על מה המהומה – יואב ויכסלפיש

תובנות משלב הבתים

שלב הבתים נגמר ואפשר לומר שהיורו מתחיל. זה הטורניר התשיעי שאני עוקב אחריו, הראשון היה בצרפת 1984. אפשר לדון ולהתווכח על היתרונות והחסרונות של הרחבת הטורניר, אבל קשה להילחם במכונות יחסי הציבור שלו.

הרמה לא משהו? ננפנף ב"הפתעות" ומשחקים "מותחים". באופן אישי אני לא מאוכזב משלב הבתים, כי לא היו לי ממנו ציפיות מיוחדות.גם אם ממוצע השערים היה 2.9 ולא 1.9, הנתון המשמעותי בעיני הוא שאנו צופים בעשרות שחקנים אנונימיים גם מבחינת הצופה בעל הידע הנרחב (זה קרה במידה פחותה גם עם 16 נבחרות). כמעט מחצית מהנבחרות המשתתפות לא שיחקו במונדיאל האחרון ולכן קשה לדעתי להעריך את כוחן.

לפני הטורניר רשמתי לעצמי שבע מועמדות ודאיות לעלות לנוקאאוט: צרפת, ספרד, גרמניה, איטליה, בלגיה, אנגליה ופורטוגל. כולן עשו זאת. אפשר כמובן לטעון שהעלייה של צפון אירלנד הונגריה סלובקיה ובמיוחד איסלנד לא הייתה צפויה, אבל לשם כך צריך לקבל גם את הטענה שהדחתן של רוסיה, אוקראינה, רומניה צ'כיה וטורקיה גם היא מפתיעה.

*

מדובר ברשימת נבחרות אשר מתוכן רק רוסיה שיחקה במונדיאל 2014 והודחה בשלב הבתים. לכן לא ברור לי על מה התבססה ההערכה שהן מועמדות לעלות. הקמפיינים של הנבחרות מתרחשים במהלך העונה ופעמים רבות הנבחרות נפגעות מהעומס על הכוכבים או מנצלות אותו לניצחונות מפתיעים על יריבות עדיפות במוקדמות. הכוכבים הגדולים מהליגות הבכירות עברו עונה עמוסה ואולי סוחבים פציעות והם נתקלים ביריבים שראו הרבה פחות דשא ונמצאים במצב פיזי טוב יותר.

אחד היתרונות של כדורגל נבחרות בעיני הוא שהכסף לא קובע ואי אפשר לקנות שחקנים ויש הזדמנות לערוך היכרות עם שמות אלמוניים, אבל הגודש של  הפרצופים החדשים והנבחרות האנונימיות לא מוסיף מבחינתי לעניין ולסקרנות. נראה לי מוזר שמישהו מתייחס לנבחרת רומניה כ"חזקה" או "בינונית" בגלל זיכרונות מגיורגי חאג'י במקום לקחת בחשבון שהיא לא העפילה למונדיאל במאה ה-21 וליורו מאז 2008.

*

עוד לפני הטורניר החלטתי לצפות בכעשרה משחקים בשידור ישיר. שלושה מהם של גרמניה, הנבחרת שאני אוהד, ובכל משחקי הנוקאאוט. סיקור שלב הבתים מוביל לתחושה שהיורו אימץ את העיקרון האולימפי "העיקר ההשתתפות". במשחקים האולימפיים צצים כל מיני גיבורים לרגע בזכות סיפור אישי או מדליה היסטורית בענף לא מוכר (רכיבה, קליעה, קרב 5 מודרני וכו') כאן הם צצו בזכות קוריוזים (הקהל האירי, השדר האיסלנדי) או יכולת (השוער הצפון אירלנדי מקגוברן), סביר מאוד שבאוגוסט נחזור לליגות הפופולאריות ונשכח אותם, ובצדק. כי עם כל הכבוד למקגוברן, המילטון והליגה הסקוטית החלשה מעניינות מעט אנשים מחוץ לאי הבריטי.

*

הזווית הישראלית כוללת את הריטואל הקבוע "למה הם כן ואנחנו לא" בנוגע לנבחרות שונות, גם אם זה טורניר ראשון שלהן אי פעם. בעיני גם זה סימפטום של "העיקר ההשתתפות". היעדרותה של הנבחרת מהיורו אינה מפריעה לי אבל הדיבורים כאילו יש סיבה לקנאה בכל מיני נבחרות שעלו השנה נראים לי מופרכים ומוגזמים. מקנאים בקרואטיה? יש שם ליגה של עשר קבוצות. ממוצע קהל באזור 2400, שליש מישראל, וחמש קבוצות עם פחות מ-1000 צופים למשחק, שחיתות איומה וכישרונות שעוזבים בגיל צעיר. אז יש להם מספיק שחקנים כדי לייצר נבחרת שעוברת לפעמים את שלב הבתים (לא קרה במונדיאל במאה ה-21 וגם לא ביורו הקודם) אבל הפסאדה הזו מסתירה כיעור פנימי. הונגריה וסלובקיה? ממוצע צופים דומה הפעם עם 12 קבוצות. לריטואל הנוסף קוראים "נתקוף את כריסטיאנו רונאלדו ונקבל עוד באזז וקליקים". לגביו אתם מוזמנים להסיק את המסקנות.

 

 

 

הראשון שלי - אריאל בר חיים
לא שיווקת לא עשית - גיא זוהר

15 Comments

סוס ים 24 ביוני 2016

100% מדוייק. עכשיו מתחילים! לצערנו עם הגרלה נוראית בזכות הפאשלות של אנגליה וספרד.

ערן הדר 24 ביוני 2016

הגרלה נהדרת לטעמי. בכל צד תהיה תחרות מלאה ומעט מאוד משחקים שיגמרו בחצי.
חצי הכוס המלאה.

סער 24 ביוני 2016

הבריטים יוצאים מהאיחוד. איך זה קשור לחוק בוסמן?
שחקן אירופאי ייחשב עכשיו כזר? יש מגבלת זרים באנגליה?

אריק 24 ביוני 2016

לסער

סער 24 ביוני 2016

תודה, אבל צריך להיות מנוי בכדי לקרוא את הכתבה בטלגרף

ניתאי 24 ביוני 2016

יש 15 משחקי נוקאאוט, לא 7.

שלו 24 ביוני 2016

אם באמת ראית עד עכשיו שלושה משחקים,
איך אפשר להביע דעה?
היו שלושה מחזורים בשישה בתים בכל מחזור בכל בית שני משחקים סה"כ 36 משחקים.
קצת מוזר לא?
דעה של מי היית מקבל על סמך ידיעה של פחות מ 9% מהחומר?
המהומה היא שהכדורגל לא שייך רק לקבוצות העשירות.
ושיש נבחרות טובות מאוד שהן לא חלק מרוב המסיבות העולמיות.
לא הכל ברצלונה ריאל ושות.

ויכסלפיש 24 ביוני 2016

קודם כל, ראיתי עשרה משחקים בשידור ישיר מתוך 30 אפשריים (יש חפיפות במחזור האחרון) ולגבי היתר הסתפקתי בתקצירים. הטענה היתה לגבי חוסר עניין אישי בשלב הבתים במשחקים בהם מופיעים שחקנים אלמוניים בגלל החלטות של עסקנים, וסביר שהם יחזרו לאלמוניות בעוד חודשיים, וזה קורה גם ב-16 נבחרות. כמובן שהכדורגל לא שייך רק לעשירות. הן זקוקות לעניות כדי לייצר נצחונות גדולים, לכן לבאנטה גרנדה וסראגוסה מגיעות לקאמפ נואו ולברנבאו ודרמשטט לאליאנץ ארינה.

שלו 24 ביוני 2016

לא יותר מרגש לראות שחקן אלמוני יוצא אל האור מאשר את מסי מנצח את ונצואלה או אנייסטה את אני לא יודע מי?

ויכסלפיש 24 ביוני 2016

בהחלט, אבל את זה יודעים רק אחרי האליפות כשהוא מקבל חוזה חדש. בטוח שיהיו כמה כאלה אבל הרוב יחזרו לאמוניות

Jonas 24 ביוני 2016

מקגוברן יכול להפוך למיני קיילור נבאס של 2014. אמנם נבאס כבר פרץ באותה עונה בלבאנטה, אך החשיפה, 15 דקות התהילה של טורניר גדול, ועוד עם קוסטה ריקה הובילו אותו להיות אלוף אירופה העונה עם ריאל מדריד. מקגוברן בהחלט יכול להתקדם אל קבוצה יותר בכירה.

אריאל גרייזס 24 ביוני 2016

השחקן שאני חושב שהולך לבנות את עצמו מהאליפות הזו זה בריידי מאירלנד. שחקן נהדר שתקוע בקבוצת שוליים בפריימרליג. כבר כשאירלנד שיחקה במוקדמות הבחנתי בו, הוא היה הטוב בנבחרת בניצחון על גרמניה ובהצלבה. אני חוזה מעבר לקבוצת פריימרליג ראויה (אברטון, סאותהמפטון כזו) בקרוב

יאיר אלון 24 ביוני 2016

יש לבריידי את זה כראש לשועלים שרוב הכדורים הולכים אליו. זנב לאריות זה פחות הוא נראה לי אולי אני טועה

ניתאי 2 26 ביוני 2016

להגיד "רומניה לא עלתה ליורו מאז 2008" זה פשוט להגיד שרומניה לא עלתה ליורו 2012. ניסוח קצת מגוחך.
חוץ מזה, מסכים.

Comments closed