לידס יונייטד – זה שלנו ובפער גדול

לידס יונייטד זה מנצ׳סטר סיטי של הצ׳מפיונשיפ. רק בלי שני טופ קלאס בכל עמדה. מרסלו ביילסה אדיר כשקוראים אותו בין השורות.

לידס יונייטד זה מנצ׳סטר סיטי של הצ׳מפיונשיפ. רק בלי השחקנים. אנחנו לא קבוצה עם שני שחקני וורלד קלאס בכל עמדה. ובכל זאת most definitely לידס  גם שווה חלק עליון בפרמייר ליג בזכות מאמן גאון על חלל שבנה קולקטיב  שמשחק את הכדורגל הכי מתוחכם יצירתי מומצא חזק אינטנסיבי מתואם ומתוזמר. זה הרבה יותר משיטת משחק הרבה הרבה יותר.

אני מבינה למה פפ אומר עליו שהוא המאמן הגדול בעולם. זה לא רק כדורגל זה יצירת מופת וזה משהו שקשור ל-איך להיות בן אדם.

עשר דקות לתוך משחק החוץ נגד בריסטול סיטי ניקלט שהעונה הולכת להיות קשה וקשוחה בהשוואה לעונה הקודמת. למדו אותנו. לוחצים אותנו. בעונה שעברה מרסלו ביילסה הדהים את הליגה עם כדורגל שבו שחקני לידס גם שמרו לחץ גבוה וגם היתהפכו עליך בשניות והפכו למחשבי על חלל שתוקפים מכל כיוון. מאמנים של קבוצות אמרו שזה מפחיד לשחק נגד לידס. העונה קבוצות יגיעו מוכנות וקשוחות וזה יחייב את השחקנים של לידס יונייטד להמציא יש מאין.

בריסטול פאקן בריסטול סיטי עשו  לחץ מאסיבי מאיזור מרכז המגרש. לפעמים שלחו שחקן שניים קצת להטריד את ההגנה של לידס אבל לא היתעסקו בזה יותר מדי. ההגנה של לידס או מה שנישאר ממנה בדרך כלל מטיילת ליד קו מרכז המיגרש. לפעמים קיקו קאסיאס שוער מ-דגם חדש שזה אומר עוד בלם הוא היחידי שנמצא בחצי של לידס והוא יוצא כמעט עד קו האמצע בשביל לקחת כדור ולמסור ולא אנחנו לא מדברים על טיול חד פעמי כשהקבוצה השניה מיסתגרת ושלך מתקיפה. עמדת מוצא. מרסלו לוקח את ענין השוער המודרני עד הסוף של הסקאלה. עד שהרמקולים מיתפוצצים. אבל הנה הענין : ברגע שחצי המגרש של בריסטול סיטי מפוצץ שחקני בריסטול סיטי שעושים לחץ חזק לאנשים של לידס אין כמעט שטח. מה שאומר שהתנועה האינטנסיבית שלהם בלי כדור צריכה להיות הרבה יותר מהירה החשיבה הרבה יותר מהירה ובעיקר כושר ההמצאה. לידס משחקת על הדשא אבל זה ענין אחד לשחרר דאבל פאסים קצרים מההגנה קצת קדימה כשכל השחקנים שלך עושים תנועה בילתי פוסקת והקבוצה השניה כבר חושבת על לרדת לחצי שלה וזה ענין אחר לגמרי לתת רצף של פאסים שיפתחו רחבה של יריב. כשיש לך טופ פליירס כמו למנצ׳סטר סיטי אתה מניע את הכדור ובעצם רוב המשחק מחכה לדריבל שמישהוא יביא. שמישהוא שעלה מאה מליון פאונד יעשה משהו. כשיש לך בני אדם (שמרסלו גידל במעבדה) מה שחשוב זה הקולקטיב וזה יתרון כי כולם משחקים כל הזמן אחד בשביל השני ובשביל הרעיונות של מרסלו ביילסה ואז יש רצף של היתרחשויות פנומנליות ואז גם לכל שחקן גם יש את הרגעים הגדולים שלו. ככה קבוצה נהיית כמו יצירה. הגול הראשון השני והשלישי שלנו היום היו כאלו פצצות של אסתטיקה שניתכות על הראש של האוהדים.

את הראשון נתן פאבלו הרננדס וירטואוז. את השני בישל פאבלו הרננדז וירטואוז ונגח באמפורד – חלוץ שהוא לייביליטי בשביל לידס. על אף שעלה טון כסף וניראה בחור חיובי. את הגול השלישי נתן ג׳ק הריסון שחקן שפפ השאיל לנו והיה בסדר עונה שעבר היום ראינו שהיתפתח תחת ביילסה לשחקן אגף מאסיבי וכירורגי.

אחרי 2-0 ללידס קרה מה שקורה במשחקים של מנצ׳סטר סיטי הקבוצה השניה מבינה שהיא מפסידה אז היא פותחת והכל נהיה יותר קל. לידס שמה עוד אחד אבל  אחרי שמתיאש קליש יצא משהו היתרופף זה בסדר וזה קשור לתחילת עונה. ספגנו אחד כי השוער שלנו קאסיאס הוא יותר מוטיב מאשר שוער. כל מי שממש יבעט לכיוון השער שלו יצליח להכניס. 3-1 תוצאה טובה.

חלק 2

בין הדרישות הבטח מאד ספציפיות של מרסלו ביילסה ל-אין לי כסף אין לי של הבעלים המועדון לא הצליח להביא ארבעה חמישה שחקנים שמועדון עם פריטנציות  צריך להביא.  לידס מכרו יותר משקנו. מכרו בלם שבדי חמוד עם אישיות סוערת שמרסלו לא רצה את האטיטיוד שלו. מכרו לברנלי שוער ילד מנגה כי הוא מהדגם הקלאסי. מכרו לטוטנהאם כישרון מהאקדמיה שהבריק עונה שעברה והחזירו לעונה בהשאלה. ימכרו בשבוע הבא את הגולר שהכניס 15 גולים. הביאו את הלדר קוסטה שחקן מוכשר שהלך לאיבוד בוולבס. ובלם עם אופציה מברייטון. לא שום דבר לכתוב עליו הביתה. בהנחה ההגיונית שמרסלו ביילסה מכיר שחקני כדורגל וסימן את מי שהוא רוצה אנחנו מדברים על גאפ.

לפני כמה ימים שאלו את מרסלו ביילסה למה החליט להישאר בלידס. הוא דיבר על  marching on together – מרסלו אומר שהוא מאמין בזה וזה חדר לתוכו.  וזה מה שהוא מיתכוון לעשות. דיבר על זה שלידס מועדון כל כך גדול עם כל כך הרבה אוהדים שנאמנים לו. יכולת להבין שהוא מאמין במועדון. בגודל שלו בעומק שלו. באוהדים שלו. פרייסלס. מרסלו מבין שהוא מאמן מועדון גדול. היסטורי. ואם ככה אנחנו מבינים שהוא החליט לקחת את האחריות לבנות שם קבוצה בהתאם. קבוצה גדולה. אני לא בטוחה שיש לו בעיות עם הבעלים של לידס אבל זה בטוח לגמרי שהוא לא מבין את העדרו המוחלט של רכש שחקנים מנוסים. מוכחים שירחיבו את המינעד של הקבוצה.וגם יותר איכותיים מאלו שיש. את זה הוא גם אמר.   אני רוצה שחקנים שיותר טובים ממה שיש לנו בקבוצה. אם מציעים לי שחקן פחות טוב ממה שיש או כמו אני לא רוצה. שלא יביאו.

בכל מה שקשור לשחקנים צעירים 17-23 לידס קונה והרבה. הנחת העבודה: גם למועדונים גדולים יש לימיט. בכל פעם שאומרים באקדמיות של המועדונים הגדולים באירופה או או נופל כוכב. לידס לוקחת אותו.

אנדראה ראצאני אמר מהתחלה שרצה לקנות קבוצה סולידית בצרפת או ספרד בשביל לקנות צעירים מוכשרים ולהיות מסוגל להריץ אותם. ואז למכור בהרבה כסף.

מרסלו ביילסה משתף ילדים וצעירים לרמה שהם שחקנים משמעותיים בקבוצה. עונה שעברה : ג׳ק הריסון בן 23 מושאל ממנצ׳סטר סיטי שחקן אגף, ג׳ייק קלארק בן 18 להטוטן, ג׳יימי שקלטון מהאקדמיה בן 19 שיחק מגן או קשר ועכשיו שחקן בקבוצה. העונה : הביאו את מתיאש בוגוש ילד פלא פולני בן 18 בשביל לשחק והוא ישב על הספסל כבר במשחק הפתיחה. הרצף בינו לבין מתיאש קליש בן 29 שמשחק עכשיו באותה קבוצה עם ילד שאמור להיכנס לנבחרת פולניה יפה. פסקאל סטורג׳ק מגן הולנדי בלגי בן 20 שנפל מהאקדמיה של אייקאס יש דיבור חזק של להישתתף העונה. ג׳ורדן סטיבנס בן 20 קשר מרכזי או על הקו שהגיע מהליגה האנגלית השניה משוייך לקבוצה הבוגרת של לידס. ליף דייויס שחקן הגנה בן 19 עלה העונה מהאקדמיה לבוגרת. ג׳ולרמו אמור ילד בן 17 שהגיע מהאקדמיה של ברצלונה…בלידס של מרסלו כל ילד יכול למצוא את עצמו משחק. השוער שיב היום על הספסל קאמיל מייזק בן 23 שאיכשהוא הצליח להעיף את עצמו מפיינורד אחרי שנתיים באקדמיה שלהם ועוד עונה בבוגרת הוא השוער הפולני שכל מועדון שמיתייחס לעצמו ברצינות צריך להחזיק. כרגע הוא השוער השני של לידס עד להודעה חדשה מקסימום יהפוך לשלישי.

מרסלו בונה קבוצה של ילדים אולטרא מוכשרים וזה מעולה. אבל העובדה שלידס לא מצאה לנכון להביא עוד שניים שלושה שחקנים מוכחים מנוסים ואולי אפילו מי ישמע וירטואוזים שמרסלו יוכל להעיף באוויר את הליגה בייתר סטייל . מוזר. מוזר מאד. מכרו יותר ממה ש-קנו.

הטסט קייס זה קלווין פיליפס. קשר אחורי מרכזי שנחשב לעוגן של לידס יונייטד למרות שהעוגן האמיתי לדעתי זה מתיאש קליש. קלווין פיליפס זה שחקן שמרסלו בנה בידיים שלו. פיליפס הפך תוך עונה ללהיט יוטיוב כזה שקבוצות פרמייר ליג מאד רוצות לעצמן. יש עליו כל הזמן הצעות מחיר. וכניראה שהמועדון רוצה למכור אותו. אולי גם השחקן חושב על זה. כתבי הספורט שאלו את מרסלו ביילסה אם קלווין פיליפס הוא הקו האדום. מרסלו מדבר על קלווין פיליפס – קלווין פיליפס הוא שחקן מופת. פיליפס צריך להיות דוגמא לכל שחקן כדורגל. מיקצוען. איכותי. מנהל חיים ספורטיביים. אחד שייתן לך את כל מה שיש לו גם אם הוא פותח וגם אם אתה מוריד אותו לספסל. שחקן שאני תופס כמודל של שחקן כדורגל. הוא ממש דיבר עליו הכי יפה.

אבל מה שמענין זה מה מרסלו ביילסה אומר בין השורות.

ולפני זה הבהרה : פיליפס הפך לשחקן מרכזי של לידס יונייטד בעונה שעברה. זה שחקן שמיישם את השיטות הרעיונות והאמונה הבסיסית של מרסלו ביילסה ומשחק כמו סופת טורנדו. אבל אנחנו לא מדברים פה על אדגר דוידס כן? יותר מיפגש של מאמן גאון שיש לו דרישות מטורפות עם קשר סביר שהוא גם ספורטאי למופת. פיליפס מושך הרבה מעבר לגבולות של עצמו והוא לא מפסיק ללמוד ולהיתפתח והוא מחוייב לקבוצה ומשחק עם המון תשוקה ולכן לדעתי הוא מודל בעיניו של מרסלו ביילסה.

טקסט : אני כמאמן בוחר 18 שחקנים שיתלבשו לפני המשחק. זה לא אומר כלום על ה – 11 שאני רוצה שישחקו אבל כל מי שמיתלבש זה שחקן שאני רוצה במועדון. וקלווין פילפס זה שחקן שאני בוחר ל- 18 בכל משחק. סאב טקסט : פיליפס זה לא שחקן שמרסלו מוכן לוותר עליו בשום אופן כי הוא זה היסודות של הקבוצה שמרסלו בונה. למכור אותו זה לפרק את הקבוצה. לא כי אי אפשר בילעדיו. מה אתם לא מבינים. כי זה המודל. מותר להעריך  שמרסלו מבין שערך השוק הנוכחי של פילפס לא ריאלי ושזה מה שגורם ל-מועדון לראות בזה היזדמנות למכור אותו ב-הרבה כסף. ושאז המועדון יכול להביא קשר מעולה שעדיף מקצועית על קלווין פיליפס. אבל את זה מרסלו לא מוכן לקבל. הוא כניראה גם לא רואה בו קשר מרכזי שיכול לקחת את לידס הכי גבוה שלה והוא היה שמח לקבל קשר אחורי מרכזי יותר טוב ולהישתמש בשניהם לסירוגין אבל כן קו אדום. אין אם אז. ואין דבר כזה מכירת חיסול ופירוק היסודות של הקבוצה.

לידס צריכה להביא חלוץ ובלם וקשר אחורי מרכזי בחלון הזה. הסיכויים שזה יקרה שווים לסיכויים שזה לא יקרה. כי יש לה מאמן גאון שמבין איך מתזמרים קבוצה. ניראה לפחות בינתיים שהמאמן הזה החליט להישאר גם אם לא יעשו בדיוק את כל מה שהוא רוצה וזה מענין. מאד מענין.

 

 

 

בשם ההגנה (פודקאסט עם טל הרמן)
תביא חלוץ ניסו

20 Comments

בר 5 באוגוסט 2019

יופי של כתבה. אנחנו צריכים להעריך שיש לנו מאמן כ"כ מיוחד כמו מרסלו ביילסה, שמבחינת הבנה בכדורגל הוא מהמובילים בעולם. אם באמת. הקבוצה תרכוש שחקנים שמתאימים לביילסה (או שביילסה יתאים אותם אליו) בעמדות שהוזכרו בכתבה, תהיה קבוצה מדהימה שתוכל לעלות ליגה.

vered s 5 באוגוסט 2019

גם אם לא ירכשו. המאמן למד את הליגה ואת הקבוצה

no propaganda 5 באוגוסט 2019

קצת לא קשור אבל כשקראתי אז מה שקפץ לי לעין זה גילרמו אמור, תהיתי אם יש קשר לגילרמו אמור שכיכב בבארסה בשנות ה90 וזה אכן הבן שלו :)

אליכ 5 באוגוסט 2019

שאלה ברצינות – למה לא עליתם בעונה שעברה , בקצרה?

דורון 5 באוגוסט 2019

קשה לי לראות את בילסה מביא שחקנים מנוסים לקבוצה, הוא תמיד יעדיף להביא שחקנים שמבחינת האופי יוכלו להתאים לשיטה שלו , ומי שלא (ינסן) ימצא את עצמו מחוץ לקבוצה. ללא ספק גם העונה צפויה לנו עונה מרתקת אבל לא רואה את התשובות לבעיות שנתקלנו בהם בסוף העונה הקודמת, פציעות (עוד לא התחילה העונה וכבר יש פצועים) עמדת השוער (עמדה קריטית למי שרוצה לעלות ליגה) וגם תחליף לקמר רופה (למרות שיש לי הרגשה שבמפורד יפתיע השנה). מקווה לפליי אוף עם דכאון אדיר של הכשלון להעפלה התאוששות במהלך הקיץ ושמחה שאנחנו משחקים בלידה הכי כיפיית בעולם ולא בטעות בפרמיירליג . Same as it ever was

בליקי 5 באוגוסט 2019

הלו, זה לידס יונייטד. אתם תפסידו בפלייאוף

משה 5 באוגוסט 2019

הלו, זה ביילסה, הם יפסידו בפלייאוף בצורה מפוארת.

vered s 5 באוגוסט 2019

משה אתה לא מעריך נכון. מרסלו ביילסה החליט להישאר מה שלא בטוח היה עושה בעבר. הוא מצא בלידס בית. הוא מחובר לרוח המועדון. והוא בונה קבוצת צעירים חזקה ומחוברת. אין לאף אחד סיכוי מולנו העונה. ואתה יכול להיות בטוח שהבן אדם למד את הליגה ואת השגיאות של לידס

משה 5 באוגוסט 2019

ורד, אל תטעי, אני בעדך ובטח ובטח בעד לידס.
עם זאת ביילסה הוא גאון כדורגל עם אפס הישגים לשמו. חוץ מאליפויות זניחות מקומיות בשנות התשעים הוא זכה ב 2004 עם האולימפית של ארגנטינה (הביא למסי את התואר היחיד שלו בנבחרת) ומלבד זה נאדה. זה לא מקרי ולא הייתי בונה שיהיה אחרת העונה. מאחל לך שאני טועה.

סימנטוב 5 באוגוסט 2019

יופי של פוסט, מרתק מה שקורה אצלכם. מת על ביילסה. לא הבנתי למה מכרתם את פיקוק-פארל, "הדגם הקלאסי"? כי הוא לא טוב עם הרגלים? שיהיה לכם בהצלחה (אבל חלקית, כי בכל זאת ביילסה שונאים אותכם :) )

vered s 5 באוגוסט 2019

אני בעד השוער דגם קלאסי. מעריכה שמרסלו מעדיף עוד שחקן. לדעתי גם על זה ניכשלנו עונה שעברה.

jhkj 5 באוגוסט 2019

אם העונה נפלה על בחירת שוער של מאמן, יכול להיות שהוא לא כזה גאון? משחק כדורגל יפה, מפרק קבוצות אבל אנחנו הארגנטינאים זוכרים איך באנו הכי טובים בעולם ל-2002 ועפנו בבתים.

vered s 5 באוגוסט 2019

הרבה מאמנים של מועדונים גדולים מעדיפים היום שוערים של מיקום על פני שוערי קו הרבה מאמנים מעדיפים שוערים שהם חצי בלם ולא שוערים שמיתרכזים בשוערות. אני נגד זה כי לדעתי שוער טוב זה אחד שלוקח כדורים שאף אחד אחר לא לוקח ונותן לך את העצירה שניראיית בילתי אפשרית. אז פה מרסלו כמו עוד הרבה מאמנים שועט קדימה בטח בחשבון שיש גולים בילתי נימנעים ושאת הבעיטות הסבירות לכיוון שלו הוא ייקח. אני חושבת שכשעונה מוכרעת בפליי אוף יש משמעות לשים שוער קו עם אינסטינקטים מפז מרסלו חשב אחרת. אז אמרתי באידיש. ואתה אמרת שהוא לא כזה גאון. אז אמרת גם באידיש

jhkj 6 באוגוסט 2019

לא יודע אם הוא גאון או לא, אני חושב שכל מאמן היה מעדיף שוער טוב על פני שוער בינוני עם משחק רגל, חושב שפשוט קצת הגזמת בשבחים לביילסה לאור זה שאת אומרת שהעונה נפלה בגללו. הוספתי גם שכבודו במקומו מונח, אבל הדברים לא מתחברים לקבוצות שלו ברגע האמת, וכמו שהיה אפשר לראות למשאל עם ארגנטינה וליל, הרבה פעמים היה לו מה שדרוש להצליח.נהניתי מהטקסט, חושב שצריך לקחת את ביילסה בפרופורציה.

סימנטוב 6 באוגוסט 2019

חבל הוא מאוד הרשים אותי במשחקים שראיתי אותו. ביילסה כ"כ פרוגרסיבי הוא לא עומד במקום, בלי קשר לדברים אחרים הוא מוסיף רוח ועניין למועדון ולמועדון שלא היה שם בשנים אחרונות זה כיף לא נורמלי. מתנצל על התגובה המאוחרת.

מיכאל 5 באוגוסט 2019

מצטרף למחמאות. מניח שזה לא פשוט אבל מקווה לכמה שיותר פוסטים על לידס השנה. ולגבי ביילסה, כנראה אחד ממוחות הכדורגל המבריקים בהסטוריה. כמות התארים מבאסת בעיקר עבורו ועבור אלה שמחפשים את השורה התחתונה, אבל הכדורגל כל כך מהפנט שעבורי זה שווה את זה.

משה אהרון 5 באוגוסט 2019

היה משחק תענוג לצפייה. וכרגע בזה אני מתמקד. היה רגע בשלהי המחצית השנייה שתחת הלחץ של בריסטול ממש קרוב לקרן שחקני לידס התמסרו קרוב אחד לשני כדי לצאת מהמבוך ולהוציא למתפרצת באגף. תאווה לעיניים.
אבל בלי חיזוק ועם קאסייה שהוא לגמרי liability, אני לא רואה איך אנחנו עולים, אלא אם שילוב הצעירים יהיה משמעותי יותר משנה שעברה (היה טוב במחצית הראשונה של השנה, הלך ודעך בהמשך למעט בעיות פציעות)

יעקב זיו 5 באוגוסט 2019

יעקב זיו

אלף. כתבה נפלאה וכתובה נפלא. ב. הצעירים של לידס בעצם לא באים לידי ביטוי כי ביילסה בוחר סגל מאוד מצומצם למשחקים ויכול לשחק עם אותם 11 שש פעמים ברציפות. את סה אפילו פפ גוואדיולה לא מעיז לעשות כי זו התאבדות. ג. הבעיה שאני קורא את ההתלהבות מהמשחק שלנו ואני מבין שגם העונה לא נעלה ליגה.

אני נזכר במשחקים בהם שנה שעברה כבשו נגדנו שערים בקלות בלתי נסבלת וכמויות ההחמצות שלנו היו גם בלתי נסבלות. לידס היא ממש לא סיטי לעניים כי פשוט בלי ביילסה היינו מועדון שנלחם על המקום ה-12 ומטה. לעומת זאת שים כל מאמן שידריך את סיטי היום עם השחקנים שיש לה והיא תתמודד על כל התארים. אולי תהיה פחות יעילה ופחות מטורפת, אבל עדיין קבוצת צמרת.

ההבדל בין סיטי ללידס זה לא רק הכסף. זה גם הניהול. יש לנו סגל קצר מדי שבשום אופן לא יכול לקחת אליפות. ביילסה משחק עם סגל קטן שמגיע בסוף העונה פצוע, עייף ושבור. ראה מה שקרה לנו כשפספסנו את האליפות בסיום העונה שעברה. זאת למרות שקמאר רוף כבש 15 שערים ובמפורד החליף אותו כשזה נפצע. אם לא יקרה נס יהיה לנו העונה חלוץ ראוי אחד ואפילו טוטנהאם מתקשה עם חלוץ אחד _ הארי קיין.

הפחד שלידס תהיה כמו ברמינגהאם ותיתקל בפייר פליי הפיננסי חיסל את הרכש. כמה ג'ק קלארק חדש אפשר להמציא? ההצלחה של אסטון וילה ויחסית דרבי קאונטי נבעה מהשאלות כוכבים ברמה של פרמיירליג. הארי ווילסון, מייסון מאונט ותמי אברהם עשו את ההבדל. לתומי חשבתי שאנדראה ראדריצני לא ישקיע אולי ברכש אבל כן בהשאלות איכותיות אבל התברר שלא. גם זה לא. אז נכון הלדר קוסטה מצוין וקלארק חזר והושאל ובן וויט התברר כמצוין. לעומת זאת קיקו קאסיה יכול להיות שוער-בלם נפלא, אבל גם נגד בריסטול ספג שער שטותי.

ככה שאין לי אשליות. ימשיכו להתלהב מלידס וקבוצות שמשחקות כדורגל בריטי משעמם תעלנה ליגה וישאירו אותנו בשממה.

צור שפי 6 באוגוסט 2019

כתוב כרגיל נפלא. לגבי התחזית – מהפה שלך לאוזן של ההוא שאת שמו אין לומר.
ומה זה גאפ?

7even 7 באוגוסט 2019

כתיבה נהדרת!
אין כמו הליגות הנמוכות באנגליה. אין אין!

Comments closed