חסרי משמעות

חמש הערות על טורנירי הנבחרות

תפריט הכדורגל שלי כולל במהלך העונה מעקב אחרי צמרת ליגת העל, וכן הצמרת באנגליה גרמניה וספרד, שלבי הנוקאאוט בליגת האלופות והליגה אירופית, וכמובן נוכחות במגרשי הליגות הנמוכות (בימים אלה משודרת בכאן 11 הסדרה "ליגה ג'", בה הועסקתי כתחקירן) יוני ויולי עמוסים בטורנירי נבחרות וגילאים. הנה כמה מסקנות והערות.

  1. הטורנירים לנוער והצעירות חסרי משמעות מבחינתי ומיועדים בעיקר לסקאוטים. השחקנים ממילא ייבחנו על תרומתם לנבחרת ולקבוצות בעשור הקרוב. אפשר להצביע על סגל שהתגבש בצעירה והגיע רחוק, כמו במקרה של גרמניה 2009 שזכתה ביורו, ומהמחזור ההוא התקדמו נוייר אוזיל הומלס חדירה והובדס לזכייה במונדיאל 2014, אבל זה מקרה נדיר. שבדיה זכתה בטורניר ב-2015 ולמעט ויקטור לינדלוף, מגן מנצ'סטר יונייטד,כנראה שלא שמעתם על שום שחקן מהסגל ההוא (הם כבר בני 25-27), אלא אם כן אתם עכברי כדורגל. בעבר: עקבתי כמובן אחרי היורו בארץ ב-2013 ומרחוק אחרי הטורנירים הבאים. מאליפויות העולם לנוער (אוקראינה זכתה השנה) אני מתעלם בקביעות.
  2. אליפות אפריקה נופחה ל-24 נבחרות והוזזה לקיץ הלוהט כי הטייקונים האירופאים החליטו שנמאס להם לוותר על שחקנים בינואר. כך הסתיימה מסורת של 60 שנה. קשה לי להתייחס לטורניר שאני מכיר בו, מבחירה, אולי שלושים שחקנים (לא כולל את פלה מגינאה ביסאו), ללא נבחרת אהודה. מוחמד סלאח, סאדיו מאנה, ריאד מחרז ואחרים התפרסמו בזכות יכולת מצוינת בפרמייר ליג וקשה לשפוט אותם על משחקי נבחרות בתנאים קשים ומול יציעים מלאי קרחות, ועוד אחרי עונה מתישה. בעבר: עקבתי אחרי טורנירים בינואר-פברואר וצפיתי בגמרים, זוכר בעיקר את ההפסד של גאנה (עם גרנט כמאמן) לחוף השנהב בפנדלים ב-2015.
  3. לגביע הזהב של צפון מרכז אמריקה לא התייחסתי מעולם. זה טורניר שנערך פעם בשנתיים ולמעט קנדה ב-2000 כל הזכיות מתחלקות בין ארה"ב ומקסיקו, שהטורניר לא מנע ממנה בעבר לשלוח עוד נבחרת לקופה אמריקה.
  4. אחרי הקופה אני עוקב מאז 1987 (פרט לטורנירים של 1999 ו-2001) וזוכר היטב רגעים רבים. השנה צפיתי בשידור ישיר רק בגמר וחגגתי עם ברזיל (עשור שמיני רצוף של תארים, מאז שנות ה-40), אבל עקבתי אחרי התקצירים ונהניתי לראות איך שחקנים לא ידועים, שמשחקים בליגות ביבשת, לנבחרות בכירות על הנייר (פרו נגד צ'ילה ואורוגוואי) , ואיך לארגנטינה אין סיכויים עם משחק הגנה עלוב ומאמן צעיר וחסר ניסיון (בטוחים שמסי קובע את ההרכב?)
  5. מונדיאל הנשים הנוכחי היה הראשון אחריו עקבתי מקרוב. החוויה הסתכמה בצפייה בשידור ישיר בשני רבעי גמר (ארה"ב-צרפת וגרמניה-שבדיה) וכן בגמר, וכמובן תקצירים מהנוק אאוט. נכחתי השנה גם בגמר ליגת האלופות בבודפשט, ולדעתי מדובר בענף ספורט נפרד מכדורגל גברים ואין טעם לחפש נקודות דמיון ביניהם אלא ליהנות ממה שכל אחד מציע.

 

לטפל בעצמנו - הבלוג ומכבי פותחים עונה
עולים לרשת -הביג 3 מטיילים לרבע הגמר

20 Comments

ויכסלפיש 8 ביולי 2019

מוזמנים כמובן להגיב איך איך חוויתם את השבועות האחרונים בטורנירים הנ"ל

jhkj 8 ביולי 2019

1. אני חושב שחלק מהסיבה, היא שלנצח טורנירי נוער דורש אימונים טקטים כשבדרך כלל באקדמיות בשלבים האלה העבודה היא עוד טכנית ולא טקטית, ולכן נבחרות הנוער שמנצחות יודעות לעמוד על המגרש יותר טוב, אבל הרמה הטכנית שלהן פחות גבוה ולכן הן לא מצליחות בהמשך.
2. אני מאוד נהנה מאליפות אפריקה, אוהד גאנה כבר שנים וקצת מאוכזב מההתנהלות והרמה של הנבחרת, אבל למעט הקרחות יש משחקים יפים, כשניגריה קמרון היה השיא והמון נבחרות קטנות שמפתיעות ברמה גבוה ומייצרות מתח כמו מדגסקר המרגשת ובנין..
4. ראיתי בלייב את המשחק של ארגנטינה ואת שאר חצאי הגמר והגמר, גם כן הנבחרות הקטנות כמו ונצאולה, פרו, פרגוואי היו מאוד מרשימות. ברזיל היא נבחרת עם הגנת ברזל וכמה סופרסטארים בהתקפה, ואני שמח שהם ניצחו בלי ניימאר, למרות שאני כמובן מאוד עצוב שהם ניצחו. ארגנטינה חייבת מגן ימין, אולי בלם אחר במקום פאצלה או להחזיר את גאראי, וקישור אחורי/ אמצעי שיודע להניע את הכדור, ולנהל את המשחק (בין אם אלה יהיו פארדס ולו סלסו, כמו שאני מאמין שהם יכולים, או מישהו אחר), אבל בעיקר ארגנטינה באמת כמו שאמרת צריכה שיטה, היא צריכה להתנהל מסודר גם כשהיא מחזיקה בכדור ותוקפת ובעיקר בהגנה, אבל כרגע ארגנטינה משלמת משכורת לאלף מאמנים אז יכול להיות שיקח זמן עד שיבוא מאמן עם שיטה שישליט סדר בנבחרת.
5. ראיתי תקצירים לפעמים ושלושה רבעים מהגמר, באמצע המחצית השנייה, העברתי למדגסקר קונגו, ונהניתי יותר אז נשארתי. כנראה שאם היו משדרים בטלוויזיה הייתי רואה את המשחק של ארגנטינה בטורניר.

רוני יובל 9 ביולי 2019

אתה לגמרי צודק לגבי טורנירי הצעירות. אין להם שום משמעות מעבר ללתת לאינבידואלים קצת נסיון פסאודו-בינ"ל, ולסקאוטים לעקוב אחריהם. אין שום קשר בין מה שהולך שם לבין מה שיילך בבוגרים כמה שנים לאחר מכן.
הקופה אמריקה הוא הטורניר עם רמת הנבחרות הגבוהה בעולם, פשוט כי הוא יותר קטן מהיורו והמונדיאל. יש שם 4 נבחרות ברמה העולמית הגבוהה (ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי וקולומביה) ועוד אחת שלא רחוקה משם (צ'ילה), כמה בינוניות-טובות כמו פרו, ונצואלה ופרגוואי, ואת בוליביה שהיא חלשה יחסית לאחרות, אבל במגמת שיפור. הבעיה בקופה זה הארגון שהיה לוקה השנה, במיוחד בכמות הנמוכה במיוחד של הקהל שהגיע, ורמת השופטים ובמיוחד השימוש בואר שהיה שערורייתי. בקיצור, טורניר עם פוטנציאל אדיר (והקהל הטוב בעולם) וביצוע לוקה בחסר.

jhkj 9 ביולי 2019

יפה אמרת, שנה הבאה גם מקסיקו וארצות הברית יחזרו ויהיה טורניר באמת נהדר.

יותם 9 ביולי 2019

עוד לפני קריאה מלאה של הטור, הסדרה ב"כאן" מדהימה. שאפו לעוסקים המלאכה!

7even 9 ביולי 2019

אכן הסדרה ב'כאן' נהדרת. בנוסף לעובדה שהיא מועלת במלואה ליוטיוב אז בכלל כיף.

לגבי אליפות אפריקה – זה רק אני או שמדגסקר משחקת שם?

שי 9 ביולי 2019

משחקת ונותנת טורניר היסטורי.

תום 9 ביולי 2019

התוכניות של 'כאן' נהדרות באופן כללי.
הן לא רק מועלות ליוטיוב – באתר של 'כאן' הכל זמין לצפיה.

אלכס דוקורסקי 9 ביולי 2019

מצטרף לשבחים על הסדרה בכאן. נהנה מאוד לצפות בה.

רומן 9 ביולי 2019

ראיתי רק אתמול טוניסיה נגד גאנה, נראה לי שמעכשיו אני אצפה יותר.
יהיה משחק אש אלג'יר נגד חוף השנהב וסוללת הכוכבים שלה, מקווה שגם יהיה קהל ביציעים..
הגול של מאחרז במשחק האחרון שלהם היה פשוט פנטסטי, אני עם אלג'יר.

רוני יובל 9 ביולי 2019

אלג'יר? חובב ערבים!

matipool 9 ביולי 2019

1. לא ראיתי.
2. ראיתי את כל המשחקים של מצרים (סלאח) ושניים של סנגל (מאנה). היה אחלה אבל התבאסתי בגלל שסלאח עף.
3. לא ראיתי.
4. ראיתי את ברזיל – ארגנטינה ואת ברזיל – פרו בגמר וגם כמה תקצירים ושמחתי בשמחתם של אליסון ופירמינו.
5. ראיתי את תקצירי חצאי הגמר והגמר ואולי עוד אחד או שניים משלבים מוקדמים. התכוונתי לראות את אנגליה – ארה"ב אבל הוא לא שודר בטלוויזיה.

צור שפי 9 ביולי 2019

אנחנו נהנים להיות נגד הטייקונים (גם אני, מודה) אבל לדעתי הם צודקים בדרישתם להזיז את אליפות אפריקה מהחורף לפרק הזמן שבין שתי העונות. מאוד לא הוגן שמירוצי אליפות יוכרעו בגלל פציעה של שחקן שהושקעו בו סכומי עתק בטורניר בינואר. החום אכן מהווה בעיה קשה (שקיימת לעתים קרובות גם בטורנירים שמתקיימים באירופה, כולל מונדיאל הנשים האחרון). עד שייבנו איצטדיונים סגורים וממוזגים אין לזה פתרון מושלם. פתרון חלקי הוא משחקים בשעות הערב והלילה וכמובן הפסקות שתיה תכופות.

רומן 9 ביולי 2019

אגב לגבי החום..
חצי אפריקה נמצאת בחצי הדרומי של כדור הארץ(וכפועל יוצא חצי בחלק הצפוני :-))
לכן אין שום משמעות לקיים בחורף/קיץ מבחינת הוגנות כי זה סימטרי לחלוטין.
לפני שקופצים על הטייקונים :-)

צור שפי 9 ביולי 2019

תלוי במיקום. גם הגובה מהווה משתנה. אדיס אבבה למשל גבוהה ככה שהיא לא נורא חמה למרות קרבתה לקו המשווה. ברור שמצרים לוהטת ביוני- יולי וכנ״ל מרבית מדינות המגרב.

רומן 9 ביולי 2019

בסדר זה ברור, וברור שדרופ אפריקה לוהטת בחורף.
זה כ הטיעון שאם עושים בקיץ – חצי אפריקה לוהטת , אם עושים בחורף – חצי אפריקה אחרת לוהטת..
זה כמובן קירוב, אבל מספיק טוב בשבילי

ברק 9 ביולי 2019

רומן אתה משהו מיוחד. סתם כדי להבין לעומק, אם נגיד הטורניר מתקיים באלג'יריה, הטמפ בינואר זהות לטמפ ביולי?

jhkj 9 ביולי 2019

הכוונה שלו הייתה זה שחצי מהמדינות המארחות יולי זה חורף בהן, וחצי קיץ, בגלל זה אין שום עדיפות מבחינת טמפרטורות לקבוע חודש קבוע לאליפות בחודש זה או אחר

רומן 9 ביולי 2019

תקרא את התגובה של J.
זה לא היה עד כדי כך מסובך מה שרשמתי….

אסף the kop 12 ביולי 2019

רומן, בשביל ההוא זה היה מסובך מאוד להבין.

Comments closed