מונדיאל וגאוגרפיה – יואב ויכסלפיש

DTU

 

 

מדי ארבע שנים מופיעות בזמן המונדיאל שתי אמרות מנוגדות. האחת גורסת ש"מונדיאל זה בעצם יורו פלוס ברזיל וארגנטינה", השנייה מדברת דווקא על "צמצום פערים" בין אירופה ושתי הנ"ל לנבחרות אחרות, בעיקר מאסיה ואפריקה.

בדיקת נתונים מארבעת הטורנירים הקודמים, מאז החל הפורמט של 32 נבחרות ב-1998 וכן המונדיאל בברזיל, מעלה שהאמרה הראשונה משקפת את המציאות בתוספת המילה "באירופה". כך למשל העפילו לרבע הגמר ב-98' צרפת, גרמניה, הולנד, קרואטיה, איטליה, דנמרק, ברזיל וארגנטינה. ב-2006 בגרמניה העפילו לרבע הגמר איטליה, צרפת, גרמניה, פורטוגל, אנגליה, אוקראינה, ברזיל וארגנטינה.

כשיוצאים מאירופה התמונה משתנה לחלוטין. ב-2002 העפילו לרבע הגמר רק ארבע אירופאיות: גרמניה, טורקיה, אנגליה וספרד. דרום קוריאה ייצגה (בעזרת שיפוט מוזר) את אסיה, ברזיל את דרום אמריקה, סנגל את אפריקה וארה"ב את צפון/מרכז אמריקה.

בדרום אפריקה 2010 נרשם רוב דרום אמריקאי ברבע הגמר עם ברזיל ארגנטינה אורוגוואי ופרגוואי מול גרמניה ספרד והולנד מאירופה וכן גאנה מאפריקה. אירופה חזרה לארבע נציגות ברבע הגמר במונדיאל הנוכחי מול שלוש לדרום אמריקה ואחת לצפון/מרכז אמריקה אבל היא רחוקה שוב משש נבחרות ברבע בטורניר שנערך ביבשת הישנה.

*

אם ניקח כמדד את שמינית הגמר. נמצא שב-2014 העפילו 6 אירופאיות לשמינית מול 5 דרום אמריקאיות, בדיוק כמו ב-2010. לעומת זאת ב-1998 ו-2006 היו לא פחות מ-10 אירופאיות בשמינית מול 3-4 דרום אמריקאיות (וב-2002 9 אירופאיות מול 2 מדרום אמריקה). כמובן שאפשר לקחת את חצי הגמר כמדד וגם אז תהיה התוצאה 1:3 או 0:4 לאירופה (למעט דרום קוריאה ב-2002). מסקנה: מונדיאל באירופה אכן ראוי לכינוי "יורו פלוס ברזיל וארגנטינה".

משמעות הביטוי "צמצום פערים", למיטב הבנתי, היא שנבחרות מאסיה ואפריקה הפסיקו להיות בשר תותחים, אבל זה קרה לאפריקאיות כבר בשנות ה-80, כאשר מרוקו העפילה לשמינית הגמר במכסיקו 86' מבית עם אנגליה פולין ופורטוגל, וייצוג של נבחרת אחת ליבשת ברציפות מאז ועד המונדיאל בברזיל.

השנה הופיעו לראשונה שתי אפריקאיות בשמינית הגמר אולם שתיהן הודחו ולא השוו את ההעפלה לרבע הגמר של קמרון 1990 סנגל 2002 וגאנה 2010. הגדלת הייצוג ליבשת בעקבות ההצלחה היחסית והרחבת המונדיאל (ב-1990 עדיין העפילו רק שתי נבחרת) לא שינתה באופן מהותי את  הנוכחות האפריקאית בשלבים המכריעים.

*

לגבי האסיאתיות, גם בימינו אפשר למצוא קוריוזים כמו איראן של 78' (נקודה אחת, מאזן שערים 8:2)או איחוד האמירויות ב-90' (0 נקודות, 11:2). מוזמנים להיזכר בצפון קוריאה 2010 (0 נקודות, 12:1). יחד עם זאת, מאז ההעפלה ההיסטורית של ערב הסעודית לשמינית ב-1994 הצליחו גם יפן ודרום קוריאה להעפיל לשמינית הגמר, שתיהן בטורנירים שמחוץ לאירופה (2002 ו-2010). דרום קוריאה אף הגדילה לעשות כשעלתה לחצי הגמר במונדיאל הביתי ב-2002 עם הרבה  סיוע מהשופטים. יתר האסיאתיות, איראן ערב הסעודית סין וכו', לא הותירו כלל חותם. במונדיאל הנוכחי לא העפילה שום אסיאתית לנוקאאוט.

את צמצום הפערים הממשי אפשר אולי למצוא בדרום אמריקה כאשר יתכן שבשבוע הבא נגלה שוב, כמו ב-2010, שקולומביה (בתפקיד אורוגוואי) הפרה את הדואופול של ברזיל וארגנטינה כנציגות היבשת, אבל עד אז הכול על הנייר. ומשפט אחרון על קוסטה ריקה: בעיני היא סוג של קוריוז (וראויה למלוא ההערכה)  ולא מצביעה על מגמה.

תוצאות מלוזאן (מעודכן)
תביאו את הרבע - יוחאי שטנצלר

5 Comments

רועי מ 3 ביולי 2014

יפה.
ברור שענין הקהל משפיע כאן. הקהל דחף נהחרות דרום אמריקאיות ואחרות מהיבשת להציג יכולת מוגברת.
איטליה הביאה אלפים בודדים. ברור שזה שפיע.

שלו 3 ביולי 2014

אם ברזיל תתפרק לעשר נבחרות, ארגנטינה לשלוש ודרום אמריקה תקבל 16 נציגות הסטטיסטיקה תתישר.
אם יתקיימו מוקדמות ללא חלוקת יבשות אני בספק אם תעלנה כל כך הרבה נציגות אירופאיות.
כנ"ל לגבי חלוקת הנבחרות בבתים,כאשר יש שתי נציגות אירופאיות בבית כנראה אחת תעלה, רק שילוב נדיר ימנע זאת (אנגליה ואיטליה…).

רועי 3 ביולי 2014

לטעמי דווקא הפוך – במוקדמות ללא חלוקת יבשות היו עולות יותר נבחרות אירופאיות. 32 הנבחרות היו כפי הנראה מתחלקות ל-20 אירופאיות, 6-7 דרום אמריקניות, גאנה, אלג'יריה, ניגריה, מקסיקו , ארה"ב ואוסטרליה. גם אם יפן, דרום קוריאה, קמרון או עוד נבחרת אמריקאית הייתה עולה, עדיין קשה מאוד להאמין שהיו עולות 2 צפון אמריקניות בנוסף למקסיקו וארה"ב (גם לדעתי קוסטה ריקה היא קוריוז מקסים), או 3 אסייתיות בנוסף לאוסטרליה.

האם אתה באמת חושב ששבדיה, אוקראינה, רומניה, מונטנגרו, דנמרק או צ'כיה חלשות מהנבחרת ה-6 באפריקה, ה-5 באסיה, ה-5 בצפון אמריקה (פור קריינג אאוט לאוד ישראל נבחרת בינונית ומטה הביסה את הונדורס)? יתכן שנבחרות אירופאיות אלו חלשות מהשישית בדרום אמריקה, ולכן אני חושב שזה היה מגדיל את כמות הנציגות מדרום אמריקה ואירופה גם יחד.

bb 3 ביולי 2014

ישראל הביסה את הונדורס רק על הנייר, כי כנראה אף אחד לא טרח לספר בתקשורת הישראלית שהונדורס שיחקו בהרכב שרחוק מאוד להיות ההרכב הראשון שלהם.

ויכסלפיש 4 ביולי 2014

הנתונים מראים שעד 1978 אורוגוואי היתה הנבחרת השנייה באיכות בדרום אמריקה לצד ברזיל (חצי גמר 54' ו-70'). היא שקעה מאז ועד 2010 וארגנטינה הגיעה לפיק בשנים 78-90 ומאז נעצרת ברבע הגמר מקסימום. אבל שום נבחרת אחרת לא הגיעה רחוק (במובן של רבע גמר ומעלה יותר מפעם אחת)

Comments closed