לא סנסציה – יואב ויכסלפיש

כבר היו דברים מעולם

טורנירי יורו ומונדיאל מעלים באופן ניכר את הבאזז סביב כדורגל בכלל ונבחרות בפרט, ומובילים לרייטינג גבוה במשך ימים ארוכים. אמצעי התקשורת מנצלים את החגיגה כדי למשוך קהלים חדשים ואחד האמצעים הוא השימוש במילת הקסם "הפתעה". "הפתעה" משתלבת טוב עם עיקרון ה"פייר פליי" וההזדמנות השווה לכולם, שלא עוקרה מתוכן על ידי אוליגרכים וטייקונים כמו בקבוצות. האמת העובדתית היא שכל טורניר נבחרות מייצר תוצאות לא צפויות, אבל לאמצעי התקשורת זה לא מפריע לנפח כותרות במטרה לעניין קוראים צעירים או עוקבים מזדמנים. במילים אחרות: העיקר ההיסטריה ולעזאזל ההיסטוריה. ביורו יש רק זוכה אחת  ולכן אני מציע להבחין בין זוכה מפתיעה (יוון 2004) ונבחרת מפתיעה שהגיעה הרבה מעבר לתחזית (ואז לבדוק מה היה המסלול שלה). נחזור לטורנירים מאז שנת 2000:

יורו 2000: טורקיה ברבע הגמר. נבחרת שפרט ליורו 96' (0 נקודות) לא שיחקה מעולם ביורו ולפני כן לא העפילה למונדיאל מאז 1954.

מונדיאל 2002: טורקיה ודרום קוריאה (בסיוע שופטים) בחצי הגמר. סנגל וארה"ב ברבע הגמר.

יורו 2004: זכייה מדהימה של יוון. צ'כיה בחצי הגמר. אמנם היו לה שחקנים מצוינים אבל לא הופיעה במונדיאל 2002 ולא ב-1998 ונחלה תבוסות ביורו 2000.

מונדיאל 2006: אוקראינה ברבע הגמר. לא הופיעה בשום טורניר קודם לכן.

יורו 2008: טורקיה בחצי הגמר (לא שיחקה בשום טורניר מאז 2002), רוסיה בחצי הגמר (לא עלתה לנוקאאוט  לאחר פירוק ברית המועצות).

מונדיאל 2010: אורוגוואי בחצי הגמר לראשונה מאז 1970, אפשר גם לציין גם את פרגוואי וגאנה.

יורו 2012: יוון ברבע הגמר (לא עברה שלב מאז 2004). אפשר לציין גם את צ'כיה שהתחילה עם תבוסה 4:1 לרוסיה ובכל זאת עלתה לרבע הגמר.

מונדיאל 2014: קוסטה ריקה ברבע הגמר, מבית מוקדם שבו היתה אמורה לסיים אחרונה (אורוגוואי איטליה ואנגליה). אפשר לציין ברבע הגמר גם את קולומביה שלא הגיעה לנוקאאוט עשרים וארבע שנה לפני כן וגם לא הרשימה בקופה אמריקה.

מסקנה: בכל הטורנירים במאה ה-21 (וגם קודם לכן, דנמרק 1992) קרו דברים לא צפויים לפחות עד רבע הגמר. לכן עם כל הכבוד לעלייה של איסלנד, אין מדובר במקרה חריג. אמנם זו מדינה זעירה עם תנאי מזג אוויר קשים, וסיפור ספורטיבי ואנושי נפלא, אבל מזמן הוכח שאין קשר ישיר בין גודל האוכלוסייה לביצועי הנבחרת. לא צפיתי שהיא תדיח את אנגליה אבל לנוכח התוצאות בשלב המוקדם – זו לא סנסציה.

 

כסף, מלא כסף
ביקורת על התכניות להורדת ככר דיזנגוף

40 Comments

איאן ראש נטול שפם 29 ביוני 2016

טוב.

אתה חייב לי 2 דקות מחיי.

מאנו 30 ביוני 2016

+1

אנדר 30 ביוני 2016

למה? כי הוא הפריע לך עם עובדות?

איאן ראש נטול שפם 30 ביוני 2016

כי יצא לו captain obvious

אנדר 30 ביוני 2016

כניראה לך יש ידע נרחב מאוד… לי למשל הפוסט הזה תרם מאוד

טום 29 ביוני 2016

סנסציה. הפתעה. וכל סופרלטיב אחר שתקצה לקשור. גם אם יעופו מול צרפת.

אסף THE KOP 29 ביוני 2016

לנצח את אנגליה זאת בהחלט לא סנסציה.

ויכסלפיש 29 ביוני 2016

באזז כמובן, ולא באז, והטקסט לא מנסה לגמד את איסלנד כמובן אלא מדבר על תקשורת מלכודות הקליקים

אלי 30 ביוני 2016

תתנחם בזה שהכותרת יכלה להיות "לא תאמינו מי הדיחה את אנגליה".

Kirma der faux 29 ביוני 2016

או במילים אחרות, הנבחרת שסיימה מעל פורטוגל הדיחה את הנבחרת שסיימה מתחת לוויילס.

ניינר / ווריור 29 ביוני 2016

אבל אם יעיפו את צרפת (אמן!) זו תהיה האמת של הסנסציות

יואב בורוביץ' 29 ביוני 2016

ויכסל- אהבתי את הטקסט. הרבה קונטקסט והורדה לקרקע.

גיל 29 ביוני 2016

זה נכון שכל טורניר יש מפתיעה או שניים אבל המקרה של איסלנד שונה. מדובר במדינה קטנה שמראה קצב התקדמות מהיר. צריך גם לזכור שהיא ניצחה משחק נוקאאוט בעוד רבע גמר ביורו קודמים היה ישר מהבית המוקדם.

גל 30 ביוני 2016

נכון, הם עברו שלב נוקאאוט אחד שזה לא קרה עד כה בטורנירי היורו הקודמים.
מעבר לזה, עד לפני שנתיים איסלנד היתה מקום 120+ בדירוג העולמי. לדעתי מדובר בסיפור שניתן להגדירו כסנסציה בקלות.

אלכס דוקורסקי 29 ביוני 2016

נהניתי לקרוא.
צודק. בכל טורניר ישנן נבחרות שמפתיעות ולא עומדות בציפיות של אלה הטענו כי לא יעברו את השלבים המוקדמים וגו'.
ייתכן שלאור העובדה כי היא עלתה ליורו מהמקום השני מבית מאוד קשה (למעשה היתה אחת הנבחרות הראשונות להבטיח את עלייתן, ורק לקראת שלבי הסיום של המוקדמות הצ'כים עברו אותם) וגם עלתה מהמקום השני מהבית המוקדם בטורניר הגמר, יהיו שיקבעו כי לא מדובר בסנסציה גדולה.

ובכל זאת, מדינה של 300 אלף איש, ללא ליגה מקצוענית, שמגיעה לרבע גמר אליפות אירופה היא סיפור ענק, ואעז ואומר, ללא קשר לתוצאת המשחק מול צרפת – חתיכת סנסציה.

מאנו 30 ביוני 2016

שטות. נבחרות טורקיה, יוון, אוקראינה ובטח ובטח ובטח אורוגוואי וקולומביה, מגיעות ממדינות כדורגל, איך שלא תסובב את זה. חלקן הפתיעו, אבל בכולן יש קבוצות חזקות מהליגה המקומית, מספר שחקנים יחסית מוכרים, והן נמצאות על מפת הכדורגל, אם אפשר להגדיר זאת כך, כלגיטימיות בהחלט.
באיסלנד לעומת זאת, יש ליגה עלומה לחלוטין. רוב השחקנים שם יחסית אלמוניים (מודה שלא הכרתי אף אחד חוץ מסיגטורסון, חלוצה של נאנט), והיא מדינה נידחת, קטנה ולא רלוונטית כמעט מבחינת כדורגל. עכשיו, נכון שאנגליה היא נמושה פתטית, אבל איסלנד עשתה דרך מטורפת מהמוקדמות, והמילה "הפתעה" היא אנדרסטייטמנט למה שקורה איתה.

גיסנו 30 ביוני 2016

You must be fun at parties

אריק האדום 30 ביוני 2016

lol

dk 30 ביוני 2016

לא בהכרח קשור לאיסלנד אבל בכל זאת:
יש נטייה לחפש קורלציה בין חוזק הליגה המקומית לנבחרת, רק שבאירופה בגלל שהשחקנים מרוב המדינות (למען האמת לא בטוח איך זה במקרה של איסלנד) לא נחשבים זרים (בניגוד לישראלים) ובזכות האקדמיות המחפשות כשרונות בכל פינה אפשרית נוצר מצב בו השחקנים מתפתחים מחוץ לליגה המקומית… רוצה לומר, מעבר לכל מה שצריך לשנות אצלנו כדי להעלות את הרמה, גם ביטול ה'זרות' של הישראלים יוכל לקדם את הכדורגל

יוחאי שטנצלר 30 ביוני 2016

הטור במקום. אין ספק שאיסלנד סיפור ענק, אבל בגדול מה שהוא מנסה להגיד שבטורניר כל כך קצר של 4-5-6 משחקים, יש הרבה פעמים צירוף של נסיבות ורגעים, מזל ,וגם יכולת שמביאים נבחרת רחוק. קשה לראות פה תמורות אמיתיות כי מדובר ב-4-5 משחקים. לכן שיטות של ליגות הרבה יותר מייצגות, קחו למשל את איסלנד המדהימה והנהדרת – בדקה ה-94' כבשה מול אוסטריה שתקפה ותקפה. אם במקרה רגע לפני אחד הכדורים של אוסטריה נכנס אז היא מסיימת מקום שני ואיסלנד אחרונה, ועדיין, זה לא מוריד מההישג של האיסלנדים.

קרולינה בוויז 30 ביוני 2016

גם אוהדי כדרוגל ש"בעניינים" כביכול לא צעירים מדי או מזדמנים עדיין מוצאים את עצמם מדי טורניר מופתעים. יודעים שזה יבוא, אפילו יש הימורים מי הולכת להיות הסוס השחור (סוג של פרדוקס) אבל עצם זה שאנחנו לא באמת יודעים מי תעשה את זה זו ההפתעה בעצם.

לכן איסלנד היא סוג של הפתעה ואפילו צפון אירלנד היא סוג של הפתעה כי הן הגיעו להישגים גבוהים משניבאו להן לפני הטורניר.

ויכסלפיש 30 ביוני 2016

כן, וזה מה שכתבתי, שהמילה "הפתעה" אטרקטיבית לקוראים גם היא זו בעצם שגרה בטורנירי נבחרות… אין יותר צפוי מהבלתי צפוי

גיסנו 30 ביוני 2016

לפי ההגדרה שלך ברגע שהופתעת פעם אחת בחייך לא תופתע יותר לעולם.
בדיוק כמו שקרולינה כתב/ה מעלי, אתה יודע שזה יקרה רק לא יודע מי. אתה יודע שלרוב נבחרת גדולה תתרסק אבל אתה לא יודע מי. את הקריסות הקולוסליות של צרפת 2010/
הולנד 2012/ספרד 2014 היה קשה לצפות. לפחות לא בעצמה כזו. גם לא את ההצלחה של טורקיה 2002/2008 או של יוון 2004. למה דווקא הם ולא אחרים עם נתונים דומים מאוד?

באבא ימים 30 ביוני 2016

שזה כמו להגיד שזכיה בלוטו היא ברמת הסתברות מאוד גבוהה. עובדה, כמעט כל שבוע מישהו זוכה.

ניק 30 ביוני 2016

מי שרוצה לדעת מהיא סנסציה אמיתית מוזמן ללכת חודש אחורה בזמן.. לסטר סיטי! כל דבר אחר זה סתם הפתעה

DS 30 ביוני 2016

האובר שימוש במילה סנסציה הפעם נעשה מהמטרה של לחבוט ולהשפיל יותר את אנגליה מאשר לגמד את איסלנד

no propaganda 30 ביוני 2016

לא רק את המילים סנסציה והפתעה מנפחים ללא פרופורציות בתקשורת אלא גם מילים כמו תבוסה. יצא לי כבר לקרוא מספר פעמים שקבוצה הביסה את יריבתה 3:1 או 2:0. זה גרם לתהות: אם 3:1 זו תבוסה אז איך נקרא מה שגרמניה עשתה לברזיל למשל.

מעבר לזה לא כל כך מסכים עם השורה התחתונה שלך. גם וטורקיה וגם אורוגוואי במונדיאלים הגיעו לחצי הגמר בעיקר בזכות בגרלות קלות. ובכל מקרה אין דין איסלנד כדין טורקיה ואורוגוואי.

ק. 30 ביוני 2016

ביורו 2:0 זה בדרך כלל משחק של 1:0 שהקבוצה בפיגור לוחצת כדי להשוות וכשכל הכלים שלה נשלחים למעלה היא חוטפת את השני במתפרצת על חצי מגרש להשכרה בדקה ה-90

באבא ימים 30 ביוני 2016

אני חושב שהאמירה ״אין קשר ישיר בין גודל אוכלוסיה לביצועי הנבחרת״ היא נכונה אבל יש לה מגבלות. כאשר אוכלוסיית המדינה הזו קטנה ב 90% מאוכלוסיית המדינה הקטנה ביותר (!) שאי פעם הגיעה לשלב מקביל, זו סנסציה בעיני.

מה שמייחד את הסיפור האיסלנדי הוא לא רק גודל האוכלוסיה אלא השילוב של אוכלוסיה קטנה והעדר מסורת.
כדורגל איננו הספורט הפופולרי ביותר באיסלנד

קפטן קוקי 30 ביוני 2016

אתה מאיר פה נקודה מעניינת. היורו והמונדיאל הם טורנירים למפגרים (בקטע טוב).
באופן טבעי נוצרת אווירה של קרנבל שמכניסה פנימה כל מיני אנשים לא קשורים (כמו ערוץ 2), אבל גם קהלים צבעוניים (תרתי) ושחקנים כמו ביארנסון, שמוכר אמנם לאוהדי מכבי, אבל הפך לסלב עולמי שמקבל הצעות לדגמן.
אז עם טהרני המשחק סליחה, אבל אני אוהב את זה מאוד, בעיני זאת חזרה של הכדורגל לעם במידה מסוימת, ויש בזה צדדים כיפיים, ביחד עם שליליים.

מאנו 30 ביוני 2016

+1

באבא ימים 30 ביוני 2016

ממשיך,

נשווה את זה לשאר המדינות-

יוון וטורקיה- אמנם לא מאריות היבשת אבל נוכחות תדירות באירופה. גאלא, פנר, בשיקטקש, פנא, ואולימפיאקוס הם שמות שכל חובב כדורגל סביר מכיר. מי שמכיר שם של קבוצה איסלנדית הוא עכבר כדורגל כבד. עם ליגות תוססות מאוד, ציבור אוהדים עצום ופעיל ולא מעט כסף. בנוסף על בסיס כישרון הרבה יותר רחב בגלל פערי האוכלוסיה ההשוואה רחוקה מלהיות רלוונטית.

צכיה- מבחינת מסורת אפילו יותר מיוון וטורקיה, עם תארים אירופים ואולימפיים, הגעה לשלבים מאוד מתקדמים ביורו (פעמיים נדמה לי מקום שלישי ופעם אחת מקום שני)- מסורת הכדורגל שלה רחוקה שנות אור מזו של איסלנד.

רוסיה ואוקראינה (שנכון לכרוך ביחד כי הן חולקות את מסורת הכדורגל שלהן) – בעצם לא שונה מצכיה. מישהו אמר דינאמו קייב? ולאדימיר לובאנובסקי, יאשין, בלוחין, דסאייב, ארשבין, שבצנקו. שוב רחוק מאוד מאיסלנד.

אורוגוואי- המקרה הכי קרוב מבחינת גודל אוכלוסיה ״בסך הכל״ 90% הבדל. וכמה שפער האוכלוסיה עצום, פער המסורת גדול אף יותר. פעמיים אלופת עולם, פעמיים מקום רביעי, אין ספור זכיות בקופה אמריקה. שחקנים מצטיינים בטובי הקבוצות באירופה. איפה היא ואיפה איסלנד.

סנגל וגאנה- מאז קאמרון ב 1990 וניגריה ב 1994. אני לא חושב שמישהו יכול לומר שהגעה של נבחרות אפריקניות בכירות לשלבים מתקדמים יכולה להחשב כהפתעה.

קןריאה- מארחת הטורניר, שופטים, הידינק – והגם שאיננה חלק מהמעגל הראשון ואפילו השני של הכדורגל העולמי עדיין בסיס הכישרון ומסורת הכדורגל שלה מפותחות הרבה יותר מזו של איסלנד עוד מאז ימיו של צה בום קון אולי הסופרסטאר הראשון שהצמיחה מזרח אסיה.

קולומביה- האמת היא שהרקורד שלה מאכזב בהשוואה לציפיות ממנה. מתי איסלנד הצמיחה משהו דומה לוואלדראמה, אספרייה, היגיטה, רינקון, או פאלקאו או איש כדורגל ברמה של מאטוראנה?

נותרנו עם קוסטה ריקה, שהיתה אכן הפתעה מאוד גדולה. יש לה אוכלוסיה הרבה יותר גדול מזו של איסלנד פעמיים רבע גמר קופה אמריקה. גם המקרה הכי קרוב הוא לא נורא קרוב כשחושבים על זה. הוא גם מדגים כמה הסיפור האיסלאנדי הוא אכן חריג.

איסלנד- מנין הם צצו?

כחול 30 ביוני 2016

+1

מאנו 30 ביוני 2016

+1000
בדיוק מה שכתבתי למעלה, רק יותר מפורט ויותר משכנע, ורק מראה כמה הפוסט של ויכסלפיש מוטעה, מטעה ואפילו הזוי. להכניס לשורה אחת את איסלנד ואורוגוואי זאת בדיחה עלובה. גם השאר לא דומות בעליל.

matipool 30 ביוני 2016

תמונה יפהפייה .

אריק האדום 30 ביוני 2016

שכחת ב 2014 את ה-7:1 זו הכי הפתעה ever

קשקשן בקומקום 30 ביוני 2016

חוץ מקוסטה ריקה ההשוואה לכל מדינה אחרת מופרכת מיסודה.
מדינה של 300 אלף איש בלי אף קבוצה מוכרת, איך אתה בדיוק משווה את זה ליוון, צ'כיה, קולומביה, וכו'? בדיחה

קלבדוס 30 ביוני 2016

+ אין מסורת של כדורגל, באי קפוא שיש בו 3 חודשים גג שאפשר בכלל לשחק בחוץ, ומעולם לא משך אליו אף שחקן משמעותי מהעולם החיצון (איסלנד, אם אינני טועה, היא היחידה ביורו בלי שום "מתאזרח" או בן מהגרים).

shohat 30 ביוני 2016

יואב, זה קצת כמו לכתוב שהסוף של החשוד המיידי לא מפתיע באמצעות סקירה היסטורית של טוויסטים בעלילה בז'אנר סרטי המתח.
זה הז'אנר. וההפתעות – בתדירות, ברמת רגש ובתחושת התרגשות/הזדהות כזו או אחרת ב הם אחד האלמנטים שעושים את זה מעניין. בטח שמייצרות דיונים.
הקול של השדר האיסלנדי במשחק ההוא ייזכר כמו הצליעה של קייזר סוזה.

היסטוריון של ספורט 1 ביולי 2016

במילים אחרות פורוטוגל עלתה לרבע גמר כי תמיד שיש טורנירי מקום 3 עולה אז אחת מהם ( לפחות ) תגיע לחצי הגמר .
הנה הדוגמאות.
86 . בלגיה שלישית בבית המוקדם אחרי מקסיקו ופארגוואי ולפני עיראק.
היא עולה ממקום 3 ואז מדיחה את ברה"מ 4-3 בהארכה ואז את ספרד בפנדלים (0-0 ).
היא מגיעה לחצי הגמר ומודחת על ידי ארגנטינה (2-0 ומפסידה לצרפת 4-2 על מקום3 ).
90. ארגנטינה אמנם מגיעה כאלופת עולם אך הפזד מול קמרון ותיקו מול רומניה שם אותה רק במקום השלישי לפני חבר העמים ( ברית המועצות אותה ניצחה 0-2 ).
אבל בנוקאוט הדיחה את ברזיל 0-1 ואז בפנדלים את יוגוסלביה (0-0 ) ושוב בפנדלים את איטליה (1-1 ).
רק בכדי להפסיד את הגמר לגרמניה (1-0 )
94 1. בולגריה מסיימת 3 בבית המוקדם לאחר נגריה וארגנטינה ולפני יוון ….אבל אז מנצחת בנוקאאוט את מקסיקו וגרמניה לפני שתודח מול איטליה ( ואז תפסיד לשבדיה ותסיים רביעית ).
2. אותה איטליה סיימה בית מוקדם שלישית לאחר מקסיקו ואירלנד ולפני נורווגיה בבית המוקדם השוויני בהיסטוריה שכל הנבחרות עם 4 נקודות והפרש שערים 0 ( ניצחון תיקו והפסד ).
מקסיקו בהפרש שערים 3-3 סיימה ראשונה .נורווגיה עם 1-1 אחרונה ואירלנד עם 2-2 הקדימה את איטליה שלה אותו הפרש עקב הניצחון ביניהם.
איטליה בכל אופן עברה את נגריה ,ספרד ובולגריה עם 1-2 בכל משחק …רק בכדי להפסיד לברזיל בגמר (0-0 ב 120 דקות ).
לכן כבר ברבע הגמר שפורטוגל היחידה ממקומות 3 שהעפילה לרבע היה ברור שתמשיך במסורת ….

Comments closed