הקבוצה התפרקה עוד לפני האיצטדיון (יואב ויכסלפיש)

ויכסל-דג ממשיך במסעיו בין איצטדיונים שהם רוחות רפאים (נעימות), והפעם הוא עוצר לבייגלה עם זעתר במגרש שבו הפליא לשחק הרצל קביליו

צילום: יואב ויכסלפיש

 

מיקום: איצטדיון ע"ש נסים גאון, רחוב נס לגויים, תל-אביב יפו

שנות פעילות: 2008-1977

משחק ליגה אחרון: 18 באפריל 2008. רמת אליהו-הפועל פרדסיה 4:4 (ליגה ב', דרום א')

 רקע:

מכבי יפו, קבוצת העדה הבולגרית שנוסדה על ידי יוצאי מכבי סופיה, נטשה את מגרשה הישן ב-1971 ונדדה בין פתח תקוה, ראשון לציון, נתניה ובלומפילד עד להקמתו של "גאון" באותו מתחם, אבל בזווית של 90 מעלות.

סיום בניית המגרש, שנחנך ב-1977, התאפשר בזכות תרומתו של הבנקי הידוע נסים גאון, שישב שנים רבות בז'נבה. האיצטדיון שימש את מכבי יפו עד לתום דרכה בעונת 99/00'. הקבוצה נמחקה עוד לפני האיצטדיון.

בשנות ה-2000 "גאון" אירח באופן מזדמן קבוצות שונות מהאיזור, ובעיקר את א.ס רמת אליהו מראשל"צ, שקנתה את מקומה של מכבי יפו ונקראה "רמת אליהו/חצרות יפו". גם קבוצה זו פורקה ב-2008.

השטח שייך לעירייה ולא ברור מה יהיה עתידו. מכבי "קביליו" יפו המתחדשת (נוסדה 2008) לא שיחקה בו, אלא קבעה את האיצטדיון העירוני בחולון כמגרשה הביתי.

משחקים גדולים:

מאי 1977. אחד המשחקים הראשונים באיצטדיון. מכבי יפו מנצחת 1:3 את בית"ר ירושלים משערים של יצחק בלום ואברהם ארואטי (פנדל), ומבססת את מעמדה במקום השני בטבלה. מכבי תל אביב זוכה באליפות, יפו זוכה בכרטיס לאינטרטוטו.

ינואר 1979. מכבי יפו מנצחת 3:4 את מכבי ת"א, שתוכתר לאלופה בתום העונה, משערים של ארואטי (פנדל), טרבס, אלברט לוי ואלי שכטר.

מאי 1980. מכבי יפו, שמנהלת קרב קשה נגד הירידה, מנצחת 0:3 את מכבי ת"א (טרבס, בנדורי, שכטר) ונשארת בליגה על חשבון בית"ר ת"א בזכות הפרש שערים במחזור סיום דרמטי.

מאי 2000: במשחקה האחרון ב"גאון" מפסידה מכבי יפו מהליגה הרביעית דאז (א' דרום) 1:0 לצעירי יפו. את העונה הבאה היא כבר לא תפתח בגלל חובות עתק.

 היה שם:

רון עמיקם: "במגרש הפחים הישן שוערים עמדו עם כובע בגלל השמש. אגודת מכבי יפו החליטה בתחילת שנות השבעים לבנות חדש, וגאון תרם כסף ולא מעבר לזה. שנות הנדודים שבתווך פגעו במחלקת הנוער וגרמו בהמשך לדעיכה, ושחקני רכש הצילו את הקבוצה עד לירידה ב-87'.

"מעולם לא בוטל משחק ב'גאון' בגלל גשם, ואני זוכר שמכבי חיפה ניצחה 0:1 ביום מבול. היה מגרש איכותי, 5000 מקומות בלי כסאות ואחר כך 4500 עם כיסאות, שני יציעים גדולים בצד מזרח ומערב, שבו ישבו הרב בכר האגדי וזקני העדה. היתה גם תלולית עפר עם 500-600 איש וקראנו לזה 'יציע 5 לירות'.

"היציעים בגאון היו רחוקים מהדשא. לא היתה אקוסטיקה מיוחדת, זה היה מקום חביב ולא מטיל אימה על הקבוצות האחרות, בניגוד למגרש הפחים. נראה לי ש'לגאון' הגיעו פחות צופים מלמגרש הפחים כי רבים עזבו את יפו עם השנים.

"הבולגרים לא אהבו לשלם, וכשנכנסו 1000 אולי 200 שילמו. היו קוראים לברטו אברמוב, ראש פלוגת הסדרן, כדי שיעזור ויכניס אנשים בחינם, כי ככה היה מקובל אז. היתה גם פינה של הבולגרים הזקנים שהיו מלמלים תמיד 'אין טקטיקה' ו'מוצי ליאון שחקן גדול'.

"בסופו של דבר האיצטדיון הביא קללה למכבי יפו, משום שכל מיני אנשים לטשו עיניים לרווחים ממנו וכך הקבוצה נותרה בלי מגרש ביתי ופורקה בגלל חובות".

 ימק"א

קטמון

כפר סבא

פתח תקוה

מנצ'סטר יונייטד זאת מכבי תל אביב כדורסל? תתביישו, בורים (ניר קיפניס)
האם הפטריוטס גמרו את הסוס?

8 Comments

בני תבורי 23 בספטמבר 2010

ויכסלפיש,
סמוק מבושה ונכלם עד אין קץ אני מודה שלא ראיתי עד כה אף פוסט שלך בנושא האיצטדיונים. ריגשת אותי בפוסט על המגרש הישן באברבאנל בפ"ת, שהיה קרוב מאוד לבית הורי. אני זוכר כל פרט ופרט ממנו, כולל האליפויות והעלייה של הפועל מחנה יהודה ללאומית. הסוף שלו הפך טרגי כשמי שגזר קופון שמן על חורבותיו היה עמוס לוזון…
בימק"א, כפר סבא וקטמון הייתי, בגאון מעולם לא ואין לי מושג למה.

old timer 23 בספטמבר 2010

If I recall correctly their biggest win in 1977 was against Maccabi Tel Aviv. The beat Maccabi twice this year 1:0 and 2:0 and I don't remeber which was on their home turf. I remember Aharon Bachar, a known fan, writing a column on that win stating that this was (acutall the 53 minute when Yafo scored) one of the happiest moments of his life.

בני תבורי 23 בספטמבר 2010

אהרון בכר "יפו מדבר", כמה חיכיתי לסיפורים שלו.

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2010

בני, גם מאיר שמיר גוזר קופון על האיצטדיון בגיסין

בני תבורי 24 בספטמבר 2010

ואת זה הזכרת לי ממש בערב חג…למה בעצם?

בני תבורי 24 בספטמבר 2010

ודרך אגב, לוזון גזר קופון על מגרש שנחרב, שמיר החריב את האיצטדיון.

ישראל מידד 3 בינואר 2013

מישהו יודע איפה עמד מגרש מכבי יפו בשנת 1944?

Comments closed