והרי התחזית – יואב ויכסלפיש

HUT

 

האם אפשרי חיזוי תוצאות המונדיאל בעזרת היורו?

בסוף שנות ה-90 הוגדל מספר הנבחרות בשני הטורנירים המרכזיים לנבחרות, אליפות אירופה והמונדיאל. ליורו העפילו 16 נבחרות במקום 8 בעבר ולמונדיאל 32 נבחרות במקום 24. בדיקה של הקשר בין ביצועי האירופאיות ביורו לבין המונדיאל שאחרי מעלה קשר רופף ברוב המקרים.

ניתן אמנם לטעון שרמת המונדיאל גבוהה יותר, לפחות על הנייר, אבל הנתונים מראים שאין קשר ממשי בין הכישלונות לצורך בהתמודדות מול יריבות חזקות מחוץ ליבשת.

*

נתחיל ביורו 96'. גרמניה של זאמר וקלינסמן זכתה בטורניר אחרי 1:2 עם שער הזהב של בירהוף מול צ'כיה. כעבור שנתיים גרמניה, שהמשיכה עם הוותיקים, הובסה ברבע גמר המונדיאל 3:0 ע"י קרואטיה והודחה בבושת פנים. צ'כיה, עם נדבד שמיצר ופובורסקי, כלל לא העפילה למונדיאל. אנגליה הפסידה לגרמניה בפנדלים בחצי גמר היורו ולארגנטינה בפנדלים בשמינית גמר המונדיאל, ואילו צרפת שהודחה בחצי גמר היורו בפנדלים מול צ'כיה – זכתה במונדיאל הביתי. קשה לומר שההעפלה לחצי הגמר רימזה על העתיד. אמנם ההרכב כלל את זידאן דשאן ושחקנים נוספים שזכו במונדיאל, אבל צרפת לא הבקיעה כלל בשלבי הנוקאאוט ועלתה לחצי הגמר אחרי 0:0 וניצחון בפנדלים על הולנד. לסיכום: רק אחת התקדמה (צרפת), אחת נסוגה (גרמניה), אחת לא העפילה (צ'כיה) ואחת הפסידה שוב בפנדלים (אנגליה). במספרים זה 1 מ-4.

תור הזהב הצרפתי הגיע לשיאו ביורו 2000 עם זכייה בתואר נוסף לאחר המונדיאל, בכיכובם של דשאן זידאן ותיירי הנרי, אבל במונדיאל הבא הגיעה כזכור התרסקות כואבת והדחה בשלב המוקדם ללא שער זכות. היריבה בגמר, איטליה, הודחה ע"י דרום קוריאה בשמינית הגמר בעזרת שיפוט מוזר. שתי מפסידות חצי הגמר היו פורטוגל והולנד. הראשונה הודחה בשלב הבתים ב-2002 מול דרום קוריאה וארה"ב, והשנייה כלל לא העפילה למונדיאל. לסיכום: לא היה שום קשר בין ארבע הראשונות ביורו לארבע הראשונות במונדיאל שאחריו.

*

ארבע שנים קדימה. יוון זכתה באופן סנסציוני ביורו 2004 וכלל לא העפילה למונדיאל 2006. פורטוגל הפסידה בגמר היורו והעפילה לחצי גמר המונדיאל אחרי 0:1 אלים במיוחד על הולנד (אותה הדיחה בחצי גמר היורו) וניצחון בפנדלים על אנגליה ברבע הגמר. הרביעית בחצי גמר היורו הייתה צ'כיה של נדבד וקולר שהודחה בשלב הבתים במונדיאל לטובת איטליה וגאנה. לסיכום: רק אחת מארבע האחרונות ביורו שחזרה את ההישג במונדיאל.

*

יורו 2008 סיפק תוצאות חריגות מבחינה זו. אבל גם במקרה זה רק שתיים מתוך ארבע האחרונות, הפינאליסטיות ספרד וגרמניה, העפילו גם לחצי הגמר במונדיאל 2010. ספרד זכתה כידוע בשני התארים, ודויד וייה היה מלך השערים בשני הטורנירים (תומאס מולר זכה בתואר במונדיאל מפני שבישל יותר, שניהם כבשו 5 פעמים). הנבחרות האחרות בחצי גמר היורו היו טורקיה ורוסיה, שלא העפילו למונדיאל.

כמו כן, מתוך ארבע האחרונות ביורו 2012 רק גרמניה העפילה לחצי גמר מונדיאל 2014. ספרד, איטליה, ופורטוגל הודחו כבר בשלב הבתים.

מהנתונים עולה שברזיל וארגנטינה אינן המכשול של מצטיינות היורו במונדיאל הבא, אלא חוסר יציבות ומקריות ("ביום נתון כל תוצאה אפשרית"). במקרה כזה עולה לדעתי חשיבות המאמנים שנדרשים להתמודד עם סגל מלא אגו ולגבש תוך זמן קצר תלכיד חדש, תוך בחירה קשה בין אלטרנטיבות, הצבת הרכב בניגוד לדעת הקהל והתקשורת, ותיקונים תוך כדי תנועה.

המשפחה
אז מה יהיה?

6 Comments

גיל 6 ביולי 2014

לא ברורה לי האובססיה הזו עם תחזיות. תהנו מהמשחקים בלי לנסות למצוא כל מיני קשרים רופפים שבאמת חסרי משמעות בהקשר של טורנירים גדולים שמתקיימים אחת לכמה שנים.

Yavor 7 ביולי 2014

אני מסכים עם גיל. מעבר לכך, הבדיקה שבחרת נראית לא-ממש-מוצלחת, וזה אחושילינג אנדרסטייטמנט. איך תמדוד הצלחה – אם 4 האחרונות ביורו יהיו גם 4 האחרונות במונדיאל? כשאתה כותב "1 מ-4 התקדמו" יש איזו הנחה שהצלחה היא אם 3 או 4 יתקדמו, ואם רק 2 אז זה איכשהו עובר (ו-1 או אפס זה כישלון). עכשיו – אם קבוצה זוכה ביורו – איזה מקום היא צריכה להגיע במונדיאל כדי "להתקדם"? ומפסידת גמר היורו, למעשה, יכולה "להתקדם" רק על ידי זכייה במונדיאל. אתה מבין כמה הבדיקה הזו הזויה?

אריק האחר 7 ביולי 2014

כמו שהגיבו קודמי .
מסובך מדי בשבילי.
( ואני כבר אחרי הקפה הראשון של הבוקר)

אחד 7 ביולי 2014

טור מטופש

נץים 7 ביולי 2014

תגובה לא לעניין

ויכסלפיש 7 ביולי 2014

המטרה היתה לבדוק כמה מארבע האחרונות ביורו שחזרו את ההישג גם במונדיאל. קשה לומר על העפלה לגמר יורו אחרי זכייה במונדיאל שהיא כישלון, אבל אם אחרי חצי גמר יורו הנבחרת לא מגיעה לחצי גמר מונדיאל ויתרה מזאת אפילו לא לנוקאאוט (צרפת, פורטוגל 2002 ספרד איטליה פורטוגל 2014 למשל), כמו בהרבה מקרים שציינתי – אז אין ספק שנכשלה

Comments closed