
לכולם ברורה ההיררכיה ומצד שני, לפחות עד השבועות האחרונים, קרויף בחיים לא התערב לאף מאמן מקצועית. לוזון ראוי להיות הסמכות המקצועית היחידה כל עוד הוא בקבוצה אבל לא בענייני סגל וכש.
אותו דבר לגבי שחר שחייב להבין שמנהל מקצועי צריך לקבל את המפתחות ואחריות מלאה.
אם זאת לא התוכנית עדיף להישאר במודל הישראלי כשלוזון אחראי על הכל ושחר בוחש לו.

Comments closed